Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu
 Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...
 Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...
 

beau mult? voi ce credeti?

* * * - - 5 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
135 răspunsuri în acest subiect

#37
-SunRise-

-SunRise-

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 250
  • Înscris: 24.11.2023
Totul depinde de varsta pe care o ai,ca daca ai 25-30 ani nu este deloc mult mai ales daca te hranesti bine,te odihnesti corespunzator si muncesti.Prin munca alcoolul "se arde".Dar daca ai 40 sau 50 ani se schimba datele problemei.
Cel mai important aspect este sa mananci inainte sa bei..Alcoolul nu se bea niciodata pe stomacul gol.

#38
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.462
  • Înscris: 28.10.2018

 tclau, on 30 noiembrie 2023 - 10:08, said:

Depinde si de calitarea bauturii... + daca "seara" inseamna "seara in Australia"... cred ca incepeti prea de dimineata. Posted Image

Ficatul nu face diferenta intre whiskey de 5 euro sticla sau whiskey de 100 de euro paharul.

#39
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.086
  • Înscris: 19.03.2007
Cine intreaba ficatul ce preferinte are? :D

#40
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.121
  • Înscris: 23.09.2005

 JamesHetfield, on 30 noiembrie 2023 - 03:36, said:

saptamana trecuta am baut de luni pina vineri cate 50 ml whiskey in fiecare seara (ca practic cam asta inseamna 2 sticle de whiskey pe luna - 50 ml pe zi)
sambata am baut un pahar de vin (aprox 175 ml) la masa la pranz, duminica n-am baut nimic.



Cand numeri pe degete zilele in care n-ai baut nimic, inseamna ca da, bei prea mult.

#41
PopaDaniel100100

PopaDaniel100100

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 17
  • Înscris: 24.11.2023
Si eu beam mult inainte, vin, palinca, coniac. De un timp beau mai rar. Nu e bine des, o sa doara ficatul.

#42
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.462
  • Înscris: 28.10.2018
Oricum, stacheta e destul de sus in Romania. Adica popotul roman bea pe rupte. Suntem in top, categoria grea, la consum de alcool pe cap de locuitor. Si in lume si in europa.

Ia numarati de curiozitate reclamele la suplimente pentru regenerat ficatul de la televizor.

Editat de abac, 30 noiembrie 2023 - 10:45.


#43
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.209
  • Înscris: 06.09.2011
Întreabă-l pe Băsescu..dacă el zice ca nu este mult, păi este un “nu” cert..

#44
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.762
  • Înscris: 12.09.2015

 JamesHetfield, on 30 noiembrie 2023 - 03:36, said:

acum vreo cateva zile nevasta-mea mi-a zis asa mai mult in gluma (dar eu am luat-o in serios), ca ar trebui sa mai reduc bautura
beau doua sticle (750 ml) whiskey pe luna, 2 beri pe luna si o sticla de vin pe luna
mie nu mi se pare ca beau mult, voi ce credeti?

saptamana trecuta am baut de luni pina vineri cate 50 ml whiskey in fiecare seara (ca practic cam asta inseamna 2 sticle de whiskey pe luna - 50 ml pe zi)
sambata am baut un pahar de vin (aprox 175 ml) la masa la pranz, duminica n-am baut nimic. o data la doua saptamani sambata mai beau cate o bere, de obicei la un meci de hockey, cu aripioare sau pizza, sau mici
e mult ?

Nu bei mult,chiar decent sau putin stai linistit.Spune-i sotiei daca vrea sa vada persoane ce bea mult sa dea o fuga prin unele zone din Romania unde se bea vin cu galeata incepand cu micul dejun Posted Image.

#45
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.005
  • Înscris: 29.09.2008
Din punct de vedere medical intrebarea este consumi sau nu alcool, nu neaparat frecventa sau cate grade are, daca pui 2 cuburi in whiskey sau il bei fara. Mie mi-a explicat doctorul cand am avut probleme cu somnul care s-au agravat mai ales dupa etapa cu covidul. Practic imediat dupa ce bei ficatul incepe sa lucreze si iti trezeste si creierul care asteapta si el sa faca ce are de facut si iti dereglezi ciclul normal de functionare si somn. Eu beam un pahar de vin la 2 sau 3 zile, cateodata rom sau coniac in cantitati mici si cu mult Pepsi. Doctorul mi -a zis ca asta inseamna ca beau, ori nu mai beau deloc ori nu am cum sa incerc sa rezolv partea cu somnul si ce alte probleme de anxietate apareau...

#46
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.829
  • Înscris: 03.02.2007
Da, cică tre să faci ce zice doctorul, nu ce face el.

#47
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.405
  • Înscris: 11.08.2003
Pe mine alcoolul ma culca, nu ma tine treaz.

#48
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.462
  • Înscris: 28.10.2018
A, da, semnul alcoolicului in devenire e bautul ca prostu' spirtoase indoite cu cola. Adica esti in stadiul in care nu conteaza gustul/savoarea alcoolului, ci conteaza doar transportul lui catre sange in cel mai eficient/rapid mod.

Ajuta si Queen Margot-ul de la Lidl la pret de seminte. Adica e un stimulent suplimentar cand drojdesti ieftineanu.

Editat de abac, 30 noiembrie 2023 - 11:50.


#49
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.488
  • Înscris: 05.04.2023
O sticlă de whiskey băută toată în doi e măsura corectă și decentă, cred.
Dacă e mai puțin e batjocură, dacă e mai mult e dezmăț, abuz, în opinia mea.

Ca reper, dacă poți să nu bei 3 zile la rând fără nicio chemare lăuntrică, atunci ești okay încă.

#50
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.672
  • Înscris: 28.11.2001
Dacă pe soția ta o deranjează cât bei înseamnă că bei mult. Restul e can-can.

#51
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.799
  • Înscris: 05.09.2019
Bea cat vrei,ca nu bei pe banii nostri.

#52
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.601
  • Înscris: 24.04.2010
Nu pare sa bei mult din ce spui ! DAR AI MARE GRIJA SA NU AJUNGI CA MINE!  Asa am inceput si eu , si acum sunt la pamant , cauta topicurile dechise de mine pe aici si o sa vezi unde m-a dus alcoolul!
Incearca sa nu bei deloc o saptamana , daca ti se pare greu sa nu bei atunci ai o problema ! Totusi ai mare grija , ca asa am inceput toti , si unii din noi am ajuns rau!
Tu cand bei formezi niste "legaturi" in creier , care se "intaresc" cu cat bei mai mult .
E bine ca ti-ai pus problema asta ! Asa ca te rog din suflet ai grija !

#53
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.439
  • Înscris: 15.07.2008
--------------

Editat de stlk, 30 noiembrie 2023 - 13:16.


#54
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.712
  • Înscris: 13.03.2007
Si eu zic la fel, frecventa este mare , una e sa bei cantitatea aia la 2 petreceri/iesiri si alta e sa bei zilnic . Mare atentie!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate