Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Dacia Duster 2024

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
617 replies to this topic

#505
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,292
  • Înscris: 27.07.2006

 daLeo, on 26 aprilie 2024 - 19:08, said:

...model de 50.000+ euro la care nu poti regla vertical centura...
Si la Audi E-Tron e scuzabil cu tamburi pe spate. Cica fiind electrica nu conteaza...😂

#506
Mo_su

Mo_su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 13.02.2024

 Carol_I, on 26 aprilie 2024 - 19:36, said:



N-ar trebui sa se oftice nimeni. Ci ar trebui sa tindem spre masini de 40-50 mii de euro la Mioveni. Asta inseamna progres. Asa aduce valoare adaugata mare. Asta aduce un trai mai bun in tara.
In care tara ?
Nu inteleg ratiunea de a cumpara scump si prost numai pentru ca e asamblat in Ro !
De asta nici nu am alimentat mai mult de 50 de litri de benzina Petrom in ultimii 300k km ! Si exemplele pot continua …

#507
Carol_I

Carol_I

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.03.2024
In Romania, nene. Dar nu are rost sa imi bat capu' prea tare cu insii care au ochelari de cal pe nas.

#508
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,296
  • Înscris: 06.07.2007
Unii in loc sa se lege de chestii mai serioase, gen cutiile de viteze automate de unica folosinta sau lipsa ei pe masinile 4x4, se leaga de gainarii cum ar fi tamburii care chiar nu au o relevanta fundamentala la dinamica franarii.

Edited by DanyHiker, 26 April 2024 - 20:23.


#509
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,292
  • Înscris: 27.07.2006

 Mo_su, on 26 aprilie 2024 - 19:40, said:

De asta nici nu am alimentat mai mult de 50 de litri de benzina Petrom in ultimii 300k km
E mai buna benzina de la rusi?

#510
SpanuFlorin

SpanuFlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 02.06.2021
La modul serios, am varianta configurabila pentru duster 2WD cu AT in pretul de maxim 21600 euro ? (atat am scos pret la concurenta) si cu dotarile din lista de mai jos chenar rosu;
In plus si cu Garanție de bază a vehiculului: 7 ani/150.000 km
Verificare anuală a stării vehiculului, gratuită pe toată perioada de garanție de 7 ani
Asistență rutieră inclusă în pachetul CARE, pe toată perioada de garanție de 7 ani

Attached Files



#511
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,292
  • Înscris: 27.07.2006
Foarte bine, go for it! Doar nu te obliga Dacia sa cumperi. Da-i un MP si puisorului, poate-l incanta si ne lasa in pace 😂.

#512
SpanuFlorin

SpanuFlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 02.06.2021
Ce treaba am eu cu omul sau cu voi, fiecare e liber sa-si spuna parerea, nu cred ca el trebuie sa va lase in pace ci voi pe el, asta in caz ca acceptati si parerea celorlalți pe un forum public NU al vostru ca sa impuneti voi regulile.

#513
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,292
  • Înscris: 27.07.2006
Pai am acceptat-o, dincolo e mai ieftin, are si mai multe incluse in pret, a zis-o de enspe ori. Ca si tine dealtfel.
Cat sa bati apa in piua ca Dacia e mai scumpa? Am inteles, treceti mai departe.

Edited by ergon, 27 April 2024 - 07:16.


#514
Mo_su

Mo_su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 13.02.2024

 ergon, on 26 aprilie 2024 - 21:48, said:


E mai buna benzina de la rusi?
Nu stiu, eu alimentez de la unguri !
Atat ai putut ?

#515
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,754
  • Înscris: 15.06.2007

 rexx, on 29 noiembrie 2023 - 12:27, said:

tot tamburi are pe spate?
cu ce te deranjeaza solutia tehnica aleasa pentru frane? Si tirurile au tot tamburi.

 NoMoreFakes, on 26 aprilie 2024 - 08:27, said:



As spune mai degraba ca Renault-Dacia practica un adaos comercial prea mare fata de pretul de productie al masinilor. Aici e problema de fapt! Daciile ar putea fi scoase pe piata cu cel putin 15-20% mai ieftin la pret. Si cu toate astea Dacia ar avea profit dar nu asa de mare.

dar iti scapa un amanunt: Dacia nu e casa de binefacere. Scopul lor e sa maximizeze vanzarile si profiturile. Daca concurenta va duce la scaderea vanzarilor, vor avea de ales daca vor scadea sau nu din pret.  Experienta arata ca in timp, daca inflatia nu e in halul care este acuma, in mod normal se mainfac reduceri de pret dupa 2-3 ani de la lansarea modelului, dupa care vine FL  si apoi iar vin reduceri inainte de introducerea modelului nou.  Cat costa acuma un Duster 2?

Vad ca nici nu mai este disponibil pe pagina lor "vechiul " Duster. Alti producatori mai produceau  generati diferite in paralel, cum era Opel Astra G, care devenise classic II. S-a fabricat pana in 2009 desi Astra H se lansase in 2004.

Edited by tfmercedez, 27 April 2024 - 16:20.


#516
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,292
  • Înscris: 27.07.2006

 Mo_su, on 27 aprilie 2024 - 16:05, said:

Nu stiu, eu alimentez de la unguri !
Mai rau...😂

Edited by ergon, 27 April 2024 - 17:14.


#517
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,231
  • Înscris: 28.04.2003
chestia cu tamburii e ultima chestie care sa ma deranjeze pe mine, atata timp cat masina e usoara, tamburii raman o solutie mai buna, mai ieftina si mai eficienta. Daca ai discuri si intri prin namoale si alte chesti... nu e de bine.

Eu as vrea mai mult confort. Tot ca intr-o dacie te simti intr-o masina de 30.000 euro. Nu te simti ca intr-un Megane de exemplu sau un Passat. Nu am pretentia de feeling de Mercedes sau mai stiu eu ce.
Dar daca tot au pus motor de drujba, macar sa ai un pic de confort. Niste scaune mai deosebite, un interior mai gandit, ceva mai bine antifonata. Nu yoyo clip ala care e un ghimik de marketing sa ia ochii la aia cu gleznutze goale.

#518
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 04.11.2016
Legat strict de confort nimic nu poate bate la nivelul non-premium ceea ce ofera Citroen cu suspensiile lor cu amortizare hidraulica progresiva si cu scaunele Advanced Comfort.
Din toamnă suspensiile acestea vor fi standard de la primul nivel de echipare al noului C3, scaunele fiind opționale. La fel o să fie și la noul C3 Aircross.
Din punctul meu de vedere, evident 100% subiectiv, niciun model de clasă medie nu poate bate la confort un Citroen C4.

Edited by gabrieln2016, 29 April 2024 - 10:12.


#519
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,231
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Legat strict de confort nimic nu poate bate la nivelul non-premium ceea ce ofera Citroen cu suspensiile lor cu amortizare hidraulica progresiva si cu scaunele Advanced Comfort.
nu te contrazic, cat costa suspensia la Citronel? am vazut ca c4 ala are portbagajul de 380 l, pt o masina de 4355 mm lungime, e cam putin zic eu. Probabil au alocat mai mult pt pasageri.

#520
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 04.11.2016
Cu scaunele confortabile și suspensiile ne-am lamurit. Tu și nu altul ai comparat confortul unor masini de clasa medie cu cel oferit de Daciile actuale (care sunt cu o clasa mai jos).  Concluzia? E scump halatul, domne'! Așteaptă Bigsterul atunci care o să fie prima Dacia din clasa C și o poți compara cu alte mașini din aceeasi clasa.
Hai să vedem cu portbagajul. Joggerul are intre 607-1819 l pt. varianta cu 5 locuri. Ce mașini la 16.000-24.000 euro (sau cât o costa un Jogger)  au volum asemănător?

Edited by gabrieln2016, 29 April 2024 - 13:10.


#521
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,905
  • Înscris: 27.04.2010
Tivoli Gra

View Postgabrieln2016, on 29 aprilie 2024 - 13:09, said:

Hai să vedem cu portbagajul. Joggerul are intre 607-1819 l pt. varianta cu 5 locuri. Ce mașini la 16.000-24.000 euro (sau cât o costa un Jogger)  au volum asemănător?
Tivoli Grand, 720L.

#522
NoMoreFakes

NoMoreFakes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 22.12.2022
Tivoli arata oribil. Nu degeaba Ssangyong a avut cel mai urat model ever ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate