Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Dacia Duster 2024

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
515 replies to this topic

#415
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Zii merci ca nu e 2000 de euro !
preferam far cu bec normal si pret decent decat led de cacao la pret obscen, ca nu e cu autoleveling, nu e cu laser, nu e cu nimic, si da si lumina proasta si imprastiata. Te deranjeaza si cand vine din spate si cand vine din fata.

#416
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 unpuisor, on 05 martie 2024 - 10:21, said:


preferam far cu bec normal si pret decent decat led de cacao la pret obscen, ca nu e cu autoleveling, nu e cu laser, nu e cu nimic, si da si lumina proasta si imprastiata. Te deranjeaza si cand vine din spate si cand vine din fata.
Cum ți se pare ledul fata de xenon ca și calitate a luminii făcute?Întreb din curiozitate.Pana acum am crezut ca după laser, ledul oferă cea mai buna calitate a luminozității.

#417
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Cum ți se pare ledul fata de xenon ca și calitate a luminii făcute?Întreb din curiozitate.Pana acum am crezut ca după laser, ledul oferă cea mai buna calitate a luminozității.
daca e un led facut din fabrica decent, cu autoleveling si sa nu dea lumina imprastiata, e ok. Totusi parerea mea personala, e ca Xenonul ofera lumina mai buna, cu dezavantajele lui, viata scurta, si mult "bagaj" pe langa, la instalatie.
Din pacate am vazut led bun doar la masini de 50.000 euroi in sus si nici pretul nu e o regula, ca sunt masini foarte inalte cu led, oricat de bine ar fi reglat ledul ala, datorita inaltimii tot sunt deranjante. Dar asta e problema de design prost.

#418
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 unpuisor, on 10 aprilie 2024 - 16:35, said:


daca e un led facut din fabrica decent, cu autoleveling si sa nu dea lumina imprastiata, e ok. Totusi parerea mea personala, e ca Xenonul ofera lumina mai buna, cu dezavantajele lui, viata scurta, si mult "bagaj" pe langa, la instalatie.
Din pacate am vazut led bun doar la masini de 50.000 euroi in sus si nici pretul nu e o regula, ca sunt masini foarte inalte cu led, oricat de bine ar fi reglat ledul ala, datorita inaltimii tot sunt deranjante. Dar asta e problema de design prost.
Ai comparat ledul cu xenon la intervale de timp foarte apropiate pentru a putea trage concluzii cât mai obiectiv?

#419
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Ai comparat ledul cu xenon la intervale de timp foarte apropiate pentru a putea trage concluzii cât mai obiectiv?
nu frate, am vazut masini de aceeasi inaltime cu led, si masini cu xenon, alea cu led mi se pare ca dau lumina imprastiata si in sus si devin obositoare mai ales cand mergi pe o sosea nationala si vin din fata.
la xenon, lumina e mai concentrata si nu da in sus, doar daca are vreo defectiune masina... Poti merge noaptea si vine unul cu xenon din fata si nu iti da in ochi lumina alba.
Plus ca e opinia mea personala ca xenonul bate mai bine, se vede mai bine o idee ca ledul. Nu am stat sa fac masuratori stiintifice sa vad cati lumeni da unu sau altul, care e mai bengos sau ceva de genul. E doar opinia mea personala.
Si Dacia e o firma care e renumita, nu pentru calitate ci pt economie. Deci si farurile lor cu led noaptea mi se par deranjante.

Edited by unpuisor, 12 April 2024 - 16:33.


#420
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
unpuisor, nu am întrebat dacă ai făcut măsurători științifice ci daca ai constatat cu ochii tai, în mod direct, diferenta dintre led și xenon.

Edited by max_01, 15 April 2024 - 15:37.


#421
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
am vazut de exemplu la o Skoda Octavia cu xenon se vede impecabil, iar la una mai noua cu led e... decent dar nu ma da pe spate.

#422
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 unpuisor, on 16 aprilie 2024 - 07:09, said:

am vazut de exemplu la o Skoda Octavia cu xenon se vede impecabil, iar la una mai noua cu led e... decent dar nu ma da pe spate.
Ok.

#423
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
referitor la Duster 2024, nu prea am vazut pe sosea, zici ca e o masina fantoma.
Vazusem un filmuletz de prezentare, inchisese usa la portbagaj si suna a conserva de ton ieftina. Cred ca si la Matiz cu tabla aia cat foaia de hartie se aude mai bine. Si prezentatorul se lauda ca masina are niste briz brizuri, prindere de telefon mobil in portbagaj prin YouClip ala. Fix asta era absolut indispensabil la o masina, prindere telefon mobil in portbagaj. Restul are de toate.
As fi preferat niste bari din alea ingropate sau mai aerodinamice, niste protectii de usi din plastic, ceva geamuri cu protectie solara si/sau izolate fonic.
Portbagajul la 4 x 4 e mai mic ca la o Toyota yaris cross. Cam cat un Sandero.

#424
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 17.12.2019
Am văzut zilele trecute că încă se livrează modelul vechi de Duster așa că va mai dura ceva până va fi disponibil noul model. Iar din discuțiile cu amicii a reieșit că mai toați doritorii de duster încearcă să cumpere mașini cu regretatul 1.33.

#425
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Am văzut zilele trecute că încă se livrează modelul vechi de Duster așa că va mai dura ceva până va fi disponibil noul model. Iar din discuțiile cu amicii a reieșit că mai toați doritorii de duster încearcă să cumpere mașini cu regretatul 1.33.
din fericire. Si eu am vb la un dealer si ziceau ca mai au stocuri si se vinde modelul cel vechi pana in iunie. Toata bataia e pe cel de 1.3 si pe 1.5 cine ia 4x4.

#426
stellaris

stellaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 28.02.2022

 unpuisor, on 17 aprilie 2024 - 07:04, said:

referitor la Duster 2024, nu prea am vazut pe sosea, zici ca e o masina fantoma.
Vazusem un filmuletz de prezentare, inchisese usa la portbagaj si suna a conserva de ton ieftina. Cred ca si la Matiz cu tabla aia cat foaia de hartie se aude mai bine. Si prezentatorul se lauda ca masina are niste briz brizuri, prindere de telefon mobil in portbagaj prin YouClip ala. Fix asta era absolut indispensabil la o masina, prindere telefon mobil in portbagaj. Restul are de toate.
As fi preferat niste bari din alea ingropate sau mai aerodinamice, niste protectii de usi din plastic, ceva geamuri cu protectie solara si/sau izolate fonic.
Portbagajul la 4 x 4 e mai mic ca la o Toyota yaris cross. Cam cat un Sandero.

Cum ai vrea să vezi pe străzi, abia a apărut, iar comparațiile cu Matizul și conserva sunt absurde. Mașina e chiar faina.

Edited by stellaris, 17 April 2024 - 10:21.


#427
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
Se aude cand inchizi usa la portbagaj foarte aiurea, gen... parca nu e solida. Nu mai gasesc videoclipul. Era pe grupul de facebook Duster. Chiar nu mi-a placut cum a facut la inchidere.
am gasit clipul, daca vrei da-mi nr de tel in privat si ti-l trimit pe whatsapp.

Edited by unpuisor, 17 April 2024 - 11:46.


#428
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
Producția de preserie a lui Duster 3 a demarat, în paralel cu generația a doua. Cererea la Duster 2 este încă ridicată, în special pentru Diesel. Livrările pentru gen. 3 încep în iunie.
Pentru Duster 3 sunt comandate 90% echipări de top, peste jumătate 4x4 și o treime hibrid.

#429
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,271
  • Înscris: 27.07.2006

 unpuisor, on 17 aprilie 2024 - 11:35, said:

Se aude cand inchizi usa la portbagaj foarte aiurea, gen... parca nu e solida.
Da' se inchide totusi, sau ramane deschisa? 😂

#430
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Da' se inchide totusi, sau ramane deschisa? ��
se inchide, dar a sunat de parca geamul nu era prins bine sau tabla era foarte subtire. Ca la Matiz.

#431
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,271
  • Înscris: 27.07.2006

 unpuisor, on 17 aprilie 2024 - 07:04, said:

Portbagajul la 4 x 4 e mai mic ca la o Toyota yaris cross. Cam cat un Sandero.
Minti. Yaris Cross are 367l. Cat are Duster 4x4?
Hint: peste 400, completeaza tu numarul.

 unpuisor, on 17 aprilie 2024 - 07:04, said:

As fi preferat niste bari din alea ingropate sau mai aerodinamice, niste protectii de usi din plastic, ceva geamuri cu protectie solara si/sau izolate fonic.
Ca sigur ti-ai fi luat unul...daca le avea pe astea ai fi zis ca n-are masaj la cur. Hai, lasati...

Edited by ergon, 19 April 2024 - 12:39.


#432
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Minti. Yaris Cross are 367l. Cat are Duster 4x4?
Mah nu stiu ce masina vb voi, eu vb de Duster 2024 4x4, cu motor 1,2 tce si mild hybrid. e 4x4 doar pe hartie ca are un motoras electric care misca si rotile din spate cand e nevoie, si tocmai din cauza acelui motoras portbagajul are doar 358 litri. E minuscul. Ca si o comparatie, un Sandero are 328 litri.

Quote

Ca sigur ti-ai fi luat unul...daca le avea pe astea ai fi zis ca n-are masaj la cur. Hai, lasati...
la cate maimute blonde mi-au lovit masina in parcare cu usa lor, as fi dat orice sa aibe niste protectii din fabrica pt usi.
Deocamdata prospectez piata si cantaresc fiecare masina ce plusuri si minusuri au. Si am gasit mai multe minusuri decat plusuri la noul duster, cred ca ala vechi era mai ok.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate