Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Nr. de intreprindere m-a contactat sa ma angajeze si este CIUDAT.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Si ca sa fiu cat mai de ajutor ca sa ma puteti voi la randul vostru sa ma ajutati, am sa atasez si niste screenshoturi cu discutia cu pricina ce o gasesc inutila si mincinoasa.
< Cum imi ceri tu mie varsta si nationalitatea cand dracu, ai tu sursele tale, daca ai facut rost de numarul meu, mai ales dupa cum pretinzi, E CLAR CA STII TOTUL, mi se pare supraredundant si prostesc...>

( am obsevat ironia ca pare un meme si ca ma fac prost dar cam asa e realitatea si nu exista vreun motiv sa ma caute vreo companie, mai ales din afara, sa vrea sa faca orice cu mine )

Attached Files


Edited by bigpanz3r, 29 October 2023 - 17:13.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,479
  • Înscris: 01.12.2001
Îți dai seama că ai conversat cu un bot? Și are întrebări predefinite.

#3
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
O sa ma puna poate dupa sa descarc un malware si sa sufar sau imi fura datele.

View Postdorin_2k, on 29 octombrie 2023 - 17:16, said:

Îți dai seama că ai conversat cu un bot? Și are întrebări predefinite.

Eu am zis ca vorbesc cu un A.I. . Dar am zis ca poate... Nu stiu.

Si oamenii sunt mai autisti sau sunt zombii ghidati de formalitati fara sa aiba ratiune proprie sau empatie, nu sunt prea departe oamenii de niste A.I. ... De asta nu stiam sigur...

Iti multumesc oricum pentru timpul acordat si pentru efortul de a evalua situatia, eu chiar apreciez, sa ai o seara faina.

#4
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
daca te uiti la clipuri cu David Icke in loc sa-ti cauti de munca serios.

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,493
  • Înscris: 10.08.2005
Pare sa fie teapa incat sa-ti afle contul bancar.

#6
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 18.08.2021
Daca i-ai dat ceva raspunsuri corecte, deja ti-a facut un profil. Si o sa te cam bombardeze cu oferte de munca,  cu diverse produse, servicii, loteria vizelor, poate si o scrisoare nigeriana mica - daca te miroase ca ai bani de aruncat pe sperante desarte -  si tot asa. Mai fratilor, cand in lumea asta un angajator face pre-screening-ul pe whatsapp???? Pe mesaje????   Ori sunteti slabi de ... inger, ca sa zic asa, ori va place sa va flagelati, sunteti masochisti de prima clasa. VOI SUNTETI CEA MAI IMPORTANTA MARFA PENTRU COMPANII, VOI SI ORICE INSEAMNA DATEVE VOASTRE DIGITALE. NU UITATI ASTA EVER...
PS  Am primit si eu asa ceva, in secunda doi am trimis numarul la blacklist pe whatsapp si m-am asigurat ca e la fel si pe apelurile telefonice/sms normale. Astia sunt dati dracului, daca au reusit o alocare de numar de San Antonio, Texas, SUA. Sau doar e numarul de FWD ce apare la interlocutor, naiba stie. Oricum, e un scam cat zidul chinezesc de mare

#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
Nu doar in Romania vin asemenea porcarii pe whatsapp insa eu le dau block direct si le raportez ca spam. Ofertele serioase de job nu vin asa, nu va mai pierdeti vremea cu asemenea aiureli.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,084
  • Înscris: 24.02.2006

View PostMarianG, on 29 octombrie 2023 - 18:11, said:

Pare sa fie teapa incat sa-ti afle contul bancar.
si sa faca ce cu informatia asta? :)

e o teapa clasica, dar nu pt obtinerea datelor (bancare sau de alt fel). "detaliile" ti le cer pentru a te agata (odata ce ai inceput procesul, iti e mai greu sa renunti), iar in scurt timp iti vor cere fie "taxa de procesare" a dosarului de angajare, fie vreo alta "taxa" sau "asigurare" (pentru viza de lucru sau ce le mai trece lor prin cap).
sunt si tepe mult mai sofisticate cu genul asta de "joburi",dar sunt mai rare.

#9
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,599
  • Înscris: 06.03.2016
Cum nu va dati seama, oameni buni?

#10
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 12.09.2021
a încercat una și cu mine odată pe Telegram o fază din asta, după primele fraze i-am direct dat block și report spam...

#11
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 26.06.2009

View Postdorin_2k, on 29 octombrie 2023 - 17:16, said:

Îți dai seama că ai conversat cu un bot? Și are întrebări predefinite.
Nu e nici un bot, dar e tzeapa! Vrea datele personale ca sa aiba copie CI si/sau datele personale cand fraiereste pe altul si ii ia banii, politia sa ajunga la initiatorul nostru.

NU se trimite nimic, mai ales ca NIMENI nu recruteaza pe WhatsApp!

#12
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014

View Postred46, on 29 octombrie 2023 - 20:12, said:

Cum nu va dati seama, oameni buni?

Sunt prost. Daca eram destept nu eram in aceasta situatie. Aveam job si ignoram asta.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,649
  • Înscris: 15.06.2004
Ai depus cumva vreun CV la o firma straina, ca vrei sa te angajezi ?
Daca te-au contactat asa, din senin e clar teapa. Baga numere la intamplare, doar doar prind un fraier.

#14
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,110
  • Înscris: 29.01.2016
Foarte agresiv si ultimatist botul...sau persoana...
Cred ca era cineva real, totusi, la modul in care se exprima.
Oricum, fake, teapa, mare grija cu ce te pune sa faci. Se joaca unii atat de frumos cu psihicul si disperarea unora...
@initiator : vrei un job, ai nevoie de unul ? Atunci APLICA TU la unul, pe Bestjobs, Ejobs si restul din aceasta categorie.
Daca te aborda pe Linkedin, mai intelegeam, dar pe platforme precum Whatsapp, Facebook, Telegram si Dicord, e clar ca e ce trebuie...

#15
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View Postbigpanz3r, on 30 octombrie 2023 - 00:58, said:


Sunt prost. Daca eram destept nu eram in aceasta situatie. Aveam job si ignoram asta.

Data viitoare direct block & report.
In momentul in care scrii ca "Ï am very curious", aia stiu ca sint pe drumul cel bun. NU mai te intinzi la discutii cu ei, cu cit o lungesti mai mult, cu atit risti mai mult.

#16
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,110
  • Înscris: 29.01.2016
N-ai ce sa risti, ca nu le dai si nu faci nimic din ce se cere acolo, mai ales daca te-ai prins despre ce este vorba.
O data ce ai inteles ca e vrejeala, incepi si iti bati joc de ei. Eu asa fac. Pana la urma cedeaza ei, nu eu :D
Sunt si momente cand nu am chef si le dau block si report direct.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate