Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Fuziune Alpha-Unicredit

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
Let's cut the crap

cam cum se petrece?

o banca e inghitita de cealalta si salariatilor celei inghitite li se "ofera" disponibilizare colectiva?

care a trait asa ceva?

#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
O ia pe cealalta, dar nu sterge de pe fata pamantului. O ia cu tot ce are: active, pasive, resurse umane, etc.
Da, se pot face restructurari daca asa considera. Dar o fuziune nu inseamna ca banca preluata dispare de zici ca nici nu a fost.

#3
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017

 bai3tzash, on 24 octombrie 2023 - 13:51, said:

O ia pe cealalta, dar nu sterge de pe fata pamantului. O ia cu tot ce are: active, pasive, resurse umane, etc.
Da, se pot face restructurari daca asa considera. Dar o fuziune nu inseamna ca banca preluata dispare de zici ca nici nu a fost.

CUM A FOSt cu BPost si B Transilvania?

Cei de la BPost au primit o dispo colectiva si s-au dus acasa

Edited by mediasick, 24 October 2023 - 13:53.


#4
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 13.03.2005
Eu am trecut printr-o preluare de tipul ăsta, dar nu lucrez în domeniul bancar.
Practic firma care cumpără sau fuzionează cu altă firmă preia și angajații cu contractele existente în vechea firmă și le transferă pe nouă entitate, obligându-se, prin legile existente în România, să păstreze cel puțin un an condițiile salariale existente la momentul preluării.


E adevărat că angajatul poate primi și alte sarcini sau să fii arondat altui punct de lucru sau agenție.

#5
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
DECI BANCILE SE lipesc intre ele pentru a avea sub laba mai multi clienti
folosesc cuvinte sforaitoare

insa entitatea formata nu ii va retine pe toti salariatii

ca din datul lor afara fac ei economii

#6
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 03.05.2019
Sa inteleg ca scopul capitalismului nu e cumva chiar asta?

#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,794
  • Înscris: 06.09.2004

 mediasick, on 24 octombrie 2023 - 13:53, said:

CUM A FOSt cu BPost si B Transilvania?

Cei de la BPost au primit o dispo colectiva si s-au dus acasa
ce descrii tu a fost o preluare. mie cuvantul fuziune imi inspira ceva mai echilibrat, fiecare parte pune ce are mai bun la masa si apoi se decide ce ramane. dar oricum, la cum se misca bancile, cred ca o sa mai treaca ceva timp pana vedem efectiv schimbari…

#8
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
ba da

insa tonul si vorbele celor 2 e nerealist

ca unii mai stiu ce si cum

 born2lose, on 24 octombrie 2023 - 14:06, said:

ce descrii tu a fost o preluare. mie cuvantul fuziune imi inspira ceva mai echilibrat, fiecare parte pune ce are mai bun la masa si apoi se decide ce ramane. dar oricum, la cum se misca bancile, cred ca o sa mai treaca ceva timp pana vedem efectiv schimbari…

cand unul are 10% si celalalt restul, doar fuziune nu e

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,663
  • Înscris: 30.08.2017
Am prins eu o fuziune acum mulți ani.

De obicei o parte din angajați pleacă natural, încep să-și caute din timp și la un moment dat găsesc. Alții primesc oferte de câteva salarii să își dea demisia. Cam așa se gestionează numărul de angajați.

La nivel de management e multă politică. Fiecare parte încearcă să-și impună oamenii, se negociază iar cei care rămân pe afară sunt stimulați să plece. Unii intuiesc din timp că nu e loc pentru ei și nu mai prind momentul fuziunilor.

In cazul fuziunii de care zic ambele societăți au rămas în viață, însă una dintre ele nu a mai avut activitate comercială, ci a rămas să administreze contractele pe care nu a reușit să le mute pe cealaltă entitate.

Revenind la Unicredit & Alpha, cele două bănci sunt oarecum complementare, Unicredit stă foarte bine pe zona corporate (numărul 1 sau 2 în piață), Alpha stă bine pe retail. Acesta este și motivul pentru care i-au luat.

Edited by george_alexandru, 24 October 2023 - 14:09.


#10
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
cam asa cred si eu

dare afara "naturala"

si apoi fortzata

#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 13.03.2005
Da, dacă e musai, cu plăcere!

#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,794
  • Înscris: 06.09.2004

 mediasick, on 24 octombrie 2023 - 14:06, said:

cand unul are 10% si celalalt restul, doar fuziune nu e
nu stiu detalii, am citit doar ce a aparut prin presa, si aia vorbesc de fuziune. nu cred totusi ca e asa mare diferenta intre cele 2, desi unicredit cred ca e mai mare.

pe de alta parte, daca firma la care lucrez ar fi preluata si eu as fi pus in pozitia sa plec voluntar - desigur, contra unui pachet compensatoriu - singura mea intrebare ar fi, ‘unde semnez???’.

#13
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
ai zice asta la niste amarate de 6 salarii?

#14
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,794
  • Înscris: 06.09.2004

 mediasick, on 24 octombrie 2023 - 14:16, said:

ai zice asta la niste amarate de 6 salarii?
absolut, banii nemunciti sunt cei mai valorosi bani din lume    :D

#15
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 13.03.2005
Sau 12 salarii, dar sa nu pleci la concurenta timp de 2 ani, daca ai avut clauza respectiva in contractul de munca.

#16
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 23.09.2005

 wertyck, on 24 octombrie 2023 - 14:47, said:

Sau 12 salarii, dar sa nu pleci la concurenta timp de 2 ani, daca ai avut clauza respectiva in contractul de munca.
clauza de neconcurenta implica ca firma sa iti dea o compensatie baneasca pe toata durata in care nu ai voie sa te angajezi la concurenta. Compensatia se negociaza daca nu e cuprinsa in contract.
Deci clauzele de neconcuranta sunt cam perimate, facute doar sa ii sperie pe cei care nu se informeaza.

L.E: Indemnizatia tb sa fie de cel putin 50% din salariu:
In toate cazurile, cuantumul lunar al indemnizatiei de neconcurenta trebuie sa fie de cel putin 50% din media veniturilor salariale brute ale salariatului din ultimele 6 luni anterioare datei incetarii contractului individual de munca sau, in cazul in care durata contractului individual de munca a fost mai mica de 6 luni, din media veniturilor salariale lunare brute cuvenite acestuia pe durata contractului.
Sursa: EuroAvocatura.ro, Clauza de neconcurenta in contractele de munca. Aplicabilitate practica. Solutii jurisprudentiale, Publicare la data de 19 Mar 2018, Coordonator avocat Marius-Catalin Predut, titular MCP Cabinet avocati.

Edited by relu_24, 24 October 2023 - 15:12.


#17
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 13.03.2005
Cazul de care vorbesc eu e cu  "50% din salariu, lunar, timp de 2 ani, dupa ce pleci de la acea firma!

#18
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,656
  • Înscris: 14.10.2004
Ha ha, incepe lupta la baioneta pentru posturile de sefi. O sa curga mult sange.Posted Image
Este distractie maxima la fuziunile astea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate