Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

MS OneDrive vs Asus WebStorage

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Sal

Titlul spune tot - vreau o subscriptie anuala de 1 TB ...am de ales intre 2 solutii:  MS OneDrive vs Asus WebStorage

Voi, daca ati putea alege doar 1 varianta...ce ati alege si de ce ?

La MS OneDrive, vad ca ofera variante premium desktop, web, and mobile versions of Word, Excel, PowerPoint, OneNote etc... eu deja am LibreOffice, WPS Office si sincer, nu ma omor asa mult dupa ms office.

Aveti idee care e mai rapida la accesare ... ?

Poate una din ele e mai lenta si cealalta mai rapida (asta m-ar interesa mult mai mult decat o suita office)

Multumesc


(intreb ca tocmai am cumparat un laptop Asus Zenbook 14X de anul acesta, Ryzen 9 6900HX si a venit cu Windows 11 preinstalat...dar, fiindca e asus, am oferta pt ambele solutii de cloud :)) ).

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,929
  • Înscris: 30.08.2006
Nu ai de ales intre doua subscriptii. Asus WebStorage nu are nici o legatura cu Asus si vitezele de down si up sunt aproape de zero kb/s. Am renuntat la ei ca nu e utilizabil.

#3
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
ooo !
ms mult

Edited by Ravy, 12 October 2023 - 06:54.


#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,297
  • Înscris: 06.01.2007
Mie Google drive mi se pare cel mai bun.
MS One Drive mi-a facut odata o problema care a dus la pierderea unui fisier oarecum important, am muncit ceva sa-l refac.
Mai exact, am sters un user account de pe computer, fara sa realizez ca aveam un fisier pe desktopul acelui user.
Cand am vrut si eu sa-l recuperez din onedrive-ul cu care era conectat, l-am vaztu pentru o secunda acolo si a disparut imediat si definitiv.
Nu-mi dau seama cum e implementat, dar are legataura cu userul din windows. Daca faci o greseala, nu mai poti recupera fisiere.
Google Drive are versioning, poti recupera ceva sters, daca nu au trecut 30 de zile.
Asta nici macar nu mi l-a bagat in trash, pur si simplu a disparut ca si cum nu ar fi existat. De atunci nu-l mai folosesc.

#5
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Multumesc mult pentru informatie!

Deci daca imi sterg contul de user de pe un laptop ...pierd accesul la fisiere ?!?
Nasol!

Edited by Ravy, 12 October 2023 - 06:54.


#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,297
  • Înscris: 06.01.2007
Teoretic nu trebuie. Insa posibil sa fi facut eu o greseala suplimentara acolo, in afara de aia de a sterge un cont ce nu trebuia.
S-a intamplat o singura data, dar s-a intamplat.
Nu inteleg insa de ce nu l-am gasit apoi in thrash, daca sa zicem ca desktopul s-a sincronizat.

#7
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020
GoogleDrive, Dropbox, sau Sync(ăsta nu l-am folosit deși e lăudat) .Am folosit și ms one drive in trecut dar nu am avut probleme cu el. Din ce se zvonește nici MEGA nu stă chiar rău.
edit: Am văzut acum planurile de abonamente la asus webstorage și nu merită părerea mea. Orice ofertă aia avea, la banii ăia mai bine îți iei un hdd extern:)))

Edited by MrLion, 11 October 2023 - 22:41.


#8
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 26.11.2001
+1 Google Drive. De departe. Iar solutia lor de "office online" e mult peste cea de la MS.

#9
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013

View Postmaccip, on 11 octombrie 2023 - 22:34, said:

Nu inteleg insa de ce nu l-am gasit apoi in thrash, daca sa zicem ca desktopul s-a sincronizat.
Nu folosesc OneDrive ca sa stiu, dar mi se pare ciudat.
Adica fix ce e nevoie, vrei cloud pentru acces online si backup - si fix daca se intampla ceva cu acel PC/Windows sa dispara si din cloud, cand te-ai astepta sa ramana in cloud?


@pinguinul666 - Da si o cautare OneDrive vs GoogleDrive, desi ca optiuni pot fi si altele ok.
E drept ca Microsoft 365 care vine cu Office e un lucru bun, dar fiecare serviciu are cate ceva in plus sau minus, care poate fi cheie pentru tine. Daca ai smartphone Android poate te ajuta sa ai si in Photos spatiu extra.
Poti sa le instalezi aplicatiile acum chiar pe conturi free, vezi cum e, citesti despre toate detaliile care se ofera, etc.

#10
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,499
  • Înscris: 31.07.2011
Eu folosesc onedrive de mult timp for home.. dat fiind faptul ca e si integrat in W11. Nu folosesc subscriptie ci varianta free. Ca si viteza mi se pare foarte ok - pe laptop-ul de job am GDrive care.. folosit in regim business dureaza un pic pana imi apar fisierele daca le-a pus altcineva in vreun..folder - repet, regim business.
- onedrive am instalat si pe android si e ok.

cred ca-i cam aceeasi discutie gen : google task vs microsoft to do

Edited by Pieptoasa, 12 October 2023 - 09:03.


#11
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,555
  • Înscris: 21.12.2006
OneDrive face cam ce vrea el... De obicei îl dezactivez sau chiar dezinstalez de pe orice calculator. Însă avem nevoie de o soluție prin care să pot avea acces de pe 2 sisteme diferite la conținutul unui singur folder, și am zis sa testz OneDrive
La prima "activare" a început să urce în cloud, fără să mă întrebe, tot ce era in Desktop, Photos și Documents. Am vrut să opresc asta, au dispărut TOATE fișierele locale din folderele respective. După ce am rămas fără aer câteva secunde, am văzut că sunt în DOAR in cloud. Cu greu poți seta sa nu sincronizeze aceste foldere , dar sunt greu de identificat aceste setări. Am recuperat fișierele, le-am salvat la loc sigur și am dezinstalat OneDrive. Am instalat Google Drive și în 5 minute aveam sincronizate intre cele 2 calculatoare și telefon EXACT ce fișiere doream.




#12
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,499
  • Înscris: 31.07.2011
Eu am intampinat un scenariu de genul.. cu OneDrive - poate in epoca moderna e rezolvata.

#13
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
wow!

Multe multumiri la toti

#14
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,555
  • Înscris: 21.12.2006

View PostPieptoasa, on 12 octombrie 2023 - 18:40, said:

Eu am intampinat un scenariu de genul.. cu OneDrive - poate in epoca moderna e rezolvata.
Am pățit ce am descris în urmă cu o săptămână.. Cred că în epoca modernă e mai rău decât "pe vremuri".

Altă pățanie cu OneDrive: vine un coleg de birou disperat la mine spunând că a innebunit laptopul: orice fișier Office deschidea prin rețea, când salva se bloca laptopul. Verific setări de rețea, scanez de viruși etc. Totul părea OK. Verific procesele active din taskbar și văd OneDrive. Îl întreb dacă are nevoie de cloud, nici nu știa colegul despre ce e vorba. După ce dezactivez OneDrive și-a revenit miraculos laptopul. Prostia de OneDrive a fost activata la instalarea Windows prin metoda  "Click Yes pe orice meniu" și se chinuia să facă back-up inclusiv fișierelor deschise. Colegul era mai mult în deplasare, accesa rețeaua preponderent prin VPN, iar OneDrive nu avea permisiuni de acces și îi bloca laptopul..

#15
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Va multumesc pt raspunsuri la toti...

Dar de IDrive ce stiti ... ?!

10 USD pt 500 GB per an ?!  (aproape ca pare teapa)

LINK

#16
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Dar de pCloud ?!

Au niste oferte interesante lifetime la 500 GB si 2 TB.

LINK pCloud


Cineva mi-a zis de 4shared ... i-as evita ca pe ciumă pe cei de la 4shared !!!

Am folosit 4shared si am vrut sa dau cuiva un PDF.

Am primit mesaj de la 4shared că PDF-ul respectiv (un PDF free) era... cică, copyright protected si mi-au blocat contul pt câteva ore...si au si sters acel PDF ( !!! ).
Ca apoi, peste cateva zile, sa imi zică că in fisierele mele, am si alte materiale copyright ( !!!!!!! W...T....F... )

Edited by pinguinul666, 13 October 2023 - 09:09.


#17
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postnei-k, on 12 octombrie 2023 - 16:06, said:

OneDrive face cam ce vrea el... De obicei îl dezactivez sau chiar dezinstalez de pe orice calculator. Însă avem nevoie de o soluție prin care să pot avea acces de pe 2 sisteme diferite la conținutul unui singur folder, și am zis sa testz OneDrive
La prima "activare" a început să urce în cloud, fără să mă întrebe, tot ce era in Desktop, Photos și Documents. Am vrut să opresc asta, au dispărut TOATE fișierele locale din folderele respective. După ce am rămas fără aer câteva secunde, am văzut că sunt în DOAR in cloud. Cu greu poți seta sa nu sincronizeze aceste foldere , dar sunt greu de identificat aceste setări. Am recuperat fișierele, le-am salvat la loc sigur și am dezinstalat OneDrive. Am instalat Google Drive și în 5 minute aveam sincronizate intre cele 2 calculatoare și telefon EXACT ce fișiere doream.
Nu stiu cand ai testat tu asta, dar e MEGA simplu sa bifezi care e folder-ul pe care sa il sincronizeze. Folosesc Office 365 de mai bine de 8 ani, au avut perioadele lor mizerabile, pe vremea cand au trecut de la Skydrive la Onedrive in special, dar in ultimii ani au mers flawless. Inclusiv versionarea si protectia la ransomware e top notch. Toate PC-urile si laptop-urile din familie si ale prietenilor au cont de MS la login si sincornizare cu abonamentele lor de familie de Microsoft 365 si orice reinstalare e extrem de simpla si usoara, acum inclusiv iti poti "migra" setarile si datele Windows de la un PC la altul, asta am vazut-o recent.

Edited by danX, 13 October 2023 - 10:11.


#18
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View PostdanX, on 13 octombrie 2023 - 10:09, said:

Salut si iti multumesc pt raspuns!

As dori sa te intreb direct niste lucruri, pe baza celor deja scrise aici:

Q 1) Ai observat ca One Drive ține morțiș să facă back-up la vreun folder anume ?!  De ex., la Desktop, la My Docs etc

Q 2) Dacă da ...este ușor de oprit acest back-up forțat ?!

Q 3) Pot să îi spun lui One Drive să nu facă niciodată back-up automat ...?

Q 4) Pot să pun eu, manual, fișiere pe One Drive, ce vreau eu ?!
Pot să creez eu, manual, pe One Drive, o structură de foldere în care să îmi pun fișierele ?

   Adică ...One Drive poate funcționa aidoma lui Google Drive ? (în care pun eu ce vreau)

Q 5) Cât de facil este să renunți la serviciile lor ? Se poate renunța în timpul derulării subscripției sau esti silit să aștepți până în ultima zi ...?

Q 6) Ai observat comportamentul descris mai sus - cel în care OneDrive îți blochează tot PC-ul/ laptopușl dacă nu poate să își facă back-upul cum trebuie, dacă nu poate accesa internetul cum trebuie... ?

Multumesc mult

Edited by Ravy, 13 October 2023 - 16:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate