Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum e sa locuiești la ultimu...

Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior
 Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete
 Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC
 Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 

Boiler cu 2 serpentine

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
alin233

alin233

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.10.2014
Vreau sa construiesc un boiler de 200 l, cu 2 serpentine,  m-am gândit să pun serpentine de inox, întrebarea este ce grosime sa folosesc și ce lungime am nevoie la serpentina, posibil comnad gata făcută, deși aș putea să cumpăr țeavă sa o îndoi dar nu știu exact din care, știu se bagă nisip in țeavă se încălzește...

#2
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 15.10.2006

View Postalin233, on 01 decembrie 2023 - 23:43, said:

Vreau sa construiesc un boiler de 200 l, cu 2 serpentine,  m-am gândit să pun serpentine de inox, întrebarea este ce grosime sa folosesc și ce lungime am nevoie la serpentina, posibil comnad gata făcută, deși aș putea să cumpăr țeavă sa o îndoi dar nu știu exact din care, știu se bagă nisip in țeavă se încălzește...
https://krystofiak.c... exchanger.html
Poti face ceva simalar sa nu fie sub presiune.
in schimb poti pune serpentine din teava de inox gofrata prin care sa circule apa pe care doresti sa o incalzesti in regim instant.
Poti studia boilerele igienice si principiul de functionare.

#3
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,494
  • Înscris: 03.11.2009

View Postalin233, on 01 decembrie 2023 - 23:43, said:

Vreau sa construiesc un boiler de 200 l, cu 2 serpentine,  m-am gândit să pun serpentine de inox, întrebarea este ce grosime sa folosesc și ce lungime am nevoie la serpentina, posibil comnad gata făcută, deși aș putea să cumpăr țeavă sa o îndoi dar nu știu exact din care, știu se bagă nisip in țeavă se încălzește...
Bataie de cap cu serpentinele, mai ales facute pe genunchi, acasa.
De ce nu cumperi tu schimbatoare de caldura, deci scoase in afara boilerului?

#4
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 01.09.2021
pemtru randament mai bun foloseste cupru!

#5
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 15.10.2006

View Poststefan0011, on 02 decembrie 2023 - 22:21, said:

pemtru randament mai bun foloseste cupru!
Nu prea castigi nimic in plus la randament cu teava de cupru moale pentru ca este de vreo 5 ori mai groasa si poate nu faci nici curgere turbulenta in interior.
Teava de inox gofrata este mult mai ieftina la aceiasi suprafata exterioara, asta e avantajului principal fata de cupru.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate