Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...
 Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare
 Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 

Salariu în plic!

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#73
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,511
  • Înscris: 08.12.2006

View Postcrischir, on 31 august 2023 - 16:33, said:

Sunt de ajuns 2-3 fara nazuri !
Nepalezii nu comentează ;)

#74
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Nici o sansa, nu ai vazut ca isi rupe gatul sa fuga din RO ?! Posted Image

#75
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023

View Postantinari, on 31 august 2023 - 16:26, said:

Așteaptă altii 100 la ușa, nu?

E dreptul lui să se comporte cum vrea mușchiul lui că doar e la el acasă, însă treburi din astea spun multe...

#76
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,571
  • Înscris: 02.09.2006

View Postcrischir, on 31 august 2023 - 14:47, said:

Ma faci sa rad Posted Image, nu sa uitat grecul urat la tine ?! In ce piete.. Agora ?
Da stiu ca cheltui 15 euro / zi cash pe floricele, porumb copt, gogosi.. Posted Image, eu sunt mai sarac..
Rizi ca desteptul, daca n-ai iesit din sat, n-ai de unde sa stii!

#77
chriss

chriss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 14.08.2004

View Postcrischir, on 31 august 2023 - 16:23, said:

Dupa cum ai pus problema.
Zii mersi ca a spus clar, eu iti aratam usa numai daca comentai. Daca erai calificat sa pui conditii era altceva, dar ca sofer cu cat. B se gasesc pe toate drumurile.
Am pus problema cu zona gri, cum mi am permis? nu-i așa?
Și pentru cunoștințele tale sunt profesionist, nu că trebuia să mă justific în fața ta.

#78
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,499
  • Înscris: 17.04.2006

View Postchriss, on 31 august 2023 - 16:19, said:

Cum cine?angajatorul, doar nu paznicul.

Nu ai inteles ce am intrebat?

#79
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023

View Postchriss, on 31 august 2023 - 16:46, said:

Am pus problema cu zona gri, cum mi am permis? nu-i așa?
Și pentru cunoștințele tale sunt profesionist, nu că trebuia să mă justific în fața ta.

Daca erai profesionist nu aveai oferta de 1 900 lei si 500 lei bonificatii care se pot transforma in bonuri valorice departe de zona gri.
Daca erai profesionist gaseai la 6 000 lei si 500 lei bonificatii asta ca sa stii .
Oricum dupa socoteala me prefer sa am pe carte 400 euro si 900 euro in mana sa imi cumpar o casa, pamant, aur...Posted Image de ce sa dau la stat 400 euro/ luna ?!

View Posttytysor, on 31 august 2023 - 16:44, said:

Rizi ca desteptul, daca n-ai iesit din sat, n-ai de unde sa stii!

Desigur merg din 2003 anual in GR Posted Image

Edited by crischir, 31 August 2023 - 17:12.


#80
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Bine ati venit in lumea reala, in Romania!

Cine citeste statistica stie ca exceptand marile oras, salariul MINIM este standard.
Exceptand firmele mari, adesea multinationale, salariul minim ramane baza.

Sunt atat de multi angajati pe salariul minim, iar guvernul il mareste foarte des si galopant, inca salariul minim s-a apropiat periculos de salariul mediu.

Atat duce economia romaneasca, deci eu zic sa o inchidem si se emigram!

Acum cativa ani vorbeam cu un director de la multinationala, pe facility management (curatenie, utilitati etc).

- mergea cu oferta la clienti si le arata: salariul minim angajat, si 5% cota lor de adaos (experienta, organizare etc).
Teoretic salariul minim e acelasi la toata lumea.
- concurenta venea cu oferta MULT sub a sa, pentru ca plateau la negru si pe CM angajatii aveau 2-4 ore, deci salariu minim, dar pe jumatate din timp + taxe mult mai mici.

Desigur, angajatii erau platiti mai bine per total la firmele locale, care lucrau ilegal.
Nu va faceti iluzii de scos bani ca dividende.
Avans spre decontare si inchidererea firmei anual.

Acum ganditi-va cate firme de curierat mari mai stiti sa existe pentru Romania:

1. Fan Curier (cred ca e cea mai mare)
2. Cargus (care lucreaza cu subcontractori, vai de capul lor).
3. Sameday - care e jucaria eMAg si din ce am inteleg sunt scumpi si nu lucreaza cu clienti PF.
4. Pink Curier - fima care a castigat niste contracte cu statul si nu trimite facturile/declaratiile de impunere
5. Dragon star - ieftin pentru chestii grele, lucreaza ca si Cargus
6. Bookurier - astia livreaza pentru cateva magazine online.

Daca am ratat ceva important, imi cer scuze.

Ideea e ca costurile cu salariile, combustibilul si investitiile sunt imense.
Piata e mica.
De ce credeti ca nu avem si noi un Fedex/DHL/Multinationala pentru livrarile interne?

Pentru ca piata e prea mica si e sensibila la pret!

La mine curieri Fan s-au tot schimbat, adica de obicei nu pleaca la concurenta ci se apuca de altceva sau de transporturi IntraEuropene, unde se fac mault mai multi bani, mai ales cand sunt inca tineri.

Fan Curier este o firma cu foarte multi angajati.
Pot intelege dorinta de a "economisi", dar sincer e foarte greu sa platesti la negru cand ai mii de angajati.

Cineva tot sufla si iese cu scandal. Riscul e prea mare.

https://www.zf.ro/co...-colete-4524640

Intreb si eu ca prostul.
Cat credeti voi ca ar fi un salariu "bun" (NET) pentru un curier ?
Apoi inmultiti cu 2, ca sa aflati care sunt costurile totale.

Edited by Ahasverus, 31 August 2023 - 17:39.


#81
chriss

chriss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 14.08.2004

View Postcrischir, on 31 august 2023 - 17:03, said:



Daca erai profesionist nu aveai oferta de 1 900 lei si 500 lei bonificatii care se pot transforma in bonuri valorice departe de zona gri.
Daca erai profesionist gaseai la 6 000 lei si 500 lei bonificatii asta ca sa stii .
Oricum dupa socoteala me prefer sa am pe carte 400 euro si 900 euro in mana sa imi cumpar o casa, pamant, aur...Posted Image de ce sa dau la stat 400 euro/ luna ?!



Desigur merg din 2003 anual in GR Posted Image
Uite îți spun că să nu mă înțelegi greșit, sunt profesionist am lucrat în Europa, nu am mai vrut,cred că înțelegi și de ce, aici venisem ptr un post de curier mașina mică(dubă).
Sigur că aș fi putut una sau alta, eu m am referit specific pe ce am pățit, atâta tot,nu vreau sa fac polemică cu nimeni, decât am împărtășit cu voi din experiența mea cu acest francizor Pascal SRL.

#82
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,022
  • Înscris: 20.10.2015

View Postchriss, on 31 august 2023 - 12:35, said:

Parte din salariu în plic!

Vă salut oameni buni.
Este incredibil ce se întâmplă în această țară!te duci la un interviu vb aici despre o mare companie Fan Curier, și te trezești că după ce ți se oferă salariul minim, se pare că este sport național, foarte multe firme practica salarii mizere de 2000-2200 până în 2400-2500 lei.
Revenim, deci minim 1900 lei brut 3000 trecut în contract și diferența,nu vă gândiți la cine știe ce sumă, în plic oameni buni!
Știu, nu sunt primi nici ultimii care practica dar cu ce este diferit de începutul anilor 2000?are rost sa reclami pe undeva? mă îndoiesc că nu se știe, mor oamenii și nu se face nimic....
Explicați-mi și mie cum este posibil firme, companii mari cu profit mare, să plătească atât de mizer, și sā mai  și eludeze statul?
Companii, multinaționale plătesc infect, dăm în plic, mă întreb in Elveția a doua zi o companie dacă s-ar fi gândit să dea în plic o parte din venit, mai era a doua zi deschisă? doar mă întreb....
Trist...

Ce firma e? Cine-ti varsa banii in banca?
Nu seamana a Fan Curier

#83
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,013
  • Înscris: 14.03.2013

View Postkolfleading, on 31 august 2023 - 15:45, said:

In Romania, 5 luni pe an lucrezi pentru Stat si 7 luni pe an pentru tine. Posted Image
In cele 5 luni, lucrezi ca sa ai si tu drumuri si autostrazi de calitate, scoli de calitate cu profesori bine platiti si motivati, spitale de calitate, Politie de calitate, etc.
Cam pe cand si asta? Ca de platit noi tot platim de zeci.

Edited by jm2010, 31 August 2023 - 17:47.


#84
chriss

chriss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 14.08.2004

View PostAhasverus, on 31 august 2023 - 17:35, said:

Bine ati venit in lumea reala, in Romania!

Cine citeste statistica stie ca exceptand marile oras, salariul MINIM este standard.
Exceptand firmele mari, adesea multinationale, salariul minim ramane baza.

Sunt atat de multi angajati pe salariul minim, iar guvernul il mareste foarte des si galopant, inca salariul minim s-a apropiat periculos de salariul mediu.

Atat duce economia romaneasca, deci eu zic sa o inchidem si se emigram!

Acum cativa ani vorbeam cu un director de la multinationala, pe facility management (curatenie, utilitati etc).

- mergea cu oferta la clienti si le arata: salariul minim angajat, si 5% cota lor de adaos (experienta, organizare etc).
Teoretic salariul minim e acelasi la toata lumea.
- concurenta venea cu oferta MULT sub a sa, pentru ca plateau la negru si pe CM angajatii aveau 2-4 ore, deci salariu minim, dar pe jumatate din timp + taxe mult mai mici.

Desigur, angajatii erau platiti mai bine per total la firmele locale, care lucrau ilegal.
Nu va faceti iluzii de scos bani ca dividende.
Avans spre decontare si inchidererea firmei anual.

Acum ganditi-va cate firme de curierat mari mai stiti sa existe pentru Romania:

1. Fan Curier (cred ca e cea mai mare)
2. Cargus (care lucreaza cu subcontractori, vai de capul lor).
3. Sameday - care e jucaria eMAg si din ce am inteleg sunt scumpi si nu lucreaza cu clienti PF.
4. Pink Curier - fima care a castigat niste contracte cu statul si nu trimite facturile/declaratiile de impunere
5. Dragon star - ieftin pentru chestii grele, lucreaza ca si Cargus
6. Bookurier - astia livreaza pentru cateva magazine online.

Daca am ratat ceva important, imi cer scuze.

Ideea e ca costurile cu salariile, combustibilul si investitiile sunt imense.
Piata e mica.
De ce credeti ca nu avem si noi un Fedex/DHL/Multinationala pentru livrarile interne?

Pentru ca piata e prea mica si e sensibila la pret!

La mine curieri Fan s-au tot schimbat, adica de obicei nu pleaca la concurenta ci se apuca de altceva sau de transporturi IntraEuropene, unde se fac mault mai multi bani, mai ales cand sunt inca tineri.

Fan Curier este o firma cu foarte multi angajati.
Pot intelege dorinta de a "economisi", dar sincer e foarte greu sa platesti la negru cand ai mii de angajati.

Cineva tot sufla si iese cu scandal. Riscul e prea mare.

https://www.zf.ro/co...-colete-4524640

Intreb si eu ca prostul.
Cat credeti voi ca ar fi un salariu "bun" (NET) pentru un curier ?
Apoi inmultiti cu 2, ca sa aflati care sunt costurile totale.
De acord cu ce ai scris mai sus, menționez că nu am spus de muncă la negru ci de plic adică muncă la gri.
În privința salariului net minim 3000 fără alte beneficii, acum sigur mulți poate vor zice cum domnule atâția bani,da, și este muncă acolo.

#85
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023

View Postchriss, on 31 august 2023 - 17:41, said:

Uite îți spun că să nu mă înțelegi greșit, sunt profesionist am lucrat în Europa, nu am mai vrut,cred că înțelegi și de ce, aici venisem ptr un post de curier mașina mică(dubă).
Sigur că aș fi putut una sau alta, eu m am referit specific pe ce am pățit, atâta tot,nu vreau sa fac polemică cu nimeni, decât am împărtășit cu voi din experiența mea cu acest francizor Pascal SRL.

Te inteleg f. bine am si eu pe cineva fost pe comunitate, acum lucreaza in RO de cativa ani si a schimbat vro' 3 patroni desi stie mai multi , a negociat face to face , tu la unu faci nazuri ? Da si accepta si plicul. Daca vrei iti platesti separat contributiile. Eu zic sa nu te pui rau cu vre'un patron mai artagos.

Edited by crischir, 31 August 2023 - 18:07.


#86
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,319
  • Înscris: 05.08.2015
Eu nu inteleg cum poate o firma sa plateasca la negru daca nu incaseaza la negru

#87
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
E la gri , negru nu mai e..

#88
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023

View PostAhasverus, on 31 august 2023 - 17:35, said:

salariul minim s-a apropiat periculos de salariul mediu.
Lipsa unui salariu minim ar fi dus la o emigrare și mai puternică, cred că se lucra și acum pe 200 euro pe lună în lipsa lui și mai rămâneau doar bugetarii în țară.
Salariul mediu e și el o glumă dacă te raportezi la salariul minim din țările europene.
Ne furăm unul altuia căciula cât s-o mai putea.

#89
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,601
  • Înscris: 16.03.2007

View PostBursul, on 31 august 2023 - 12:55, said:

si-ar fi luat usor credit din banca si-ar fi facut o companie de curierat si si-ar fi dat salarii mari

hai repede partid, si fa tu legi mai bune sa-si poata lua credit sa dea salarii babane. io si soacra-mea te votez. daca nu, ciocu mic si joc de glezne.

#90
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Taxele si birurile in Romania sunt extrem de mari. Crezi ca firma nu ar vrea sa aiba angajatii fericiti?
Munca e taxata dur. 45% ca angajat si alti vreo 45 % la firma. In timp ce in alte tari taxele totale ajung pana si la 5 % iar la noi e aproape de 95% in total.

Si statul nu-ti asigura cam nimic, un invatamant infect, spitale slabe, te scoate la pensie la 70 de ani pe o pensie tot mai mica, in schimb panselute si chestii inutile de campanie electorala cat cuprinde plus pensii speciale si alte favoritisme. Probabil o parte merge la extern la taxe razboi si altele.

Initiator, eu zic ca daca iti da in plic sa fi fericit. Mai incolo se vor desfinta banii cash si o sa iei chiar minimul ala si nu va mai fi posibilitatea sa mai iei in plic. Si foamea te va impinge si atunci la munca sau la ce poti face.

Mergi in vest la munca dar cred ca nu te descurci.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate