Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 

Romanii, cei mai fericiti din UE dupa Austria

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#55
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 Karhu, on 10 decembrie 2023 - 14:49, said:


Există un topic care spune altceva: https://forum.softpe...ti/page__st__36

Pai asta nu are nicio legatura cu realitatea, e doar o bula...
In Bula Softpedia USR are 80% in intentia de vot, asta nu inseamna ca asa e si in mod real.

#56
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,734
  • Înscris: 12.07.2022
E la modă să nu ți placă să fii român. Să tânjești după nivelul de trai al străinilor,  dar să nu fii în stare să vezi în ce hal au ajuns oamenii de rând din vest odată cu globalizarea sulii.

#57
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,732
  • Înscris: 11.03.2006

 dorin_2k, on 10 decembrie 2023 - 09:23, said:

Austriecii îs bucuroși că au votat NU pt Romania în Schengen.
Romanii pe locul 2 pt că nu ne-au primit.
Posted Image

Pe bune: nu cred așa ceva. Fake news.

Poate ca a mai zis cineva pana acum, dar se pare ca si-au schimbat parerea si sunt de acord sa deschida granita aeriana.

#58
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,732
  • Înscris: 10.11.2013
Nu e nicio mirare ca romanii sunt fericiti. De fapt, cele mai fericite tari din lume sunt alea africane unde nici n-au de pe ce sa bea apa.
Romanii au multe lucruri ce multi europeni nu prea mai au, si anume familie-soti, sotii, copii, bunici, parinti, cu care se ajuta. In occident, conceptul de familie e diluat la maxim, nu au probleme existentiale de genul "eu ce gen sunt" sau "ce este o femeie, oare vecinul mitica in rochie si barba are voie sa isi plimbe belengherul in fata fi-mii la WC-ul public deoarece se identifica ca femeie si toata viata a fost oprimat de constructia sociala a genului". Femeile romance sunt fericite daca au un barbat bun care le respecta, le ajuta si chiar le intretin, nu se intreaba non-stop oare cu ce le-a oprimat patriarhia acum 1000 de ani. Barbatii romani ar trebui sa aprecieze romancele mai mult, insa asta e alta discutie.
Romanii au libertate de exprimare, isi exprima emotiile (chiar daca asta ii face sa para niste needucati, ceea ce si suntem putin, daca stai sa te gandesti), si le place viata, bautura, mancarea buna (desi e nesanatoasa si avem probleme pe chestia asta).
Nu e nicio surpriza ca romanii sunt mai fericiti decat strainii, la mamaia la tara erau oameni saraci, dar pe unul nu l-am vazut stand in cur, toata ziua, nefacand nimic, deoarece el are depresie.
Trebuiau sa munceasca, aveau responsabilitati, plangeau un minut-doua si asta e, la curatat cotetul porcilor cu mine ca la iarna trebuie sa am ce sa mananc. N-ai timp de depresie cand statul nu iti da casa moca, bani moca si medicamente moca, trebuie sa muncesti si sa te bucuri de viata cum poti. Toata viata din Ro am trait intre romani saraci lipiti, care munceau si abia se ajungeau de pe o pe alta, dar dupa cum am zis, ei erau fericiti cu ce aveau-familie, un pahar de bere, un sandwish cu salam, un concert moca pe banii primariei.
edit: uitati-va pe lista tarilor cu cetatenii cel mai putin deprimati. Case closed.
https://worldpopulat...ates-by-country

 Ev_eee, on 10 decembrie 2023 - 14:55, said:

E la modă să nu ți placă să fii român. Să tânjești după nivelul de trai al străinilor,  dar să nu fii în stare să vezi în ce hal au ajuns oamenii de rând din vest odată cu globalizarea sulii.
Depinde de cercuri. Eu ma bucur ca sunt roman desi traiesc in mijlocul anglistanului globalizat, la 20 de minute de Londostan. 1. Se putea si mai rau. 2. Romanii nu sunt cel mai naspa popor din europa, asa cum au impresia romanii cu educatie superioara (superioara din ce punct de vedere, lol). Romanii de rand, votantii AUR dupa cum i-ar numi superior elitele de pe softpedia, ei sunt fericiti cu painea si fasolea lor. Mai bine fericit cu o paine si-o fasole decat nefericit cu friptura si iphone.

Edited by n-amname, 10 December 2023 - 15:16.


#59
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,732
  • Înscris: 11.03.2006

 Mike1alike, on 10 decembrie 2023 - 10:46, said:

Fericire Eurostat.jpg

Şi... asta a mai rămas din pădurile României:
FB_IMG_1702190102144.jpg

Aia cu padurile ne apartine 100%. Noi si numai noi le-am facut praf si le facem praf in continuare.

#60
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,316
  • Înscris: 24.06.2006

 n-amname, on 10 decembrie 2023 - 15:06, said:

Eu ma bucur ca sunt roman desi traiesc in mijlocul anglistanului globalizat
pai de ce n-ai stat in Romania daca nu mai puteai de fericire?

#61
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Ev_eee, on 10 decembrie 2023 - 14:55, said:

dar să nu fii în stare să vezi în ce hal au ajuns oamenii de rând din vest odată cu globalizarea sulii.
E incredibil cum stau toti la rand sa emigreze in est.

#62
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,734
  • Înscris: 12.07.2022
Sunt sătulă de retorica asta încât nici nu mă mai obosesc să o combat.

#63
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,076
  • Înscris: 18.12.2007

 Cristi_E, on 10 decembrie 2023 - 14:47, said:

Da, sunt fericiti. Starea omului sanatos la cap e fericirea, nu depresia, frustrarea, paranoia. Astea-s boli cu care se delecteaza in special *civilizatii*.

Aboslut.
Mai ales cand nu are cu ce sa isi plateasca facturile, mancarea. Cand nu are bani sa le ia copiilor haine groase sa nu inghete iarna. Cand nu are infrastructura, sistem de sanatate, sistem social.
Daca esti de-a dreptul fericit si doar fericit in contextul asta atunci nu te numesti sanatos la cap ci esti doar ignorant si fugi de realitate.

#64
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Ev_eee, on 10 decembrie 2023 - 15:33, said:

Sunt sătulă de retorica asta încât nici nu mă mai obosesc să o combat.
Nici nu ai avea cum sa o faci.

#65
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,847
  • Înscris: 09.05.2008

 danaciu, on 10 decembrie 2023 - 10:25, said:

Cred ca in privinta romanilor sondajul e facut pe romanii din diaspora!
Oarecum ai dreptate.
E facut dupa ce au plecat si inainte sa se intoarcă.

In rest e plauzibil si credibil.
Pe strada n-ai loc, in magazine e total adventure, stațiunle au 1250% grad de ocupare.
Pana si la UPU sunt facute rezervari.
Kumbaya total.







#66
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 futurist, on 10 decembrie 2023 - 15:39, said:

Pe strada n-ai loc, in magazine e total adventure, stațiunle au 1250% grad de ocupare.
Realitatea e alta.

Sondaj: trei sferturi dintre români nu vor pleca deloc în concediu în această iarnă, iar 10% își vor petrece vacanța de iarnă în România

#67
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,095
  • Înscris: 31.03.2015

 AlexEn, on 10 decembrie 2023 - 15:35, said:

Aboslut.
Mai ales cand nu are cu ce sa isi plateasca facturile, mancarea. Cand nu are bani sa le ia copiilor haine groase sa nu inghete iarna. Cand nu are infrastructura, sistem de sanatate, sistem social.
Daca esti de-a dreptul fericit si doar fericit in contextul asta atunci nu te numesti sanatos la cap ci esti doar ignorant si fugi de realitate.
Pai cine nu are sa isi plateasca facturile si mancarea? Mie nu imi este mila de leneși. Românii au motive reale pentru a fi fericiti: au o tara frumoasa, au orase interesante, in care te poti distra pe bune, au munti, dealuri, rauri, lacuri, pesteri, delta, mare, si cate altele. Cum sa te simti deprimat intr-o asemenea tara?! Vesticii platesc mii de euro pentru a accesa distractii pe care românii le au aproape gratis.

 pasilla, on 10 decembrie 2023 - 15:44, said:

Românii nu au nevoie sa plece in concediu. Au concediul langa ei. In functie de zona, pe o raza de 300 km ai munte, dealuri, mare, statiuni si ce mai doresti dumneata.

#68
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Cristi_E, on 10 decembrie 2023 - 15:44, said:

Vesticii platesc mii de euro pentru a accesa distractii pe care românii le au aproape gratis.
Asa este. Prin vest nu exista tari frumoase,  orase interesante, munti, dealuri, rauri, lacuri, pesteri, delta, mare, si cate altele.

Edited by pasilla, 10 December 2023 - 15:47.


#69
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,095
  • Înscris: 31.03.2015
Toata natura e frumoasa, insa mai trebuie sa si stii sa te bucuri de ea. Uita-te pe yt; sunt mii de vloguri facute de vestici in Ro - ce crezi ca lauda cel mai mult strainii la Romania? Ai ghicit; felul in care stiu sa isi traiasca viata romanii, atmosfera din marile orase, viata de noapte etc.

#70
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,316
  • Înscris: 24.06.2006

 Ev_eee, on 10 decembrie 2023 - 15:33, said:

Sunt sătulă de retorica asta încât nici nu mă mai obosesc să o combat.
ar fi culmea sa combati realitatea!

 Cristi_E, on 10 decembrie 2023 - 15:55, said:

Uita-te pe yt; sunt mii de vloguri facute de vestici in Ro
si alte mii facute in India si Bangladesh, io nu m-as duce acolo nici sa ma pici cu ceara!

#71
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,847
  • Înscris: 09.05.2008

 Matrix40, on 10 decembrie 2023 - 12:20, said:



Aia de au rate la apartamente sunt mult mai putini in Romania, peste 90% din romani sunt proprietari.
I-auzi brâu'!!!
Si sutele de mii de apartamente de pe aria de Imobiliare?
Sunt fake?
Sau acu' te numesti proprietar dupa avansu' de la creditu' ipotecar?


 Romanwraig, on 10 decembrie 2023 - 14:41, said:

PS -si comparatia cu Polonia... unii dintre noi au fost pe acolo.
De ce s-au intors?


 cumparator, on 10 decembrie 2023 - 15:07, said:



Aia cu padurile ne apartine 100%. Noi si numai noi le-am facut praf si le facem praf in continuare.
Total gresit.


 AlexEn, on 10 decembrie 2023 - 15:35, said:



Aboslut.
Mai ales cand nu are cu ce sa isi plateasca facturile, mancarea. Cand nu are bani sa le ia copiilor haine groase sa nu inghete iarna. Cand nu are infrastructura, sistem de sanatate, sistem social.
Daca esti de-a dreptul fericit si doar fericit in contextul asta atunci nu te numesti sanatos la cap ci esti doar ignorant si fugi de realitate.
Acel context este o extrema.


#72
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,848
  • Înscris: 15.06.2007

 Matrix40, on 10 decembrie 2023 - 10:43, said:



Adica tu vrei sa zici ca romanul din Londra ce face 2 ore zilnic numai prin trafic sau prin metroul aglomerat ca sa ajunga acasa unde sta cu alti 7 pachistanezi in casa, venind cu sacosele de la market ca nu isi permite masina in Londra, e mai fericit decat romanul de la Slobozia ce sta in 3 camere proprietate personala, are masina cu care ajunge in 5 minute la locul de munca/supermarket/ Mall?
Nu prea cred!
Sa nu mai vorbim de zilele de concediu + sarbatori legale mult mai multe in Ro, cel din Londra nici nu isi permite sa stea acasa ca subcontractor, caci e neplatit, caci chiria si celelalte cheltuieli sunt scumpe.
las ca nu e asa de rau in UK, au ajuns sa puna un indian in functia de  PM.

De parca romanii din Slobozia sunt reprezentativi cu ceva.. nici macar daca ai fi comparat cu utopia din Cluj..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate