Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Recomandare cafea de duzina pentru expreso

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Am facut comanda la ceva cafea buna boabe si la o rasnita dar pana vine as vrea sa testez un expresor cu cafea deja macinata care se gaseste in comert peste tot.Am incercat jacobs kronung dar nu iese bine si presiunea nu trece de 2-3 bar probabil din cauza ca un e destul de fina.

#2
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,371
  • Înscris: 29.07.2013

 dtd234, on 30 noiembrie 2023 - 10:41, said:

Am incercat jacobs kronung dar nu iese bine si presiunea nu trece de 2-3 bar probabil din cauza ca un e destul de fina.

Ba din cauza ca este PREA fina pentru expresor.
Pentru utilajele ce produc cafeaua cu presiune granulatia cafelei tebuie sa fie mai mare. Se specifica pe pachet daca este pentru asa ceva ;)

#3
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Dar iese prea multa cafea. Am lasat 35 de secunde si a iesit o ceasca plina.
Normal ar trebui sa iasa un sfert din ceasca. Ma gandesc ca daca ar fi mai fina apa nu trece asa usor de filtru

#4
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 25.10.2007
Cauta o cafea macinata pentru expresso, probabil cea pe care ai folosit-o e macinata pentru filtru. Ar merge si aia daca ai avea o sita presurizata.
Pentru filtru se foloseste o granulatie mai mare iar la expresso mai fina.

Poate ai in oras o cafenea care vinde si cafea macinata.. asa ar fi cel mai sigur.

Edited by Argv, 30 November 2023 - 10:56.


#5
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,371
  • Înscris: 29.07.2013
Eu la Krups Dolce Gusto asa am patit cu caserolele reutilizabile.
Cu cafea macinata Jakobs nu a scos mai nimic si a dat pe de laturi din cauza ca aburii se blocau in finetea cafelei. Am inlocuit-o cu cafea pentru expressoe si totul e ok.

[ https://cdn.badabum.ro/images/products/img1/25477/full/krups-espressor-krups-minime-kp120831-0-8-l-15-bari-negru-antracit-30136.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 12.09.2015
Aceasta cafea este buna si la un pret decent.

[ https://imgproxy-retcat.assets.schwarz/9ipibXHZOLvt5OAJB9UlNMxfQQEoyLGLNxOfyrd8yGI/sm:1/w:1500/h:1125/cz/M6Ly9wcm9kLWNhd/GFsb2ctbWVkaWEvcm8vMS8wQkZEQkM0MjFENjRFMzhEOEQ4NDExMkE/5NjhCMDJBNTg1QTVDRjNCOTlBRkJCQUY1MzNCMERDNjBGMUI4QUE4LmpwZw.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTRICkEZQIsnWiZRMddcsSXCMwGZQfb-_28eW32gD9kyw&s - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cafea boabe Espresso Cremosso - la Lidl România

#7
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 04.11.2023

 dtd234, on 30 noiembrie 2023 - 10:48, said:

Dar iese prea multa cafea. Am lasat 35 de secunde si a iesit o ceasca plina.
Normal ar trebui sa iasa un sfert din ceasca. Ma gandesc ca daca ar fi mai fina apa nu trece asa usor de filtru

La orice esperssor de cafea decent se seteaza cantitatea de apa care trece prin cafea. La tine probabil e setata exact cantitatea aia de apa, nu are legatura cu cafeaua. Incearca sa folosesti aparatul fara cafea, ai sa vezi ca tot atata apa curge.

Citeste instructiunile de folosire, in general cantitatea de apa la espressoare se poate regla usor.

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,904
  • Înscris: 30.08.2006
Cafea de calitate si mai fin macinata gasesti sub marca Mehmet Efendi. Mai fin de atat nu am gasit. Cele recomandate pentru expressor si cu eticheta "crema" ar trebui sa fie potrivite. Tot ce e pentru filtru au granulatia prea mare.

#9
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Presiunea depinde de:
- calitatea cafelei
- gradul de rasnire
- cantitatea de cafea din portafiltru
- tipul sitei portafiltrului (presurizata sau nu, diametrul si numarul gaurilor)
- modul de pregatire al pucului (daca este nivelat si tampat corect)

Punctul de plecare este combinatia: 18-20 de grame de cafea macinata, 25-30 de secunde extractia la 8 bari, 36-40 de grame de cafea in ceasca.

Asta este si motivul pentru care fiecare setup e unic in felul lui si motivul pentru care o rasnita este necesara.

Nu vei gasi de cumparat ce vrei tu. Chiar si la prajitoriile specializate, desi au rasnite de top, gradul de macinare nu se va potrivi cu ce ai tu acasa. In plus, cu cat cafeaua se va invechi mai mult, cu atat va trebui sa o macini mai fin pentru a obtine acelasi rezultat iar de la un punct in sus nu mai ai ce sa-i faci, indiferent de rasnita/espressor.

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,279
  • Înscris: 05.06.2002
despre ce espressor e vorba? un automat, un manual?

#11
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
E manual cu grup din ala e 61.
Nu am gasit Mehmet dar am gasit ceva lavazza care e mai fina.Dar sincer are gust naspa rau daca nu o amesteci cu lapte.
Si presiunea fluctueaza intre 4 si 10 bari in functie de cum umplu portafiltru.Plm nu am crezut ca e asa greu sa faci o cafea

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,279
  • Înscris: 05.06.2002
iti trebuie obligatoriu rasnita si sa ajustezi tu gradul de finete in functie de curgere. cu cafeaua gata macinata n-ai sa obtii pururi o curgere buna. gradul de rasnire difera de la aparat la aparat. pana si faptul ca nu-i macinata fix inainte de estractie face sa curga apa prin ea mai usor.

cafea boabe de duzina dar baubila gasesti la lidl, a postat un coleg mai sus un exemplu. ulterior ar fi recomandat sa treci pe cafea proaspat prajita.

Edited by Fane, 30 November 2023 - 16:42.


#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009

 dtd234, on 30 noiembrie 2023 - 16:22, said:

E manual cu grup din ala e 61.
Nu am gasit Mehmet dar am gasit ceva lavazza care e mai fina.Dar sincer are gust naspa rau daca nu o amesteci cu lapte.
Si presiunea fluctueaza intre 4 si 10 bari in functie de cum umplu portafiltru.Plm nu am crezut ca e asa greu sa faci o cafea

Mehmet Efendi găsești în Lidl, 27 lei cutia de 250 g. Sau în Carrefour, atât la plicuri de 100 g, cât și la cutie de 250 g. Parca și în mega image am văzut, la plic de 100 g.
Dar nu cred ca e potrivita pentru expresor, pe cutie ai rețeta de cafea la ibric. Este foarte fin măcinată, seamănă cu pudra de cacao.

#14
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Mama ma-sii!
Credeti ca toti v-ati nascut un mic barista...
1. Un expresor bun are minim 15 atm presiune. Minim. Presiunea inauntru nu depinde de nimic, decat de pompa.
2. Daca cafeaua nu e rasnita corespunzator cu presiunea expresorului / temperatura apei:
a. nu patrunde cafeaua
b. o patrunde dupa un timp si iese rece.
in ambele cazuri, cafeaua este o porcarie!
3. Din pct 2 trebuie sa se inteleaga:
a. sunt expresoare manuale proaste, medii si bune - teoria chibritului!
b. trebuie sa fi Mafalda sa le sti pe toate, inclusiv arta rasnirii boabelor de cafea! Mai trebuie sa inveti sa le coci si deja esti milionar...
c. din acest motiv toate barurile, restaurantele etc. au aparate de preparat cafeaua care au rasnite si expresoare dedicate, toate intr-o singura masina.
4. Este greu sa faci o cafea adevarata la un expresor prost, mediu sau bun, mai ales cand nu te pricepi. DIn acest motiv au aparut expresoarele automate. Nu trebuie sa-ti mai bati capul, sa gandesti si sa... transpiri din cauza asta. Apesi un buton si gata.
Asa ca da un ban si o sa stai in fata!

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,279
  • Înscris: 05.06.2002

 adip1962, on 30 noiembrie 2023 - 17:03, said:

.... Un expresor bun are minim 15 atm presiune. Minim.....
pe bune?

 adip1962, on 30 noiembrie 2023 - 17:03, said:

...o patrunde dupa un timp si iese rece....
daca am aparat cu boiler de 1,5L cam dupa cat timp crezi ca o sa iasa rece?

 adip1962, on 30 noiembrie 2023 - 17:03, said:

...din acest motiv toate barurile, restaurantele etc. au aparate de preparat cafeaua care au rasnite si expresoare dedicate, toate intr-o singura masina....
de fapt rasnita e aparat separat de espressor, pe motiv ca espressorul degaja caldura si asta nu prea prieste cafelei. de obicei au macar doua rasnite, una pt cei care comanda decofeinizata.

 adip1962, on 30 noiembrie 2023 - 17:03, said:

...Este greu sa faci o cafea adevarata la un expresor prost....
initiatorul are aparat cu grup E61. asta nu-i deloc aparat rau. asa ceva am si eu. e pacat ca la un asemenea aparat sa nu invete sa-l exploateze.

automatele tine-le pt tine.

#16
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 dtd234, on 30 noiembrie 2023 - 10:41, said:

Am facut comanda la ceva cafea buna boabe si la o rasnita dar pana vine as vrea sa testez un expresor cu cafea deja macinata care se gaseste in comert peste tot.Am incercat jacobs kronung dar nu iese bine si presiunea nu trece de 2-3 bar probabil din cauza ca un e destul de fina.
1) Se spune espressor !
2) Ai dreptate presiunea nu creste pentru ca pucul nu ofera destula rezistenta deoarece NU ESTE RASNITA DESTUL DE FIN !
3) Exista posibilitatea ca sa nu tampezi corespunzator !

 argonaut, on 30 noiembrie 2023 - 10:44, said:

Ba din cauza ca este PREA fina pentru expresor.
Pentru utilajele ce produc cafeaua cu presiune granulatia cafelei tebuie sa fie mai mare. Se specifica pe pachet daca este pentru asa ceva Posted Image
NU ! Cafeaua pentru espresso se macina mai fin . In mare majoritate cafeaua macinata din comert este destinata pentru ibric . Sa nu mai vorbim ca e deja oxidata .

 dtd234, on 30 noiembrie 2023 - 10:48, said:

Dar iese prea multa cafea. Am lasat 35 de secunde si a iesit o ceasca plina.
Normal ar trebui sa iasa un sfert din ceasca. Ma gandesc ca daca ar fi mai fina apa nu trece asa usor de filtru
La un espressor manual ''IESE'' cat permiti tu ! Iti trebuie un cantar ! Ce filtru la E61 ?

#17
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 Fane, on 30 noiembrie 2023 - 17:15, said:

pe bune?
Pe bune! In plus, la un espresor manual mai conteaza si presiunea aplicata cafelei rasnite. De catre tine... sau aparat! Sa nu uit... si temperatura apei fierte!

daca am aparat cu boiler de 1,5L cam dupa cat timp crezi ca o sa iasa rece?
Daca ai boiler de 1,5 l, ai filtru de cafea, nu espresor.

de fapt rasnita e aparat separat de espressor, pe motiv ca espressorul degaja caldura si asta nu prea prieste cafelei. de obicei au macar doua rasnite, una pt cei care comanda decofeinizata.
da, este separata de espresor. Si protejata. Dar, in acelasi echipament.

initiatorul are aparat cu grup E61. asta nu-i deloc aparat rau. asa ceva am si eu. e pacat ca la un asemenea aparat sa nu invete sa-l exploateze.
Si becali are maybach... ai impresia ca stie sa-l conduca?
automatele tine-le pt tine.
Nu, sunt pentru lenesi. Si ptr. actori...

Edited by adip1962, 30 November 2023 - 17:26.


#18
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 giuliani2, on 30 noiembrie 2023 - 11:14, said:

La orice esperssor de cafea decent se seteaza cantitatea de apa care trece prin cafea.
Doar la cele automate ! La cele manuale tu dai startul...tu opresti Posted Image !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate