Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 

Achiziții de pe platforma Temu

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
523 replies to this topic

#505
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.11.2009

View Postbeavis03, on 25 aprilie 2024 - 12:19, said:

Aplicațiile online de cumpărături Temu și Shein au intrat în vizorul ANPC. Inspectorii suspectează că reducerile nu sunt autentice sau că se face vânzare sub presiune.

https://www.economic...une_742261.html
"„ANPC recomandă ca, în cazul în care întâmpinați o problemă atunci când faceți cumpărături online, să încercați o rezolvare directă cu operatorul economic, pe cale amiabilă. Dacă acest lucru nu funcționează, vă puteți adresa Direcției de Soluționare Altenativă a Litigiilor din cadrul ANPC , în cazul operatorilor economici cu sediu social pe teritoriul României. În cazul în care operatorul economic își are sediul social într-un alt stat european, vă puteți adresa Centrului European al Consumatorilor din România https://eccromania.r...ia.ro/,  care vă ajută gratuit când aveți probleme de protecția consumatorului cu un produs sau un serviciu achiziționat dintr-un alt stat european, vă informează gratuit asupra drepturilor pe care le aveți în timpul unor călătorii în alt stat european si vă oferă sprijin gratuit dacă aveți o plângere împotriva unei companii europene, în vederea soluționării problemei. În cazul în care soluționarea nu este posibilă pe nicio altă cale, puteți formula o reclamație accesând https://sesizari.anpc.ro/, în cazul operatorilor economici cu sediu social pe teritoriul României”, anunță instituția" - Adică fix, nimic ! Temu nu are sediu nici în România, nici în UE ! ANPC ar trebui să se ocupe prioritar de site-urile ".ro" care comercializează produse mincinoase ca titulatură ( ex Fântănă pt pisici WIFI), care de fapt este o fântănă simplă, situaţie de care m-am lovit chiar azi şi la care am depus o sesizare !

#506
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,416
  • Înscris: 08.02.2011
Aia de la ANPC probabil au primit sesizări de la bișnițarii noștri că le strica vânzările chinezii, vezi doamne produse proaste, pe când ei vând exact aceleași lucruri.

Iar dacă-s adevărate condițiile temu ( eu nu am cumpărat ) cum ar fi retur gratis sau deloc, prețul mic, etc pai nici o firma de la noi nu oferă așa ceva ( eMag de exemplu oferă retur gratis , dar cam atât )

#507
Bodolay

Bodolay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 03.09.2016
Am citit și eu câteva articole absolut sinistre despre subiectul ăsta semnate de niște oameni care ori nu au avut de-aface niciodată cu Temu, ori au primit articolul gata scris și eu au semnat-o doar, fără să îl citească măcar.
Șmenarii de la noi suferă cel mai mult, ăștia cu drop-shippingul, care își fac publicitate pe Facebook cu nu știu ce gadget de bucătărie la preț de 70 de lei, iar fix același produs îl găsești pe Aliexpress la 10-15 lei. Iar ăștia de la ANPC, după ce și-au terminat țigările și au intrat în birou de pe balcon, să nu zică lumea că au stat afară prea mult, s-au apucat repede de lucru.

#508
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.11.2009

View Postmodoran, on 25 aprilie 2024 - 14:12, said:

Aia de la ANPC probabil au primit sesizări de la bișnițarii noștri că le strica vânzările chinezii, vezi doamne produse proaste, pe când ei vând exact aceleași lucruri.

Iar dacă-s adevărate condițiile temu ( eu nu am cumpărat ) cum ar fi retur gratis sau deloc, prețul mic, etc pai nici o firma de la noi nu oferă așa ceva ( eMag de exemplu oferă retur gratis , dar cam atât )
Sunt adevărate ! Ultimele mele retururi, ultimul chiar în card. (G-pay)

Attached Files



#509
Bodolay

Bodolay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 03.09.2016
Și aici.

Attached Files



#510
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 19.06.2018
ANPC, o institutie la fel de utila precum costumul de scafandru pentru peste. Toate abuzurile marilor furnizori de servicii, banci si asa mai departe au fost atat de greu sau niciodata rezolvate, in schimb un comert exemplar este suspectat de nu stiu ce. Nea Caisa care e sef acolo crede ca i da Amazon prima? Ori e naiv ori e mult prea naiv.

#511
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.11.2009
Azi mi-a sosit ceasul ( după data limită Temu = deci 25 de lei...>ceasul este cadou de la Temu+ DPD ) ! Am remarcat pe loc, grija pentru ambalare ( n-am mai văzut până acum cutie de carton + pungă cu bule). La prima vedere: masiv, finisat, pare 'NEchinezesc" . Pentru că a petrecut aproape 3 săptămâni pe drum, a venit cu baterie 15%, deci l-am pus la încărcat,apoi l-am împerecheat cu telefonul şi i-am updadat versiunea, mi-am ales un screen, i-am dat permisiuni şamd. Revin, mai în detaliu după ce îl butonez să văd tot ce ştie.

Attached Files


Edited by mie1dor, 30 April 2024 - 14:36.


#512
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,893
  • Înscris: 27.04.2010
Am avut vreo 8-9 comenzi de la ei, atat pe Romania, cat si pe UK.
Ambalarea a fost de fiecare data una de exceptie, cutie carton, folie bule ...
Din acest punct de vedere, jos palaria.

#513
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 19.06.2018
Ambalarea e intotdeauna buna dar problema e cu manipularile, un trepied mi a ajuns un piculet atins la un picior prin ambalajul de carton. In rest, a fost ok dar nici nu am luat vreodata ceva fineturi.

Sa l folosesti cu placere, mie1dor!

#514
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.11.2009

View Postaudiofidell, on 30 aprilie 2024 - 16:51, said:

Ambalarea e intotdeauna buna dar problema e cu manipularile, un trepied mi a ajuns un piculet atins la un picior prin ambalajul de carton. In rest, a fost ok dar nici nu am luat vreodata ceva fineturi.

Sa l folosesti cu placere, mie1dor!
Mulţumesc frumos ! Deci permite stocarea contactelor astfel încât nu afişează numărul de telefon , ci direct numele salvat în aplicaţie, are intrare apel de unde poţi selecta să primeşti apelul pe ceas, telefon sau speaker, are notificare REAL TIME pentru sms-uri ( se citesc doar câteva cuvinte nu tot mesajul, dar destul de util la logarea în 2 paşi unde se poate citi codul), se poate apela un număr de telefon direct din ceas ( are dial pad )...la convorbiri se comportă excelent (nu trebuie să duci ceasul la gură sau la ureche pentru a fi auzit , respectiv să auzi apelantul), funcţii : Sporturi, Pedometru, Monitorizarea somnului, redă muzica din telefon, Puls, Tensiune arterială, Oximetru, Asistent vocal ( ei spun Siri, la mine e Google Asistent ), Vremea, Calculator, Cronometru, Find my phone, Motion Track, remote pentru camera telefonului, alarmă, Female ( ciclul menstrual pentru femei), Busolă, Glicemia, Altitudinea şi presiunea atmosferică şi temperatura corporală . NFC - ul nu este cel pe care-l speram eu, ci card de acces la uşi ( a blocului de ex ) .
Un alt plus este strălucirea şi contrastul ecranului, perfect vizibil în plin soare.
Per total, CLAR îşi merită preţul întreg de pe Temu, mai ales faţă de preţul de la emag ! ( acelaşi produs )

Attached Files


Edited by mie1dor, 30 April 2024 - 20:29.


#515
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 05.11.2009
Pune și tu codul ceasului să-l găsim și noi. Mă interesează glicemia.

#516
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.11.2009

View Postiogamac, on 30 aprilie 2024 - 21:23, said:

Pune și tu codul ceasului să-l găsim și noi. Mă interesează glicemia.
https://share.temu.com/Gh76Qe9ll2A
Eu l-am luat pe cel cu curea metalică "metal black", ( mai scump )...acum presupun că toate au aceleași funcții !

Attached Files


Edited by mie1dor, 30 April 2024 - 21:39.


#517
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 19.06.2018
Glicemia e o gaselnita de marketing, nu poti avea incredere in valorile afisate la fel cum nu exista acuratete la masurarea tensiunii arteriale. E un algoritm care estimeaza  in legea lui, fara prea mare legatura cu realitatea. La tehnologia actuala, doar saturatie si puls pot fi masurate corect. Am auzit mai nou ca nu stiu care telefon sau ceas face EKG, eu sunt sceptic.

Buna treaba cu ceasul, deci mai avem un produs care merita luat, ca tot discutam de recomandari de produse. Temu rulllzzz!

Edited by audiofidell, 30 April 2024 - 22:21.


#518
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.11.2009

View Postaudiofidell, on 30 aprilie 2024 - 22:16, said:

Glicemia e o gaselnita de marketing, nu poti avea incredere in valorile afisate la fel cum nu exista acuratete la masurarea tensiunii arteriale. E un algoritm care estimeaza  in legea lui, fara prea mare legatura cu realitatea. La tehnologia actuala, doar saturatie si puls pot fi masurate corect. Am auzit mai nou ca nu stiu care telefon sau ceas face EKG, eu sunt sceptic.

Buna treaba cu ceasul, deci mai avem un produs care merita luat, ca tot discutam de recomandari de produse. Temu rulllzzz!
Inclusiv în descrierea de pe site şi în manualul ceasului scrie clar că nu e un dispozitiv medical, deci valorile citite nu înlocuiesc vizita la doctor!!! Da, dacă la tensiunea arterială există tensiometre la încheietura mâinii...la glicemie şi eu am îndoieli: de unde ştie ceasul dacă eu mănânc ciorbă de ştevie sau tort ???
La puls şi nivelul de oxigen, am un puls-oximetru cu care pot compara valorile.

Edited by mie1dor, 01 May 2024 - 05:46.


#519
Bodolay

Bodolay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 03.09.2016
Glicemia nu poate fi determinată fără contact direct cu sângele, de aia diabeticii folosesc glucometrul și se înțeapă în vârful degetului. Cine pune botul la această funcție își riscă viața. Glicemia, la un om sănătos, crește după ce mănâncă (indiferent ce, chiar și numai o felie de pâine), moment în care pancreasul începe să producă insulină. La diabetici acest hormon (insulina) ori nu se produce deloc, ori se produce în exces și aici vorbim despre hipoglicemie sau hiperglicemie.
Funcția de ”glucometru” al ceasului este mai degrabă o înșelătorie, nu o găselniță de marketing.
Nici măcar funcția de pulsoximetru nu poate fi luată în calcul ca sistem de referință, valorile trebuie obligatoriu comparate cu rezultatul unui aparat medical, dacă e nevoie.

#520
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 28.12.2008
Am făcut mai devreme o cerere de retur pentru un produs cu un minor defect vizual, funcţional 100%. Am primit banii înapoi integral în mai puţin de 5 minute, ceea ce e de bine. Posted image

#521
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 06.09.2004

View Postmie1dor, on 30 aprilie 2024 - 20:17, said:

..
Per total, CLAR îşi merită preţul întreg de pe Temu, mai ales faţă de preţul de la emag ! ( acelaşi produs )
Nu este acelasi ceas. Al tau e 4 Pro. Pe Emag ai dat la GT4 Pro.
GT4 Pro pe Temu e aici.

#522
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.11.2009

View Postisr2002, on 03 mai 2024 - 08:30, said:

Nu este acelasi ceas. Al tau e 4 Pro. Pe Emag ai dat la GT4 Pro.
GT4 Pro pe Temu e aici.
Ceasul meu este tot GT4 , cel puțin așa îmi afișează mie !

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate