Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Este legala decontarea transportului de catre Presedintele Asociatiei de Proprietari (locuieste in acelasi bloc) ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
SeaM932

SeaM932

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 23.11.2021
As vrea sa intreb daca ati primit si voi astfel de note de plata prin mail.

Curiios este ca de data aceasta apare mai nou "TRANSPORT PRESEDINTE, SEP.2023" insa acesta locuieste la ultima scara a blocului.

De la 5 scari ori 40 de apartamente, isi mai scoate un salariu.

Nu ar trebui sa existe un decont lunar pentru aceste cheltuieli de transport ?

Culmea este ca sta in acelasi bloc.

Attached Files



#2
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,663
  • Înscris: 16.08.2010
Nu știu cum e la blocuri, dar am mai primit de la serviciu bani pentru transport. Se socotea pe distanța de la domiciliu la locul de muncă. Și mie mi se pare dubios...

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Unde se deplaseaza Presedintele si in ce scop ?

#4
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 02.02.2005
Pai se duce de ex pana la primarie etc. Nu neaparat de unde locuieste pana unde are sediul asoc.

ca se aduna o suma mare la urma e partea a 2-a :)

Edited by pavelescu, 18 October 2023 - 17:40.


#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,979
  • Înscris: 03.12.2005
Tu te-ai duce pe cheltuiala ta pana nu stiu unde sa inchei pentru unii nu stiu ce contract sau alte formalitati care necesita prezenta reprezentantului? Da, nici eu.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Intreb pentru un prieten ...
Matale ai participat vreodata la adunarea generala a Asociatiei de Proprietari ?
Acolo se discuta astfel de "enigme" si - DA - cheltuielile cu transportul facut in interesul asociatiei trebuiesc decontate (la banca, la admin financiara, la tribunal, la furnizori, etc)
Ca suma decontata pentru transport este prea mare ... este alt subiect
Asa se intampla de obicei - majoritatea imbeci ... asta ... locatarilor ... nu dau 2 bani pe adunarile astea iar aia care participa iau decizii pentru majoritatea fraier ... asta ... locatarilor

#7
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,663
  • Înscris: 16.08.2010
Poate or trebui decontate drumurile în interes de serviciu, dar două rezervoare de benzină... o fi departe banca...   Posted Image

#8
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 11.08.2003
Presedintele poate solicita de la administrator si bani de bere, administratorul face o dispozitie de plata si-i da banii. Cum justifica el cheltuiala in fata proprietarilor, asta e alta problema si este doar a lui.
Cu alte cuvinte, daca transportul s-a facut in interesul administratiei,atunci este o cheltuiala justificata. Daca are asta dar si acte doveditoare, asta urmeaza sa afli tu, noi suntem doar curiosi.

Foarte important: acele acte pot fi puse la dispozitia proprietarilor intrucat ei sunt asociatia, presedintele si comitetul sunt doar reprezentantii proprietarilor, administratorul este doar angajat.

Edited by sorin147, 18 October 2023 - 17:59.


#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
La mine in bloc aproape toti locatarii participa la sedinte
Cand s-a pus problema cheltuielilor cu transportul, s-a propus plata unui abonament 75 de minute /24 de ore cu transportul in comun pe toate liniile pentru ziua in care se misca pentru asociatie = 4 lei
Daca nu se descurca in 75 de minute = mai ia un bilet cu 2 calatorii = 5 lei
Tovarasul presedintele plateste din buzunar si vine cu abonamentu' (sau biletu') la decontat
Case closed

#10
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Sunt vreo 5 persoane obligatoriu in comisiile alea sau cum se numesc la bloc, se verifica unii pe altii, eu de exemplu nu ma duc ca nu am timp si nu ma pasioneaza dramele din bloc, daca m-ar interesa direct in ce constau sumele alea si m-ar afecta as participa. Am fost odata pe acolo si 1 ora au povestit despre ceva bonuri de ajutoare cum si ce se platesc, pentru mine a fost timp pierdut.
Oricum inregistreaza si fac hartii cu ce discuta, sume defalcat, daca te duci la aceasta comisie de cenzori sau cum ii zice sunt obligati sa iti arate pe ce s-au cheltuit.

#11
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,561
  • Înscris: 02.09.2006

View Postsebulbus, on 18 octombrie 2023 - 17:42, said:

Tu te-ai duce pe cheltuiala ta pana nu stiu unde sa inchei pentru unii nu stiu ce contract sau alte formalitati care necesita prezenta reprezentantului? Da, nici eu.
Un presedinte de asociatie primeste cei mai nemunciti bani din RO, deci nu-i cade nimica daca isi plateste singur un drum cu autobuzul! iar pentru contracte, vin prestatorii la presedinte, nu invers!

#12
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 11.08.2003
De ce nu te faci presedinte daca e asa bine? :D
Nu uita sa adaugi si flegmele pentru orice prostie si sunatul la orice ora.

#13
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 02.08.2020
@inițiator, mai spune o dată, că n-ai fost foarte clar. În ce bloc stă ăla?!

#14
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,561
  • Înscris: 02.09.2006

View Postsorin147, on 18 octombrie 2023 - 20:07, said:

De ce nu te faci presedinte daca e asa bine? Posted Image
Nu uita sa adaugi si flegmele pentru orice prostie si sunatul la orice ora.
deci ia o caruta de bani pentru ca poate il suna cineva noaptea? e obligat sa tina telefonul deschis? sa nu mai vorbim ca este o functie reprezentativa pentru societatea comunista, iar  cei aflati in aceste functii sint niste adevarate folile comuniste vii! sa  nu mai vorbim ca exista blocuri de oameni mai slabi la minte unde exista si ''sef'' de bloc si de scara!

Nu sint suficiente asociatii pentru citi ar vrea sa fie presedinti. Statistic, am observat ca majoritatea sint conduse de fosti militieni, politisti, militari si alti asemenea!

#15
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 21.04.2005

View PostSeaM932, on 18 octombrie 2023 - 17:26, said:

...
Culmea este ca sta in acelasi bloc.

Nu e culmea , e obligatoriu sa stea in acelas bloc . Altfel nu poate fi ales presedinte .

#16
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 11.08.2003
Care e caruta de bani pe la voi? La noi, caruta de bani e 100 de lei (40 de apartamente). Bani de Bora-Bora, ce dreaq?! :D

#17
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,561
  • Înscris: 02.09.2006
ce inseamna ''dreaq''? pentru munca de o face si 100 de lei sint prea multi!

#18
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Ia verifica tu cati sunt dispusi sa faca munca aia si vorbeste după.

Tu de ce nu te faci, ai mai fost intrebat o dată ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate