Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Plata CASS si datoria la ANAF

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Va salut oameni buni.

Am si eu o nelamurire si sper sa gasesc aici raspunsul caci ANAF nu mai lucreaza la ora asta si pe google nu am gasit nici-o informatie lamuritoare.

Desi intuiesc raspunsul, am totusi speranta ca nu e asa cum cred eu.

Treaba e simpla. Eu am o datorie la ANAF de 1100 lei. Doresc sa platesc din mana 1800 de lei pentru CASS astfel incat sa devin asigurat. Plata aceasta se face la ANAF. Intrebare: daca vreau sa platesc CASS, cei de la ANAF imi vor zice NU. Mai intai plateste datoriile ? Sau CASS nu are nici-o legatura cu datoriile mele catre ANAF

Multumesc anticipat.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca ai intuit bine. Sorry !

#3
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Crezi sau esti sigur ?

#4
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,720
  • Înscris: 13.03.2005
Ti-ai facut cont la SPV ANAF, ca e gratuit si acolo vezi situatia ta detaliata? https://www.anaf.ro/...nregistrare.jsp
Sau macar pe ghiseul.ro ai cont si ai verificat ce e de plata? https://www.ghiseul....lic/credentiale

#5
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Pe ghiseul am cont si da, am datorii cumulate din 2018 pana acum, dar nu inteleg de unde vin acele datorii catre ANAF. Asta voi lamurii altadata cu cei de la ANAF.

Vreau doar sa stiu daca este conditionata posibilitatea obtinerii calitatii de asigurat ( persoana fizica ce nu obtine venituri ), in ciuda faptului ca am datorii la anaf.

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,801
  • Înscris: 12.01.2018
te duci la ghișeu și dai banii pentru cass.îți dă chitanță pentru ce ai depus banii

#7
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022

View PostEMPP, on 09 octombrie 2023 - 18:09, said:

te duci la ghișeu și dai banii pentru cass.îți dă chitanță pentru ce ai depus banii
Cineva nu a fost pe la ANAF de multa vreme. Prima data mergi la ANAF si se baga sectorisul de acolo in seama. Apoi mergi la un ghiseu si iti cere buletinul. Apoi iti da o fituica si cu ea mergi la trezorerie. Acolo te duci la un ghiseu unde se uita pe fituica si o paseaza la un ghiseu alaturat unde intr-un final se face plata. Asa functioneaza ANAF-ul unde platesc eu :)
Cel mai bine este sa mergi totusi la ANAF si sa vezi ce se poate face. Nu cred ca e bine sa te arunci la plata din prima fara sa intrebi. Poate ai noroc si te invata de la ghiseu cum e mai bine sa procedezi!

#8
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020

View PostP-I-G, on 09 octombrie 2023 - 18:29, said:

Maine dimineata sunt la ghiseu. Multumesc pt. raspunsuri.

#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 24.04.2013
Fara sa stim mai exact ce fel de datorii vechi si misterioase ai, nu putem zice nimic concret.

La modul general:
  • Asigura-te ca faci diferenta intre daotriile la bugetul local ci cele la bugetuld e stat. Cele doua nu se amesteca. Daca datoriile misterioase sunt la bugetul local, nu ai treaba cu ele fiindca CASS se plateste la bugetul de stat.
  • Amenzile au prioritate, orice plata faci merge sa acopere mai intai amenzile. Dar nu cred ca poti avea din acestea la ANAF ci doar la bugetul local.
  • Plata CASS (din Declaratia Unica) nu se face intr-un cont distinct numai pentru CASS ci intr-un cont unic de unde se distribuie ulterior pentru impozit pe venit, CAS si CASS. in ordinea vechimii fiecarei datorii. Deci daca restantele misterioase sunt de aceasta natura, in mod sigur vor fi acoperite inainte de CASS curent.
Dar poate cel mai important: in situatia pe care o descrii termenul de plata este 25 mai a anului urmator celui in care depui Declaratia Unica (art. 182 alin. (2) Cod Fiscal <https://static.anaf....e_2023.htm#A182>), in schimb esti asigurat imediat ce o depui - fara sa fie nevoie sa platesti, pe moment, nimic. Asa ca daca ai nevoie de asigrare depune declaratia fara a plati deocamdata nimic; poate sa fie nevoie sa mergi cu ea si recipisa de depunere la Casa de Sanatate sa te ia in evidenta, ca intre institutiile statului comunicarea e de multe ori defectuoasa. Apoi lamureste-te ce e cu acele datorii vechi, fie sa le anuleze daca nu sunt justificate fie mai strangi bani sa le achiti si pe ele - mai ai vreo 7 luni pana la termenul de plata CASS din declaratia ce o vei depune acum.

Si inca ceva: esti sigur ca nu ai nici un fel de venit? Cat de mic? O bruma de dobanda bancara sau vreun leu din dividende de la Cuponiada? (leu care nici nu ajunge la tine, deci nici nu stii de el, ca se consuma pe comisionul de plata) Fiindca daca ai un venit cat de mic atunci ar fi fals sa te declari fara. Trebuie incadrat la ‘persoana cu venit sub plafon’. In acest caz, cum termenul legal de depunere a DU a trecut, CASS se calculeaza nu la 6× salarii minime ci la numarul de luni ramase pana la termenul legal de depunere de la anul, adica 8x (oct 2023 … mai 2024 inclusiv limitele) salarii minime.

Edited by sags, 09 October 2023 - 19:01.


#10
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 25.10.2007
Din cate stiu, daca depui declaratia unica in care bifezi CASS-ul, esti asigurat din momentul in care ai depus-o chiar daca plata o faci ulterior. Iti recomand sa suni prima data la ANAF, nu are sens sa mergi pana acolo. Exista un nr de telefon unde iti raspund:

Pentru a beneficia de îndrumare și asistență prin Call-Center, ne puteți contacta la numărul de telefon 031.403.91.60 și prin intermediul serviciului de CHAT, în intervalul orar al programului de lucru:
Luni - Joi: 8.30 - 16.30
Vineri: 8.30 - 14.00


#11
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020

View Postsags, on 09 octombrie 2023 - 19:00, said:


Obligatie fiscala  Suma totala Selectare
Contrib. de asigurari sociale de sanatate datorate de pers.care realizeaza venituri din activ.independente si persoanele care nu realizeaza venituri

Categorie suma Scadenta Suma 1092

Obligatii principale 25.01.2018 80
Obligatii principale 25.02.2018 80
Obligatii principale 25.03.2018 80
Obligatii principale 25.04.2018 80
Obligatii principale 25.05.2018 80
Obligatii principale 25.06.2018 80
Obligatii principale 25.07.2018 80
Obligatii principale 25.08.2018 80
Obligatii principale 25.09.2018 80
Acesorii 20.01.2020 16
Acesorii 20.01.2020 32
Acesorii 05.04.2022 27
Acesorii 05.04.2022 54
Acesorii 20.10.2022 54
Acesorii 20.10.2022 27
Acesorii 05.12.2022 54
Acesorii 05.12.2022 27
Acesorii 20.06.2023 54
Acesorii 20.06.2023 27
1092

Nu inteleg totusi de unde pana unde am de platit acea contributie la CASS din 2018. Multumesc frumos pt. raspuns.

P.S. Mentionez ca in august 2017, am facut aceeasi schema de a imi platii asigurarea din mana ( 280 lei parca era atunci ), pt. ca mai apoi sa beneficiez de anumite servicii medicale.

Edited by Jemapel_cenzuratul, 09 October 2023 - 19:42.


#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,801
  • Înscris: 12.01.2018

View PostJemapel_cenzuratul, on 09 octombrie 2023 - 18:56, said:


Maine dimineata sunt la ghiseu. Multumesc pt. raspunsuri.
Mergi la trezorerie si spui ce vrei sa platesti la ghiseu.primesti chitanta si gata

#13
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Verifica aici daca esti asigurat: http://www.cnas.ro/verificare-asigurat

Ca sa devii asigurat daca nu ai venit si nu te incadrezi in vreo categorie scutita, trebuie sa depui declaratia unica si sa platesti 1980 ron. Cuantumul minim al CASS este de 10% din 6 salarii minime brute pe economie.

Problema ta e ca, odata cu introducerea declaratiei unice nu mai exista conturi separate pentru CAS/CASS/Impozit. Totul se plateste intr-un singur cont. Acelasi cont in care trebuie sa platesti si datoria existenta. Nu conteaza ca platesti cash la trezorerie, cu cardul la administratia financiara, online pe ghiseul.ro sau prin transfer bancar.

https://static.anaf....F_2937_2018.pdf

Din punct de vedere fiscal, ordinea stingerii obligatiilor e de la cea mai veche la cea mai noua. Deci orice vei plati (indiferent cum o faci) se va duce prima oara catre stingerea datoriei.

Mergi la administratia financiara si discuta cu un inspector ca sa iti clarifice de unde este datoria. Accesorii = penalitatile pentru intarziere. Nu are nimeni de pe aici cum sa-ti spuna de unde vine datoria aia. Poate ai depus declaratia unica si nu ai platit, poate apari in evidentele ANAF cu venituri realizate pentru care nu ai platit CASS, etc...

Daca depui declaratia unica devii asigurat chiar daca nu platesti. Insa acea declaratie este titlu de creanta si devine executorie la data implinirii scadentei. Asta insemna ca daca o depui devii asigurat insa vei avea si o datorie catre ANAF pe care vei fi obligat sa o platesti. In functie de valoarea sumei si de cat de operativi sunt inspectorii fiscali te poti trezi executat silit.

Edited by bogdan_o, 09 October 2023 - 20:47.


#14
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 02.09.2009

View PostJemapel_cenzuratul, on 09 octombrie 2023 - 19:29, said:

Obligatie fiscala  Suma totala Selectare
Contrib. de asigurari sociale de sanatate datorate de pers.care realizeaza venituri din activ.independente si persoanele care nu realizeaza venituri

Categorie suma Scadenta Suma 1092

Obligatii principale 25.01.2018 80
Obligatii principale 25.02.2018 80
Obligatii principale 25.03.2018 80
Obligatii principale 25.04.2018 80
Obligatii principale 25.05.2018 80
Obligatii principale 25.06.2018 80
Obligatii principale 25.07.2018 80
Obligatii principale 25.08.2018 80
Obligatii principale 25.09.2018 80
Acesorii 20.01.2020 16
Acesorii 20.01.2020 32
Acesorii 05.04.2022 27
Acesorii 05.04.2022 54
Acesorii 20.10.2022 54
Acesorii 20.10.2022 27
Acesorii 05.12.2022 54
Acesorii 05.12.2022 27
Acesorii 20.06.2023 54
Acesorii 20.06.2023 27
1092

Nu inteleg totusi de unde pana unde am de platit acea contributie la CASS din 2018. Multumesc frumos pt. raspuns.

P.S. Mentionez ca in august 2017, am facut aceeasi schema de a imi platii asigurarea din mana ( 280 lei parca era atunci ), pt. ca mai apoi sa beneficiez de anumite servicii medicale.
Aia "ie" .......din acel moment ai intrat in ""hora"" trebuia sa platesti anual

#15
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008

View PostJemapel_cenzuratul, on 09 octombrie 2023 - 19:29, said:

in august 2017, am facut aceeasi schema de a imi platii asigurarea din mana ( 280 lei parca era atunci ), pt. ca mai apoi sa beneficiez de anumite servicii medicale.
Pai nu era 280. Aveai de platit cate 80 lei pe luna timp de 12 luni. Si ii ai in continuare, numai ca in plus mai ai si niste accesorii pentru ca nu i-ai platit la timp. Si daca nu ii platesti o sa tot creasca accesoriile alea. Sa fi sigur ca, la prima ocazie cand o sa ai bani in cont, anaf o sa ti-i ia.

Poti sa iti faci acum asigurarea fara stres, ca cei 1980 lei pentru sanatate se platesc in alt cont si nu te incurca sumele mai vechi neachitate.
Te duci la ghiseu si depui declaratia unica pentru asigurare, cu exemplarul tau te duci la trezorerie si spui ca vrei sa platesti 1980 lei in contul unic. Nu trebuie neaparat sa platesti acum, poti sa platesti oricand pana la 25 mai 2024, dar poate uiti iar si te trezesti peste 5 ani ca ai sume de plata de care nu iti mai amintesti.

View Postflorinellll, on 09 octombrie 2023 - 20:46, said:

Aia "ie" .......din acel moment ai intrat in ""hora"" trebuia sa platesti anual
Nu, asigurarea la sanatate nu s-a prelungit niciodata automat. Numai daca te duci sa depui alta declaratie esti asigurat in continuare, altfel, dupa un an nu mai esti asigurat.

Edited by inu1711, 09 October 2023 - 20:48.


#16
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 27.08.2021
@OP

Pare destul de clar, cand ai depus formularul in 2017 sa te asiguri ai platit apoi doar 3 luni deci probabil 3*80=240 lei si apoi probabil ca ai crezut ca daca nu mai ai nevoie de asigurare, poti sa nu platesti. Insa atunci ca si acum cand vrei sa te asiguri independent de munca, te asiguri obligatoriu pe un an de cand incepe asigurarea si ai obligatia platii pentru toata perioada.

In prezent poti sa completezi linistit declaratia unica online (daca ai cont SPV, daca nu trebuie sa ti-l creezi) ca sa te asiguri incepand cu data cand o completezi si transmiti online, primesti recipisa si declaratia semnata digital (verifici ca apare semnatura digitala confirmata ca un watermark in partea de sus), le tiparesti si te duci la casa de sanatate de care tii si cu o copie de CI, le depui acolo si astfel ai certitudinea ca ai cat mai repede asigurarea vizibila in sistem si poti beneficia de ea.

E inutil sa te duci la ANAF sa platesti acum din costul asigurarii viitoare. Termenul e de 25 mai 2024 pentru o declaratie depusa acum. Poti eventual sa platesti datoriile din urma ca sa nu mai primesti penalitati. Asta daca nu cumva ai chitante prin care sa fi platit pentru un an intreg in 2017-2018, dar probabil ca nu ai asa ceva.

#17
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 24.04.2013
In 2017 … inceputul 2018 erau alte reguli referitoare la CASS. Cei fara venituri erau obligati la plata lunara calculata la nivelul salariului minim, nu era cu optiune ca acum. Erau obligati si sa depuna o declaratie pentru incadrarea in aceasta categorie iar plata trebuia facuta fie lunar minim 12 luni, fie o data la nivelul a 7× salarii minime cand aveau nevoie de servicii medicale. Nu era vorba de reinnoire automata, dar plata mergea continuu pana la incadrarea in alta categorie (si depunerea unei noi declaratii). Lucrurile sa complica si pentru ca in 2018 s-a schimbat sistemul, intervenind optiunea pentru CASS (deci nu obligativitatea achitarii ei), Declaratia Unica si plata o singura data pe an. Pentru arhiva versiunilor de Cod Fscal clic pe ‘Arhiva’ in pagina <https://www.anaf.ro/...e/codul_fiscal/>.

Aceasta ar explica prezenta datoriilor lunare cu scadente in 25. Ce nu se potriveste este suma. La vremea respectiva au fost cote de 5,5% si 10%, iar salariul minim a fost de 1450 si 1900LEI (sursa: <https://ro.wikipedia...ie_în_România>). Asa ca nu vad cum sa apara exact 80LEI/luna.

Poate este o datorie legitima, dar nu asi exclude o incurcatura provocata de declaratia din 2017 sau cu platile. Oricum trebuie discutat cu cei de la ANAF.

Pana una alta, daca e nevoie acum de asigurarea de sanatate, raman la ce am recomandat deja: depunere DU acum fara a plati nimic, eventual mers la Casa de Sanatate pentru a grabi inregistrarea ca beneficiar de asigurare, apoi de lamurit la ANAF ce e cu acea datorie. De evitat a plati ceva pana cand nu se clarifica acea datorie; pana in mai la anul e timp berechet pentru a plati.

#18
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Acum sunt perfect lamurit din toate punctele de  vedere. Va multumesc frumos tuturor. O ultima intrebare. Declaratia ce trebuie incarcata in SPV este cumva 212 ?

P.S. Neavand semnatura electronica, voi completa fomrularul pe hartie, il voi scana si voi scrie pe ultima pagina "Conform cu originalul" sau ?

Mentionez si faptul ca nu am momentan nu am o sursa de venit. Nu stiu exact ce formular trebuie sa completez.

Edited by Jemapel_cenzuratul, 09 October 2023 - 21:43.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate