Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Salariu în plic!

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#1
chriss

chriss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 14.08.2004
Parte din salariu în plic!

Vă salut oameni buni.
Este incredibil ce se întâmplă în această țară!te duci la un interviu vb aici despre o mare companie Fan Curier, și te trezești că după ce ți se oferă salariul minim, se pare că este sport național, foarte multe firme practica salarii mizere de 2000-2200 până în 2400-2500 lei.
Revenim, deci minim 1900 lei brut 3000 trecut în contract și diferența,nu vă gândiți la cine știe ce sumă, în plic oameni buni!
Știu, nu sunt primi nici ultimii care practica dar cu ce este diferit de începutul anilor 2000?are rost sa reclami pe undeva? mă îndoiesc că nu se știe, mor oamenii și nu se face nimic....
Explicați-mi și mie cum este posibil firme, companii mari cu profit mare, să plătească atât de mizer, și sā mai  și eludeze statul?
Companii, multinaționale plătesc infect, dăm în plic, mă întreb in Elveția a doua zi o companie dacă s-ar fi gândit să dea în plic o parte din venit, mai era a doua zi deschisă? doar mă întreb....
Trist...


View Postchriss, on 31 august 2023 - 17:41, said:

Uite îți spun că să nu mă înțelegi greșit, sunt profesionist am lucrat în Europa, nu am mai vrut,cred că înțelegi și de ce, aici venisem ptr un post de curier mașina mică(dubă).
Sigur că aș fi putut una sau alta, eu m am referit specific pe ce am pățit, atâta tot,nu vreau sa fac polemică cu nimeni, decât am împărtășit cu voi din experiența mea cu acest francizor Pascal SRL.

Edited by Adm, 31 August 2023 - 17:48.
completari - francizor


#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,543
  • Înscris: 16.03.2007
ce te opreste sa-ti faci tu companie si dai salarii mari?

#3
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
pai suma in plic corespunde cu salariul net convenit prin contract? daca da, nu vad unde e problema: ca ti-l da in plic si nu ti-l da prin banca?!
daca nu si salariul net din contract e mai mic decat suma pe care o primesti in plic, atunci fie le faci reclamatie la inspectoratul teritorial de munca dar sa te astepti la represalii din partea sefilor, fie iti cauti in alta parte unde plateste corect

Edited by rexx, 31 August 2023 - 12:39.


#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Sigur Fan (compania) si nu un subcontractant?

Dau cu presupusul: vrei sa te angajezi curier (nu conteaza motivele) dar stii si ca se castiga pe langa salariu. Tu vei declara banii aia primiti in plus la ANAF sau, sunt ai tai, de ce sa mai dai si statului impozit?

Edited by sorin147, 31 August 2023 - 12:40.


#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Diferenta de la ce in plic?
Explica cat ai in contract, cat primesti in cont, cat primesti in plic.
Sa primesti banii in plic e legal. Ilegal e sa primesti daca nu e scrisa in contract suma aia.

#6
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 27.02.2018
Huoo, jos multinaționalele fan Courier care sunt române. Mai și trimit în străinătate profitul de la bacșișul curierilor, de nu pot fi taxați pentru dezmățul bujetarilor.

#7
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Curierii mai cistiga citiva banuti si de la clienti. Vine un colet si ai de platit 32 lei, ii lasi 35 ? Ii lasi. Ii lasi tu, ii lasa si Gigel si Costel etc. La final de luna sunt citeva sute de lei, cel putin, in buzunarul curierului. Ei bine, acesta se duce sa ii declare, sa plateasca impozit etc pentru ei ? Raspunsul e evident, nu ? Nu inteleg legatura intre banii din plic, banii ramasi curierului si faptul ca mor oameni ? Ca o companie plateste angajatii cu bani cash nu inseamna ca nu ii declara, ii poate considera ca un fel de bonus lunar in functie de performante. Crezi ca e ceva in neregula/ilegal si chiar te maninca ? Mergi repede si reclama-i, dovedeste in instanta ce ai declarat, sustine-ti pozitia. Si nu uita sa ne spui ce ai rezolvat.

#8
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
omul zice de salariu nu de tips!

95% ce spui tu este fake news.
o companie asa mare precum Fan Curier nu face asa ceva. Daca acum 10 15 20 de ani fenomenul era foaaarte răspândit astăzi este infinit mai limitat.

cum crezi tu ca poate scoate din firma fan curier banii cash sa ii dea la sute mii de angajați la negru?

ori minți ori e vorba de o firma mica, subcontractoare a fan curier unde da, la firmele mici se mai practica.

Edited by bossake, 31 August 2023 - 12:51.


#9
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postrexx, on 31 august 2023 - 12:38, said:

pai suma in plic corespunde cu salariul net convenit prin contract? daca da, nu vad unde e problema: ca ti-l da in plic si nu ti-l da prin banca?!
"In plic" inseamna, evident, la negru.
Adica fara acte si fara sa se fi platit taxele si impozitele aferente.

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

View Postlaffin, on 31 august 2023 - 12:37, said:

ce te opreste sa-ti faci tu companie si dai salarii mari?
Statul roman. Salariile mici sunt 90% din vina statului roman. Daca statul roman avea legi bune, colegul si-ar fi luat usor credit din banca si-ar fi facut o companie de curierat si si-ar fi dat salarii mari. Dar in conditiile actuale, daca n-ai sute de mii in cont, pile si relatii, e imposibil.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View Postchriss, on 31 august 2023 - 12:35, said:

Parte din salariu în plic!.
Ce "parte"?
Tipsul cat e?
E 100 lei/zi doar din tips? E!

#12
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postbossake, on 31 august 2023 - 12:50, said:

Daca acum 10 15 20 de ani fenomenul era foaaarte răspândit astăzi este infinit mai limitat.
Nu confunda orasele mari cu provincia. Fenomenul este generalizat si foarte greu va putea fi restrans fara a umbla la micsorarea impozitelor. Care tocmai se vor mari... Daca in centrele mari urbane gasesti variante de munca in orasele mici si mijlocii oferta este foarte limitata. Nu mai vorbim de comune si sate.

View Postdorin_2k, on 31 august 2023 - 12:56, said:

E 100 lei/zi doar din tips? E!
Nu e poate 50, uneori nici atat.

#13
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

View Postbossake, on 31 august 2023 - 12:50, said:

[...]
cum crezi tu ca poate scoate din firma fan curier banii cash sa ii dea la sute mii de angajați la negru?
ori minți ori e vorba de o firma mica, subcontractoare a fan curier unde da, la firmele mici se mai practica.

Ii scoate ca si dividende de exemplu, taxat mult mai putin fata de cat ar fi taxat ca salariu.

Edited by cristiandrei, 31 August 2023 - 12:58.


#14
chriss

chriss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 14.08.2004

View Postbai3tzash, on 31 august 2023 - 12:40, said:

Diferenta de la ce in plic?
Explica cat ai in contract, cat primesti in cont, cat primesti in plic.
Sa primesti banii in plic e legal. Ilegal e sa primesti daca nu e scrisa in contract suma aia.
1900 net și 3000 brut restul până la 2400 în plic, nu este trecută în contract această diferență,nu este vb de subcontractor.

View Postbossake, on 31 august 2023 - 12:50, said:

omul zice de salariu nu de tips!

95% ce spui tu este fake news.
o companie asa mare precum Fan Curier nu face asa ceva. Daca acum 10 15 20 de ani fenomenul era foaaarte răspândit astăzi este infinit mai limitat.

cum crezi tu ca poate scoate din firma fan curier banii cash sa ii dea la sute mii de angajați la negru?

ori minți ori e vorba de o firma mica, subcontractoare a fan curier unde da, la firmele mici se mai practica.
Am fost astăzi la interviu acestea sunt condițiile, nu mint, nu am de ce, acestea au fost discuțiile.

#15
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
mergi la itm si fa le macar o sesizare :)

#16
chriss

chriss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 14.08.2004

View Postkolfleading, on 31 august 2023 - 12:53, said:


"In plic" inseamna, evident, la negru.
Adica fara acte si fara sa se fi platit taxele si impozitele aferente.
În sfârșit a înțeles cineva!

#17
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
ce hoti penibili la 500 lei practic taxele ar fi undeva la 200 lei pt suma asta care ti o da in plic. cat de penibil sa fii sa apelezi la asa ceva pt 200 lei profit al firmei.

Edited by bossake, 31 August 2023 - 13:03.


#18
chriss

chriss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 14.08.2004

View PostBursul, on 31 august 2023 - 12:55, said:


Statul roman. Salariile mici sunt 90% din vina statului roman. Daca statul roman avea legi bune, colegul si-ar fi luat usor credit din banca si-ar fi facut o companie de curierat si si-ar fi dat salarii mari. Dar in conditiile actuale, daca n-ai sute de mii in cont, pile si relatii, e imposibil.
Corect.

View Postbossake, on 31 august 2023 - 13:00, said:

mergi la itm si fa le macar o sesizare :)
Asta fac, acolo trebuie să mă adresez?
Am să vă scriu aici și răspunsul celor de la ITM.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate