Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

E-factura - obligatoriu de la 01.01.2024

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#19
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,576
  • Înscris: 02.09.2006

View PostBogotta, on 01 noiembrie 2023 - 14:50, said:



Scuze ca deviez un pic discutia. Ai mers in ultimii ani la medicul de familie sau pur si simplu cu o reteta la farmacie ?? Probabil ca da. Sau daca nu ai mers tu, a mers cineva din familie sau alt apropiat. Ghici ce ? de multe ori sistemul e cazut. Si trebuie sa tinem cont ca softul a fost dezvoltat si implementat cu mai bine de 10 ani in urma (daca nu gresesc eu). Desi suntem o tara campioana la dezvoltarea de soft.... avem mari.. mari probleme cu ceva ce trebuia sa mearga "smooth" de mult....
ciudat, dar nici eu nici cineva cunoscut n-a patiat asta! nu neg ca se intimpla, dar din practica sa stii ca cel mai adesea farmaciile respective au probleme cu conexiunea de internet! sau clasica problema aflata intre scaun si masa de lucru! la fel si la medic! de ce oare la un cabinet pacientii asteapta la usa ca ''nu merge sistemul'' iar la cabinetul vecin merge?

View Postradunic, on 01 noiembrie 2023 - 16:06, said:

Profesie liberală reglementată prin lege. Nu e SRL, nu e PFA, nu e II, nu se înregistrează în registrul comerțului ci la corpul profesional de care aparține.
cam care ar fi profesiunile alea care nu au si o forma juridica in spate, adica II, SRL sau PF?

#20
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,865
  • Înscris: 28.11.2001

View PostDecember, on 01 noiembrie 2023 - 14:54, said:

Eu am contracte cu statul si facturez asa de cativa ani. Si m-am invatat si facturez si celorlalti tot prin efactura.
Nu am avut niciodata probleme. Doar ca nu pot folosi sermnatura electronica pe mac Posted Image
Certsign Athena?
Merge acum, doar sa ii spui acrobatului sa se deschida prin rosetta.

Eu folosesc smartbill si poti sa te folosesti de semnatura contabilei sa autorizezi trimiterea in spv pentru 90 de zile a facturilor.

Edited by petman, 01 November 2023 - 18:25.


#21
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,340
  • Înscris: 14.06.2006
Am de la Alfasign.
Mergea pe Ventura, pe Sonoma nu-mi mai merge. Nici nu mi-am mai batut capul, au fetele la birou windows si se ocupa ele.

Edited by December, 01 November 2023 - 19:16.


#22
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,851
  • Înscris: 13.03.2005

View Posttytysor, on 01 noiembrie 2023 - 18:19, said:


ciudat, dar nici eu nici cineva cunoscut n-a patiat asta! nu neg ca se intimpla, dar din practica sa stii ca cel mai adesea farmaciile respective au probleme cu conexiunea de internet! sau clasica problema aflata intre scaun si masa de lucru! la fel si la medic! de ce oare la un cabinet pacientii asteapta la usa ca ''nu merge sistemul'' iar la cabinetul vecin merge?


cam care ar fi profesiunile alea care nu au si o forma juridica in spate, adica II, SRL sau PF?

De exemplu, avocatul.

Edited by wertyck, 01 November 2023 - 19:24.


#23
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,208
  • Înscris: 22.05.2003

View PostDecember, on 01 noiembrie 2023 - 19:16, said:

Am de la Alfasign.
Mergea pe Ventura, pe Sonoma nu-mi mai merge. Nici nu mi-am mai batut capul, au fetele la birou windows si se ocupa ele.
Sunt doar cativa provideri de tokenuri si drivere, iar pentru Sonoma suportul spera sa fie gata in 2024

Exista insa un fix:
https://www.certsign...evice-on-macos/

https://supportporta...ticle=KB0027738

#24
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,424
  • Înscris: 27.10.2007

View Posttytysor, on 01 noiembrie 2023 - 18:19, said:

cam care ar fi profesiunile alea care nu au si o forma juridica in spate, adica II, SRL sau PF?
Ar putea fi vorba de avocați, notari publici, executori judecătorești, experți tehnici, experti contabili, contabili autorizați, auditori financiari, consultanți fiscali, arhitecți, traducători,  sportivi, precum și de alte persoane fizice care prestează servicii cu caracter profesional în domeniul științific, literar, artistic și educativ..

#25
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,065
  • Înscris: 09.08.2005

View Posttytysor, on 01 noiembrie 2023 - 18:19, said:

cam care ar fi profesiunile alea care nu au si o forma juridica in spate, adica II, SRL sau PF?
Lista.

#26
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 28.05.2004

View Posttytysor, on 01 noiembrie 2023 - 18:19, said:

ciudat, dar nici eu nici cineva cunoscut n-a patiat asta! nu neg ca se intimpla, dar din practica sa stii ca cel mai adesea farmaciile respective au probleme cu conexiunea de internet! sau clasica problema aflata intre scaun si masa de lucru! la fel si la medic! de ce oare la un cabinet pacientii asteapta la usa ca ''nu merge sistemul'' iar la cabinetul vecin merge?

Daca vrei sa fii injurat spune-i oricarui medic de familie ca sistemul SIUI de la CNAS merge bine si problema e de la internetul lui.

#27
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,208
  • Înscris: 22.05.2003
FAQ de la Facturis despre E-Factura, pentru cine vrea sa aprofundeze

#28
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,463
  • Înscris: 29.04.2008
eu tot nu inteleg un lucru:

vine clientul. Plateste cash on delivry. Adica factura si plata pe loc cu chitanta. Cum?

#29
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,851
  • Înscris: 13.03.2005
Citește și excepțiile...

#30
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,463
  • Înscris: 29.04.2008
unde?

Si inca una: merg la Hornbach, bon, apoi ma duc la monitor pentru a face factura pe baza bonului. Are computerul respectiv semnatura digitala? Similar cu |Dedeman cu factura aia simplificata de la cesiere. Sau nu inteleg eu ceva?

#31
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,851
  • Înscris: 13.03.2005
E-Factura – din 2024 obligatoriu pentru toate tranzacțiile B2B, adică tranzacțile între 2 firme. Deci pentru vânzările către persoane fizice se poate vinde in continuare cu bon fiscal...

#32
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,463
  • Înscris: 29.04.2008
ma duc la Dede sau la Hornbach in calitate de persoana juridica.  Sau tu vi la mine sa-ti fac 1000 de etichete autocolante in calitate de persoana juridica si eu am pretentia sa-mi patesti cash on delivery pentru ca nu ne cunoastem.

#33
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,851
  • Înscris: 13.03.2005
Atunci faci că și acum, primești factura la acele automate, pe baza bonului fiscal, factura care se transmite automat sau la sfârșitul zilei și în cloud ANAF...

#34
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,463
  • Înscris: 29.04.2008
pai zice ca factura trebuie validata de ANAF.  odata platita de client ce rost mai are validarea? sau ce se intampla daca ANAF decide, in marea-i intelepciune, dupa 3 luni de zile, ca a fost ceva gresit?

#35
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010

View PostAdm, on 24 noiembrie 2023 - 17:56, said:

FAQ de la Facturis despre E-Factura, pentru cine vrea sa aprofundeze
Sunt greseli pe acolo:
La pct.2 scrie in titlu ca verifica si trimite catre client iar la bulletul 3 incurca clientul cu furnizorul.
Insista cu Excel scris gresit, in vreo doua locuri cat am avut rabdare sa citesc.
La storno scriu ei ca se lasa factura initiala asa cum e, stornadu-se doar ce e gresit, apoi se reemite factura finala. Pai.. facturezi de doua ori aceleasi produse?

Edited by trandafirdoru, 25 November 2023 - 11:26.


#36
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 22.02.2009
Eu zic sa sistemul va pica in 10 zile  cum s-a intamplat in multe cazuri, eFactura nu e o idee rea , dar implementarea fluidizarii lor la ANAF va pune probelme , multe programe de contabilitate deja au implementate  aceste optiuni de eFactura, si da vanzari pt persoane fizice factura/bon/livrari intracomunitare  nu se face efactura  doar la nivel national B2B. Intrebarea mea este ce facturi pun la dosar cele care vin/trimit  de la ANAF sau cele care vin de la furnizor?  Sa inteleg ca cele de la ANAF vin cu ceva semnatura validata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate