Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Recomandare cafea de duzina pentru expreso

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,279
  • Înscris: 05.06.2002

 adip1962, on 30 noiembrie 2023 - 17:24, said:

Pe bune! In plus, la un espresor manual mai conteaza si presiunea aplicata cafelei rasnite. De catre tine... sau aparat! Sa nu uit... si temperatura apei fierte!
conteaza mai multe, dar mai nici un parametru nu-i pe principiul "cu cat mai mult, cu atat mai bine".

#20
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 bogdan_o, on 30 noiembrie 2023 - 13:08, said:

In plus, cu cat cafeaua se va invechi mai mult, cu atat va trebui sa o macini mai fin pentru a obtine acelasi rezultat iar de la un punct in sus nu mai ai ce sa-i faci, indiferent de rasnita/espressor.
Ti-am dat like cu exceptia acestui citat ! Cand se invecheste cafeaua devine putin mai uleioasa , iar extractia e mai complicata !

 adip1962, on 30 noiembrie 2023 - 17:03, said:

Mama ma-sii!
Credeti ca toti v-ati nascut un mic barista...
1. Presiunea inauntru nu depinde de nimic, decat de pompa.
2. Daca cafeaua nu e rasnita corespunzator cu presiunea expresorului / temperatura apei:
a. nu patrunde cafeaua
b. o patrunde dupa un timp si iese rece.
in ambele cazuri, cafeaua este o porcarie!
3. Din pct 2 trebuie sa se inteleaga:
a. sunt expresoare manuale proaste, medii si bune - teoria chibritului!
b. trebuie sa fi Mafalda sa le sti pe toate, inclusiv arta rasnirii boabelor de cafea! Mai trebuie sa inveti sa le coci si deja esti milionar...
c. din acest motiv toate barurile, restaurantele etc. au aparate de preparat cafeaua care au rasnite si expresoare dedicate, toate intr-o singura masina.
4. Este greu sa faci o cafea adevarata la un expresor prost, mediu sau bun, mai ales cand nu te pricepi. DIn acest motiv au aparut expresoarele automate. Nu trebuie sa-ti mai bati capul, sa gandesti si sa... transpiri din cauza asta. Apesi un buton si gata.
Asa ca da un ban si o sa stai in fata!
Hai sa vedem Posted Image !
1) Presiunea depinde DE REGLAJ , ca nu baga pompa cat vrea ea . In plus exista preferinte diferite !
2) Eronat total ! E o discutie prea lunga , se regleaza cantitati/grad de rasnire/temperaturi/presiuni/timpi in functie de FIECARE TIP DE CAFEA IN PARTE ! Iese rece la aparate neincalzite suficient , cu parametri slabi si cu boiler mic !
3) Un espressor manual ieftin , cu ceva experienta a utilizatorului , scoate cafea mai buna decat un automat scump ! Toate intr-o singura masina genereaza profit...nu cafea de calitate !
4) Dai un ban , nu te chinui dar nici ceva de calitate nu obtii !!!

#21
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 Fane, on 30 noiembrie 2023 - 17:29, said:

conteaza mai multe, dar mai nici un parametru nu-i pe principiul "cu cat mai mult, cu atat mai bine".
Fane, la prepararea unui espreso trebuie avute in vedere urmatoarele (incerc o ordine logica):
- gradul de coacere al boabelor de cafea, soi, vechime etc. - BTW, Alltrack are dreptate.
- presiunea apei clocotite (minim 15 max. 20). Unii, poate mai carcotasi sau mai experimentati, ar adauga aici timpul in care toata cantitatea de apa strabate stratul de cafea.
- temperatura apei clocotite care difera f. de tipul cafelei, soi, vechime etc. De regula, aceasta temperatura este intre 110 si 120, poate 125 grade.
- ce cafea vrei sa faci: ristretto, espresso sau lungo (americana, turceasca, romaneasca etc... toate insemnand cafea lunga si mai slaba). Aici cantitatea de apa trebuie sa fie f. de cantitatea de cafea din puc sau cum i-o zice si evident f. de ce vrei sa faci.
A prepara o cafea adevarata este o arta. Altfel, oricine stie sa arunce niste apa clocotita peste 2 lingurite de cafea si gata! Avem cafeaua puturosului (in fapt e marinareasca, dar si aici gustul depinde enorm de cat lasi apa pe cafea pana o separi)... Iarasi, nu oricine stie sa faca o infuzie buna.
Totul depinde de gust, de pricepere si de... dorinta de a face/servi ceva deosebit.

Edited by adip1962, 30 November 2023 - 17:57.


#22
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,279
  • Înscris: 05.06.2002
mai adip1962, am vreo 15 ani de espresso, am trecut prin toate fazele cu cafeaua, de la ibric pana la semiautomat, trecand prin mai toate fazele intermediare (automatul printre ele, am si acu unul), am si prajitor de vreo 2000 euro, prajesc singur cafeaua de vreo 7-8ani, crede-ma ca mi-e greu sa ma contrazic la nivelul la care duci tu discutia…

stii, noi astia espresso addicted suntem ca masonii :) , cand ne intalnim ne recunoastem intre noi. tu vorbesti despre espresso din auzite si vrei sa dai lectii pe tema asta…

Edited by Fane, 30 November 2023 - 18:02.


#23
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Poti avea si mai multi, depinde de ce-ti doresti si ce-ai invatat din ei.
Si iar, nu pot sa nu-i dau dreptate lui Alltrack. Si cu un espresor ieftin poti face o cafea mult mai buna decat cu unul automat!
Foarte corect!
PS. Nu am spus niciodata ca nu poti varia presiunea din pompa.

#24
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,279
  • Înscris: 05.06.2002
uite, Alltrack este de al nostru, este de level 2. :D

#25
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
@adip ! Incepi sa te apropii ! Dar :
Presiunea e in general intre 12 si 8 , unii care au cu cePosted Image ...pot face urcare gradata de la preinfuzie la 3 la 6...apoi la cat vrea el ! Foarte importanta e incalzirea grupului cu pre-flushPosted Image  de cateva secunde !
La temperatura cred ca ai facut confuzia cu apa din boilerul de abur pentru frotare !
Apa trebuie sa stea intre 88 si 94 de grade dar la aparatele fara boilere serioase ar trebui plusat cu 3-4 grade ca sa acoperi pierderile , acea cafea rece Posted Image !
Ristretto si espresso se prepara din espressor , pentru americana se toarna apa fierbinte separat , nu se lasa mai mult in extractie pentru ca intri in supraextractie !

 Fane, on 30 noiembrie 2023 - 18:09, said:

uite, Alltrack este de al nostru, este de level 2. Posted Image
Si daca am un prajitor mai bunisor...mai urc Posted Image ? Ori esti moderatoru'...din alta parte cu Huky ?

Edited by Alltrack, 30 November 2023 - 18:22.


#26
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,279
  • Înscris: 05.06.2002
am zis eu ca ne recunoastem. :)

#27
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Filtru este 18-21 gr.Nu am cantarit sa fie fix intre 18 si 21 grame ca nu credeam ca conteaza
Acuma trebuie sa iau si un cantar din ala de precizie

#28
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014

 Fane, on 30 noiembrie 2023 - 18:06, said:


stii, noi astia espresso addicted suntem ca masonii Posted Image , cand ne intalnim ne recunoastem intre noi. …

Bre Fane, cred ca te recunosc!

#29
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 dtd234, on 30 noiembrie 2023 - 19:18, said:

Filtru este 18-21 gr.Nu am cantarit sa fie fix intre 18 si 21 grame ca nu credeam ca conteaza
Acuma trebuie sa iau si un cantar din ala de precizie
Filtrul ala se numeste pe romaneste sita , ca in sensul propriu nu filtreaza nimic , pe care o bagi in portafiltru ! In general la espresso simplu folosesti 8-10 g si la dublu in functie de preferinte intre 18 - 21 g .
La simplu iti trebuie sita aferenta !

Edited by Alltrack, 30 November 2023 - 20:04.


#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,279
  • Înscris: 05.06.2002

 dtd234, on 30 noiembrie 2023 - 19:18, said:

Acuma trebuie sa iau si un cantar din ala de precizie
asta-i suficient, daca nu vrei nu stiu ce functii:
https://www.emag.ro/...n=share product

#31
Zacopati

Zacopati

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.03.2023
@ initiator

Espressor vine de espresso, cafeaua scurta italiana si tot ei au si cea mai buna cafea potrivita.
Incearca Lavazza, care e macinata la granulatia necesara espressorului si care se gaseste relativ usor in Romania.

#32
Zacopati

Zacopati

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.03.2023
Ti-am recomandat Lavazza dar nu e de duzina deloc. Poate e cea mai buna pentru espresso.
La un aparat nou primele cafele le arunci. Espresso inseamna doua degete de cafea pe fundul cestii, nu o cana de un sfert filtru americana.

#33
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Revenind la titlul subiectului, Initator, iti pot spune - din experienta mea - ce sa nu cumperi vreodata: Doncafe, boabe, punga de 1 kg, din Lidl. Vezi ca are 5 boabe la aroma. alea de tarie nu exista si este normal ca nu fie, pentru ca este o pisoarca. Repet: Niciodata! Nici de pomana!

#34
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
I-am dat de cap pana la urma.
Deci mare atentie: Nu exista cafea pentru expreso in magazine! Am incercat 5 sortimente si la nici una nu trecea de 3 bari, si trebuia sa indes portafiltru cu cafea sa ajunga lla 3 bari!
Apoi a venit cafeaua boabe si am macinat cu mai multe setari.
Pe 2 ajungea la 10 bari dar nu iesea nimic, deci era prea fina.
Pe 3 tot asa ajungea la 10 bar dar iesea greu de tot, abia cateva picaturi in 30 sec.
Pe 4 ajunge cam tot la 10 dar curge mai bine. Expresorul are un buton de la care pot cobori presiunea deci se poate cobori la 8 bar.
Cafeaua e ok dar e foarte tare trebuie amestecata cu lapte
Concluzia:trebuie luat cafea boabe si macinat foarte fin.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate