Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum e sa locuiești la ultimu...

Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior
 Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete
 Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC
 Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 

Recomandare amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#55
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,373
  • Înscris: 10.08.2023

Vizualizare mesajZuckerwatte, pe 30 octombrie 2023 - 11:22, a scris:

Din ce punct de vedere? Doar asa ochiometric, sau cum?

Cand ai suprafete la sub jumate de metru de medii si mai ales de inalte, nu are cum sa fie bine. Nu stiu nici cat poti indrepta boxele sa bata in jos, ca sa eviti intrarea cu urechile in zone in care boxele transmit sunetul foarte neuniform in frecventa, dar chiar daca rezolvi acest aspect, boxele tot vor bate in tavan si se vor sterge gramezi de detalii. Nici in laterale nu e ok daca boxele ajung aproape de pereti. Ca sa ramai cu o parte decenta din detalii, trebuie sa ai mediile si tweeterul la peste 80cm distanta de suprafetele camerei, laterale, tavan, podea. Desi la podea, daca ai covor, se amelioreaza mult problema.
Camerele oricum canta in legea lor sub 150-200Hz, daca mai distrugi si restul sunetului pe medii/inainte ascultand pereti in loc de difuzoare, chiar ca mai bine iei dracu casti si termini cu tot bahausul. Sa nu asculti peretii sub 150Hz este imposibil sau extraordinar de scump, sa nu asculti peretii la frecvente medii si inalte este la indemana oricui, e pacat sa nu o faci.

Edited by RaimondMacelaru, 04 November 2023 - 16:43.


#56
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,732
  • Înscris: 25.01.2007
Salutare, citeam într-un articol pe net următoarea afirmație:

"The surface your stereo amp sits on can make the world of difference to its performance. Generally speaking, glass shelving tends to encourage a more forward sound, while wooden supports typically result in a warmer and more rounded balance."

Deci chiar este posibil că suprafața pe care stă amplificatorul sa influențeze sunetul și scena? Îmi vine greu să înțeleg și să cred. Voi ce părere aveți?

#57
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,427
  • Înscris: 23.05.2003
Nu numai suprafata ci si unghiul in care-l pui pe suprafata. Un pic inclinat in jos si accentueaza basul. Un pic inclinat in sus si-s mai cristaline mediile si inaltele. Posted image

LE. Si sa nu uitam si pozitionarea cablurilor sub unghiuri precise ca altfel s-a dus dreq tot sonoru'.


Attached File  snakes.png   551.89K   56 downloads

Edited by burebista, 06 November 2023 - 12:24.


#58
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,574
  • Înscris: 17.09.2005
Plus ca trebuie folosite cabluri de alimentare cu ~230V dedicate audio (ecranaj special CuAu   24K).
Si la prize obligatoriu sa fie montate cu gaurile pentru stechere pe verticala si cel mai important faza sa fie deasupra nulului.
Iar daca feresca Domnul,ai acasa trifazic trebuie luat in calcul si faptul ca suma curentilor de intoarcere se regaseste in nul si se lovesc de
curentii armonici de rang multiplu de trei.
Care tot in nul se aduna.
Iar astea chiar se aud, deranjeaza.
Cel mai puternic se manifesta in noptile cu luna plina.

#59
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,235
  • Înscris: 09.01.2007

Vizualizare mesajgodaro, pe 06 noiembrie 2023 - 12:02, a scris:

"The surface your stereo amp sits on can make the world of difference to its performance. Generally speaking, glass shelving tends to encourage a more forward sound, while wooden supports typically result in a warmer and more rounded balance."


Deci s-au pronuntat ca suprafata suport face o diferenta foarte mare, chestie care trebuie sa se verifice lejer la ureche.

#60
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 19.06.2018
Momentul e chiar remarcabil, sa nu trecem peste, astazi, pe pagina asta, am asistat la una dintre cele mai mari ineptii audiofile auzite vreodata, la mine intra in top 3 direct. Acuma, pe bune, chiar au dreptate oamenii sa rada de audiofili.

Nu zic ca nu e posibil macar la modul teoretic pentru o bufnita sau liliac dar un om sa faca distinctia asta...Poate reptilienii?

#61
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,732
  • Înscris: 25.01.2007
Articolul este de pe whathifi, pe mine mă pusese pe gânduri. Tocmai ce mi-am luat un (alt) amplificator pe care l-am pus peste AVR. Piticul râcâie...

#62
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 19.06.2018
Da, mi se pare inadmisibil sa se scrie asa intr un mediu care se pretinde profesional si care probabil este si profesionist, poate aia traiesc din asta.

Cat despre pitic, sa nu ne mai scuzam, suntem oameni seriosi, nu ne face piticul pe noi. Plus ca mai sunt si alte pasiuni pe lume si fete destule pe strada si asa mai departe...Viata e scurta, nu poti sa o dedici piticului.

#63
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,732
  • Înscris: 25.01.2007
Nu poți minimiza puterea târnăcopului, mai ales când piticul dă cu ascuțitul

#64
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,235
  • Înscris: 09.01.2007
Singura mea grija e ca amplificatorul meu sa aiba spatiu de ventilatie, in rest nu cred ca placa de aur masiv pe care zace acum sa ii cauzeze...

#65
Dragos05azs

Dragos05azs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 08.01.2012
Salutare!Daca mi se permite o sa mă folosesc și eu de topicul asta !
Sunt în căutare de un amplificator pt boxe Wharfedale Evo 4.4 (89dB) , in această căutare tot incerc ce îmi trece prin mana.
Astăzi am găsit la un prieten un mini amplificator /amplituner ceva mai vechi , Yamaha RX E 400 2x40W in 6ohm (125W consum) și odată conectat la boxe , la mai puțin de 30% din volum aveam 92db (măsurat cu telefonul)la 50% deja nu mai era suportabil volumul. E ceva in neregula cu amp-ul ? Nu părea să se audă distorsiuni evidente dar clar nu era ce trebuie. Nu mai aveam separația evidenta între instrumente , păreau că se aduna toate pe mijloc , sunetele care se auzeau din lateralul boxelor erau estompate rău...  
Mă așteptam să bată WiimAmp -ul la orice capitol fiind totuși un amp AB , destul de greu , pare bine construit.
Ca și idee , WiimAmp îl folosesc la 50-60% din volum pt un 90dB.
Până acum am căutat amp-uri cu un minim 100W in 8ohm pt un headroom decent , dar daca jucăria asta nu o pot folosi la peste 50% din volum , pot căuta amp-uri cu putere mai mica ?

Edited by Dragos05azs, 10 March 2024 - 16:48.


#66
alphso

alphso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 09.02.2007
Nu-s mare cunoscator dar cateva pareri personale:
-pt 92 dB sunt suficienti 2W daca datele boxelor sunt reale
-nu prea am incredere in masuratorile facute de telefon
-este irelevanta pozitia  potentiometrului de volum, din cate vad din datele  amplificatorului tu pe intrari ai 150mV/47kohm si cel mai probabil il suprasaturezi (scuze daca nu am folosit termenul corect)
-Eu daca as fi in locul tau  pt. a-i testa limitele,  as da volumul amplificatorului la 80-90% si as pleca de la 0 cu volumul din sursa de semnal, urcand usor volumul din sursa evident.
Desigur ca se pot face teste, masuratori dar necesita un anumit nivel de cunostinte si scule....

LE:
Daca ai boxe pe 4 ohm, cauta amplificatoare pt boxe cu o impedanta asemanatoare, in nici un caz mai mare de ex 8 ohm ca ai toate sansele sa pierzi fumul magic din piesele amplificatorului.
De obicei se recomanda amplificatoare cu putere mai mare decat cea a boxelor, daca iti intra in ,, clipping,, chiar daca amplificatorul e mai mic e posibil  sa plangi dupa twetere...

Edited by alphso, 10 March 2024 - 19:25.


#67
Dragos05azs

Dragos05azs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 08.01.2012
Boxele au 89dB ,asta cu 2,4,10 W sunt de ajuns nu știu ce să zic , doar la boxe peste 92-94 dB . Prin toate review-urile la boxe , majoritatea spun că le trebuie amplificare serioasa , nu știu, probabil și altceva in afara de W , gen 500W din priză și 2x20W la boxe...un fel de motor american  7000cmc și 150 Cp. Și mai toată lumea vb de headroom, in fine ... cel mai bine e sa le asculți , dar daca nu am cum ...cer păreri . Cred că ai dreptate cu sursa , am folosit un network player(cu Yamaha) și e f posibil sa aibe volum pe sursa , trebuie sa instalez iar aplicația sa vad daca are ceva valori salvate.
Boxele sunt pe 8 ohm cu un minim de 4,2 Ohm . WiimAmp e de ajuns pt gusturile mele , dar pt că am vândut al doilea rând de boxe și implicit am băgat la vânzare un WiimAmp, as vrea sa investesc suma din scule într-un amp mai puternic și dintr-o clasă mai superioara, asta doar să îmi liniștesc piticii...probabil va fi scos la vânzare f curând daca nu e o diferență f mare .

Edited by Dragos05azs, 10 March 2024 - 19:38.


#68
alphso

alphso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 09.02.2007

View PostDragos05azs, on 10 martie 2024 - 19:32, said:

Boxele au 89dB ,asta cu 2,4,10 W sunt de ajuns nu știu ce să zic , doar la boxe peste 92-94 dB ..
Poti avea si boxe cu sensibilitate de 70 dB/W sau 105 dB/W  legile fizicii sunt fixe: La fiecare dublare a puterii, castigi 3dB.
Le:
Ca fapt divers, tu ca sa percepi presiunea sonora dubla, trebuie sa maresti puterea de 10 ori. Acest lucru se datorează faptului că nivelurile de presiune sonoră sunt exprimate pe o scală logaritmică.
Dacă asculti la 1 watt și doresti să dublezi presiunea acustică, va trebui să creșți puterea acustică la 10 wați. Presiunea acustică va crește cu 10 decibeli (dB) atunci când puterea se va înmulți de zece ori.
Prin urmare, dacă ai 89 dB la 1 watt, la 10 wați presiunea acustică ar fi de 99 dB.

Edited by alphso, 10 March 2024 - 19:53.


#69
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,235
  • Înscris: 09.01.2007
Spatiul de ascultare?
Sursa? Iei alt streamer?

#70
Dragos05azs

Dragos05azs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 08.01.2012

View Postoverseas, on 10 martie 2024 - 20:26, said:

Spatiul de ascultare?
Sursa? Iei alt streamer?

Sursa , cel mai probabil streamer , camera 25m2/2,5m/H.

#71
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,729
  • Înscris: 24.10.2015

View Postalphso, on 10 martie 2024 - 19:16, said:

Nu-s mare cunoscator dar cateva pareri personale:
-pt 92 dB sunt suficienti 2W daca datele boxelor sunt reale
La ce distanta de boxe? Se spune ca pierzi 6db la fiecare dublare de distanta. Acei 89db din specs sunt dati la 1m.

Cu doua boxe ai 92db la un metru pentru un watt. La doi metri (dublam distanta) ar trebui de scazut 6db. Strict teoretic, simplificat fiindca calculele-s pentru spatiu liber.

#72
alphso

alphso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 09.02.2007
Din cate stiu eu, masuratorile standard se fac la 1m, dar banuiesc ca stiai deja asta. In rest credeam ca sa subinteles ca din moment ce folosesti 2 boxe  alimentate la 1W, avem un total de 2W, nu am precizat nicaieri 2w pe boxa. Daca am creat vreo confuzie, asta e, imi asum iar completarea ta o consider binevenita...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate