Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Aptos Font - noul font din Office

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,163
  • Înscris: 22.05.2003
Initial a fost Times New Roman, apoi Calibri, iar acum avem Aptos Font.

Acesta este noul font default din MS Office 365. Cine are nevoie de el il poate descarca si instala (mai ales cei cu MacOS).

#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
urât font...

LE

foarte asemanator si cu arial si cu helvetica. de ce inca unul pe aceeasi reteta? (nu ca n-ar mai fi si alte citeva sute/mii)

Edited by tEo, 15 December 2023 - 14:15.


#3
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007
Bleh. Calibri mi se pare mai placut.

Acu' ceva vreme am gasit in outlook Avenir Next LT Pro Light. Nu stiu daca vine de la MS sau l-a instalat alt program, dar l-am pus default pentru emailuri.

#4
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,707
  • Înscris: 09.11.2010
Prefer Calibri sau Times New Roman.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
aptos-extrabold-italic.ttf vad ca e in dublu exemplar...

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,430
  • Înscris: 01.12.2001
Asta? Mare brânză Posted Image
Attached File  Screenshot_2023-12-15-15-48-09-255_com.android.chrome.jpg   83.92K   82 downloads

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,163
  • Înscris: 22.05.2003

 TehCube, on 15 decembrie 2023 - 14:55, said:

Bleh. Calibri mi se pare mai placut.

Acu' ceva vreme am gasit in outlook Avenir Next LT Pro Light. Nu stiu daca vine de la MS sau l-a instalat alt program, dar l-am pus default pentru emailuri.
Superb, deci cine nu il are instalat in sistemv ede cu fontul default Posted Image

#8
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 05.03.2009
Din ce observ la prima vedere:
- ca forme, dimensiuni și spațiere se află cam la mijloc între Calibri și Helvetica;
- litera l mic are codiță, e mai greu de confundat cu i mare;
- punctele și virgulele sunt rotunde, nu mai sunt pătrățoase și nici simple linii;
- cifrele sunt mai asemănătoare cu cele din Helvetica.

A fost îmbogățit cu mici rotunjimi, are o spațiere mai bună pe orizontală și pare mai ușor de citit (în special în cazul textelor mai lungi). Desigur, depinde și în ce scop îl folosești și unde.
Mi se pare o îmbunătățire față de Calibri.

#9
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 04.02.2006
Fontul este OK, l-am descărcat și instalat puțin mai devreme.
Însă când vine vorba de Microsoft Word, tot TNR rămâne alegerea potrivită (chiar și pe versiunile noi)…


#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Cine se respecta putin (sau respecta cititorii) nu foloseste oricum nicicare dintre astea trei.

#11
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 04.09.2013
Oare fontul asta il am acum la Outlook? Mi s-a parut mie ceva schimbat la scris. O fi posibil sa se fi schimbat automat? O sa ma uit luni la munca. Sper sa pot dormi linistit peste week-end.

#12
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007

View PostAdm, on 15 decembrie 2023 - 17:16, said:

Superb, deci cine nu il are instalar in sistemvede cu fontul default Posted Image
Don't care, mie sa-mi placa atunci cand le scriu. :D

#13
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 04.02.2006

View Postdani.user, on 15 decembrie 2023 - 18:27, said:

Cine se respecta putin (sau respecta cititorii) nu foloseste oricum nicicare dintre astea trei.
Adică? TNR nu ar fi un font bun (cu toate că nu este gratuit), spre deosebire de Calibri sau acesta nou?
Arial, Verdana, Tahoma, Segoe, Courier New sau orice altceva inclus în Windows este mai acceptat? Dar de fonturile open-source (Roboto, Droid, Source Pro)?
Probabil acele persoane își cam permit să dea sume exorbitante pe fonturi precum Optima, Avenir, Helvetica, Times LT sau Myriad Pro…
Cu tot respectul și părerea de rău, dar parcă îmi miroase a aroganță…


#14
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
TNR e font ingust, ce se preteaza intr-un ziar (de unde-i vine si numele), nu intr-o carte sau pe continut digital: https://imgur.com/oNZk0sa

Apoi, fiind fontul implicit al unui editor timp de foarte multi ani, cand cineva iti ofera un document cu acel font observi ca persoana nici nu s-a obosit sa aleaga un font potrivit.

#15
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 04.09.2013
Fun fact pentru cine nu stie:

"The quick brown fox jumps over the lazy dog." este o propozitia folosita pentru prezentarea unui font deoarece in aceasta propozitie se regasesc toate literele alfabetului din limba engleza.

#16
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007
Mai nou, vad ca MS foloseste "The five boxing wizards jump quickly". E mai scurta. :)

#17
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 04.02.2006
Personal am văzut și „Jackdaws love my big sphinx of quartz“ folosită ca pangramă în Windows.

View Postdani.user, on 16 decembrie 2023 - 21:49, said:

Apoi, fiind fontul implicit al unui editor timp de foarte multi ani, cand cineva iti ofera un document cu acel font observi ca persoana nici nu s-a obosit sa aleaga un font potrivit.
Da, dar fontul implicit s-a mai schimbat, iar unii utilizatori au continuat să opteze pentru cel vechi. Eu în asta tot văd o schimbare, dar nu la fel de mare precum cu totul un alt font.

Edited by ssss, 17 December 2023 - 13:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate