Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comanda laptop Amazon UK

Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava
 Import china alibaba

Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 

Recomandare e-book reader

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,999
  • Înscris: 04.10.2007

View Postauditionstir, on 18 decembrie 2023 - 23:23, said:

Eu l-am avut pe ultimul si nu suporta epub. L-am test prin cablu USB, copiat direct epub in directorul lui. mobi/azw il vede iar epub nu. Vorbim despre 2021, Gen 11.
Daca tu au ai facut decat sa cumperi carti de pe amazon si le "trimiti" pe kindle, cand dai send pe dispozitiv, ala face conversia automat. Suport epub nativ nu are. Nici nu are cum, amazon a cumparat mobi, detine azw, de ce ar suporta un format gratuit?

Ai utilitarul celor de la Amazon (Send to Kindle) care e oficial, pui epub-ul acolo si ti-l trimite direct catre Kindle... si totul free...
Deci nu vad o problema in asta!

#38
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,133
  • Înscris: 14.08.2007
Ti-am spus unde vad eu problema, nu poti cumpara carti in romana legal si sa le pui pe Kindle (fara batai de cap si fara sa faci chestii ilegale gen scos DRM). Daca Libris ar da cartile intr-un format fara DRM sa le pot pune direct pe Kindle, as cumpara carti de la ei, asa nu am de ce sa o fac, ca ilegal le pot lua oricum si din alte parti.

Tot sistemul e gandit prost si in loc sa incurajeze dezvoltarea pietei, o descurajeaza.

Sigur, poti argumenta ca tu ai platit licenta la Libris, ai scos DRM-ul si ai pus cartea pe Kindle ... si ca teoretic ar trebui sa fie legal pentru ca ai platit licenta.

Edited by utopium, 19 December 2023 - 12:33.


#39
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 20.08.2016

View Postutopium, on 19 decembrie 2023 - 12:31, said:

Ti-am spus unde vad eu problema, nu poti cumpara carti in romana legal si sa le pui pe Kindle (fara batai de cap si fara sa faci chestii ilegale gen scos DRM). Daca Libris ar da cartile intr-un format fara DRM sa le pot pune direct pe Kindle, as cumpara carti de la ei, asa nu am de ce sa o fac, ca ilegal le pot lua oricum si din alte parti.

Tot sistemul e gandit prost si in loc sa incurajeze dezvoltarea pietei, o descurajeaza.

Sigur, poti argumenta ca tu ai platit licenta la Libris, ai scos DRM-ul si ai pus cartea pe Kindle ... si ca teoretic ar trebui sa fie legal pentru ca ai platit licenta.

Cartile dupa ce implinesc 25 de ani de la publicatie ar trebui sa devina free (nu alea fizice, ci in format electronic), nu de alta dar vedem cum numarul cititorilor scade de la an la an... Tinerii prefera sa isi piarda timpul pe tiktok/facebook/instagram, si daca mergi pe strada si ii intrebi chestii elementare de cultura generala sunt pe langa.

#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,187
  • Înscris: 19.09.2005

View Postutopium, on 19 decembrie 2023 - 12:31, said:

..., nu poti cumpara carti in romana legal si sa le pui pe Kindle...
macar ai cautat?

a vrei kindle fara sa faci cont pe amazon, cam greu, e ca si cum ai avea un android fara cont pe gugal.

Edited by arg, 19 December 2023 - 12:53.


#41
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,133
  • Înscris: 14.08.2007

View Postsgn30, on 19 decembrie 2023 - 12:42, said:

Cartile dupa ce implinesc 25 de ani de la publicatie ar trebui sa devina free
Pai devin dupa un numar de ani, cartile clasice cam sunt disponibile gratuit ... dar depinde si de ce urmasi detin drepturile.

View Postarg, on 19 decembrie 2023 - 12:49, said:

macar ai cautat?
Pe Amazon nu am vazut sa apara limba romana la optiuni de cautare a cartilor, de pe Libris am cumparat o singura data si a citit-o fiica-mea pe laptop pentru ca pe Kindle nu mergea pusa fara sa ii scoti DRM-ul (ultrabook de ala la care i se rabateaza ecranul la 360 de grade), Voxa ti-o face disponibila pe un dispozitiv Android/iOS, Ebookuri.ro ti le da tot cu DRM, la fel Humanitas/Nemira. Astea cred ca sunt principalele surse legale de eBooks in romana acum. Stii pe cineva care vinde legal carti in romana pe care le pot pune pe Kindle fara sa scot DRM si alte aberatii/conversii de format/etc? A, ca iti poti pune niste carti clasice care oricum sunt gratuite, ok ... dar nu asta e ideea.

Edited by utopium, 19 December 2023 - 13:07.


#42
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,052
  • Înscris: 30.08.2006
Cele mai bune carti au fost scrise acum peste 20 de ani si nu le mai transfera nimeni in format electronic la oficial. Sunt deja distribuite free de persoanele care si-au digitalizat biblioteca de carti vechi. Aici intra inclusiv revistele, manuale tehnice si almanahuri de dupa anii 90. Sunt greu de gasit cu bani dar foarte usor le gasesti free in aproape orice format.
Pe Bestseller gasiti si contracost dar si gratuite.
Cartile gratuite sunt publicate cu sprijinul Ministerului Afacerilor Externe din Republica Moldova – Departamentul Politici pentru Relația cu Românii de Pretutindeni.

Edited by Leo2006, 19 December 2023 - 13:24.


#43
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,133
  • Înscris: 14.08.2007

View PostLeo2006, on 19 decembrie 2023 - 13:20, said:

Cele mai bune carti au fost scrise acum peste 20 de ani si nu le mai transfera nimeni in format electronic la oficial.
In romana poate ca nu, in engleza gasesti cam orice carte relevanta in format electronic.

Da, majoritatea cartilor bune de literatura sunt mai vechi de 20 de ani ... dar pierzi o gramada de carti non-literare care sunt mai noi. Eu citesc multe carti mai vechi de 50 de ani, dar citesc si destule scoase dupa 2000. Pe care le cam gasesti doar in engleza din pacate. Nu ma deranjeaza, mai ales ca Kindle-ul daca tii apasat pe un cuvant pe care nu-l intelegi ti-l explica frumos ... dar pentru cine nu stapaneste engleza suficient de bine, devine frustrant.

Edited by utopium, 19 December 2023 - 13:43.


#44
auditionstir

auditionstir

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 223
  • Înscris: 17.08.2023

View Postmirel3003, on 19 decembrie 2023 - 09:11, said:

Ai utilitarul celor de la Amazon (Send to Kindle) care e oficial, pui epub-ul acolo si ti-l trimite direct catre Kindle... si totul free...
Deci nu vad o problema in asta!

Nu am zis ca e o problema. Am spus ca formatul epub nu este suportat nativ. Faptul ca e convertit nu insemna ca e suportat. Eu am dat replica la ceea ce a scris audiofidell, pentru nici el nu are habar, dar spune altora.

Cartile de acum sunt niste gunoie. Nu merita cumparate, daramite citite. Ce 20 de ani.. cel putin 40 de ani. Nimic mai putin de 40 vechime nu merita citit. Iti dai seama dupa scris; comparati o carte din 1980, cu una de acum. Se aplica si la manualele scolare dar la alea deja facem cruce ca nu mai e scapare.

#45
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,133
  • Înscris: 14.08.2007

View Postarg, on 19 decembrie 2023 - 12:49, said:

a vrei kindle fara sa faci cont pe amazon, cam greu, e ca si cum ai avea un android fara cont pe gugal.
Nu, nu vreau asa ceva ... am chiar mai multe conturi, unul e pe Amazon Italia unde am gasit niste carti mai ieftine la un moment dat, altul e pe USA.

Vreau sa citesc o carte ultra-populara pe Kindle in romana, de exemplu seriile Sapiens, unde le gasesc pentru Kindle? N-am nici o idee, le-am citit in format fizic in romana si engleza. Si asta e o carte foarte populara care ar trebui sa fie foarte usor de localizat in romana.

View Postauditionstir, on 19 decembrie 2023 - 15:20, said:

Nimic mai putin de 40 vechime nu merita citit. Iti dai seama dupa scris; comparati o carte din 1980, cu una de acum.
Eu zic ca sunt o gramada de carti faine aparute dupa 2000.

Edited by utopium, 19 December 2023 - 16:43.


#46
auditionstir

auditionstir

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 223
  • Înscris: 17.08.2023
Plus am inceput sa vad o chestie pe care chiar nu imi vreau sa o vad.

Digitalizarea facut viata mai usuoara, dar odata digitalizata, informatia poate fi modificata extrem de usor. Dau un exemplu, in cazul cartilor electronice, daca maine se da o directiva sa nu mai folosim nu-stiu-ce-cuvant ca supara pe nu-stiu-cine, vin unii, modifica inscrisurile si gata. Si nu-ti seama. Asta este exemplu banal, dar se intampla sa se modifice capitole intregi.
Cum se facea inainte, cu anumite carti de le luai cu pagini lipsa din biblioteci, acum se face mult mai eficient, putin efort / impact mare.

De asta ziceam de cartile vechi. Nimeni nu mai sta sa modifice cartile alea; ca-ti dai seama usor de modificari. Ori tai cu totul anumite cpaitole, ori o scrii de la 0. Dar la astea noi, modificarile sunt extrem de usor de facut, si nu-ti dai seama.

#47
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,133
  • Înscris: 14.08.2007
Odata cumparata si downloadata, nu ti-o mai modifica nimeni. Poate fi modificata doar daca o downloadezi din nou din ceva motiv si intre timp a fost schimbata. Dar de obicei tu cumperi o anumita editie, daca vrei un update ai la dispozitie o alta editie, revizuita.

La fel la un film, il downloadezi si nu ti-l mai poate modifica cineva decat daca il downloadezi din nou.

Edited by utopium, 19 December 2023 - 17:57.


#48
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,550
  • Înscris: 21.10.2009
Doar mie mi se pare ca au complicat mult seria de Kindle?
Eu am un Kindle 4 si voiam sa fac upgrade... stiam de Paperwhite ca are si iluminare, dar acum au introdus, pe langa Paperwhite si Oasis, Voyage, urmeaza sa se lanseze si Scribe...
As fi tentat sa trec la alta firma, nu am treaba cu amazon, nu cumpar carti de la ei.
Ar merita un e-book reader cu diagonala mai mare? Parca 6 inch e prea putin.

#49
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 24.06.2008
Dati-mi si mie niste siteuri pentru descarcat carti in romana pentru kindle.....Sau daca nu orice carti ca le-oi converti eu cumva.

#50
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,133
  • Înscris: 14.08.2007

View Postlex2010, on 19 decembrie 2023 - 22:52, said:

Ar merita un e-book reader cu diagonala mai mare? Parca 6 inch e prea putin.
Eu zic ca 6.8" e clar preferabil fata 6"... Mai putin pt cei care chiar vor ceva ultraportabil si il duc des cu ei, dar pt citit acasa cum citesc eu, as prefera clar ceva intre 7 si 8".

#51
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023
Eu recomand Kobo Libra II.

#52
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,999
  • Înscris: 04.10.2007
A ajuns, l-am impachetat... acum astept seara de duminica sa il pun sub brad!

View Postutopium, on 20 decembrie 2023 - 01:33, said:

Eu zic ca 6.8" e clar preferabil fata 6"... Mai putin pt cei care chiar vor ceva ultraportabil si il duc des cu ei, dar pt citit acasa cum citesc eu, as prefera clar ceva intre 7 si 8".

Si mie 6.8 mi se pare mic.... cel mai portivit pentru mine unu ar fi ca ecranul sa fie exact cat un A5 (10.1" diagonala).

#53
carth80

carth80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.05.2013
am avut un sony prs t1 care in timp a cedat bateria, mai tinea doar cateva zile. Am incercat un kobo elipsa de 10 inch pe care l-am returnat, era ca o tableta mare si si greu de tinut in mana. acum am un kobo forma de 8 inch cu iluminare, nativ epub, bateria tine si se pliaza in mana la sesiuni de 2 3 ore de citit, nu se simte greu. M-am ferit de kindle intotdeauna.. succesorul lui forma cred e kobo sage. nu as lua altceva decat 8 inch ptr citit epub, 10 inch e incomod de tinut in mana

Edited by carth80, 20 December 2023 - 21:45.


#54
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,133
  • Înscris: 14.08.2007
Si eu zic ca 10" e mare pentru citit, eventual pentru reviste, dar nu pentru carti. Cartea fizica (principala) pe care o citesc acum are partea de scris doar o idee mai mare decat ecranul de la Kindle Paperwhite, cam ca un ecran de 7". Alte carti mai mari pe care le mai am pe raft sunt pe la 8" ... cred ca aici intre 7 si 8" e "the sweet spot". Dar nici 6.8" nu e prea rau ... 6" totusi mi se pare mic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate