Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Creditele ipotecare, mafie curata cu acte

* * - - - 10 votes
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#55
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 02.04.2009
Păi copy-paste nu mai e de rușine de la ponta încoace. Marile spirite se întâlnesc mereu...

#56
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 31.12.2008

View Postflt, on 21 noiembrie 2023 - 15:37, said:

dacă la școală ai fi învățat și nu ai fi frecat mingea pe maidan, ai fi avut astăzi un job bun cu un salariu decent, de 10-12000 lei, din care puteai să strângi în 2-3 ani banii de avans fără prea mare efort
și apoi plăteai și rata liniștit

Realitatea nu e chiar asa , mai important in viata e pe cine cunosti , ce rude ai , ce relatii decat cat ai invatat in scoala.
Scoala e pentru format "worker drone" ( sclav in romana).

#57
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,605
  • Înscris: 24.11.2006

View PostDynamixRo, on 21 noiembrie 2023 - 22:44, said:


Nu doar ca trolleaza, dar nici macar nu s-a obosit sa modifice ceva, copy&paste. :lol:

#58
ionu34

ionu34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 17.03.2014

View Postbai3tzash, on 21 noiembrie 2023 - 14:32, said:

Problema nu e neaparat la banci, cat la pretul apartamentelor, care mi se pare exagerat.
Clar nu e cea mai buna perioada in care sa te indatorezi.

Bancile alea isi asuma un risc, pe 30 de ani. Ai da unui prieten un imprumut pe 30 de ani fara sa castigi ceva? Eu nu cred.

Pretul se decide in functie de cerere, iar cererea este foarte mare, cel putin in Bucuresti. Imagineaza-ti ca sunt blocuri in constructie, pe Palady, unde nu mai gasesti sa cumperi apartament, daca vrei, si blocul inca nu e gata, deci e normal ca pretul sa explodeze cand toti vor sa se mute in Bucuresti.

Revenind la problema initiala, 100.000 este o suma destul de mare pentru un apartament, in conditiile in care eu am gasit sa cumpar apartament cu 62.000 de euro, complet utilat, pe care l-am dat la inchiriat in ziua 2 si am gasit chirias in ziua 3. Deci, mai gandeste-te si mai recalculeaza un pic ceea ce vrei, daca nu vrei sa te legi la cap cu o suma imensa pe 30 de ani.

#59
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,666
  • Înscris: 22.08.2012
E o idee gresita ca oricine trebuie sa aiba casa, masina sau ceas de 1 milion de euro.

Orice om trebuie sa aiba exact ceea ce isi permite, nimic mai mult, nimic mai putin.

Sa platesti timp de 30 de ani jumatate sau poate chiar mai mult din venituri pentru un apartament, mi se pare o viata risipita fara rost, mai bine stai la tara si aia e.

#60
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 02.04.2009

View Postun_el, on 22 noiembrie 2023 - 08:38, said:

Nu doar ca trolleaza, dar nici macar nu s-a obosit sa modifice ceva, copy&paste. Posted Image
În locul lui aș abandona userul, mi-aș face altul nou, la care aș avea grijă să nu mai copiez cu tupeu doar de dragul trollării. Da mă rog, poate-i lipsește simțul acela...

#61
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,902
  • Înscris: 06.01.2008

View Postvestale, on 21 noiembrie 2023 - 13:54, said:

Daca nu ai acei bani si nu poti sa platesti imprumutul, inseamna ca nu iti permiti aceea locuinta de 100.000 euro.
Cauta in alta parte, ceva mai ieftin.
Vezi pe la IFN-uri, pe la cineva din cartier, precum in video.
Acea locuinta de 100.000 Euro poate fi de la un apartament cu 3 camere pana la o garsoniera de 40mp, la cat de nebuni sunt acum vanzatorii.
De exemplu in Baia Mare in zona centrului istoric am vazut case listate cu pret de 400.000 Euro, pe langa care mai bagi bani si in renovare.

View PostOlteanul_sfios, on 22 noiembrie 2023 - 12:04, said:

E o idee gresita ca oricine trebuie sa aiba casa, masina sau ceas de 1 milion de euro.
Orice om trebuie sa aiba exact ceea ce isi permite, nimic mai mult, nimic mai putin.
Sa platesti timp de 30 de ani jumatate sau poate chiar mai mult din venituri pentru un apartament, mi se pare o viata risipita fara rost, mai bine stai la tara si aia e.

Multi o gandesc asa: Decat sa stau o viata intreaga in chirie si sa nu ma aleg cu nimic, mai bine iau un credit si macar ma aleg cu ceva. Si cel putin ultima data cand m-am uitat, pretul chiriilor era apropiat de cat ar fi rata pe 30 de ani, daca nu chiar putin mai mare decat rata.

Edited by Hider141, 22 November 2023 - 12:17.


#62
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 02.04.2009

View Postmihai_mc, on 21 noiembrie 2023 - 23:28, said:


Realitatea nu e chiar asa , mai important in viata e pe cine cunosti , ce rude ai , ce relatii decat cat ai invatat in scoala.
Scoala e pentru format "worker drone" ( sclav in romana).
Așa e, școala strică tinerii, în loc să-i lase să-și desăvârșească "skoala vieți". Sclavii nici nu merg la păcănele sau pariuri, se bazează pe altceva decât carte...

#63
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,049
  • Înscris: 10.01.2023
100k la 40mp e ieftin, înseamnă un preț de 2500 eur /mp, adică un preț mediu, pentru o construcție cu cele mai ieftine materiale să acopere și prețul terenului și profitul
în București calitatea costă, pe la 3-4k euro /mp, măcar.. deci un apt. normal, decent să zicem de 2 cam de 60mp ar costa minim 180k euro, spre 200 dacă punem și un loc de parcare
3 camere 300
și asta e ieftin încă

Prețul altor Capitale europene se duce bine și spre 10k euro / mp

Pentru un apartament ca lumea în București va trebui să scoatem în următorii 10 ani zic eu că minim 3-400k euro
un apt. bun și spațios va fi 500k euro

#64
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,112
  • Înscris: 13.06.2004
Da, să se scumpească locuinţele, domnilor şi doamnelor! E bine. Să fim datori, să nu mai avem stabilitate.
Să ai locuinţa ta, e chestie de siguranţă. Nu poate fi înlocuită cu altceva.
Ratele sunt cum sunt. E una. Vinovate sunt băncile care dau credite în orice condiţii. Cum ar fi fost ca în 2007-2008 la valori de peste 70.000 - 80.000 Euro să coste mai mult creditarea? Ar mai fi ajuns un apartament comunist să coste 100.000 - 120.000 Euro? Nu cred. Şi nu am mai fi avut criza aia aşa de puternică.

#65
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 24.11.2002

View PostHider141, on 22 noiembrie 2023 - 12:13, said:

Acea locuinta de 100.000 Euro poate fi de la un apartament cu 3 camere pana la o garsoniera de 40mp, la cat de nebuni sunt acum vanzatorii.
De exemplu in Baia Mare in zona centrului istoric am vazut case listate cu pret de 400.000 Euro, pe langa care mai bagi bani si in renovare.
Nebuni sunt cumparatorii care se "inhama" la imprumuturi" ce nu si le permit.

#66
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,049
  • Înscris: 10.01.2023

View Postdjl, on 22 noiembrie 2023 - 12:44, said:

Da, să se scumpească locuinţele, domnilor şi doamnelor! E bine. Să fim datori, să nu mai avem stabilitate.
Să ai locuinţa ta, e chestie de siguranţă. Nu poate fi înlocuită cu altceva.

în vest sunt procente importante care nu au locuința lor, stau în chirie toată viața, și totuși o duc mai bine ca românii proprietari care tremură de frig prin blocuri comuniste
prefer să stau în chirie în Milano sau Barcelona decât să fiu proprietar pe un apt. comunist din buc

#67
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 24.11.2002
... singur in bloc comunist cu 3 camere, fara energie termica si apa calda, cu tencuiala exterioara ce cade in capul trecatorilor, dar in capitala tarii si cu datorii la asociatie. Ca aia e casa ta, unde "maica" sa te muti tu la 2 camere sau una, mai la periferie?
Sa iti dea subventie statul, sa iti plateasca vecinii datoriile, sa ti se dea, sa ti se faca, pentru ca ti se convine.

#68
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018

View Postdjl, on 22 noiembrie 2023 - 12:44, said:

Să ai locuinţa ta, e chestie de siguranţă. Nu poate fi înlocuită cu altceva.

Sa ai un job si un venit e chestie de siguranta. Ca daca ramai fara ele, ghici ce se intampla cu apartamentul bancii daca nu platesti un numar de rate.

#69
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,049
  • Înscris: 10.01.2023
djl e asigurat, are apartamentul babacilor unde stă fără datorii, și îi rămâne moștenire, noroc că au tras ei la viața lor că altfel...

#70
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,813
  • Înscris: 15.11.2003

View PostHider141, on 22 noiembrie 2023 - 12:13, said:

Multi o gandesc asa: Decat sa stau o viata intreaga in chirie si sa nu ma aleg cu nimic, mai bine iau un credit si macar ma aleg cu ceva. Si cel putin ultima data cand m-am uitat, pretul chiriilor era apropiat de cat ar fi rata pe 30 de ani, daca nu chiar putin mai mare decat rata.
Comparatia cu rata pe 30 de ani e stupida, ar trebui comparate rata pe 12 ani cu pretul chiriei.
12 ani este de fapt pragul de rentabilitate normal pentru investitii imobiliare, adica 6-7% / an

Edited by radu103, 22 November 2023 - 14:30.


#71
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,398
  • Înscris: 14.08.2007

View Postgushpi, on 21 noiembrie 2023 - 19:54, said:

chestiile astea-s fluctuante de-a lungul timpului
2...4 ani e mai bună rata
alți 2...4 ani e mai bună chiria

ce alegi, dacă creditul e pe 30 de ani? Posted Image
Eu am luat credit pe 30 de ani ... cat a fost dobanda jos, am stat cuminte, am platit rate in avans dar fara sa ma strofoc sa-l lichidez (aveam luni cu dobanda de 3.4% in lei, de ce m-as fi grabit la un cost asa de scazut al banilor? Faceam mai mult profit pe bursa fara batai de cap decat era dobanda). Cand a crescut dobanda semnificativ, l-am lichidat in aceeasi luna. Adica da, aveam deja bani sa-l acopar de ceva vreme, dar preferam sa ii tin investiti in altceva cat timp a fost dobanda foarte mica.

Edited by utopium, 22 November 2023 - 14:50.


#72
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,001
  • Înscris: 22.12.2005

View Postbibolu, on 21 noiembrie 2023 - 13:46, said:

Pentru un apartament de 100.000 de euro. Prima data trebuie sa fac rost de 75.000 lei (bani pe care nu ii am). Apoi sa ma împrumut 425.000 lei ca in 30 de ani sa dau inapoi aproape triplu. Ca sa nu mai zic ca pentru rata respectiva imi trebuie un venit de 9.000-12.000 lei ca sa pot trai normal.

[ https://i.postimg.cc/ry0N0QJq/sdfsdfd.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cati ani ai?
cum ti-ai imaginat ca functioneaza sistemul bancar?
Jesus...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate