Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Credit imobiliar

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
aallyynn08

aallyynn08

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.11.2017
Salutare,

Doresc sa achizitionez un apartament.
1. Avansul oferit dezvoltatorului imobiliar se poate considera ca avans pentru credit?
Daca eu ofer 50% din pretul apartamentului dezvoltatorului, trebuie sa am dupa aceea si 15% din diferenta de 50% pentru a oferi avansul bancii?

2. Are vreo importanta in cazul in care titularul depozitului bancar existent, difera de proprietarul ce urmeaza sa achizitioneze apartamentul in momentul semnarii antecontractului? (Ruda gradul 1)

3. In cazul in care platesc anticipat creditul imobiliar intr-o perioada scurta (detin o alta proprietate in care locuiesc si nu as dori sa o vand pana nu inchei mutatul/mobilatul in noul apartament si vreau sa o revand dupa aceea achitand aproape creditul) primesc un scor negativ in viitor?

Multumesc!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,270
  • Înscris: 13.03.2017
1 - NU. Avansul oferit dezvoltatorului NU se poate considera avans pentru credit
DA - trebuie sa ai aia 15% dar exista si credit ipotecar fara avans

2 - Are mare importanta. Banca vireaza banii in contul proprietarului NU in contul matusii Tamara sau mai stiu eu cui.

3 - NU. De ce sa primesti scor negativ daca esti bun platnic ?

#3
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 27.10.2007
1. DA. Suma pe care o dai dezvoltatorului se considera avans. Daca nici asta ne e avans, atunci ce ar fi?
2. Nu am inteles exact. Tu vrei sa platesti dezvoltatotul din al cont decat al tau? Daca da, se poate.
3. Nu cred ca primesti scor negativ, dar algoritmul de calcul a scorului FICO nu e public. Acum depinde si ce intelegi prin scor negativ. Daca ai 740 inainte de plata anticipata, nu o sa ajungi la -200.
E posibil sa iti scada la  720? Nu stiu, dar e posibila o mica scadere in prima luna.

Edited by strongsss, 21 October 2023 - 15:19.


#4
aallyynn08

aallyynn08

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.11.2017
Nu am fost destul de clar. O sa mai adaug ceva info.
2. Eu o sa achit avansul dezvoltatorului din alt cont decat cel al meu. In momentul constituirii contului, a fost facut de parinti si am depus acolo banii, inclusiv cei ai mei. Iar apartamentul il achizitionez pe numele meu.

Punctul 3 cred ca l-am lamurit.

La punctul 1, da intrebarea este doar informativa. Si cred ca @Naijax are dreptate. Avansul de 50% se considera avans, dar pentru dezvoltatorul imobiliar. Dar ma gandeam daca si banca il poate considera pentru ei pe baza antecontractului. Desi nu cred si trebuie si la banca 15% din diferenta de 50% ramasa.

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,794
  • Înscris: 06.09.2004

 aallyynn08, on 21 octombrie 2023 - 15:42, said:

La punctul 1, da intrebarea este doar informativa. Si cred ca @Naijax are dreptate. Avansul de 50% se considera avans, dar pentru dezvoltatorul imobiliar. Dar ma gandeam daca si banca il poate considera pentru ei pe baza antecontractului. Desi nu cred si trebuie si la banca 15% din diferenta de 50% ramasa.
nu se intelege ce vrei sa spui, cum adica avans, dar pt dezvoltator? cine altcineva mai primeste avans? si cei 15% pe care ii mentionezi separat tot ca avans, unde se duc? nu tot la dezvoltator?

se poate ce vrei tu, dar mergi si vorbeste la banca inainte de a plati acel avans. te lamuresc ei ce e de facut.

#6
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.07.2009
Cei 50% prin antecontract, vor fi considerati la cei 15% ceruti de banca. Ca oricum banca nu-ti da 100% din credit, ci maxim 85%, de asta se cere sa vii de acasa cu cei 15% - minim. Bine, asta tine cont si de faptul ca evaluatorul evalueaza casa la pretul cerut de dezvoltator. Daca dezvoltatorul cere 120.000 dar banca, prin evaluator, considera ca valoreaza doar 100.000, tu doar pentru acea suma poti lua credit (-15%), nu 120.000 (-15%).

#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 27.10.2007
Initiator: cand i-ai dat 50% dezvoltatorului, exact asta ai facut: ai platit avans. Mai clar de atat nu se poate explica punctul 1. Banca impune un procent minim al avansului, pentru a - si minimiza riscul. Daca nu platesti, banca va ramane cu un bun de pe urma caruia face profit,  chiar daca il vinde la pret mai mic.
In ce priveste pct doi, nu e treaba bancii cum se plateste avansul.
Treaba ei este sa finanteze suma totala rezultata prin evaluare din care se scade avansul.
Am trecut  prin situatia descrisa de tine la pct. 2  anul trecut si nu au fost probleme.
Bine, eu eram contul platitor, dar astea sunt detalii...

Edited by strongsss, 21 October 2023 - 17:24.


#8
aallyynn08

aallyynn08

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.11.2017
@Warps si  @strongsss - Multumesc frumos! Am inteles, deci fie ca eu achit deja 50% dezvoltatorului si o sa iau un credit in momentul finalizarii apartamentului pentru restul de 50%, el se considera ca fiind un avans de catre banca. Nu am mai luat un credit si ma gandeam ca trebuie si catre banca, cumva oferit. A fost cam slaba intrebarea, dar ma gandeam ca trebuie apoi sa vin cu alti 15% din diferenta ramasa cumva "odata" cu banca.

@strongsss - iar legat de punctul 2, am inteles, nu conteaza titularul contului din care se vireaza banii catre dezvoltator pentru avans

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
nu se considera avans daca tu ii dai acum, si nu dupa ce faci cererea de credit. poate totusi sunt si banci care l-ar considera, dar nu cred.

#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 27.10.2007
(Trecand peste faptul  am parcurs etapele astea recent)  Cum sa nu se considere avans? Atunci ce este?
Contractul de vanzare cumparare este intre dezvoltator, in calitate de vanzator si beneficiar in calitate de cumparator.
Pretul contractului este de XXXX LEI din care s- a platit avans suma de YYYY LEI.

Edited by strongsss, 21 October 2023 - 20:58.


#11
Neadumitru

Neadumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 02.11.2014
Buna seara.
Sunt intr-o discutie/situatie similara.
Sa zicem ca pretul apartamentului e 100K Euro. Fac antecontract cu dezvoltatorul platind 50K Euro (apartamentul urmeaza sa fie intabulat etc.), si restul de 50K Euro prin credit ipotecat de la banca.
Pentru cei 50K Euro credit mai e nevoie sa achiti inca un procent minim de 15-30%?

#12
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 27.10.2007
Banca nu are treaba cu avansul, decat ca valoare pe care ti -o asumi sa o platesti in afara creditului. Banca iti cere o plata in avans (catre vanzator, evident) pentru ca vrea sa puna ipoteca pe ceva ce valoreaza mai mult decat creditul, asigurandu-se astfel ca, in caz de neplata a creditului, isi recupereaza banii (cu varf si indesat)

Quote

Pentru cei 50K Euro credit mai e nevoie sa achiti inca un procent minim de 15-30%?
Cui sa achiti?
Avansul il dai dezvoltatorului, nu l dai bancii.


Extras dintr-un model de contract
Preţul acestei vânzări este de [...] EURO, echivalentul a [...] Lei, calculat la cursul BNR de astăzi, [...], de 1 EUR=[...] lei, pe care noi, VÂNZĂTOR 1 şi VÂNZĂTOR 2, declarăm că l-am primit parţial şi se va achita integral astfel:
1. suma [...] EURO, în numerar, la data perfectării promisiunii bilaterale de vânzare-cumpărare autentificată sub nr. [...], la B.N.P. [...].
2. restul de preţ, în sumă de [...] EURO, se va achita în termen de [...] zile lucrătoare, termenul începând să curgă de astăzi, data autentificării prezentului contract, din creditul acordat cumpărătorilor CUMPĂRĂTOR 1 şi CUMPĂRĂTOR 2, prin Programul „Prima Casă”, conform Contractului de credit nr. [...], încheiat cu Banca [...] ...

Edited by strongsss, 21 October 2023 - 21:24.


#13
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 05.04.2005

 Neadumitru, on 21 octombrie 2023 - 21:06, said:

Buna seara.
Sunt intr-o discutie/situatie similara.
Sa zicem ca pretul apartamentului e 100K Euro. Fac antecontract cu dezvoltatorul platind 50K Euro (apartamentul urmeaza sa fie intabulat etc.), si restul de 50K Euro prin credit ipotecat de la banca.
Pentru cei 50K Euro credit mai e nevoie sa achiti inca un procent minim de 15-30%?

Salut

Nu, dar tehnic depinde.

Conform normelor BNR, bancile nu au voie sa ofere credite pentru sume mai mari de 85% din minimul dintre valoarea tranzactiei si valoarea de evaluare a imobilului. Prin urmare, pentru restul de 15% trebuie sa vii cu bani de acasa. Unele banci ofera chiar mai putin decat 85%, deci ai nevoie de avans mai mare.

In cazul tau, daca dupa intabulare si evaluare apartamentul valoreaza 100K EUR sau mai mult, banca iti va acorda 50K EUR fara probleme. Mai putin de 50K vei primi doar daca apartamentul va fi evaluat la 58.8K sau mai putin.

#14
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,696
  • Înscris: 23.10.2006
Mai intai i-a creditul si pe urma plateste aia 50%. Ce faci daca bancile nu iti dau imprumutul, din diferite motive?

#15
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
Avansul trebuie sa il ai in cont, banca iti da diferenta pana la valoarea imobilului inscrisa la notar in contractul de vanzare cumparare !

Daca tu platesti azi avans si maine faci cerere de credit situatia va fi aceeasi, notarul scrie suma in contract si banca iti cere sa arati ca ai in cont avansul !

Nu mai vorbim de combinatii cu alte nume ca aia e chiar banal de priceput ca nu e ok !

Nu ne crezi pe noi care am facut credite ?
Intra pe site-ul oricarei banci la sectiunea contact si in cateva ore te suna cineva sa iti explice, ca e o foame acum de crediteee…

Edited by _o_, 22 October 2023 - 09:46.


#16
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 05.04.2005

 baribalu, on 22 octombrie 2023 - 09:29, said:

Mai intai i-a creditul si pe urma plateste aia 50%. Ce faci daca bancile nu iti dau imprumutul, din diferite motive?

Salut

In situatia data nu se poate.

Ca o banca sa iti poata oferi un credit imobiliar cu ipoteca trebuie ca imobilul pe care vrei sa il cumperi sa fie intabulat. Cand semnezi un contract (promisiune de vanzare/cumparare) cu un dezvoltator, in general o faci cand inca acel imobil nu este terminat. Unii semneaza si dau avansul de la stadiul de "groapa" sau chiar inainte de inceperea lucrarilor.

Evident ca iti asumi riscul sa nu primesti credit. Dar e putin probabil sa patesti asta daca te interesezi inainte. Daca obtii venituri legal in Romania, te incadrezi in gradul maxima de indatorare si nu ai istoric negativ la birou de credite, este aproape imposibil sa nu poti lua credit. In cazul putin probabil cand nu primesti credit, poti vinde acea promisiune de vanzare/cumparare, fie dezvoltatorului, fie altui cumparator. Deci e aproape imposibil sa pierzi banii de avans din cauza ca nu primesti credit.

In schimb riscurile sunt mult mai mari sa pierzi banii de avans din cauza dezvoltatorului. Au fost destule cazuri cand firmele au intrat in insolventa sau lucrarile s-au oprit si oamenii au ramas cu ochii in soare. Planorama in Bucuresti, Tower in Cluj, Greenpark din Bucuresti, Flamingo Park in Corbeanca, etc sunt printre cele mai mediatizate datorita marimii lor.

#17
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.07.2009
Eu am achitat cei 15% din valoarea apartamentului direct dezvoltatorului in baza unui antecontract, in Feb 2022, iar acum că a fost intabulat blocul, un an jumătate mai târziu, făcut credit pe restul sumei, iar cei 15% achitați prin bancă au fost luați în considerare. Nu a trebuit să mai achit inca 15% din suma rămasă că sa pot accesa creditul.

#18
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,240
  • Înscris: 03.12.2021
Aaaalyn, tu cumperi de la proprietar nu de la banca, cum sa dai 2 avansuri. Dai avans 50 %, banca va trimite restul de bani catre proprietar si acela va fi creditul.
Un notar serios iti va recomanda sa platesti dintr-un cont al tau. In fata notarului va tb sa confirmi ca ai platit si apoi sa vii cu dovada trimiterii banilor si sa pastrezi dovada la notar. Proprietarul va trimite dovada incasarii, si aceea tb pastrata.
Inainte de semnare, ar tb sa consulti un draft al contractului.
Cel mai bine intreaba la banca si notar ca sa nu mai vii cu astfel de confuzii.

 Neadumitru, on 21 octombrie 2023 - 21:06, said:

Buna seara.
Sunt intr-o discutie/situatie similara.
Sa zicem ca pretul apartamentului e 100K Euro. Fac antecontract cu dezvoltatorul platind 50K Euro (apartamentul urmeaza sa fie intabulat etc.), si restul de 50K Euro prin credit ipotecat de la banca.
Pentru cei 50K Euro credit mai e nevoie sa achiti inca un procent minim de 15-30%?

Nu. Ai da 150000 pt un apt de 100000 ? Cumperi de la banca?

Invatati proprietatea termenilor.

Banca cere doar dovada platii avansului. Unele banci de fapt nici nu cer antecontract. Ex Bcr/ Ing - poti plati avansul in ziua semnarii contractului final, fara niciun fel de antecontract.

 slai, on 21 octombrie 2023 - 20:33, said:

nu se considera avans daca tu ii dai acum, si nu dupa ce faci cererea de credit. poate totusi sunt si banci care l-ar considera, dar nu cred.

Nu mai dezinforma. Daca apartamentul si cumparatorul sunt acceptati la credit, orice suma este 15% sau 25% pt a doua locuinta ESTE AVANSUL.

Edited by the_blue_raven, 22 October 2023 - 12:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate