Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Romanii care nu discuta cu colegii la munca

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023
https://economie.hot...locul-munca.htm

Quote

Aproximativ două treimi (66,3%) din cei circa 8,2 de milioane de respondenți ai unei anchete făcute de Institutul Național de Statistică spun că folosesc ”puțin din timpul de lucru sau chiar deloc” pentru a discuta cu colegii din firma la care lucrează. Iar disponibilitatea de a socializa depinde mult de grupa de vârstă.[...]
Ponderea celor care au mentionat că interacționează cu celelalte persoane din cadrul organizației cel puțin jumătate din timpul de lucru scade treptat de la 17,0% la grupa de vârstă 25-34 ani, la 10,1% la grupa 65-74 ani. Este de subliniat ȋnsă faptul că cel mai puțin comunică cei foarte tineri (grupa de vârstă 15-24 ani) la care ponderea este de doar 10,0%.

29,5% dintre cei cu studii superioare au declarat că petrec cel puțin jumătate din timp la locul de muncă interacționând cu alte persoane din cadrul companiei pe probleme de serviciu. Ponderea scade la 11,5% la persoanele cu studii medii și la 3,7% la cele cu nivel scăzut de educație.[...]

Circa 73% dintre intervievați spun că nu folosesc deloc dispozitive digitale în scopuri profesionale sau le folosesc doar puțin din timpul de lucru. Diferențele pe niveluri de educație sunt semnificative, 58,6% dintre persoanele cu studii superioare utilizând dispozitivele digitale în cel puțin jumătate din timpul lor de lucru, față de 10,6% dintre cele cu studii medii și de doar 0,8% dintre persoanele cu nivel scăzut de educație.

Funcționarii administrativi folosesc cel mai mult dispozitivele digitale la locul de muncă, aproape două treimi (64,2%) dintre aceștia utilizându-le ȋn cel puțin jumătate din timpul de lucru.[...]

S-au luat în considerare navigarea pe web, citirea și scrierea de e-mailuri sau mesaje, videoconferințe sau apeluri video, lucrul cu procesoare de text, foi de calcul sau programe de prezentare.

“Socializarea la munca”

35-50 de ani: “hey 22 de ani, la ce scoala sa imi dau copilul? E normal ca copilul meu sa faca X?”

65 de ani: “hey 22, iti recomand sa stai minim 15-20 de ani la aceasta companie. Loialitatea este mereu rasplatita”

22 de ani: “nu imi pasa”

40+ catre 20-39 v1: “nu te insori? Copii cand? Nu stii ce ratezi!”

40+ catre 20-39 v2: “nu te insura. In locul tau as fi cu 100”

De ce oare tinerii nu socializeaza la locul de munca.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poate fi periculos sa socializezi. Cine stie ce spui si se considera ofensa/hartuire si te alegi cu reclamatie.

Edited by pasilla, 31 October 2023 - 21:00.


#3
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,724
  • Înscris: 16.03.2004
Te dau în gât colegii

#4
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Pentru ca: Nu stiu ce inseamna asta. In lumea lor socializarea se face pe uatzap, feisbuci, tictoc. Ei cand merg la terasa cu grupul stau si se uita pe telefoane si probabil vorbesc intre ei prin mesaje. Treaba lor, mai tarziu o sa realizeze sau nu cum a trecut viata pe langa ei si nici u stiu cand a trecut.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,072
  • Înscris: 07.11.2006
Cum mama dracului nu se socializeaza la munca ca prima cerinta la angajare este chiar lucrul in echipa,

#6
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,491
  • Înscris: 17.04.2006
Pentru ca la munca.... muncesc.

Nici eu nu prea socializez iar faptul ca discut cu colegii subiecte ce tin de locul de munca nu cataloghez drept socializare.

Edited by Sef-chenko, 31 October 2023 - 21:04.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Lucrul in echipa nu e socializare.

Edited by pasilla, 31 October 2023 - 21:03.


#8
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023

 adisz, on 31 octombrie 2023 - 21:00, said:

Cum mama dracului nu se socializeaza la munca ca prima cerinta la angajare este chiar lucrul in echipa,
pai toti la interviuri sunt sociabili si zic ca sunt team players and shit si cand colo uite ca nu e asa

#9
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,025
  • Înscris: 14.08.2007
Noi cand mergeam la munca fizic socializam prea mult chiar Posted Image Inclusiv in pauza de masa mergeam mai multi si stateam minim o ora. Plus iesit pe terasa la cafele/tigara (ma rog, ei, ca eu nu fumez)/mai un tenis de masa/etc. Sau pur si simplu in birou, o gramada de discutii (nelegate de munca). Acum lucrez de acasa de 3 ani si ceva si nu mi-ar strica mai multa socializare ...

Edited by utopium, 31 October 2023 - 21:05.


#10
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,257
  • Înscris: 15.03.2013
Ha ha.Cine a zis ca in Ro nu se socializeaza/barfeste la munca, e clar ca a gresit adresa. Ro nu e Germania! :)

#11
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,491
  • Înscris: 17.04.2006
Cum s-a zis mai sus, sociabil si team player sunt lucruri diferite.

#12
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,575
  • Înscris: 20.10.2006

 adisz, on 31 octombrie 2023 - 21:00, said:

Cum mama dracului nu se socializeaza la munca ca prima cerinta la angajare este chiar lucrul in echipa,
Doar in marile orase/la firmele mari este o astfel de cerință.

#13
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,758
  • Înscris: 08.10.2004
depinde de job, dar in principiu daca nu e necesar, e maibine sa nu socializezi cu colegii si sa ramai la nivel profi.  cel mai bine sa tii separat viata personala si aia de la job.

#14
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 21.03.2016
La munca merg sa castig bani, nu sa socializez.

#15
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
E alegerea fiecăruia, ce face la muncă, în afară de muncit. Atât timp cât ești un coleg bun și îți faci treaba, totul e OK. La mine e relaxare, ascultăm radio, comentăm știrile etc. Dar nu peste tot e așa.

#16
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,025
  • Înscris: 14.08.2007

 Bahuru, on 31 octombrie 2023 - 21:30, said:

La munca merg sa castig bani, nu sa socializez.
Si nu e mai bine sa castigi si bani, sa si socializezi? Eu am prieteni cu care ma vad periodic care mi-au fost colegi cu ani in urma, dar am ramas suficient de apropiati incat sa ne vedem periodic, sa iesim la un restaurant, la un tenis, ba chiar am fost si in concediu impreuna la un moment dat.

La fel colegii de scoala, am colegi de liceu cu care si acum ne vedem, dupa 30 de ani, iesim la o bere, ne intalnim la o petrecere, etc. Adica am vreo 3-4 colegi de liceu pe care ii consider in continuare printre cei mai buni prieteni ai mei, chiar daca pe unii ii vad poate doar o data pe an (pentru ca fiecare e cu treburile/familia lui). Si chiar daca nu ne-am vazut de un an, reluam discutiile ca si cum nu ne-am fi vazut de saptamana trecuta.

Edited by utopium, 31 October 2023 - 21:51.


#17
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

 Bahuru, on 31 octombrie 2023 - 21:30, said:

La munca merg sa castig bani, nu sa socializez.
Daca vrei sa-ti pastrezi locul de munca, socializezi. Altfel, nu mai ai loc de munca.

Kind reminder: vorbim strict despre corporatisti, nu despre soferi de camion, strungari sau freelanceri.

#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,581
  • Înscris: 30.10.2003

 Bahuru, on 31 octombrie 2023 - 21:30, said:

La munca merg sa castig bani, nu sa socializez.
Cu colegii castigi bani, cu prietenii ii pirezi. Acum recunoaste ca nu ai nici pe unii si nici pe altii. Si nici bani.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate