Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Achiziții de pe platforma Temu

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
563 replies to this topic

#433
koss14

koss14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.08.2023

View Postisr2002, on 05 aprilie 2024 - 15:46, said:


Vrăjală ordinară. Propaganda mediatică vestică împotriva a tot ce este chinezesc venită cu ordine impuse în mafia media europeană de la americani.

Facebuk și google fură și folosește de 100x de ori mai multe date personale decât o face temu.

Cică produse ieftine pe temu.. Nu este adevărat. Sunt produse și ieftine și scumpe și ok ca raport calitate preț plătit..

Pe semne că a deranjat multă lume și multe afaceri temu..
Și oricum pe temu nu găsești absolut tot.. ci doar unele categorii de produse.. dar deh dacă la unii le cam scade profitul din cauza chinezilor.. încep să plătească mafia media europeană-americană să arunce cu fel și fel de bazaconii nefondate.

Edited by koss14, 05 April 2024 - 16:14.


#434
Bodolay

Bodolay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 03.09.2016
Compania Naturehike, firmă de produse outdoor/camping/hiking este prezentă atât pe Aliexpress cât și pe Temu (și are și pagină proprie) iar pe Temu vinde cam un sfert din produsele pe care le pune la dispoziție pe Aliexpress sau pe pagina lor web.
Produsele lor sunt de o calitate excepțională, cortul Mongar 2 este printre cele mai apreciate corturi de drumeție până în 2 kg. Prețul la acest model de cort pe Temu e intre 623 și 699 de lei, pe Aliexpress între 732 și 916 lei, dar culmea, Aliexpress nu le trimite în România, Temu da.

Eu mai urmăresc și grupul de Facebook al utilizatorilor Temu și observ cine ce cumpără: păi sigur că 90% sunt produse de doi lei, brizbrizuri și mediocrități de ajungi să ai într-un colet zeci de produse, suma lor totală greu depășind 20-30 de lei. Partea funny e că tot ei sunt nemulțumiți de calitatea produselor, a merialelor și/sau a finisajului.
Da, dacă asta urmărești și atât ești dispus să plătești, asta și primești.
Sunt și companii chinezești care fac produse de super calitate ca Widesea, Naturhike, Boundless Voyage, Alocs, Fire Maple etc, și asta numai în domeniul drumeției.

Eu am mai spus-o aici și o repet: eu cumpăr aproape exclusiv produse ce au legătură cu drumeția/campingul și 99% din ceea ce am cumpărat până acum sunt de o calitate peste medie spre high end. Singurele excepții ar fi rucsacurile pe care le-am prezentat într-o postare anterioară, dar le-am luat la un preț super derizoriu așadar nu am ce le reproșa.

Categoric Temu a dat peste cap multe biznisuri, inclusiv Aliexpress s-a văzut nevoit să se adapteze din mers la noua ”modă” și să o lase mai moale cu aroganța unui site care n-a prea avut concurență. Și atunci se înțelege de unde toată campania asta de ură viscerală împotriva Temu.

#435
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,605
  • Înscris: 19.06.2018

View Postisr2002, on 05 aprilie 2024 - 15:46, said:

Atentie! Probabil esti genul care crede toate minciunile, nu ar fi mai bine sa te documentezi ca sa ai si tu din cand in cand o postare pertinenta?

In alta ordine de idei, nu cred ca e concurent cu ali pentru ca chinezii au o politica economica agregata, nu s ar canibaliza. Oricum, propaganda antiTemu e jegoasa si baloasa, dupa cum spuneam in alta postare, nimeni in istoria vanzarilor nu au oferit ce ofera astia. Probabil corul de injuraturi abia incepe, ce ma mira e ca sunt prosti care pun botul.

#436
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,011
  • Înscris: 13.11.2016
Attached File  20240406_Temu.jpg   204.39K   75 downloads
Astia ma pregatesc sufleteste ?

#437
koss14

koss14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.08.2023
Am si eu pe 10 aprilie termen.. tot cu dpd.. sa vedem..
Livrare estimata la mine e 9 Aprilie.

Para-se ca a cam dat-o in bara relatia cainiao dpd..

Edited by koss14, 06 April 2024 - 19:38.


#438
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 24.11.2009

View Postal-padrino, on 06 aprilie 2024 - 17:57, said:

20240406_Temu.jpg
Astia ma pregatesc sufleteste ?
"Când procesul de vămuire este finalizat...DPD va primi coletul cât mai curând posibil"...dar nu prea !!! Dacă nu iau în primire luni pe 8 am să aștept iar 25 de lei la coletul ăsta care are data limită 9 aprilie.

Attached Files



#439
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,011
  • Înscris: 13.11.2016
Chestia asta cu 25 de lei cum e ? Ti-i baga in cont sau e reducere la urmatorul colet ?

#440
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 24.11.2009

View Postal-padrino, on 07 aprilie 2024 - 12:47, said:

Chestia asta cu 25 de lei cum e ? Ti-i baga in cont sau e reducere la urmatorul colet ?
Nu se pot transfera în cont, ţi-i dă sub formă de credit Temu şi sunt ca o reducere din comanda viitoare.

#441
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am facut pana acum 2 comenzi pe temu, ultima acum 6 luni, nu imi mai amintesc regulile, daca s-au schimbat sau nu. Stiu ca atunci am avut optiunea de a alege un locker/box unde sa mi se livreze. Vad ca acum nu apare. Apare dupa ce se confirma comanda sau nu? As dori la locker, nu pot sta acasa toata ziua sa astept curierul. Data trecuta am folosit  GLS, totul a mers foarte bine.

#442
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,605
  • Înscris: 19.06.2018
Parca ai mai pus aceeasi intrebare, oricum a fost pusa recent, daca nu de tine. Nu, nu exista aceasta posibilitate, doar curier.

In rest, nu va faceti griji cu coletele. Am avut vreo 10 comenzi, nu a intarziat niciuna. Unora li se mai intampla dar tine de statistica. Oricum, nu e ca la aliexpress sa ajunga dupa un an si jumatate cum mi s a intamplat mie odata.

#443
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Multumesc pentru raspuns dar poate nu m-am exprimat bine; ma intereseaza cum  si cand pot alege lockerul de unde sa ridic comanda. Fiecare curier are lockere raspandite peste tot ( cel putin in Bucuresti) si e normal sa-mi doresc sa fie unul apropiat (daca e disponibil).
Repet, nu imi amintesc cand a aparut optiunea de alegere, daca a fost de la inceput sau numai dupa ce a preluat-o curierul.
Ieri, cand am facut comanda, nu aveam optiunea.
Uitasem: ce am scris mai sus in privinta optiunii selectarii lockerului, se refera la comanda veche, din octombrie 2023.

Edited by altuser09, 08 April 2024 - 09:30.


#444
Bodolay

Bodolay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 03.09.2016
Nu există opțiunea de locker Easybox sau Fanbox sau ce-o mai fi în cadrul aplicației/site-ului Temu.
Mie mi-a adus coletul o dată Fan Curier, am primit mesaj că vine coletul, număr de telefon și link cu opțiuni de livrare. Am intrat pe link, am zis hai să aleg să mi-l pună în locker, dar am fost intâmpinat de un mesaj gen eroare. Am mai încercat de câteva ori apoi într-o vreme mă sună curierul dacă sunt acasă, deci tot la domiciliu mi l-a livrat.
Eu de când comand pe Temu nu am avut această opțiune și, așa cum ai putut vedea, nici ulterior din SMS nu poți alege.

#445
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 24.11.2009

View Postaudiofidell, on 08 aprilie 2024 - 09:13, said:

Parca ai mai pus aceeasi intrebare, oricum a fost pusa recent, daca nu de tine. Nu, nu exista aceasta posibilitate, doar curier.

In rest, nu va faceti griji cu coletele. Am avut vreo 10 comenzi, nu a intarziat niciuna. Unora li se mai intampla dar tine de statistica. Oricum, nu e ca la aliexpress sa ajunga dupa un an si jumatate cum mi s a intamplat mie odata.
Eu , sigur fac parte din statistică, asta fiind cea de-a doua comandă care întârzie și clar nu ține de Temu, ci de firmele de curierat...specific în acest caz de DPD !

Attached Files



#446
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
Cel puțin pentru orașe, cred c-ar fi mult mai rentabil pentru TEMU să lucreze cu Samenday&Easybox, întrucât curierii noștri nu se înghesuiesc absolut deloc către clienții care au de ridicat colete fără ramburs!...

#447
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,605
  • Înscris: 19.06.2018

View Postaltuser09, on 08 aprilie 2024 - 09:18, said:

Multumesc pentru raspuns dar poate nu m-am exprimat bine; ma intereseaza cum  si cand pot alege lockerul de unde sa ridic comanda. Fiecare curier are lockere raspandite peste tot ( cel putin in Bucuresti) si e normal sa-mi doresc sa fie unul apropiat (daca e disponibil).
Repet, nu imi amintesc cand a aparut optiunea de alegere, daca a fost de la inceput sau numai dupa ce a preluat-o curierul.
Ieri, cand am facut comanda, nu aveam optiunea.
Uitasem: ce am scris mai sus in privinta optiunii selectarii lockerului, se refera la comanda veche, din octombrie 2023.
Scuze, e vina mea, nu am inteles bine. Poti alege optiunea odata ce ai primit sms si linkul aferent. De ex la Fan ai in menu "rdirctionare in puncte fixe de livrare", la fel la DPD exista optiunea lockerului odata ce accesezi linkul. Nu mai tin minte cum e cu Cargus si GLS, nu am dat atentie. Dar sunt anumite probleme, in functie de firma de curierat. Aici in Cluj, la DPD, din 7,8 lockere cate exista pe site dar nu pot fi bifate, au mai ramas doua plus optiunea de a ridica de la sediu. Cu siguranta in Bucuresti functioneaza mult mai multe.

#448
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Revin, am avut timp si am căutat in istoricul subiectului TEMU, am găsit raspunsul meu aici: https://forum.softpe...mu/page__st__18
A trecut ceva timp, multe s-au schimbat peste tot, nu știu daca și la TEMU.
Sa vedem ce urmează, deocamdată vad ca la curier apare DPD.
Din experiența mea de saptamana trecuta cu fan Courier/card salt cand am primit SMS cu link, am urmat linkul și am redirecționat spre fanbox. Sper sa fie cineva casa, sa nu mai fie nevoie de redirecționare.

Edited by altuser09, 08 April 2024 - 19:05.


#449
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
Ceva impresii, de la posesorii forumiști de drone <= 150 lei?:

https://www.temu.com...earch_key=drona

#450
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,740
  • Înscris: 16.08.2010
Și-a cumpărat un coleg de-al meu o jucărie d-aia, dar de pe Ali și nu sub 150, parcă zicea că sub 100.

S-a chinuit o juma de zi cu ea (și eu cu el împreună, eram la serviciu, deh Posted image ), nu a reușit să obțină nici o reacție din partea ei. Pur și simplu se ridica la vreun metru înălțime și o lua într-o direcție oarecare și apoi se lovea de ceva ce găsea în acea direcție. Nu bătea vântul.
S-a conectat și la telefon și la telecomandă, avea și ceva imagine, dar cum spuneam nu a reușit să o calibreze sau să vadă că reacționează cumva la comenzile de direcție.

Finalul? Asta a fost acum vreo lună. Nu a mai adus vorba despre ea, nici eu nu am întrebat fiindcă sunt un finuț, nu vreau să creadă că fac mișto de el...  Posted image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate