Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Coborare grinzi pod - modificare inaltime pod fara modificarea inaltimii casei

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
IMVR

IMVR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 06.06.2022
Salutare tuturor.

Exista vreo varianta de a modifica inaltimea unui pod pentru a il mansarda fara a modifica inaltimea casei? Ma gandeam la coborarea grinzilor podului ( al tavanului camerei) . Daca aveti experienta cu asa ceva va rog sa o impartasiti cu mine.

#2
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
o schita despre constructia actuala si ce vrei tu sa faci nu o poti atasa? depinde de multi factori, ce inclinatie ai acum la pantele acoperisului?

#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007
Mai pui un rând de grinzi mai jos, rigips ,vată, OSB, etc.  Așa am podit eu acasă, unde aveam două camere foarte înalte în mansardă.

#4
IMVR

IMVR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 06.06.2022

View PostHAL9000, on 27 august 2023 - 16:51, said:

o schita despre constructia actuala si ce vrei tu sa faci nu o poti atasa? depinde de multi factori, ce inclinatie ai acum la pantele acoperisului?

Nu am schita. Ma gandeam doar la o posibilitate de a mari inaltimea podului lasand grinzile mai jos , camerele fiind inalte as avea loc cel putin 50 cm . Acoperisul la coama are in jur de 1.70 , latime 6m50 si lungime 12 m .

#5
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 15.06.2009
Poti in masura in care nu ai rezemari ale acoperisului pe grinzile existente. Daca ai rezemari pe ziduri interioare e ok. Functie de peretii interiori gandesti si asezarea noilor grinzi. E de cautat ce elemente metalice gasesti pentru rezemare grinzi noi.Elemente care trebuie prinse mecanic de centuri si care coboara in casa la cota dorita. Daca sunt sanatoase grinzile existente le poti folosi chiar pe ele.

#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Elemente metalice se pot face dacă nu găsește, având în vedere că e posibil să coboare grinzile 20-30 cm sub centură și trebuie ancorate de centură, în cărămidă nu prea ține ancora.

Și dacă e sprijin pe grinzile existente, se poate găsi o soluție de a reface sprijinul pe noile grinzi, dar pentru asta are nevoie de un dulgher care știe ce face, nu unul  care dacă îi iei elementele de îmbinare metalice nu mai știe face un acoperiș.

#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,428
  • Înscris: 28.10.2018

View PostDigix, on 27 august 2023 - 19:11, said:

Mai pui un rând de grinzi mai jos, rigips ,vată, OSB, etc.  Așa am podit eu acasă, unde aveam două camere foarte înalte în mansardă.

Nu ai inteles ce a intrebat omul. Daca omul a adus in discutie inaltimea casei, tu ce crezi ca vrea sa faca cu podul ala?

Edited by abac, 28 August 2023 - 20:08.


#8
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View PostHAL9000, on 27 august 2023 - 16:51, said:

o schita despre constructia actuala si ce vrei tu sa faci nu o poti atasa? depinde de multi factori, ce inclinatie ai acum la pantele acoperisului?
Cine sa coboare grinzile? N-am auzit pe nimeni sa faca asa ceva!

#9
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,183
  • Înscris: 28.06.2005

View Postabac, on 28 august 2023 - 20:05, said:



Nu ai inteles ce a intrebat omul. Daca omul a adus in discutie inaltimea casei, tu ce crezi ca vrea sa faca cu podul ala?
Colegul Digix a răspuns foarte bine.
Dacă înălțimea actuală a camerelor permite, și există bugetul necesar, da, se poate scădea din înălțimea camerelor a.î. să fie crescută înălțimea podului pentru a putea fi transformat în mansardă, fără a afecta înălțimea curentă a casei. Poate nici chiar aspectul exterior.

@IMVR: grinzile actuale sunt din?

#10
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,428
  • Înscris: 28.10.2018

View Postsfantu.dracu, on 29 august 2023 - 00:04, said:

Colegul Digix a răspuns foarte bine.
Dacă înălțimea actuală a camerelor permite, și există bugetul necesar, da, se poate scădea din înălțimea camerelor a.î. să fie crescută înălțimea podului pentru a putea fi transformat în mansardă, fără a afecta înălțimea curentă a casei. Poate nici chiar aspectul exterior.

Prietene, nu a zis asa ceva nici pe departe.

#11
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

View PostDannyHuwe, on 28 august 2023 - 23:22, said:

Cine sa coboare grinzile? N-am auzit pe nimeni sa faca asa ceva!

eu de fapt ma gandeam mai degraba sa ridice de +-40cm zidurile perimetrale si sa schimbe inclinatia pantelor, dar fara o schita degeaba vorbim noi aici, cel mai bine ar fi un proiectant

#12
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 06.10.2019
Initiator, teoretic se poate. Practic, sunt costuri mari, si randament redus. Tu ai la coama 1,70 m iar cu cei 0,5 m vei ajunge la 2,20 m in zona de coama. Nu stiu ce pata ai la acoperis, dar nu cred ca vei obtine mai mult decat un hol generos pe mijlocul podului. Merita tot deranjul, si toata investitia pentru asa ceva ?

View Postabac, on 29 august 2023 - 00:11, said:

Prietene, nu a zis asa ceva nici pe departe.

Pana sa postezi, credeam ca am inteles eu gresit mesajul lui Digix. Posted Image

View PostHAL9000, on 29 august 2023 - 20:38, said:

eu de fapt ma gandeam mai degraba sa ridice de +-40cm zidurile perimetrale si sa schimbe inclinatia pantelor, dar fara o schita degeaba vorbim noi aici, cel mai bine ar fi un proiectant

Asta o poate face, dar isi asuma niste riscuri mari. Stiu doua situatii in care s-a facut asta ( la una din ele eu m-am ocupat cu dezinstalarea si reinstalarea invelitorii ), si unul din proprietari a avut ghinionul ca pe parcursul lucrarilor sa prinda o ploaie de vreo trei zile. A fost macel !! Indiferent cat de bine au incercat constructorii sa protejeze cu folii si prelate, tot au avut infiltratii majore in camerele de la parter. Atentie, ca nu este o lucrare care sa dureze o zi si sa scapi. Trebuie sa dai jos invelitoarea, dulgheria, sa faci parapet, sa torni centuri, sa refaci dulgheria, dupa care sa montezi invelitoarea. Eu unul, nu mi-as asuma toate astea ! Posted Image

#13
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View PostHAL9000, on 29 august 2023 - 20:38, said:

eu de fapt ma gandeam mai degraba sa ridice de +-40cm zidurile perimetrale si sa schimbe inclinatia pantelor, dar fara o schita degeaba vorbim noi aici, cel mai bine ar fi un proiectant
nu va luati dupa el, doar il necajeste pe initiator.

Ca si sfat ptr initiator ramai asa cum este realizata constructia dupa proiect,nu mai modifica nimic.

#14
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

View PostDannyHuwe, on 30 august 2023 - 12:58, said:

nu va luati dupa el, doar il necajeste pe initiator.
De cine vorbesti?

#15
IMVR

IMVR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 06.06.2022
Multumesc de sfaturi. Cineva mi a spus sa fac gauri sub grinzi , in zid, le scot si le pun mai jos. Intr adevar e o lucrare complexa si nu cred ca merita prea mult efortul si nici financiar.

#16
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,183
  • Înscris: 28.06.2005
Asta este varianta elegantă.
Cealaltă variantă este să construiești stâlpi interiori pentru noile grinzi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate