Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Romanii, cei mai fericiti din UE dupa Austria

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#145
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,519
  • Înscris: 02.09.2006

View PostCristi_E, on 10 decembrie 2023 - 12:28, said:

Romanii (aia normali la cap) chiar sunt fericiti si stiu sa isi traiasca viata, insa prea mult timp li s-a tot spus  ca traiesc prost, ca s-au nascut intr-o tara de rahat etc.
Crezi ca baga cineva in seama pe toti tristii care maninca o piine amara, imprastiind intoxicari de doi bani???

#146
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,519
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMatrix40, on 10 decembrie 2023 - 14:32, said:

Si mai multi sunt care stau cu pakistanezii in casa, inchiriind camera, caci nu au bani sa stea singuri in casa
Te-a mintit polcovnicu'!

View Postn-amname, on 10 decembrie 2023 - 15:06, said:

............................
edit: uitati-va pe lista tarilor cu cetatenii cel mai putin deprimati. Case closed.
https://worldpopulat...ates-by-country
..........................
Adica Finlandia este in Top 10?

View Postcumparator, on 10 decembrie 2023 - 15:07, said:


Aia cu padurile ne apartine 100%. Noi si numai noi le-am facut praf si le facem praf in continuare.
Daca aprofundezi problema, o sa afli ca nu e chiar ca in filme! S-au replantat suprefete foarte mari, iar procentual suprafetele taiate nu sint sint mari, raportate la suprafata totala a padurilor din RO.

View Postpasilla, on 10 decembrie 2023 - 15:29, said:

E incredibil cum stau toti la rand sa emigreze in est.
Sint deja mai multi decit ai crede!

View PostMatrix40, on 10 decembrie 2023 - 17:24, said:

Amice, cei mai multi romani ce lucreaza in UK NU SUNT AANGAJATI PERMANENTI SA AIBA DREPTUL LA CONCEDIU PLATIT!
Sunt contractori, self employed, cat muncesc atat sunt platiti.

Am scris mai sus foarte lar  despre contractori. Esti analfabet functional? Nu esti capabil sa intelegi un text pe care il citesti?
Draguta, majoritatea lucreaza prin agentii! situatie in care au platit si concediul de odihna si cel de boala! ti-am mai spus ca polcovnicul iti spune numai prostii!

View PostAlexEn, on 10 decembrie 2023 - 19:28, said:

Informatiile si datele respective sint scoase la misto, din burta, de bugetari intre doua cafele, miercurea de la 11 la 12, perioada cind se fac ca muncesc! deci nu au nici o relevanta!

View PostEMPP, on 10 decembrie 2023 - 23:16, said:

este mai ,,fericit,, că acolo nu-l vede nimeni cum trage la șaibă


deci are grijă și nu-i fericit
Prostii, poti fi fericit si daca ai griji! oricum, grija aia tine citeva luni, dupa care locuieste singur sau cu familia!

#147
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007

View Posttytysor, on 11 decembrie 2023 - 00:29, said:

Informatiile si datele respective sint scoase la misto, din burta, de bugetari intre doua cafele, miercurea de la 11 la 12, perioada cind se fac ca muncesc! deci nu au nici o relevanta!

Absolut. Sunt relevante doar datele care iti sustin tie punctele de vedere, stim.

#148
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Agenția de statistică a UE a luat-o razna rau de tot.

#149
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,711
  • Înscris: 09.05.2008

View PostPiticVerde, on 11 decembrie 2023 - 10:51, said:

Agenția de statistică a UE a luat-o razna rau de tot.
Aia nu-i problema.
Gravida e treaba cand se aloca fonduri si se platesc "comisari" sa "rezolve" asemenea "probleme".

View PostAlexEn, on 11 decembrie 2023 - 10:24, said:

Absolut. Sunt relevante doar datele care iti sustin tie punctele de vedere, stim.
Logic si normal.
Poate n-ai auzit de exporturile de 70 de miliarde.
Si de industriile fara tevi de esapament de langa marile sate cu blocuri.

#150
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 30.11.2021
Am inceput sa mintim ca pe vremea lui Ceausescu.
Zicea zilele trecute Ciolacu despre crestere economica, tot asa eram pe un loc calumea in lume.
Si ma uitam prin tara? Nu prea mai merge nimic, nici macar imobiliarele.
Dar opreste careva pe astia de fac statisticile astea?

Suntem cei mai fericiti ca vin facturile de iarna, sarbatorile, ne gandim cu ce le platim si de ce se scumpesc alimentele sau daca se mai scumpesc.

#151
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,711
  • Înscris: 09.05.2008

View PostMindArchitect, on 11 decembrie 2023 - 14:55, said:

Am inceput sa mintim ca pe vremea lui Ceausescu.
Zicea zilele trecute Ciolacu despre crestere economica, tot asa eram pe un loc calumea in lume.
Si ma uitam prin tara? Nu prea mai merge nimic, nici macar imobiliarele.
Dar opreste careva pe astia de fac statisticile astea?
Dap.
Telecomanda

#152
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 18.10.2011

View PostMatrix40, on 10 decembrie 2023 - 09:09, said:

Austria este cea mai fericită țară din Uniunea Europeană/ Românii pe locul doi, mai mulțumiți decât italienii, spaniolii sau nemții (Eurostat)

https://www.g4media....i-eurostat.html
Acum ceva timp, tot dupa un sondaj /studiu, reiesea ca romanii sunt printre cei mai nemultumiti de viata etc.

https://www.puterea....edia-europeana/, din care citam:

Quote

Principalul factor al nemulțumirii

Creșterea prețurilor, inflația și costul de trai constituie, de asemenea, cea mai pregnantă problemă cu care românii se confruntă în prezent în viața personală, 51% indicând această provocare.

(cred ca intre fericire si multumire pt calitatea vietii exista o mare interdependenta, suprapunere, penru majoritatea cetatenilor, ca doar nu suntem filosofi etc etc)

Dar... lasa, lasa ca nu bogatia colibei tale te face fericit...

Sa te iei dupa studiile astea (fara context) e o tampenie. Si in articolul dat de digi tot la calitatea vietii se refera. Ceea ce uita ei sa spuna e ca gradul de fericire depind emult de nivelul de unde pleci. Or fi nemtii mai nefericiti dar cred ca se raporteaza la ceea ce era inainte, era de obicei - a mai crescut problema caselor, chiriilor, a energiei etc etc. Romanii oricum aveau probleme mult mai mari. Daca va uitati la oamenii nevoiasi, saraci lipiti, ce au trait o viata intr-o coliba, ei declara ca sunt destul de fericiti...

Totul e relativ. Fac pariu ca romanii in primele luni de dupa 90 erau extrem de fericiti, si asta numai ca gaseau ziare la colt, fresco la dozator (apa cu chimicale la care nu s-ar uita astazi nimeni - asta cred ca era, ca nu aveai eticheta unde citi :D), pui la magazin fara coada si unul-doua sortimente de ulei de floare banal, fara ratie. Premiile la emiusiunile tv erau electrocasnice astazi considerate banale, masini Dacia (d-aia veche, 1310) si Cielo (un sedan astazi considerat banal). Lumea statea la coada la panuri de sticla sa le puna in fata televizorului alb negru la care il vedeai oricum numai pe nea Nicu. Daca prindeai cateva obiecte d-astea, erai fericit.

Edited by aaaa4567, 11 December 2023 - 19:00.


#153
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Fericirea e un sentiment atat de abstract, personal si schimbator, incat nu vad cum poate fi pusa in cifre.

#154
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Fericiti in prostia lor - vezi IQ national.

#155
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,222
  • Înscris: 08.01.2021

View PostEv_eee, on 10 decembrie 2023 - 14:49, said:

Poate că românii sunt fericiți pentru că pot ieși în siguranță pe străzi.  

Nu vorbi de străzi și se siguranță în România.
Ca cifrele spun ca romanii cu cazane sunt mult mai periculoși decât bau-bau aia de care te temi tu.

View Postaaaa4567, on 11 decembrie 2023 - 18:48, said:


Sa te iei dupa studiile astea (fara context) e o tampenie.

Absolut. Dacă faci sondajul asta după ce a ieșit tulburelul fericirea e la cote maxime, dă aparatul de măsură peste cap :D

#156
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postdanaciu, on 10 decembrie 2023 - 10:25, said:

Cred ca in privinta romanilor sondajul e facut pe romanii din diaspora!


Nici aceia nu cred ca sunt foarte fericiti. Parerea mea.  Iar cei din tara nici atat. Un sondaj tampit... fara legatura cu realitatea.

#157
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 18.10.2011
Daca va uitati la oamenii care raspund... - m-am uitat si eu, intamplator, cautand niste stiri etc: https://youtu.be/0f9MnJmR7Ao?t=1773

Parerea mea e ca sunt bugetari /etc care si-au aranjat o sursa de venit (deseori dubioasa - o sinecura, o capusa la stat etc) si atunci tot ce le ramane de facut e sa cheltuie banii pe tot felul de distractii iefitne sau chestiuni familiale. cred ca sunt oameni simpli, de la tara (a doua generatie), care accepta mica descurcareala, coruptia, altfel nu vad cum ar putea fi fericiti avand in vederea starea Romaniei (la nivel macro) fata de nivelul european. Ah, daca ar fi Romania singura tara ferita de - stiu si eu - nu stiu ce tip de terorism sau molima recente, as fi zis.

Ce dr@cu reusite profesionale sa ai in Romania, unde marea majoritate a joburilor sunt mediocre, cel mult programator sau cercetatori de duzina? Unde nu e nimic digitalizat? Unde pot fi mediile astea profesionale atat de idilice? Sunt curios si eu... Sunt lucrator la primarie, la asistenta sociala, sunt profesor - lucrurile nu merg bine in Ro (statistic, daca sunt profesor pe la Vianu, atunci da), de ce si cum as putea fi fericit, lasand la o parte lefurile mediocre?

#158
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,050
  • Înscris: 31.03.2015
Dar tu esti fericit? Daca da, care ar fi motivele?

View Postaaaa4567, on 12 decembrie 2023 - 20:37, said:


Unde nu e nimic digitalizat?
Asadar digitalizarea are legatura directa cu fericirea. Mbine. :lol:

#159
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,625
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMindArchitect, on 11 decembrie 2023 - 14:55, said:

Am inceput sa mintim ca pe vremea lui Ceausescu.
Zicea zilele trecute Ciolacu despre crestere economica, tot asa eram pe un loc calumea in lume.

dar a mentionat cumva daca cresterea era "negativa"?

View PostMindArchitect, on 11 decembrie 2023 - 14:55, said:


Dar opreste careva pe astia de fac statisticile astea?

astazi se spunea la radio, ca intra in greva ca sunt singurii care au ramas cu salariile nemajorate.

#160
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 18.10.2011

View PostCristi_E, on 12 decembrie 2023 - 21:48, said:

Dar tu esti fericit? Daca da, care ar fi motivele?


Asadar digitalizarea are legatura directa cu fericirea. Mbine. Posted Image
Fireste ca are. Pentru cetateni, dar si pentru functionarii in cauza. Tie ti-ar placea sa cauti toata ziua prin hartii, ca in anii 60? Asta daca esti de buna credinta, zic...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate