Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum e sa locuiești la ultimu...

Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior
 Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete
 Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC
 Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 

Despre aparatele de pacanele (slot machines).

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,438
  • Înscris: 14.10.2008
Salutare,

in primul rand nu joc si nu incurajez jocurile de noroc. Am jucat de cateva ori la Loto doar cand a fost mare potul oferit, dar m-am enervat repede si m-am simtit prost sa cheltui bani aiurea pe bilete. Pacanelele sau ruleta nici atat nu m-ar tenta. Nu vreau sa cheltui bani cu ele si in astfel de sali sunt oameni de tipologiile celor cu care nu m-as intelege oricum.

Dar fiind pasionat de orice chestie care merge de la priza, as fi curios in legatura cu slot machines. Imi place doar sa vad salile de pacanele din exterior, au lumini multe, frumoase, colorate, din sala razbate miros de parfum, pe pereti sunt tombole cu veselie maxima.

Eh, aceste slot machines, cum functioneaza, ce sistem de operare au, si mai ales, ce se intampla daca se ia curentul in diversele faze de joc? Se reia apoi jocul de unde a ramas, nu se pierd bani si din cauza penelor de curent, daca se intampla? Este pana de curent un motiv in plus de furie pe jucatori, alaturi de pierderea banilor bagati? Posted Image

Pun intrebarea slots vs power outage si pentru ca Parlamentul vrea sa mute salile de pacanele din oras, de la cea mai stabila retea electrica, in afara oraselor, la mai multe intreruperi de energie electrica.

Am vazut in 2022 sali de pacanele ramase in pana de curent, fata aia frumoasa ce imbie clientii la intrare statea dezamagita la intrare, asteptand sa revina curentul. Apoi din clipuri de vandalizare se vede cum trantirea unui aparat opreste alimentarea la alte 3 slots si la televizorul de deasupra, ele clar nu au baterii incorporate.

Am vazut ca se baga in ele banii ca si cum bagi in terminalele de plata gen Robo BRD. La BRD am observat ca Robo nu are UPS. UPS au mereu bancomatele. Dar mai ales la oras, angajatii bancilor nu au. La BRD le-a dat laptopuri acum, adica baterie incorporata.

Dar o banca Raiffeisen din Piatra Olt, desi rural cu pene multe, pun clientii sa astepte initializarea sistemelor dupa o intrerupere. Nici la tara nu si-au pus UPS. Posted Image

Revenind la slot machines, observ ca in Romania ele sunt foarte expuse vandalizarii. Normal, la pacanele castiga patronul, nu jucatorul, dar jucatorul se supara si sparge aparatele cu scaunul. Oare sunt designed si pentru asta? Accesul la banii din interior nu pare sa fie facil, pare a fi ca la bancomat.

In fine, sunt curios ce se intampla la slots daca se ia curentul in febra jocurilor. Sunt poreclite pacanele pentru ca jucatorul da obsesiv in butonul de start sau ceva si auzi ritmic mereu "pac-pac-pac", doar s-or alinia 3 fructe identice pe ecran. Ecran LCD cu touch screen acum, de fapt ele au cate 2-3 ecrane. Care sunt apoi sparte de looserii furiosi. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 18 September 2023 - 12:08.


#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,672
  • Înscris: 02.08.2021
Rulează Windows.


Edited by Valy_User, 18 September 2023 - 12:29.


#3
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 09.01.2007

View PostNeaceasca85, on 18 septembrie 2023 - 12:04, said:

Am jucat de cateva ori la Loto doar cand a fost mare potul oferit
Desi statistic irelevant, cand sunt poturi mai mari scad sansele, pentru ca joaca mai multi. :P

In rest - https://www.knowyour...a-power-outage/
Gasesti o goaza de informatii daca cauti slot machines power outage. Unele au si alimentare auxiliara, depinde de produs.

Dar stai linistit ca nu o sa scoata nimeni pacanele din orase, sunt doar proiecte ca sa dea bine la alegatori, dar baga prea multi bani la buget ca sa se faca ceva in legatura cu asta.

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,438
  • Înscris: 14.10.2008
Da, vin bani mulți la impozite din pãcãnele. Am un apartament fost magazin ce e doar cu birouri din 2020,in viitor ma gândesc sa îl închiriez la pãcãnele sau altceva cu consum mare de curent, are trifazat.

#5
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,839
  • Înscris: 29.10.2017
Are o memorie nonvolatila care dupa restabilirea energiei electrice reia jocul de unde a ramas.
Problema cu sloturile in Romania e ca organizatorii nu sunt obligati sa afiseze pe aparat procentajul de castig pe care este setat.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,809
  • Înscris: 15.06.2004

View PostValy_User, on 18 septembrie 2023 - 12:20, said:

Rulează Windows.

Alea misto sunt alea mecanice de pe vremuri...

Neceasca - de UPS -uri ai auzit ?

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,438
  • Înscris: 14.10.2008
Ar fi chiar un trist 20%.

View Posteiffel, on 18 septembrie 2023 - 12:45, said:

Alea misto sunt alea mecanice de pe vremuri...

Neceasca - de UPS -uri ai auzit ?
Am auzit dar era bezna in sala cand s-a luat curentul. Nu vad UPS-uri la pacanele, vad mereu la bancomate, la servere. Posted Image

Mecanice cred ca am vazut pe litoral in anii 90.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,809
  • Înscris: 15.06.2004

View PostNeaceasca85, on 18 septembrie 2023 - 12:31, said:

Da, vin bani mulți la impozite din păcănele. Am un apartament fost magazin ce e doar cu birouri din 2020,in viitor ma gândesc sa îl închiriez la păcănele sau altceva cu consum mare de curent, are trifazat.

Esti la periferia orasului ? Ca urmeza sa le mute pe toate in afara...

View PostNeaceasca85, on 18 septembrie 2023 - 12:46, said:

Mecanice cred ca am vazut pe litoral in anii 90.
Erau si in 70' si in 80'
Ma dadeau mereu afara pe motiv ca sunt minor. Eu doar ii enervam ca le luam banii :D

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,438
  • Înscris: 14.10.2008
Tocmai ca nu sunt la periferie. Am ridicat problema asta, visez sa inchiriez apartamentul cu birouri (daca birourile pleaca vreodata de aici) la pacanele sau pariuri. In Slatina pacanele sunt in centrul orasului. Numeri cam vreo 10 sali sau usor peste. Langa shaormerie sunt 2 sali una langa alta, Zone Club si Joker. Iau shaorma si dupa aia trec pe langa cele 2 sali de jocuri de noroc. Moaca rea de filme de groaza a Jokerului arata adevarata fata a acestor jocuri. Posted Image

#10
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 24.11.2002
Ce mica e Slatina aia de are doar 10 sali in centru.
Exista  mai multe generatii, cu diverse metode. Dar cu siguranta nu e ok sa te prinda o pana din asta si sa fii la "ghiseu" de pacanele.

#11
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018

View Poststalker2142, on 18 septembrie 2023 - 12:32, said:

Are o memorie nonvolatila care dupa restabilirea energiei electrice reia jocul de unde a ramas.

Cand te gandesti ca nu i-a trecut nimanui prin cap sa puna un UPS in magaoaiele alea.

Ah, wait...

Edited by abac, 18 September 2023 - 13:18.


#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,116
  • Înscris: 09.08.2005

View PostTehCube, on 18 septembrie 2023 - 12:24, said:

Desi statistic irelevant, cand sunt poturi mai mari scad sansele, pentru ca joaca mai multi. Posted Image
Ha? Ai și o justificare pentru asta?
Că în mintea mea fie că ești singurul care joacă, fie mai sînt un milion de jucători, șansele să iasă combinația ta sînt fix aceleași.

#13
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 09.01.2007
Da, asa e. In schimb cresc sansele ca sa trebuiasca sa imparti premiul, mai ales daca nu e cel mare, categoriile II/III se impart mai des cand sunt multi jucatori. Era un gimmick d-asta de genu'.

#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,051
  • Înscris: 13.07.2011
Unul dintre cel mai mare producator de pacanele este firma austriaca Novomatic. Ei ruleaza pe 4 sisteme OS, Novoline, Coolfire, Impera si GGA. Fiecare tara are legi diferite cand vine vorba de jocurile de noroc, astfel ca fiecare OS este adaptat tarii respective. Din cate stiu in Romania se foloseste Coolfire.

Multe aparate moderne au sistem backup. Daca raman fara curent sau se blocheaza, ai nevoie de un reset, dar in general isi pastreaza jocul ulterior. Modelele vechi nu aveau un astfel de backup, astfel ca trebuia sa discuti cu personalul si in general ori se verificau camerele, ori aveai ghinion. Uneori erau si manipulate in asa fel incat atunci cand tu castigai sume frumoase, ele "ramaneau" fara curent.

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,438
  • Înscris: 14.10.2008
Pai nici camerele nu au UPS. Posted Image Ce se intampla cu 3 secunde inainte de oprirea energiei electrice nu apuca sa mai fie scris pe HDD la DVR sau SD Card la astea IP. Asa ca se putea lua in considerare faza de joc in care era pe ultima fotograma din DVR.

Dar memoria de tip EEPROM e cea mai buna solutie, cu reluarea jocului din punctul in care a ramas. Orice PC de la Windows XP incoace salveaza periodic pe HDD, in Word pierzi doar 2-3 randuri (lucrez in Word si am patit) dar pana si Youtube se reia din secunda in care ti s-a oprit. Posted Image

#16
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 24.11.2002
Inseamna ca nu sunt camerele autorizate prinr-un proiect, daca nu functioneaza dupa picarea energiei electrice de la retea.
Iar numarul de scrieri intr-o memorie EEPROM este si el limitat, dupa o anumita valoare(poate 10.000 la 100.000) nu iti mai garanteaza producatorul ca o sa citesti exact ce ai scris.
Daca iti pica energia electrica si atunci scriai pe HDD sau SSD, s-ar putea sa iti corupa si mediul de stocare si sa nu mai booteze.

Edited by vestale, 18 September 2023 - 14:28.


#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,438
  • Înscris: 14.10.2008
Niciodata nu mi s-a intamplat asta. Am inchis magazinul, asa ca pot spune linistit ca PC-ul de la vanzatoare si-a incasat 20 de stingeri cand tot sarea o siguranta si mi-a luat timp sa identific ce anume facea scurt. Nu a avut nimic. Scanam cu codul de bare intre 2012 si 2020, cand nu era curent se nota pe foaie si se scana ulterior.

La DVR, primul HDD a tinut decembrie 2010-aprilie 2017, incasand toate penele de curent in regim de oras (adica mai putine decat ar fi la taranoaia) si din 2017 merge si acum acel HDD, Toshiba, ala vechi era Seagate. DVR-ul nu mai are niciun fel de suport tehnic dar inca merge, nu m-am indurat sa-l opresc cand s-a inchis magazinul si cand va crapa, nu cred ca voi instala altul. Daca inchiriez, chiriasii vor instala sistemele lor, logic.

Acasa si la tara am pus camere IP Tapo si D Link, nici ele nu merg fara curent, dar m-am enervat la tara unde in 22 iulie nu s-a inregistrat nimic la o furtuna, s-a luat curentul inainte sa inceapa vijelia si a stat luat 10 ore, asa ca am pus a 6-a camera in varianta cu acumulator, Wowstep pe app Cloud Edge. Ea inregistreaza si fara curent, dar voi putea vizualiza inregistrarile dupa ce revine curentul. Posted Image

Sunt convins ca UPS la camere video exista cu caracter de exceptie. Poate in banci sa fie obligatoriu. Nici primaria la alea stradale nu are. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 18 September 2023 - 14:40.


#18
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,036
  • Înscris: 15.04.2019

View Poststalker2142, on 18 septembrie 2023 - 12:32, said:

Problema cu sloturile in Romania e ca organizatorii nu sunt obligati sa afiseze pe aparat procentajul de castig pe care este setat.
Ar fi frumos. Si cine ar putea - si ar vrea - sa verifice corectitudinea informatiei afisate? :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate