Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Creditele ipotecare, mafie curata cu acte

* * - - - 10 votes
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#91
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 10.01.2023

 tfmercedez, on 23 noiembrie 2023 - 21:40, said:

kkt pansat.
Parintii mei ai vandut un apartament cu doua camere cu 11000 de marci in 1999. Peste un an, vecinii de pe acelasi etaj, vindeau apartament identic cu 18000 de dolari.
Astazi un apartament de genul ala costa 100.000 de euro. Din pix.

nu din pix. din inflație. și din economia de piață liberă, care e dictată de cerere și ofertă
în 1999 am început să muncesc. aveam salariu 500.000 de lei. stii cat venea? 20 de dolari. $20 bă nene.  îmi luam apartamentul ăla de zici tu în 75 de ani
astăzi câștig cât să îmi iau apt. de 100.000 de euro în 3 ani
salariu 500 de dolari nu avea mai nimeni atunci da? 500 de dolari era uriaș pentru Ro în 1999    .. .  salariul mediu era $50 de 10 ori mai mic. da? deci un om mediu își lua în 30 de ani casă de 18000

în 1999 România era o hazna plină de sărăcie și ruine, cu oameni rupți în fund la propriu, cărora le licăreau ochii la o coca-cola sau la un cartof de la mec.. cam cum e Severin astăzi.. apropo să fac o paralelă
apoi am intrat în EU și ascensiunea a fost clară. nu poți compara o țară de rahat cu o țară EU.. dacă vrei apartamente ieftine, rep. Moldova sau Uzbekistan te așteaptă


 tfmercedez, on 23 noiembrie 2023 - 21:40, said:

Daca bancile ar disparea, preturile arscadea la fractiuni din sumele actuale.

ar scădea pe dracu. nu ar mai vinde nimeni. lumea ar ține de apt. și ar lua chirie, toată lumea care ar dori să se mute în orașele mari ar plăti chirie și ar fi sărăcie cruntă
ar înflori cămătăria ilegală. lumea ar împrumuta bani cu sacoșa și ar exista dobânzi a la fane spoitoru, variabile după cheful interlopului, cu degete tăiate și tot tacâmul

termină cu tâmpeniile că nu sunt băncile personajul negativ aici... lăcomia noastră este..
băncile doar ne facilitează lăcomia

 tfmercedez, on 23 noiembrie 2023 - 21:40, said:

La final dai inapoi cel putin triplu. Macar sa zica din start suma finala de achitat.

scrie din start pe orice contract, scadențar sau chiar simulare . trebuie doar să citești acolo

#92
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,712
  • Înscris: 15.06.2007

 flt, on 23 noiembrie 2023 - 22:16, said:

scrie din start pe orice contract, scadențar sau chiar simulare . trebuie doar să citești acolo
nu stiu d'astea, n-am avut rate la banci niciodata. Ultima oara cand am fost refuzat, au invocat duma cu "n-am istoric" la banci. Pai bine ma, las ca ma descurc si fara.

Dar uite, daca as vrea sa ma mut in alta tara, si sa imi vand casa, sunt obligat sa depun banii la banca. Nu pot sa merg si eu cu servieta cu bani ca de Niro in filmele cu mafioti.

#93
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,020
  • Înscris: 14.08.2007

 tfmercedez, on 23 noiembrie 2023 - 22:09, said:

Te-ai gandit vreodata sa muncesti mai putin? Sau ala e scopull tau in viata?
Da, de multe ori. Doar ca nu cred ca e chiar asa de usor sa gasesti un angajator care sa vrea doar jumate de norma (sigur, gasesti daca ai rabdare sa cauti, n-am cautat inca).

Oricum as lucra si in restul timpului, dar la proiectele mele. Bine, o fac si acum, dar nu in ritmul in care as dori sa o fac. Momentan as zice ca planul e sa acumulez suficient in actiuni incat sa ajung sa pot trai doar din dividende/profitul facut din tranzactii. Asta inseamna ca mai trebuie sa acumulez actiuni inca cativa ani si apoi ma pot lasa de munca pentru altii ...

 tfmercedez, on 23 noiembrie 2023 - 22:23, said:

nu stiu d'astea, n-am avut rate la banci niciodata.
De aia ai prejudecati legate de credite. Eu n-am avut niciodata probleme cu creditele, am lichidat doua ipotecare pana acum fara nici un fel de probleme, am credit carduri de aproape 20 de ani, la fel, fara probleme, le-am folosit in beneficiul meu.

Edited by utopium, 23 November 2023 - 22:24.


#94
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,712
  • Înscris: 15.06.2007

 flt, on 23 noiembrie 2023 - 22:16, said:

ar scădea pe dracu. nu ar mai vinde nimeni. lumea ar ține de apt. și ar lua chirie, toată lumea care ar dori să se mute în orașele mari ar plăti chirie și ar fi sărăcie cruntă
Pai unii s-au imbogatit, iar majoritatea a saracit.
Dar se vede, a zis si un coleg pe undeva, ca piata imobiliara a scazut: pentru ca dobanzi mari, ca sa "stopeze inflatia".
Ar trebui si noi sa facem ca Argentina, sa desfintam banca centrala, si sa trecem la euro sau la dolar.

#95
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 10.01.2023
utopium, interesant cum de spărgeai toți banii și acum nu mai
poți descrie cum? ai aplicație din aia unde ții cheltuielile?

eu nu pot trăi viața ascet, nu pot merge la hoteluri de 3 stele dacă am bani de 5 stele
voi sparge întotdeauna toți banii .. știi ce ușor se duc?

cum naiba pui tu jumate deoparte nu știu

#96
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,712
  • Înscris: 15.06.2007

 utopium, on 23 noiembrie 2023 - 22:27, said:



Oricum as lucra si in restul timpului, dar la proiectele mele. Bine, o fac si acum, dar nu in ritmul in care as dori sa o fac. Momentan as zice ca planul e sa acumulez suficient in actiuni incat sa ajung sa pot trai doar din dividende/profitul facut din tranzactii. Asta inseamna ca mai trebuie sa acumulez actiuni inca cativa ani si apoi ma pot lasa de munca pentru altii ...
da.. cunisc pe unu, la 40 de ani s-a pensionat. A atins maximul din ce putea atinge in cariera, probabil s-a umplut de bani si acuma isi traieste viata linistit. Cu 6-7 ani in urma lucra 2 zile la Bucuresti si 3 la Londra, ceva director la IBM parca. Acuma e in pelerinaj in jurul ecuatorului, toate insulele posibile, din noiembrie pana in februarie: detesta frigul. Este sugar daddy pentru niste tipe prin Madagascar, Thailanda, Brazilia, Sri Lanka, etc ca nu-i stiu toate evidentele.

#97
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,712
  • Înscris: 15.06.2007

 flt, on 23 noiembrie 2023 - 22:28, said:


eu nu pot trăi viața ascet, nu pot merge la hoteluri de 3 stele dacă am bani de 5 stele
voi sparge întotdeauna toți banii .. știi ce ușor se duc?

cum naiba pui tu jumate deoparte nu știu
si Romania  este tara de cate stele in comparatie cu altele?  N-ai da Bucurestiul pe Roma, Londra?

#98
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
În alte ţări chiriaşii au plasă de siguranţă şi de aia unii preferă chiriile. Dar tot e anormal să fie aşa de mulţi în chirie. Chiria ar trebui să rămână doar pentru cei care preferă (temporar) aşa ceva.
În România, nu e aşa. De asta se preferă proprietatea. Şi cine ştie, poate tolerează banca amânarea ratei pe 3 luni decât proprietarul neplata chiriei pe 3 luni.
Oricum, imobiliarele nu trebuie lăsate la "piaţa liberă". Dacă se vindeau la preţul pieţei apartamentele în anii '90, nu mulţi erau proprietari acuma. Salariul mediu în România din 1999 era de 70-80 $. 25 $ era cam ăla minim. Ar scădea chiriile, la un moment dat ar duce lumea lipsă de bani şi tot ar fi bine 200 Euro în plus pe lună.

Edited by djl, 26 November 2023 - 19:41.


#99
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
Ia, zmeii antisistem, am o intrebare pentru voi. Daca mi-ati imprumuta 1 milion de lei noi pentru 30 de ani cat ati vrea sa va dau inapoi la termen?
Dar daca ar fi sa vi-i dau inapoi cu taraita in 30 de ani? Ce suma totala ati vrea sa primiti?

#100
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

 sebulbus, on 27 noiembrie 2023 - 00:16, said:

Ia, zmeii antisistem, am o intrebare pentru voi. Daca mi-ati imprumuta 1 milion de lei noi pentru 30 de ani cat ati vrea sa va dau inapoi la termen?
Dar daca ar fi sa vi-i dau inapoi cu taraita in 30 de ani? Ce suma totala ati vrea sa primiti?

ce mai trebuie adaugat e ca alternativa nu e "stau banii la saltea" ci, banii ar fi investiti in actiuni,obligatiuni etc pe aceasta perioada. Asa ca intrebarea completa ar fi "ce suma imi dai inapoi daca te imprumut cu 1 milion de lei pe 30 de ani ca sa merite sa iti dau tie acei bani in loc sa ii investesc in bursa/obligatiuni/etc?"

#101
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
Si mai cuprinzator, da.

#102
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 22.09.2007
Pai românii sunt inventivi, dacă ai 1 milion, înseamnă că ești bogat și te poți lipsi de ei.
Așa e și cu băncile, dacă au banii, sunt bogate, sa le facă lie cadouri decât sa ii puna sa dea, banii inapoi.
Nu mai bine strângeți voi banii și când aveți suma toată cumpărați ce va permiteți? Așa sigur falimentați băncile și nu aveți nici rate.

#103
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,416
  • Înscris: 28.10.2018
Exista oameni care nu pot economisi bani, cheltuie cat au, pentru ca nu au frana.

Din punctul asta de vedere, pentru acesti oameni este absolut necesar sa se inhame la un credit, pentru ca bucata aia de buget se duce spre credit no matter what. Daca ai de salvat bani, poate luna asta ai chef de un PS5, luna viitoare de un DSLR Sony, luna ailalta de o excursie in Turcia la all inclusive, s.a.m.d.

#104
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

 crazykiller, on 27 noiembrie 2023 - 15:40, said:

Nu mai bine strângeți voi banii și când aveți suma toată cumpărați ce va permiteți? Așa sigur falimentați băncile și nu aveți nici rate.

daca presupunum o crestere a preturilor cum a fost in ultimii 5-10 ani, aproape imposibil, chiar si pt cei cu salarii mari. Si eu si sotia lucram in IT si avem salarii peste medie, dar totusi am luat credit (cu avans ceva mai mare totusi). Casa pe care  am cumparat-o costa X si noi am dat avans 30% si am mai avut si bani sa o mobilam/utilam. In 3-4 ani am reusit sa platim tot creditul anticipat.

Stii cat costa o casa asemanatoare cu ce am cumparam cand am terminat noi creditul? 150% * X. Si nu a fost doar din lacomia dezvoltatorilor cresterea de pret, pt ca am amici care si-au construit case in acea perioada si au crescut foarte mult preturile la materialele de constructii in acei 4 ani. Asa ca daca steam 4 ani sa tot strang bani si "sa cumpar cu banii jos" as fi avut surpriza ca preturile au crescut si mai mult si trebuie sa mai strang inca 2 ani, si tot asa.

Pt noi, creditul si apoi plata lui anticipata au fost cea mai buna decizie luata.

#105
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 10.01.2023
bravo
așa se face

pe de altă parte, puteai să iei țeapă, să scadă prețurile, așa cum a fost în 2010

nu întotdeauna există aceleași condiții de piață, nu întotdeauna salariile evoluează pozitiv
un mic procent din populație e suficient de potent financiar să plătească anticipat așa rapid ca voi

e mai complicat de atât dar în general da., e bine să folosești creditul ca pe o unealtă, problema e la cei la limită, sub salarii medii, care se aruncă la grad maxim de îndatorare și la un fir de ață de default, dacă le variază indicele un pic în sus nu mai au din ce plăti și apoi miaună cerșind pe la proteste să li se șteargă datoriile

#106
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014
da, creditul mereu reprezinta un risc, dar poti mitiga din riscuri. Cum am facut noi:
- am ales rata in asa fel incat sa o putem plati si daca unul dintre noi ramane fara job
- am ales rata in asa fel incat sa o platim si daca se dubleaza
- ar fi fost destul de dificil dificil, dar cu efort mai mare puteam plati rata si daca se intamplau cele 2 de mai sus
- plati anticipate (cu scaderea perioadei de creditare) cand putem

Eu am considerat ca respectand cele de mai sus, riscul este acceptabil si merita luat. Dar eu chiar nu ii inteleg pe astia cu "eu nu iau niciodata credit" din principiu, nu ca nu si-ar permite.

#107
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 22.09.2007
Eu eram ironic pt inițiatorul acestui topic.
E clar ca un credit este bun dacă ți-l permiți.

#108
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 30.10.2023
Eu am constatat ca nu pot strange bani, deci platesc pe altii sa ma ajute,adica fac mereu credite !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate