Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

E-factura - obligatoriu de la 01.01.2024

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#73
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,064
  • Înscris: 02.03.2003
Se apropie sfârşitul lunii ianuarie şi multe firme încă nu s-au înrolat în sistem. Unii nu au încă semnătura iar altora le-au expirat deja semnăturile obţinute în trecut.
Este puţin haos şi cu schimbarea softurilor de facturare, trecerea de la cele vechi la cele noi, agreate.

Contabilii şi privaţii sunt foarte fericiţi în această perioadă.

#74
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,851
  • Înscris: 13.03.2005
De ce să fie fericiți?
Scuze, Era o ironie, am înțeles.

#75
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Nu-i greu sa emiti efacturi. Nu mi se pare o problema mare nici ca firma, nici pentru contabili. Cred ca majoritatea ERP-urilor stiu deja efactura. Destule ofera gratuit trimiterea efacturilor. Singura problema e ca s-a bagat pe gat semnatura electronica. O cheltuiala in plus ca sa poti sa ramai in legalitate.

Nu spun ca e un fleac efactura, dar nici nu e mare lucru.

#76
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Intrebare de tehnician dentar. Ajunge cel in cloud sau trebuie cu token? Mersi.

#77
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,851
  • Înscris: 13.03.2005
E suficient cel din cloud.

#78
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Cam cat dureaza aprobarea/crearea unui cont in SPV?
Urmeaza sa primesc maine token-ul si sunt curios daca ma incadrez in spatamana asta pentru contul in e-factura

In acelasi timp, daca nu am cont creat inca, dar eu deja primesc facturi acolo (emag), atunci cand o sa deschid o sa le regasesc acolo?

#79
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023
Am avut validare in aceeasi zi. Facuta cererea de dimineata. Aprobata pe la 14. Depinde insa de la agentie la agentie.

#80
vallik

vallik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.04.2005
Buna ziua,

Sunt PFA (numai consultanta IT / software), emit facturi numai catre companii din spatiul UE (exclus RO), cod TVA intracomunitar (neplatitor de TVA).
Este necesara in acest caz e-Factura ? Din cate am citit, am inteles ca nu, insa prefer sa intreb -  cu siguranta mai sunt si altii ca mine si care au deja un raspuns clar.

Multumesc

#81
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,634
  • Înscris: 15.06.2004
Exporturile nu se transmit.

In alta ordine de idei - e-factura e degeaba - https://economie.hot...rea-factura.htm

Abia peste doi ani ( oare vor reusi ? ) vor avea si cu ce sa prelucreze datele transmise :D

la fel ca si cu conectarea caselro de marcat la ANAF - nu exista nimic in partea cealalta ptr procesare si prelucrarea datelor.

#82
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Ii bun atunci. Statul doar faciliteaza schimbul de facturi intre persoane juridice, nu face nimic cu datele Posted Image). S-a pus la dispozitie o metoda de transmitere a facturilor.

Ce-i drept, asta ii ajuta pe unii, ca, in teorie, daca cumva lipseste o factura ce ar fi trebuit transmisa in mod traditional, o gasesti in SPV.

Si cica mai vor de la 1 iulie ca facturile sa fie transmise doar prin e factura Posted Image) La ce, daca nu se analizeaza nimic? E doar o sperietoare ca toata lumea sa factureze, ca sa stranga bani din TVA. Cel mai probabil nici nu au resursele sa vada ce si cum, ca sa poata da amenzi.

Edited by bai3tzash, 08 February 2024 - 12:41.


#83
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,851
  • Înscris: 13.03.2005
ANAF probabil spera ca pana in iulie "se doteaza" cu un soft pe baza de AI care gandeste in locul functionarului si angajatul ANAF primeste pe email doar alertele cu clientii "problema" la care apar neconcordante, in urma analizei datelor procesate de softul minune! Si astfel vor face controale si verificari "tintite" fara sa caute cai verzi pe pereti.

Dar probabil ca SPERA se va transforma in DISPERA.

Edited by wertyck, 08 February 2024 - 14:17.


#84
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,634
  • Înscris: 15.06.2004
Pana in iulie... 2026.

#85
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,825
  • Înscris: 17.12.2019
E clar că nici sistemul ăsta nu funcționează. S-a prelungit perioada de grație la amendare:
https://www.digi24.r...-amenzi-2739283

#86
prcsaba

prcsaba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 31.10.2007
Bună ziua. Am PFA sin 1984, și am fost un bun platnic totdeauna. Acuma cu E factura nu mă descurc nicidecum. . Am obținut semnătura electronică am confirmat la ANAF , am programul de facturare Smartbill, dar nu se poate trimite  în SPV. Am fost la contabili, la informaticieni, și nimic. Deacum încolo voi lucra la negru.

Edited by prcsaba, 05 April 2024 - 16:54.


#87
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 28.05.2004
Smartbill ce zice?

#88
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 13.03.2007
Probabil foloseste varianta free, ar cam trebui platit 10-15 lei/luna sa functioneze. Asa e la FGO pe care il folosesc eu, banuiesc ca la Smart e la fel.

#89
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,065
  • Înscris: 09.08.2005

View Postprcsaba, on 05 aprilie 2024 - 16:53, said:

Bună ziua. Am PFA sin 1984, și am fost un bun platnic totdeauna. Acuma cu E factura nu mă descurc nicidecum. . Am obținut semnătura electronică am confirmat la ANAF , am programul de facturare Smartbill, dar nu se poate trimite  în SPV. Am fost la contabili, la informaticieni, și nimic. Deacum încolo voi lucra la negru.

Există un mod de a ocoli lipsa integrării - din Smartbill exporți factura în format xml (ar trebui să poată). Te loghezi pe site-ul ANAF (e-factura) cu semnătura electronică și încarci fișierul xml.
Oricum ar trebui să faci un back-up fișierelor xml. Alea sînt de acum considerate facturile originale.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate