Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Achiziții de pe platforma Temu

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
523 replies to this topic

#487
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.11.2009

View Postmariusixy, on 23 aprilie 2024 - 14:02, said:

@mie1dor chiar am vrut sa postez la final ca nu doresc smartwatch.
Mi-am zis ca nu am ghinion si sa primesc recomandare de smartwatch.
Îmi pare rău, no problem. Am vizionat multe , de la binoclu cu night vision, dronă ( de jucărie), până la cameră Full HD pentru maşini, dar eu altceva să mă atragă ca "deal", nu am găsit !

#488
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,453
  • Înscris: 28.09.2008
Au multe produse de calitate indoielnica. Cele mai multe cred ca ajung la gunoi.

Ma gandeam ca dupa postarea mea o sa vina zeci de recomandari de produse de care ati fost multumiti.

#489
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 19.06.2018

View Postmariusixy, on 23 aprilie 2024 - 14:29, said:

Au multe produse de calitate indoielnica. Cele mai multe cred ca ajung la gunoi.

Ma gandeam ca dupa postarea mea o sa vina zeci de recomandari de produse de care ati fost multumiti.
In afara de un pulsoximetru de 11 lei care nu are acuratete, nu am aruncat nimic si am cumparat de vreo mie de lei pana acum. Cat despre calitate indoielnica, nu stiu ce sa spun, depinde cum iti alegi produsele. Eu nu am luat produse cu multa tehnologie inglobata, mai mult fleacuri pentru casa, picnic, sport, drumetie, chestii de genul. Dar ce electronice am luat, merg si inca foarte bine. In primul rand produsul lor fanion pe care il vad zilnic in reclama pentru primul utilizator al aplicatiei, camera auto fullhd, apoi un tensiometru de 47 lei unde nu aveam mari sperante dar masoara foarte bine.

Acuma trebuie sa se uite fiecare cu atentie, nu sa cumpere doar pentru ca este ieftin si chilipir. Ca daca nu ti trebuie, nu cumperi, nu?

Eu mai voi baga pe trei perechi de pantofi sport ca arata mult prea bine. Daca nu s buni, retur si cu asta basta. Dar daca sunt buni, e smecherie pentru ca ceva asemanator costa intre 300 si 600 lei intr un magazin de brand notoriu. Care si alea tot in China sunt facute.

#490
misike1

misike1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 07.11.2010
@audiofidell -Decat sa faci retur la pantofii sport, mai bine ii vinzi la prieteni, cunostinte, vecini etc la care se potriveste masura, macar faci fericiti si pe altii care nu comanda de la Temu.

Edited by misike1, 23 April 2024 - 15:59.


#491
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,453
  • Înscris: 28.09.2008
M-am lamurit cum sta treaba cu temu si am dezinstalat aplicatia.
Sunt convins ca nu veti gasi preturi mai mici pe temu decat pe aliexpress si in plus oferta pe temu e mult mai modesta.
Nu pot sa fiu atat de ignorant si sa platesc triplu pt aceleasi produse.

#492
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 05.11.2009
Eu am cumpărat numai nimicuri. Am fost mulțumită de tot ce am cumpărat: branțuri pentru pantofi, agățători autoadezive (sunt de bună calitate și țin greutate mare dacă le lipești cum trebuie), coș de gunoi, forme pentru fiert ouă, termometru pentru gătit, un grătar pentru cuptor cu 20 lei (identic la KichenShop era 90 lei), suport pentru prosopul de hârtie, suport rotativ pentru lingurile cu care amestec în mâncare, șine pentru prins cutii de depozitare (eu am prins șina pe laterală ca să pot lipi o cutie de plastic de la jumbo) niște fețe de masă bumbac amestec cu poliester, la prețuri foarte bune,  dimensiuni atipice pe care le-am căutat de vreo 6 ani prin țară și nu le-am găsit. Chestii din astea.

#493
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.11.2009
În legătură cu preţurile, ce am observat eu este cu cât un produs este mai căutat şi are review-uri ( stele ) bune cu atât preţul creşte şi viceversa. Din toate comenzile pe care le-am dat ( peste 20), nu am aruncat NIMIC la gunoi, pe cele la care am cerut refund, le-am donat cunoscuţilor, vecinilor şamd. Până la urmă nu te poţi aştepta la calitate Premium atunci când plăteşti câţiva lei !

#494
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,416
  • Înscris: 08.02.2011
Ce cativa lei cand exista comanda minima ( 90 de lei ultima data ) si recunosti ca ai dat 1000 de lei pe gunoaie pana acum ? Asta inseamna ca au succes, te fac sa cumperi doar de dragul de a cumpara. Eu nu am luat inca nimic, nu am avut ce.

Prefer tot aliexpress, acolo cel putin cumpar ce vreau eu si cand vreau.

#495
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.11.2009

View Postmodoran, on 23 aprilie 2024 - 17:33, said:

Ce cativa lei cand exista comanda minima ( 90 de lei ultima data ) si recunosti ca ai dat 1000 de lei pe gunoaie pana acum ? Asta inseamna ca au succes, te fac sa cumperi doar de dragul de a cumpara. Eu nu am luat inca nimic, nu am avut ce.

Prefer tot aliexpress, acolo cel putin cumpar ce vreau eu si cand vreau.
Din 20  comenzi ,( deci peste 1000) am vreo 6 retururi şi unul toată comanda că mi-a întârziat peste 30 zile de la livrare, restul au fost / sunt bune , din moment ce aleg să cumpăr în continuare de le ei ! De "dragul de a cumpăra" te fac toţi comercianţii ( publicitate, reduceri, Black Friday şamd ). Repet NU a ajuns nimic la gunoi, oamenii cărora le-am dat produsele au fost mulţumiţi şi le folosesc !
PS. Nu-i înţeleg pe cei care din orice motiv, NU mai cumpără de pe Temu, ce anume vor să demonstreze în acest topic !

#496
Bodolay

Bodolay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 03.09.2016
Stau și mă amuz văzând că, dintr-o dată, Aliexpress devine un fel de elita chinezăriilor. Adică până mai ieri erau ultimii gherțoi, că mai repede îți venea rândul la RMN cerebral decât îți ajungea coletul de la ei, acuma brusc au devenit un fel de Peek & Cloppenburg vs Pepco (Temu).
Cred că devine o modă asta să te dai mare că tu cumperi de pe Aliexpress la fel cum, pe vremuri, nu exista o gașcă de băieți în care unul să nu zică, că eeeey, el nu se mai uită la TV de zece ani, ba mai mult, nici televizor nu are(!), el numai de pe net se documentează! Nu se documenta nici de acolo, evident, și se uita la filme piratate, luate moca de pe DC++ și torrente.
Sau moda de a fi vegan.
Acuma nu mai ține vrăjeala cu Temu care îți golește cardurile, au trecut la next level: e înjositor să cumperi de pe Temu, sunt produse care-s de trei ori mai scumpe decât pe Ali (dar nu dăm exemple!), sau sunt prea ieftine...

#497
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,453
  • Înscris: 28.09.2008
@Bodolay traim vremuri ciudate.
Am ajuns sa avem pareri diferite despre lucruri evidente.
Am gasit si explicatia!!!!
Pai pe Temu ai produsele in romana!!!
Chiar ma gandeam daca merita sa cumperi de pe temu avand avantajul ca nu mai trebuie sa folosesti google translate.
La ce lene au romanii, lipsa aproape totala de cunoastere, de a afla informatii noi,... e perfect Temu.
Cel mai bun exemplu e proaspat:
https://forum.softpe.../#entry30745662
Userul resp si-a cumparat laptop de pe un site sh la nimereala si nu s-a mai obosit sa vada ce preturi sunt la laptopuri noi.
Raspunsul lui nu mai lasa loc de interpretari si alte comentarii:
"
Asa e, imi asum ca nu am cautat. Am zis ca nu ma asteptam sa gasesc ceva mai bun la preturile astea. :D"

Daca la un laptop nu s-a mai obosit sa vada alte preturi, imi dau seama ca nici nu clipeste la produse de maxim 10 lei.

Eu am experienta doar cu aliexpress si temu.
De pe aliexpress am doar 2 comenzi.
Ieri am stat cateva ore pe temu si am cautat mai multe produse.
Chiar si cu putin retard iti poti da seama ca oferta e mult mai bogata pe aliexpress si preturi mai mici.
De ex un adaptor DC de la 7.4 la 4.5 costa 16 lei pe temu si era singurul gasit in oferta iar pe aliexpress am gasit zeci de adaptoare si cel mai mic pret la 3 lei.
Radiator m2 nvme la 26 lei pe temu iar pe aliexpress de la 5 lei.
Pe Temu nu am gasit baterie de telefon cu butoane model bl-5c. De fapt in oferta nu cred ca au vreun model de baterie de telefon.
Nu am gasit procesoare pt socket 775 pe temu.
Am cautat papusi de mana pt nepotica si pe temu sunt preturi triple.
Una e sa cumperi de pe temu produse de 1 leu si alta e cand vezi pe temu produse la 60 lei si identice pe aliexpress la 20 lei.

Avantajul cumparaturilor de pe temu e ca produsele sosesc in 2 saptanani.
La mine ultima comanda de pe aliexpress a venit dupa 2 luni.

#498
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.11.2009
La o simplă căutare de baterie BL5C , se pare că nici Aliexpress nu este cea mai convenabilă alegere ! Întradevăr, Temu nu are toate produsele care se găsesc pe ebay de ex, dar la cele pe care le are, în 90 % din cazuri este alegerea cea mai convenabilă pentru mine ( preț, livrare, price adjustment, credit pt întârziere,refund)!

Attached Files



#499
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 19.06.2018
Bun, sa dam lui Temu ce i al lui Temu. Are si hibele lui, ma rog, eu nu le am constatat dar sa dam credit colegilor care critica, or fi preturi mai mari ca pe ali, in fine. Dar nimeni in istoria vanzarilor nu au oferit ce ofera astia, refund diferenta daca scade pretul, ramai cu multe dintre produse la retur si pretul promotional modic la primul utilizator al aplicatiei. Pai, frate, camera aia de bord fullhd care sta de doua luni la 18 lei, numai aia merita deranjul. Inteleg ca nu toti sunt soferi sau vor camera, dar vorbesc ca idee de produs cu ceva tehnologie in el, plus ca sunt si alte produse, colegul mai sus si a luat un ceas smart cu NFC la 20 lei.

Parerea mea e ca e de profitat acum cand e in perioada promotionala ca nu va tine pomana la infinit, vor intra si ei in randul lumii la un moment dat pentru ca nu poti servi tot globul  cu promotii.

Nu baga Temu mana in buzunar. Daca ai nevoie de ceva prin casa, cumperi, daca nu, nu. M am dus la ceasornicar, mi a cerut 20 lei sa mi schimbe un rahat de baterie. O alta lepra de ceasornicar, 20 lei sa mi micsoreze bratara de la ceasul nou. Mi am luat de pe Temu 3 aparate, fiecare de vreo 4 lei, imi schimb acum singur si bateriile la ceasuri si marimea la bratari.

Aseara am vazut suport lombar si perna gat la masina la 32 lei. O sa le cumpar, sa vad daca sunt bune. Nu sunt bune, cer banii inapoi. Si daca nu mi ar fi dat banii inapoi, nu era problema, pe un pachet de tigari dau 23,5 lei si il fumez in doua zile.

Ce sa spun, ca Temu e prost si nesimtit si ca ma fura? Da, cred ca puteam foarte bine sa traiesc fara toate fleacurile astea si cu 1000 lei cheltuiti pana acum sa mi iau un ceas sau o toala sau dracu stie ce pe care le aveam mult timp. Da, e adevarat, dar banii oricum se cheltuie pe alte fleacuri pe care nu le cumperi de pe Temu. Ieri mi a venit acasa de la Altex troller Samsonite cu rotile uzate un pic, categoric resigilat desi l am cumparat de nou. Azi trebuie sa stau in telefon sa ma discut cu leprele de la Altex, Temu nu mi a trimis produse folosite.

#500
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,453
  • Înscris: 28.09.2008

 audiofidell, on 24 aprilie 2024 - 07:45, said:

Bun, sa dam lui Temu ce i al lui Temu. Are si hibele lui, ma rog, eu nu le am constatat dar sa dam credit colegilor care critica, or fi preturi mai mari ca pe ali, in fine.
Mi-ai adus aminte de un user de pe softpedia care cerea sfaturi in legatura cu un laptop de pe aliexpress.
Cica el facea cumparaturi de pe ali de multi ani si ca nu a gasit in Romania configuratie identica la pret mai mic.
Bine ca din start a gresit pt ca nu poti compara logan cu chrysler.
Mi-a luat 30 secunde ca sa gasesc la noi un laptop de firma cu pret mai mic.

Cum adica "or fi preturi mai mari ca pe ali" ?
Pai 100% sunt preturi mai mari insa comoditatea la romani e criminala.

Dar acum pe bune ca am vazut pe youtube ca se comanda produse fara numar.
Sa stai apoi sa verifici zilnic pe Temu cele 1000 de produse la 1 leu e treaba de pensionar.
Apoi sa te bucuri ca ai gasit niste preturi mai mici si ca iti raman niste scobitori si alte nimicuri gratuit e chiar tiga-----.



#501
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 19.06.2018

View Postmariusixy, on 24 aprilie 2024 - 12:36, said:

Mi-ai adus aminte de un user de pe softpedia care cerea sfaturi in legatura cu un laptop de pe aliexpress.
Cica el facea cumparaturi de pe ali de multi ani si ca nu a gasit in Romania configuratie identica la pret mai mic.
Bine ca din start a gresit pt ca nu poti compara logan cu chrysler.
Mi-a luat 30 secunde ca sa gasesc la noi un laptop de firma cu pret mai mic.

Cum adica "or fi preturi mai mari ca pe ali" ?
Pai 100% sunt preturi mai mari insa comoditatea la romani e criminala.

Dar acum pe bune ca am vazut pe youtube ca se comanda produse fara numar.
Sa stai apoi sa verifici zilnic pe Temu cele 1000 de produse la 1 leu e treaba de pensionar.
Apoi sa te bucuri ca ai gasit niste preturi mai mici si ca iti raman niste scobitori si alte nimicuri gratuit e chiar tiga-----.
Foarte interesanta postare, nu am inteles nimic. Ploua la tine in cartier, tradat in dragoste, nu ai gasit farmacie deschisa sau ce anume te framanta? Revino un pic mai concis si spune ne oful tau!

Edited by audiofidell, 24 April 2024 - 17:34.


#502
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 28.12.2008
Nu zice nimeni că produsele de pe Temu or fi de o calitate nemaivăzută. Prefer să dau câţiva lei în plus şi să îmi vină prin curier produsele în aprox. 2 saptămâni decât să alerg pe la mirobolanta poştă română să îmi ridic pachetul de pe Aliexpress după o lună asta dacă ai noroc şi nu se pierde. Oricum fiecare e liber să cumpere de unde vrea.

#503
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,620
  • Înscris: 10.04.2009
Aplicațiile online de cumpărături Temu și Shein au intrat în vizorul ANPC. Inspectorii suspectează că reducerile nu sunt autentice sau că se face vânzare sub presiune.

https://www.economic...une_742261.html

#504
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Habar nu am daca fac ceva ilegal, dar sa nu fie aceeasi viziune mesianica a ANPC si a lui Horica, cand vin ei si ne salveaza. Ca si cu bancile si ratele.
Aia cu reducerile poate fi, in sensul ca cine dracu' sta sa urmareasca la ce e raportata reducerea, la ce pret si de cand. Un om destept cumpara daca ii convine pretul final, nu ca vede reducere 60% si repede cumpara, ca un caine in calduri.

Edited by bai3tzash, 25 April 2024 - 12:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate