Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Relatiile si casatoriile moderne

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,149
  • Înscris: 30.11.2021
Citeam subiectul unui coleg de forum si ma gandeam la casatoriile si relatiile astea moderne, fiecare cu treaba lui, mai mult la femei.
[attachment=2785275:casatoria.jpg]

Nu trebuie judecata femeia, a inteles si stie legea, are un apartament cumparat inainte de casatorie, acum doresc sa vanda apartamentul ei si sa cumpere altul la comun.
Si i-a zis sotului sa faca rate sa o despagubeasca, cu toate ca nu au divortat dar se gandeste la toate variantele.

Si am observat ca relatiile moderne sunt fiecare treaba lui, mai ales in cea ce priveste partea financiara ca sumele nu mai sunt tinute la comun in biblioteca si fiecare are bani pe cardul lui, confidential, ca asa este leafa.

Poate este asa ca o discutie, ce parere aveti despre relatiile astea moderne?
Cred ca era taboo daca un barbat/sot zicea sotiei sa faca rate sa-l despagubeasca dar nu este o idee rea.

#2
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Cum adica sa puna banii la comun? Iti cumpara sotia RTX 4090? Niciodata. Si daca iei din banii comuni pentru un RTX 4090, imediat face cererea de divort.

Invers, va cheltui banii comuni pentru cizme, pantofi, palton, caciula, manusi, cosmetica, coafor pentru ca trebuie sa arate bine. Aia nu-i negociabil.

#3
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 09.11.2010
Colegul va divorta cat de curand. Asta cred eu despre relatiile moderne.

#4
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,149
  • Înscris: 30.11.2021
Nu prea mai sunt la comun.

Adica la un fel de intelegere se plateste jumate/50% din facturile lunare sau sotul plateste gazele, curentul. Sotia plateste gunoiul, apa etc...
Si mancarea sa fie la comun sau 1 partener plateste facturile si altul mancarea.

Asta zic cu relatiile moderne, se pot desparti oricand ca si asa ei traiesc oarecum separat.

#5
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,732
  • Înscris: 12.07.2022
Înainte se puneau la bibliotecă pentru că există doar cashul. Acum salariile sunt pe card. E normal să fie fiecare cu contul lui și unul comun, pt cheltuielile casei.
Sănătos ar fi ca bărbatul să câștige mai mult, evident. Nu din gândire materialista spun asta, ci pt că altfel ...relația nu va funcționa cu un el care se va simți întreținut.

#6
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 24.07.2022
Bărbatul trebuie sa fie bărbat. Daca vrea sa joace toți banii la păcănele in timp ce soția ii desface berile atunci asta trebuie să se întâmple. Indiferent câți bani face soția, ea trebuie să-l urmeze în toate, la bine și la păcănele.
Altfel ii vin idei de-astea, de la părinți, amice, telenovele...

#7
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 03.02.2010
Sigur că da, fiecare cu ce are. El, dacă vrea mâncare, rufe spălate, calcate, sex, să plătească. Valabil și pentru ea. Dacă el nu vrea sa schimbe un robinet decât contracost, ea poate apela oricând la un instalator destoinic.

#8
emagiul

emagiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 30.06.2008
Timpurile/obiceiurile se schimba. Multe femei au venituri consistente si isi doresc independenta financiara chiar daca sunt intr-un cuplu. Ce e rau in asta ?

#9
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,610
  • Înscris: 23.09.2017

 MindArchitect, on 08 noiembrie 2023 - 18:00, said:

Citeam subiectul unui coleg de forum


Am ramas trasnit cand am citit si eu acel topic. Am luat bluescreen, deci m-au parsit toti neuronii. Pur si simplu nu pot procesa informatia.
Aia este casnicie sau este friends with benefits? Ei se iubesc sau sunt casatoriti doar pt s*x?
Eu credeam ca casatoria inseamna uniune, un singur suflet si trup.

le:
Eu stiam ca in momentul cand iubesti pe cineva, esti in stare sa sari in foc pt persoana respectiva. Aia 2 cred ca s-ar impunge cu cutitul daca ar avea ocazia pt 500 euro. Ce casnicie mai este aia?!

Ii dadeam vand din prima clipa cand vedeam ce apucaturi are. Cu un speciemn de astfel de femeie sa imi traiesc toata viata? Niciodata.

Edited by alex342, 08 November 2023 - 18:42.


#10
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Un singur trup si suflet: al femeii. Restul nu conteaza. Oricum femeile le stiu pe toate, ce e important in casa, ce e important de facut, desigur, copiii sunt pe primul loc.

Stiti cand am auzit "Hey, facem ce vrei tu weekend-ul asta" ultima data de la vreo prietena/sotie? NICIODATA.

Edited by RedDev, 08 November 2023 - 18:42.


#11
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,732
  • Înscris: 12.07.2022
:lol: RedDev, topicul este al tău, te poți dezlănțui! = ))

 alex342, on 08 noiembrie 2023 - 18:39, said:

Am ramas trasnit cand am citit si eu acel topic. Am luat bluescreen, deci m-au parsit toti neuronii. Pur si simplu nu pot procesa informatia.
Aia este casnicie sau este friends with benefits? Ei se iubesc sau sunt casatoriti doar pt s*x?
Eu credeam ca casatoria inseamna uniune, un singur suflet si trup.

le:
Eu stiam ca in momentul cand iubesti pe cineva, esti in stare sa sari in foc pt persoana respectiva. Aia 2 cred ca s-ar impunge cu cutitul daca ar avea ocazia pt 500 euro. Ce casnicie mai este aia?!

Ii dadeam vand din prima clipa cand vedeam ce apucaturi are. Cu un speciemn de astfel de femeie sa imi traiesc toata viata? Niciodata.


Exagerezi. Femeia este cerebrală.  E normal să te gândești la divorț în zilele noastre. Bine, nu înțeleg de ce te ai mai căsători, probabil pt că.. rochie de mireasă.  :w00t:

#12
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 24.07.2022
Trebuie să-ți alegi nevasta pe care o poți controla, și cum nu mai răspunde la comenzi o trimiți la  schimb...altfel devii spectator .. posibil și în strada

Edited by Punter, 08 November 2023 - 18:50.


#13
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Eu am toate weekend-urile programate deja. Mergem la analize, mergem la o pensiune, avem sedinta foto, mergem la ma-sa, mergem, mergem, mergem.

In Codul Penal ar trebuie sa fie o derogare: Se suspenda orice forma de pedeapsa pentru omor intre parteneri unde partea vatamata a planificat weekend-urile pentru mai mult de 3 luni in avans.

Edited by RedDev, 08 November 2023 - 18:50.


#14
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,732
  • Înscris: 12.07.2022
= )))) = )))) = )))) RedDev! Da' divorțează,  frate! = ))

#15
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 24.07.2022
Reddev, ce ai vrea sa faci in weekend dacă ai avea ocazia? :)

#16
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,610
  • Înscris: 23.09.2017

 Ev_eee, on 08 noiembrie 2023 - 18:46, said:

Exagerezi. Femeia este cerebrală.

Asta crezi tu. Nu stiu ce barbat s-ar cupla si apoi casatori cu un asemenea specimen de femeie. Adica nu ar mai fi barbat, ci carpa de la care sa suga bani o femeie. Eu stiu ca un barbat si o femeie dupa ce se casatoresc sunt un tot unitar atat la bine cat si la rau.
De ce te-a mai insura daca sunteti doi straini care abia asteapta sa-si ia gataul unul altuia.

#17
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 18.06.2009

 MindArchitect, on 08 noiembrie 2023 - 18:00, said:

Si am observat ca relatiile moderne sunt fiecare treaba lui, mai ales in cea ce priveste partea financiara ca sumele nu mai sunt tinute la comun in biblioteca si fiecare are bani pe cardul lui, confidential, ca asa este leafa.

Asta este pana apare copilul cand sarcinile si costurile se modifica automat.

#18
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,335
  • Înscris: 13.01.2011
@Arhitect
Aia nu este relație, este jeg, rapăn sufletesc.
Fereacă Sfîntul, să ai nevoie de ajutor, la boală sau bătrînețe, de la așa un specimen supermegaegoist".

 alex342, on 08 noiembrie 2023 - 18:56, said:

... care abia asteapta sa-si ia gataul unul altuia.
Ei, totuși există așa ceva.

 Punter, on 08 noiembrie 2023 - 18:26, said:

Bărbatul trebuie sa fie bărbat. Daca vrea sa joace toți banii la păcănele in timp ce soția ii desface berile atunci asta trebuie să se întâmple. Indiferent câți bani face soția, ea trebuie să-l urmeze în toate, la bine și la păcănele...
Aici ai fost cinic, este?  :naughty:
Dar dacă ea este o zînă angelică, de ce să îi faci așa ceva?  🤷

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate