Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 

cum scap de chirias?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#109
legalmente

legalmente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.06.2023

View Postmaladetz, on 24 ianuarie 2024 - 01:42, said:

Chiriasul nu iese si nici nu mai plateste chiria :)
E din ce in ce mai bine...��

#110
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,695
  • Înscris: 25.10.2007
Pt cine mai e interesat de subiect.
Chiriasul nu a parasit imobilul de buna voie.
Am apelat la un executor judecatoresc si l-a dat afara, a durat cam o luna din momentul in care i-am dat banii ( 2000 de lei - a fost cel mai ieftin pe care l-am gasit).
Mi-a lasat si datorii la utilitati si apartamentul necesita reparatii serioase.  Posted Image  Macar am scapat de nemernic.

Acum am alta problema. Terenul aferent acestui apartament este inchiriat de la primarie ( plateam putin, vreo 40 de lei ), si Nicusor Dan s-a gandit sa-mi ceara 500 de lei pe luna. Si retroactiv tocmai din octombrie anul trecut.
Am scris povestea aici: https://forum.softpe.../#entry30594227
Sa-mi bag picioarele, cred ca il pun din nou la inchiriat ca sa platesc chiria pe teren... Posted Image
Problema e ca trebuie sa ma apuc sa-l renovez ca dobitocul a facut prapad . Posted Image
Ii astept pe colegii de pe forum sa-mi explice cum e cu povestea aia cu apartamentele care se platesc singure cu un credt pe 30 de ani. Eu l-am mostenit si tot ies pe minus... Posted Image

#111
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,107
  • Înscris: 15.08.2005
uite de asta nu am vrut sa inchirez apartamentul cand m-am mutat din bucuresti in provincie din 2020 pana in 2023: nu stii peste ce nebun dai
eu am bagat multi bani in renovat apartamenutl (mobila+finisaje) si nu am vrut ca cineva sa il distruga ptr 300-400 euro/luna
am preferat sa il tin gol si sa platesc incalzirea 3 ierni degeaba, dar macar apartamentul a ramas in buna stare
cativa cunoscuti insistau sa il inchiriez, ca scot X euro/an - da, ei au facut calculul pe 12 luni ca si cum ar sta ocupat 12 luni si mai ales ca si cum nu s-ar strica nimic.

#112
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,910
  • Înscris: 27.01.2016

View Postdhaneey, on 09 februarie 2024 - 00:24, said:

Pt cine mai e interesat de subiect.
Chiriasul nu a parasit imobilul de buna voie.
Am apelat la un executor judecatoresc si l-a dat afara, a durat cam o luna din momentul in care i-am dat banii ( 2000 de lei -
Stai puțin ca nu înțeleg.  Cum adica i-ai dat banii? Adicătelea tot tu i-ai dat bani? Ca sa plece sau de ce?

#113
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 17.03.2014
A platit executorul judecatoresc, ala nu vine pe gratis.

@dhaneey, nu il poti executa silit sa iti recuperezi cheltuielile?

#114
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,076
  • Înscris: 18.12.2007

View Postdhaneey, on 09 februarie 2024 - 00:24, said:

Eu l-am mostenit si tot ies pe minus... Posted Image

Din aceleasi motive nu am vrut nici noi sa inchiriem apartamentul cand ne-am mutat. A fost cea mai buna decizie sa il vindem.

#115
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 07.03.2012

View Postccristyan, on 09 februarie 2024 - 09:30, said:

@dhaneey, nu il poti executa silit sa iti recuperezi cheltuielile?

Doar dacă a făcut PV clar și amănunțit și la intrare și la ieșire din imobil și dacă contractul prevede obligații de întreținere imobil în sarcina chiriașului. Dacă nu, nu are temei.

Edited by popicoo, 09 February 2024 - 11:54.


#116
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,695
  • Înscris: 25.10.2007
Pot sa-l dau in judecata, dar procesul dureaza ani de zile, si pana se incheie procesul, ala poate inchide firma.
Si ca sa-l dau in judecata, trebuie sa-mi iau avocat ( care trebuie platit).
Si chiar daca asteapta sa se incheie, la final, s-ar putea sa nu am ce sa execut. Si nu mai recuperez nici banii dati la avocat...

#117
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 18.09.2020
Din punct de vedere juridic, ii opreste ceva/cineva pe proprietari sa-si faca baza lor de date (locala sau nationala) cu chiriasii problema astfel incit inainte de a inchiria proprietatea sa poata sa verifice in acea baza de date daca respectivul chirias este sau nu deja listat de alt proprietar ca fiind chirias problema sau cu posibile restante de plata de la o inchiriere anterioara ?

Edited by cralin, 09 February 2024 - 23:31.


#118
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,695
  • Înscris: 25.10.2007
da, GDPR-ul, n-ai nicio sansa sa faci asta..

#119
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 18.09.2020
Daca nu ar fi nici o sansa din cauza GDPR-ului atunci nici furnizorii de utilitati sau bancile n-ar avea nici o sansa sa isi cunoasca clientela asa cum sint obligati de lege in Romania.
Posted Image

Daca nu ma insel, GDPR-ul spune ca nu pot sa colectez/procesez sau sa divulg la third party date personale despre chirias fara acordul acestuia.

Sint convins ca se poate implementa baza de date si workflow-urile in asa fel incit sa fie conforme cu GDPR fiindca exista si criterii de evaluare bine definite care spun daca esti sau nu compliant cu GDPR.

Edited by cralin, 09 February 2024 - 23:54.


#120
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,843
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdhaneey, on 09 februarie 2024 - 00:24, said:

Pt cine mai e interesat de subiect.
Chiriasul nu a parasit imobilul de buna voie.
Am apelat la un executor judecatoresc si l-a dat afara, a durat cam o luna din momentul in care i-am dat banii ( 2000 de lei - a fost cel mai ieftin pe care l-am gasit).
Mi-a lasat si datorii la utilitati si apartamentul necesita reparatii serioase.  Posted Image  Macar am scapat de nemernic.

Acum am alta problema. Terenul aferent acestui apartament este inchiriat de la primarie ( plateam putin, vreo 40 de lei ), si Nicusor Dan s-a gandit sa-mi ceara 500 de lei pe luna. Si retroactiv tocmai din octombrie anul trecut.
Am scris povestea aici: https://forum.softpe.../#entry30594227
Sa-mi bag picioarele, cred ca il pun din nou la inchiriat ca sa platesc chiria pe teren... Posted Image
Problema e ca trebuie sa ma apuc sa-l renovez ca dobitocul a facut prapad . Posted Image
Ii astept pe colegii de pe forum sa-mi explice cum e cu povestea aia cu apartamentele care se platesc singure cu un credt pe 30 de ani. Eu l-am mostenit si tot ies pe minus... Posted Image
si daca chiriasul iti lasa prapad in apartament, nu poti sa il obligi la despagubiri? Daca iti incendia apartamentul?

#121
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,695
  • Înscris: 25.10.2007

View Posttfmercedez, on 10 februarie 2024 - 14:27, said:

si daca chiriasul iti lasa prapad in apartament, nu poti sa il obligi la despagubiri? Daca iti incendia apartamentul?

Daca incendia apartamentul ii oferea statul cazare la Rahova sau Jilava, si eu ramaneam cu o paguba si mai mare... Asta-i Romania...

#122
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,843
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdhaneey, on 10 februarie 2024 - 19:49, said:



Daca incendia apartamentul ii oferea statul cazare la Rahova sau Jilava, si eu ramaneam cu o paguba si mai mare... Asta-i Romania...
nu exista " asigurare" pentru chirie? Ca la masina. Se constata  starea apartamentului la dare in chirie. La predare de catre chirias, asiguratorul despagubeste  pagubele.  Asigurarea o impune proprietarul in numele chiriasului, preconditie obligatorie.

#123
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,695
  • Înscris: 25.10.2007

View Posttfmercedez, on 10 februarie 2024 - 19:59, said:

nu exista " asigurare" pentru chirie? Ca la masina. Se constata  starea apartamentului la dare in chirie. La predare de catre chirias, asiguratorul despagubeste  pagubele.  Asigurarea o impune proprietarul in numele chiriasului, preconditie obligatorie.

Din cate stiu nu ( ma intreb oare de ce? ), dar felicitari, ai o idee geniala de afaceri. Apuca-te de treaba! Posted Image

#124
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,107
  • Înscris: 15.08.2005
prin Franta stiu sigur ca exista ceva de genul asta ptr chiriasi
daca ala face ceva daune si asigurarea plateste, la urmatoarea chirie ii creste asigurare. daca iar face daune, fie ii creste asigurarea de il ustura, fie nu ii mai face nimeni asigurare si nu mai poate inchiria nimic decat la negru prin vreo vagauna plina de emigranti marocani si negri

Edited by rexx, 10 February 2024 - 23:10.


#125
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,820
  • Înscris: 09.01.2007

View Postrexx, on 09 februarie 2024 - 01:01, said:

am preferat sa il tin gol si sa platesc incalzirea 3 ierni degeaba, dar macar apartamentul a ramas in buna stare
Sfatul lui rexx? Numai fiț săraci! :D

Glumesc, dar multi nu pot sa rateze incasari de gen 400+ eur/luna, pentru ca au de platit credite la ele si alte alea.
Dupa cum zice si OP, el are de platit 500 lei/luna acum impozit (ca deh, teren de la primarie, se pare). Daca nu planuieste sa-l foloseasca in curand, singura optiune valida ar fi sa-l vanda, ca altfel devine costisitor sa-l tii degeaba ani de zile.
...tot chiria e solutia buna pentru majoritatea, dar din ce in ce mai greu sa gasesti oameni carora sa le pese.

#126
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 03.12.2021
Eu as face curat in el si l as pune pe olx la vanzare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate