Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

LG 2023 65UR81003LJ canale tv

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
https://www.emag.ro/...rch-Action=view pareri?

#20
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

 djhappy89, on 02 septembrie 2023 - 20:02, said:


si eu am tot de la lg tot 2020 tot 55 inch si se vede bine tot .. oare asa o fi pe 65 inch ???
Sunt colegi pe aici care au acelasi model ca al meu dar pe 65 inch si spun ca se vede bine.

#21
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
hmm unde mai gasesc eu acum model din 2020? ai idee?

mai si la mine se vad bine unele canale gen nat geo hd , digi hd antena 1 hd , dar altele gen pro tv digi 1,2,3,4, hd ( in special pe fotbal ) sunt praf . adica se vede mai bine la cel de 139 din 2020

#22
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Pai oled nu trebuie sa iei din 2020. Exista o gramada modele actuale.

Dar oled de 65 inch e cam scump.

#23
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
Acum eu nu pot sa imi explic urmatoarea faza .... daca era sa se vada prost pe digi sport 1 la fotbal cum zic eu , de ce burtiera sau sus in colt unde este afisat scorul se vede tipla ? tind sa cred ca poate nu e din tv ...reclamele in mare parte (80 la suta) se vad tipla ...oare suntfacute in alt format habar nu am..gen reclame la ldll super bet etc

 MMike, on 02 septembrie 2023 - 21:43, said:

Pai oled nu trebuie sa iei din 2020. Exista o gramada modele actuale.

Dar oled de 65 inch e cam scump.
  da scuze am omis ca tu ai spus ca ai oled ... da este extrem de scump oled la diagonala de 164

#24
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Reclamele se vad bine pe orice tv.
Burtiera si scorul nu sunt de referinta pentru imagine, conteaza ce si cum se vede in spate fotbalul.

Fa retur si mergi pe alta marca mai buna, Samsung, daca nu-ti permiti Sony (sau LG oled) de 65 inch.

Diagonala de 65 inch e pretentioasa la imagine. Daca tv-u nu are un procesor bun, nu se va vedea prea bine pe aceasta diagonala.

#25
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011

 MMike, on 02 septembrie 2023 - 22:07, said:


Fa retur si mergi pe alta marca mai buna, Samsung, daca nu-ti permiti Sony (sau LG oled) de 65 inch.

Diagonala de 65 inch e pretentioasa la imagine. Daca tv-u nu are un procesor bun, nu se va vedea prea bine pe aceasta diagonala.
Sa incerc cu acesta ? Televizor SAMSUNG LED 65CU8072, 163 cm, Smart, 4K Ultra HD, Clasa G (Model 2023)

#26
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 06.11.2014
Il cumperi, il testezi, daca nu-i ce trebuie, retur si lui. Apoi mai strangi niste bani si cumperi ceva mai de varf.

#27
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 djhappy89, on 02 septembrie 2023 - 20:02, said:


si eu am tot de la lg tot 2020 tot 55 inch si se vede bine tot .. oare asa o fi pe 65 inch ???
Mai ești in perioada de retur? Dacă da atunci fă-i vânt si iei altu.
Eu unul nu înțeleg de ce vă aruncați la diagonale tot mai mari pe bani putini..,este posibil ca ce depășește 55 inch să trebuiască mărit si bugetul.
Majoritatea nu înțeleg că diagonala cât mai mare a unu tv nu înseamnă totul, sunt alți parametri ai imaginii care contează mai mult....poftim,al tău degeaba are 65 inch dacă nu poate procesa mișcarea/motionul...
Știi ce mi-am luat eu la 3100 lei? Un Sony de 43 inch....da,e mic dar are imagine tată, procesează de rupe ,se văd programele tv de rup .
La televizoare marea provocare o reprezintă Upscallingul, adică capacitatea tv-ului de a reda conținut video de rezoluție scăzută.
Că pe 4k toate se văd ok.
Când te duci să iei un televizor de tip Led îi zici lu ăla din magazin să comute pe cablu tv(dacă există posibilitatea), respectiv iei la tine un stick usb cu filme cu scene întunecate si multă mișcare,aici se observă imediat limitarea tv-ului..
Că pe câmpuri cu flori si peisaje din Elveția în 4k ,toate se văd bine,repet.

 djhappy89, on 03 septembrie 2023 - 07:55, said:


Sa incerc cu acesta ? Televizor SAMSUNG LED 65CU8072, 163 cm, Smart, 4K Ultra HD, Clasa G (Model 2023)
E slab: https://www.rtings.c.../samsung/cu8000

Attached Files


Edited by missionnad, 03 September 2023 - 11:08.


#28
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 06.11.2014
La 43".. daca mai stai si la 2..3 metri distanta de el, normal ca are imagine :D

#29
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 iZet, on 03 septembrie 2023 - 12:05, said:

La 43".. daca mai stai si la 2..3 metri distanta de el, normal ca are imagine :D
Aaaa....si dacă stau mai aproape, un tv Sony nu se vede bine , nu???

#30
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011

 missionnad, on 03 septembrie 2023 - 11:05, said:


Mai ești in perioada de retur? Dacă da atunci fă-i vânt si iei altu.
Eu unul nu înțeleg de ce vă aruncați la diagonale tot mai mari pe bani putini..,este posibil ca ce depășește 55 inch să trebuiască mărit si bugetul.
Majoritatea nu înțeleg că diagonala cât mai mare a unu tv nu înseamnă totul, sunt alți parametri ai imaginii care contează mai mult....poftim,al tău degeaba are 65 inch dacă nu poate procesa mișcarea/motionul...
Știi ce mi-am luat eu la 3100 lei? Un Sony de 43 inch....da,e mic dar are imagine tată, procesează de rupe ,se văd programele tv de rup .
La televizoare marea provocare o reprezintă Upscallingul, adică capacitatea tv-ului de a reda conținut video de rezoluție scăzută.
Că pe 4k toate se văd ok.
Când te duci să iei un televizor de tip Led îi zici lu ăla din magazin să comute pe cablu tv(dacă există posibilitatea), respectiv iei la tine un stick usb cu filme cu scene întunecate si multă mișcare,aici se observă imediat limitarea tv-ului..
Că pe câmpuri cu flori si peisaje din Elveția în 4k ,toate se văd bine,repet.


E slab: https://www.rtings.c.../samsung/cu8000

Da sunt in perioada de retur.
2) nu am mai cumparat pana acum un tv cu o diagonala asa mare . Am crezut ca sunt ok, dar este adevarata vorba ca, cu cat iei diagonala mai mare cu atat rezolutia nu o sa mai fie atat de clara ca la un tv mai mic. Parerea mea ca daca vrei sa vezi poza treb sa dai undeva la 6.000 de lei pe un tv de 164cm ( da ai si calitate ) pentru mine este mult este mult ai 4000 pt nivelul meu de ce sa ma dau mare , atata pot atata duc …
3) M-am uitat mai atent la tv ieri am luat cam la rand posturile hd si tinand cont ca e o diagonala asa mare nici nu stau asa departe de el 3 metri) cred ca e ok. Sunt unele posturi care se vad un pic mai rau dar cred ca e de la transmisia lor.
Da cea mai mare problema la tv este la fotbal cand se misca imaginea asa cum spui tu ca nu proceseqza imaginea.
4) Ai dreptate nu am ce zice !




Din punctul meu de vedere sunt doua variante ori raman cu acesta ori caut an mai vechi de lanasare si poate gasesc unul cu specificatii mai ok.

Vreau sa va intreb si urmatorul aspect … voi credeti ca acest tv care l-am luat este el defect? Gen are o problema? Adica daca i-au altul acelasi model e posibil sa fie mai ok? Ca e posibil sa fi inteles eu gresit ceea ce spuneti …

In alta ordine de idei ce tv pe piata gasesc la 3500 de lei cu o diag de 164 cm  mai ok decat ce am cumparat? Voi stiti mai multe decat mine …

#31
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,721
  • Înscris: 31.12.2013
Dacă am privi doar 4K și FHD la bitrate decent, ar fi OK cam toate televizoarele. Dar 576 sau 720 de linii orizontale arată rău chiar și pe cele mai scumpe televizoare la diagonale mari. Trebuie din start să reduci din pretenții dacă vrei o diagonală mare pentru canalele TV.

#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,432
  • Înscris: 01.12.2001
Ce provider TV ai?
Pe Eurosport4k cum se vede?
Sau pe Eurosport HD?
Ai prin vecini unde sa verifici la același provider un tv tot așa de mare?


#33
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
Rds !
Nu are nimeni in bloc un tv asa mare am intrebat ieri … are unul da are oled deci ma duc degeaba la el sa vad
Nu am Eurosport 4k
Eurosport HD se vede acceptabil . Da o sa revin cu replay ca sa ma mai uit inca odata …

Edited by djhappy89, 03 September 2023 - 15:26.


#34
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 djhappy89, on 03 septembrie 2023 - 15:00, said:

Voi stiti mai multe decat mine
Ok ești limitat financiar ,am înțeles..
Dar REDU DIAGONALA ,ia unul de 50 inch(125 cm) ,pe bune chiar ai nevoie de ditamai televizorul intr-un apartament de bloc?
Iei un tv de 50 inch în bugetul tău, respectiv maxim 4000 lei.
Nu știu să îți spun dacă e defect sau nu,du-l înapoi de unde l-ai luat și faci comparații în magazin cu alte tv-uri.

 eddy_teer, on 03 septembrie 2023 - 15:04, said:

Dacă am privi doar 4K și FHD la bitrate decent, ar fi OK cam toate televizoarele. Dar 576 sau 720 de linii orizontale arată rău chiar și pe cele mai scumpe televizoare la diagonale mari. Trebuie din start să reduci din pretenții dacă vrei o diagonală mare pentru canalele TV.
Majoritatea programelor în format Full HD la1080i furnizate de Vodafone(fostul UPC) si Digi se văd binișor/ok ...Nu avem din păcate 1080p ..Dar se poate trăi si fără asta.
Ideea este să nu ne înfigem la diagonale foarte mari deoarece materiale de rezoluție mica-medie se vor vedea pixelat.

#35
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Tv mare si bun pe bani putini nu se gaseste.
La banii respectivi, poate unu de 55 inch sau mai sigur unu de 50.

Sau stai la panda dupa o promotie.

#36
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011

 dorin_2k, on 03 septembrie 2023 - 15:11, said:

Ce provider TV ai?
Pe Eurosport4k cum se vede?
Sau pe Eurosport HD?
Ai prin vecini unde sa verifici la același provider un tv tot așa de mare?

 djhappy89, on 03 septembrie 2023 - 15:23, said:

Rds !
Nu are nimeni in bloc un tv asa mare am intrebat ieri … are unul da are oled deci ma duc degeaba la el sa vad
Nu am Eurosport 4k
Eurosport HD se vede acceptabil . Da o sa revin cu replay ca sa ma mai uit inca odata …

pe eruosport depinde de sportul care e difuzat. La ciclism se vede mai rau. obser ca am si cateva canale care se pixeleaza iar unele nu merg deloc digi word hd digi animal hd ...acestea doua nu imi mergeau nici la vechiul tv . am impresia ca e ceva de la cablu ca daca misc de el posturile pixelate dau sa isi revina temporar..am comandat si niste mufe care spunea lumea ca sunt calitative poate o fi si de aici ...Attached File  IMG_9735.jpeg   424.3K   10 downloads

Edited by djhappy89, 03 September 2023 - 17:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate