Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Recomandare banca

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
rauls_s

rauls_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 12.12.2010
Ce banca si ce fel de card sa aleg daca vreau sa emigrez (o perioada) si sa-mi fie mai avantajos sa scot banii folosind cardul? Nu am mai folosit banca/card de multa vreme, momentan nu am cont in nicio banca, stiu ca nu pot trece granita cu prea mult cash la mine.

#2
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
la ING ai comision 0 la retrageri in strainatate. doar ca trebuie sa ai un venit recurent pe care sa-l incasezi la ei.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Depinde cat timp vrei sa emigrezi si unde.
Sumele mai mari de 10k de euro trebuue declarate la vama si posibil sa iti ceara sa dovedesti sursa lor.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Nu (prea) conteaza
Orice card de la orice banca din Romania merge oriunde in Europa
Nivelul comisionului este enervant de similar - undeva la 1,5% + 2 euro - cam la toate bancile

View Posthorhescu, on 07 septembrie 2023 - 11:47, said:

la ING ai comision 0 la retrageri in strainatate. doar ca trebuie sa ai un venit recurent pe care sa-l incasezi la ei.

ING (probabil) nu dar, daca folosesti alt ATM este foarte posibil sa platesti comision separat

#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,988
  • Înscris: 24.04.2013
Depinde foarte mult unde vrei sa mergi. Sunt parti ale lumii unde Visa e de baza iar Mastercard nu e acceptata aproape deloc, in altele Mastercard rules. Mai sunt si alte branduri de carduri, cum ar fi American Express, dar din acestea nu cred ca [mai] emite nimeni de la noi. Asta e ceea ce trebuie sa lamuresti in primul rand, ca un card sub un brand neaaceptat acolo unde te duci nu te ajuta cu nimic nici gratis sa fie.

A doua e ca nu cumva sa fie nevoie de card de credit, nu de debit. Ca unii stramba din nas la cardurile de debit, depinde cum e cutuma in tara unde te duci.

Alltfel, daca Visa debit sunt acceptate in tara respectiva, o solutie este VISA Multicurrency de la CEC. Ai conversii din LEI la curs BNR pentru plati in 9 valute (sau fara nici o conversie daca ai cont in valuta respectiva si disponibil suficient), retrageri gratuite de la bancomate in UE si primii 1000LEI lunar (in echivalent) in restul lumii. Iei doar acest card, fara vreun pachet, si ai card + conturi + mobile banking fara nici un cost de administrare.

#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,426
  • Înscris: 28.10.2018

View Postsags, on 07 septembrie 2023 - 12:17, said:

Sunt parti ale lumii unde Visa e de baza iar Mastercard nu e acceptata aproape deloc,

Nu exista ineptie mai mare.

Daca te referi la Rusia, Iran, Liban, Korea de Nord, si or mai fi si altele, acolo nu merg cardurile deloc sau nu le foloseste nimeni chiar daca merg (Liban -> stat falimentar, sistem bancar prabusit).

Dar in alte parti, nu exista sa accepte Visa si nu Mastercard. Sau invers.

Edited by abac, 07 September 2023 - 12:27.


#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,988
  • Înscris: 24.04.2013
@abac: Mersi de ineptie. Probabil ai vizitat tu toata lumea si ai verificat. Dar un coleg de serviciu a fost in 2020 in Australia si acolo i-a trebui Visa, cei la care s-a dus i-au spus din timp ca acolo nu prea are ce face cu un Mastercard-ul (pe care il avea deja). Acolo pentru plati la magazine iti trebuie American Express sau Visa. La banci da, poate merg de toate.

#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
cel mai simplu si mai ieftin este cont la banca locala acolo.

#9
rauls_s

rauls_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 12.12.2010

View PostAlexEn, on 07 septembrie 2023 - 11:48, said:

Depinde cat timp vrei sa emigrezi si unde.
Sumele mai mari de 10k de euro trebuue declarate la vama si posibil sa iti ceara sa dovedesti sursa lor.

Asta pentru cash, de aia imi fac card. Ma intreaba cineva cati bani am in banca la vama?

#10
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,378
  • Înscris: 11.08.2003
Aa..Revolut?

#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,109
  • Înscris: 09.01.2007

View Postrauls_s, on 07 septembrie 2023 - 12:57, said:

Ma intreaba cineva cati bani am in banca la vama?

what ?!

#12
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,715
  • Înscris: 13.03.2005
Dacă mergi în într-o țară din Uniunea Europeană cardul cel mai potrivit poate fi cel de la CEC Visa multicurrency, ca ai retrageri gratuite la bancomat, maxim 1500 € pe zi, iar dacă este alimentat cu lei, la plata cu cardul în euro (sau în celelalte opt valute atașate cardului), conversia se face la curs BNR.

#13
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 24.07.2022

View PostAlexEn, on 07 septembrie 2023 - 11:48, said:

Depinde cat timp vrei sa emigrezi si unde.
Sumele mai mari de 10k de euro trebuue declarate la vama si posibil sa iti ceara sa dovedesti sursa lor.
eu am trecut. pare ca nu m-au scanat de bani...

#14
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 22.10.2007

View Postrauls_s, on 07 septembrie 2023 - 12:57, said:

Asta pentru cash, de aia imi fac card. Ma intreaba cineva cati bani am in banca la vama?
Nu stiu daca la toate bancile, dar la noi iti deschid mai nou cont doar daca faci dovada sursei de unde provin. Adica daca -i faci din fete la produs sau din pacanele, nu prea merge

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View PostPunter, on 07 septembrie 2023 - 15:44, said:

eu am trecut. pare ca nu m-au scanat de bani...

Nu te ia nimeni la scanat de bani. Dar regulile asa spun, ca trebuie sa te duci sa ii declari.
Daca vrei tu sa nu, treaba ta.

#16
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 17.05.2010
Sumele cash trebuie declarate. Nu trebuie să declari că ai 50k euro în depozite legate la contul curent pe care il poti accesa cu cardul din portofel.

#17
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Mai exact sumele cash sau bunurile de valoare (ex. bijuterii) aflate in posesia ta la granita/control... nu intreaba pe toata lumea eventual va fi o intrebare gen: ''aveti ceva de declarat?''.
Asta la granitele auto si doar daca vamesul ''simte'' ceva (te ''citeste'' imediat) ... la aeroport te scaneaza/controleaza ei din start.
Nu mai stiu cat e limita acum dar prin anii '90-'2000 trebuia sa declari daca ai mai mult de 10K $ in cash sau bijuterii... eu treceam cu cash 5-6K fara probleme chiar era indicat sa ai mai mult de 1-2K $ in anii '90, in perioada aia cu vize/invitatii respectiv dovada de gazduire si alte tampenii.
Cat despre banca... ING ca sa primesti venitul din Romania si acolo unde mergi adaugi ce fintech multi-valuta doresti (Revolut, Wise, Zen), pentru a avea alternativa de plata

Edited by rz, 08 September 2023 - 08:45.


#18
rauls_s

rauls_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 12.12.2010
Ok, ING. Ce fel de card si ce fel de cont sa cer la ING (sa nu-mi dea ei din oficiu ceva bun doar pentru ei ...).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate