Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

o mare iubire pierduta neasteptat...

* * - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1411 replies to this topic

#1405
Alex432

Alex432

    involt

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 28.05.2020

View PostTiberius_ro, on 17 decembrie 2023 - 00:34, said:

I-am spus ca:
daca conștientizează vreodată ce a făcut
si imi simte lipsa sa ma caute.
Daca e gravida cu mangafaua, te cauta sigur.

Sa o incurajezi, sa ii dai un sprijin - esti civilizat pe veci.

#1406
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,236
  • Înscris: 30.11.2021
Am citit subiectul.
Dupa ani de zile de urmarit biblioteca youtube despre psihologie. Am fost si la psiholog.
Imi vine sa dau play la melodia asta, si sa ma apuc sa scriu.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TXtgqM73nYA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Femeia iti da semne. Am citit povestea ta si parca am citit povestea unui amic. A intalnit la tara o tipa, se intelegeau bine, stateau la ai lui, s-a angajat tipa in oras, au facut nunta, parea ca se inteleg bine, iubire, am fost si la nunta lor, din categoria "astia se iubesc pe viata". Si apoi tipa s-a racit, s-a mutat de la el, divort, el tot spera ca se impaca cu ea, cred ca s-au si mutat cu chirie. Si pana la urma i-a zis ca l-a inselat cu cineva de la job, ca este un om minunat dar nu-l mai iubeste.
Si aia a fost.
Da, el isi dorea copil de cand s-au casatorit.

Ce sfat sa iti dau? Nu pot sa iti dau. Pentru ca in viata sunt visatori ca amicul ala, ca si tine, care au o "ceata" peste inima si minte cand iubesc. Am fost si eu indragostit, cred ca ii puteam ierta orice.
Doar ca stii ce vreau sa zic? Dragostea trece.

Intr-o zi intri pe usa si te uiti la persoana alaturi de care iti imparti viata si iti dai seama ca voi nu va mai iubiti de mult timp, doar ca sunteti impreuna si atat. Indepliniti anumite roluri.


Si chiar si cand ai povestit, ai avut cateva momente de puteau sa fie momente cand puteai bloca relatia pentru toata viata, trebuia sa puneti mana sa faceti un copil.
Smecheria la viata asta este sa ai planuri, sa aveti planuri comune.

10 ani de zile si nu v-ati gandit sa faceti copil, cum se zice... macar din greseala ca si pe prezervative scrie ca nu sunt 100% eficiente, procentele alea sunt pentru cei fericiti care au copil.

Trebuie sa gandesti ca la o perioada de doliu, v-ati iubit 10-12 ani de zile. Ati impartit o buna perioada din viata asta, una frumoasa. Vrei ca relatia aia sa ramana ceva frumos sau vreti sa va impacati sa ma amarati viata si amintirile facute impreuna?

Ca daca o duci si pe ea la psiholog...
Va termina ce o sa va zica psihologul, abordarea asta pe care o citesc ca amandoi nu doriti sa o realizati, ca nu va mai iubiti dar este ok, este ceva normal, sentimentele, dragostea, dureaza cativa ani, la urma conteaza ce construiesti in viata, proiectele, vacanta, cum iti petreci timpul pe planeta asta.

Cand auzi relatiile care se termina, divorturile, intelegi ca aia nu prea mai faceau nimic impreuna, nu aveau planuri, ei doar erau asa multumiti ca se intalneau seara la tv, ceva sex de confort si somn.
Viata are la baza planuri, chiar daca 99% dintre planuri mor acolo pe alatarul ideilor bune.
Conteaza sa ai plan, sa simti ceva placere, ceva entuziasm.

Edited by MindArchitect, 17 December 2023 - 11:48.


#1407
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,015
  • Înscris: 10.01.2023

View PostMindArchitect, on 17 decembrie 2023 - 11:44, said:

, ai avut cateva momente de puteau sa fie momente cand puteai bloca relatia pentru toata viata, trebuia sa puneti mana sa faceti un copil.


Doamne ferește

Acum ar fi fost mizerabil, divorțat și cu veniturile afectate de o pensie alimentară

Și copilul distrus pe viață

Asta cu făcutul de copii pentru a "bloca relația" este o apucătură toxică, mai ales adoptată de femei, adică nu te înțelegi cu partenerul, dar torni un plod să îl legi definitiv de tine. Și ce crezi, că nu va mai certați apoi, că totul devine roz? Mai rău este, că intervine un nou element de stress, copilul



#1408
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 13.09.2022

View Postcaiuscorneliu, on 15 decembrie 2023 - 23:30, said:

Bărbații sunt mai boemi, dacă nu-s disperați după p**** ar sta burlaci toată viața Posted Image

Chiar si la cei disperati dupa p____, casatoria nu ajuta, ba dimpotriva.

View Posttclau, on 17 decembrie 2023 - 10:49, said:

Sunt prea mult franturi de logica.

De ce? Ti se pare nemaivazut un astfel de comportament complet fara logica al unei femei (fosta lui sotie)? Eu cred ca se poate si mai rau...

Edited by danigoleman, 17 December 2023 - 15:52.


#1409
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Ma refeream la Tiberius. :)

#1410
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostTiberius_ro, on 17 decembrie 2023 - 00:34, said:

Ca tot spuneam ca o sa povestesc cum a fost la divort…ciudat.

...insa momentan sunt inca aici
Superb, Tiberius. Bravo, esti maxim.
Un barbat dupa care se plange la divort...
Acum alegerea este in terenul ei, sper sa ia cea mai buna decizie.
Oricum cred ca vei afla si de ce natura este relatia ei cu tertii. Daca nu de la ea, cel putin sora ei, ar trebui sa stie si sa-ti spuna intr-o zi.

Edited by Cr1spy, 17 December 2023 - 16:26.


#1411
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,443
  • Înscris: 03.11.2009

View PostCr1spy, on 17 decembrie 2023 - 16:25, said:


Acum alegerea este in terenul ei, sper sa ia cea mai buna decizie.

Alegerile au fost facute, a spus deja DA! de doua ori!
Ce-i mult strica...

#1412
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,443
  • Înscris: 03.11.2009
Ea a spus NU, ne-am uitat unii la altii dupa care am plecat acasa :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate