Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 

Romanii care nu discuta cu colegii la munca

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,292
  • Înscris: 06.01.2007
S-a apucat INS-ul de anchete. Haidi bre, vedeti-va de treaba ca e facut in excel.

#20
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Personal ma indoiesc ca in Romania sunt 8.2M de salariati si ca toti au raspuns la acest chestionar. Eu sunt salariat si nu m-a intrebat nimeni daca socializez la munca. Din cate stiu, nici pe colegii mei.

#21
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 02.06.2021
Da' cifrele alea aruncate aiurea nu va zic nimic? De unde 8.2 mil participanti la sondaj cand in RO sunt 5.7 mil angajati? Sau a facut institutul ce n.a facut recensamantul si i.a gasit pe toti romanii de pretutindeni sa.i intrebe cum e la munca? Tare de tot...acum stau sa ma.gandesc cati bani a costat sondajul ca sa gaseasca 8.2 milioane angajati...daca plateau mai mult, gaseau vreo 10-12 milioane si se intreba anaf.ul dupa de unde atatia angajati.

#22
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,292
  • Înscris: 06.01.2007
Ce ma? 8.2 mil de participanti?
hahaha
Zdai seama cat a costat studiul asta?
Au sondat pe dracu, n-au sondat pe nimeni. La asemenea esantion trebuia sa ajunga si la mine si la toti.

#23
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,097
  • Înscris: 30.07.2006
Cum sa socializezi daca lucrezi de acasa ?

Edited by Moinesti72, 31 October 2023 - 22:17.


#24
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 30.10.2023
Astia au sondat si diaspora ?? Ca salariati sunt vreo 6,5 milioane cica :
https://m.zf.ro/amp/...si-7-6-21948307

Altfel, mai socializezi ce sa faci , la cat material si frigidere de umplut sunt ai nevoie de ajutor !
Astia mici 20-40 ani sunt antifun, nu prea se prind in hora , e normal pana la urma !


#25
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 24.07.2022
mai bine. sunt cele mai mari sanse sa te injunghie pe la spate.

#26
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,780
  • Înscris: 21.06.2016
Mai toti prietenii (buni!) pe care mi i-am facut in viata asta, dupa scoala, au fost de la munca. Si in Romania, si in SUA. Daca, ca majoritatea oamenilor, schimbi orase, tari etc nic inu prea ai unde altundeva.

#27
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
De cand socializez mai putin...spre deloc , ma simt mult mai bine ! Pe principiul lui basescu ''a spus copilu' ceva...a vorbit urat''Posted Image , majoritatea ''socializarilor'' se termina prost !
Daca nu ai ceva...esti ''sarakule''...daca ai ''de unde ai ba' '' , daca te mandresti cu ceva ''arogantu' naibii''...daca nu te mandresti ''ce ascunzi ba' '' , pe principiul ''ai basca...n-ai basca'' tot nasol iese .

Edited by Alltrack, 31 October 2023 - 22:59.


#28
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,780
  • Înscris: 21.06.2016
Eu nu lucrez la securitate, la gestapo, ca cantina partidului.
Care e probabiliatea sa fie toti ticalosi in afara de mine?

Edited by vrajitoruldinoz, 31 October 2023 - 23:14.


#29
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Daca toti sunt ticalosi in afara de tine, atunci problema e la tine.
(N-o lua personal, vorbesc la modul general. Pentru ca sunt destui care cred ca ailaltii sunt toti niste nenorociti, numai ei sunt miezul din dodoasca.)

#30
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 05.04.2023
Eu cred că e vorba mai mult despre o deviere de comportament generalizată, similară cu autismul, care este indusă în mare parte de tehnologia actuală, pc, smartphone, rețelele de socializare.
Țin minte cum la apariția smartfoanelor acum vreo 15 ani erau ridiculizați și catalogați drept zombie cei care erau mai tot timpul cu privirea în ecranul telefonului, fără a ține cont de împrejurimi, ei bine, acum e ceva absolut normal o asemenea abominație.
Păi de ce să-ți bagi în seamă colegii de muncă când tu ai influensări de urmărit, ori filmulețe pe care le uiți imediat după ce le-ai văzut, ori alte chestii inutile de pierdut timpul de unul singur.
Nu am luat în batjocură autismul, îi rog pe cei indignați de această asociere să fie indulgenți cu exprimarea mea.

#31
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,780
  • Înscris: 21.06.2016
Asta e o problema numai la anumite tipuri de pesronalitati si la un anumit segment de varste. Aia oricum erau genul care stateau tacuti la masa si nu erau prea activi in grup.

#32
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 27.08.2013

View Postdoujdelei, on 31 octombrie 2023 - 20:49, said:

De ce oare tinerii nu socializeaza la locul de munca.
Pentru că radio șanț și prosteală multă.

#33
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,334
  • Înscris: 13.01.2011

View PostAlltrack, on 31 octombrie 2023 - 22:53, said:

... ''ai basca...n-ai basca'' tot nasol iese .
Te mai trezești și de la rude, cu așa apucături, ce să mai zici de străini!

#34
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 09.11.2010
La stat socializarea inseamna barfe si susoteli. La privat inseamna fix acelasi lucru. In niciunul dintre sisteme socializarea nu inseamna lucru in echipa.

#35
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2014
N-am ce sa vorbesc cu colegii. Lucram in IT. Astia au iesit pe lume direct in fata tastaturii. Eu am avut "ghinionul" ca inainte de a fi IT-ist sa fiu golan, curvar, betiv. Nu am in preajma colegi care au trecut prin asta. Ce sa discut cu ei ? Cum o babardeam dimineata la 6 pe vecina ? Pe bune, nu-i la misto raspunsul meu.

#36
ovidiu007

ovidiu007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 08.02.2009
Lăsând la o parte problema celor 8.5M de intervievați. Este totuși o știre la mâna a 2-a. Nu este citat direct INS, ci o altă sursă care relatează despre comunicatul INS, posibil ca acesta să fi fost citat sau interpretat greșit.

Ignorând deci problema acestei cifre, nu trebuie acordată prea mare încredere în rezultatele statistice bazate pe interviu, mai ales când se referă la teme ”sensibile”.
40+ ani de comunism i-a învățat pe români să dea răspunsul care trebuie atunci când sunt chestionați asupra unor teme ”sensibile”, indiferent de ceea ce fac sau gândesc cu adevărat.
Dacă o temă este  foarte controversată în discuțiile particulare, când opiniile trebuie expuse public, majoritatea urmează declarativ ”linia oficială”, cum dă bine, indiferent de ceea ce cred.

Prin urmare atunci când cineva este întrebat (de obicei, la telefon, fiind apelat cu nume și prenume):
Dorele, tu la job muncești sau stai de vorbă cu colegii?”, instinctiv, răspunsul corect este: ”La job muncesc, sunt mut și surd la bârfele, glumele, etc. colegilor”.

Acum, dacă rezultatul era invers, sigur s-ar fi comentat aici că din cauza aceasta merge prost treaba în România, pentru că românii în loc să muncească tăcuți și dedicați lucrului bine făcut, cum fac nemții, japonezii, etc, pierd timpul bârfind sau discutând la serviciu despre politică, sex , fotbal, mașini, etc., etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate