Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Inteligenta Artificiala (I.A ) beneficii vs riscuri

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
ARPA

ARPA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,603
  • Înscris: 05.10.2013
Am dat din nimereala de un video pe youtube ,cica a fost realizat un studiu care a ajuns la concluzia ca Inteligenta artificiala poate sa ghiceasca ce parola tastezi pe telefon  in 95% din cazuri  si in 93% din cazuri pe laptop-calculator cand esti pe Zoom  ascultand sunetele .Banuiesc ca la telefon daca dezactivezi din setari cand tastezi sa nu se auda nici un sunet nu are cum sa ghiceasca ce tastezi .

https://www.youtube....rts/yK8rsIScw6I

Vad ca e un articol de ieri in care au fost descoprite si niste vulnerabilitati pt cei care folosesc Zoom .

https://www.yahoo.co...yE03xRbM3qeV-hb

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,493
  • Înscris: 10.08.2005
Daca youtube se tine de cuvant la miezul noptii avem dezbatere
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6yQEA18C-XI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

lumea a uitat ca aceste metode de spionaj nu sunt noi
https://en.wikipedia...c_cryptanalysis

Edited by MarianG, 15 August 2023 - 21:48.


#3
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,163
  • Înscris: 02.08.2021
Telefonul scoate același sunet indiferent de tasta de pe tastautură.
Da, la apelurile telefonice fiecare tastă are un anumit ton, de altfel ăsta era principiul de funcționare la telefonul fix.
Dar oare nu cumva problema este parolele banale ale utilizatorilor?
Adică majoritatea oamenilor, își pun parole gen numeanulnașterii, 12345, qwerty. numele orașului în care stau, etc
Mie chiar mi se pare stupid ceea ce spune nenea ăla.

Edited by Valy_User, 15 August 2023 - 23:40.


#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Voi tastati parole pe telefon?

#5
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,163
  • Înscris: 02.08.2021
Da ce să facem?
Chiar si cei care folosesc manager de parole tot tastează un PIN.

#6
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,925
  • Înscris: 21.06.2016
N-ai face recognition ca restul oamenilor?

#7
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,163
  • Înscris: 02.08.2021
Nu.
Nici nu cred că am așa ceva la Poco F1. Posted Image

Și nici nu mi se pare în regulă, îți mai exersezi memoria, mai reții unele lucruri. Am unele cunoștințe care îmi spun că nici măcar nu mai țin minte PIN-ul de la card din cauză că s-au obșnuit cu plata cu telefonul. Noroc că al meu telefon nu are NFC.Posted Image  Și deși am autentificare cu amprentă (asta pentru a intra în telefon), tot îmi cere autentificare pe bază de PIN la 72 de ore ca orice Xiaomi.
Char mi se pare destul de trist, cred că sunt mulți oameni care nici măcar numărul de telefon sau CNP-ul nu și-l știu pe dinafară.

Edited by Valy_User, 16 August 2023 - 02:21.


#8
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,925
  • Înscris: 21.06.2016
Capul nu l-am știut in viața mea.
Nr de telefon mi-a luat peste 5 ani ca să-l învăț.
Pinul îl știu ca eu l-am ales.

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,493
  • Înscris: 10.08.2005

 dani.user, on 16 august 2023 - 00:18, said:

Voi tastati parole pe telefon?
foarte rar,
dar nici cu amprenta nu mi-s încrezător,  tehnologie potenta în capturare și imprimare.
Primele îngrijorări au fost când (în tari cu apa mai calda) camerele de securitate din autobuze puteau sa distingă litele tastate, deoarece tastura afișa fiecare tasta într-un chenar mai mare.

#10
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,925
  • Înscris: 21.06.2016

 vrajitoruldinoz, on 16 august 2023 - 04:53, said:

Capul nu l-am știut in viața mea.

CNPul am vrut sa zic dar merge și așa :)

#11
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 12.09.2021

 vrajitoruldinoz, on 16 august 2023 - 07:16, said:

CNPul am vrut sa zic dar merge și așa Posted Image
Așa și la mine Posted Image  CNP-ul nu-l știu nici acum din cap, sincer nici nu m-am agitat să-l memorez, am nevoie să-l completez pe undeva foarte rar cam odată pe an și atunci mă uit în buletin sau în poza buletinului meu ce o am salvată în telefon, de ce să-mi încarc aiurea memoria cu de-astea? Amuzant e că odată la servici ne-au pus să completăm o hârtie (nici nu mai știu pentru ce era) și trebuia să ne scriem și CNP-urile, cam jumătate dintre noi nu le știam din cap și ăștia ce și le știau au început să ne ironizeze. Atunci le-am pus eu "deștepților" câteva întrebări simple, Care este ziua națională a României, și când s-a născut Mihai Eminescu (aici le-am spus să-mi spună măcar luna) și ghips fraților nu au știut Posted Image  așa că le-am dat peste nas, le-am spus că-și încarcă memoria cu lucruri inutile.
La parole, recunosc, am una singură dar foarte complexă pe care o folosesc aproape peste tot.

#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,663
  • Înscris: 30.08.2017
CNP-ul l-am reținut acum mulți ani când jucam la Divizia Fantastica la ProSport. Trebuia să îl completez des pe niște formulare, așa că l-am reținut involuntar.

Seria de buletin am reținut-o de curând, iar luna asta expiră buletinul, deci o iau de la capăt :lol:

Parole am 3: una folosită doar pe Google, alta pe Facebook și Microsoft și alta pe restul site-urile.

Edited by george_alexandru, 16 August 2023 - 08:14.


#13
1993ae1950

1993ae1950

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.07.2022
Printre primele profesii ce vor "scapa" de oameni este cea de programator/coder. De ani de zile coderii primesc un header file si descrierea a ceea ce vor sa faca, descriere care se supune anumitor standarde. De asemenea programarea se supune anumitor reguli si stereotipuri. Pe langa asta firmele mari cer ca sa se scrie cod cat mai simplu, usor de inteles si intretinut; s-a dus de mult epoca programatorului artist.
Asa ca activitatea asta este pe duca, la nivelul marilor firme si nu a lupilor singuratici.
Dar munca celor ce gandesc, design, arhitecti IT va mai ramane, niste ani in plus.

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,540
  • Înscris: 19.04.2009
Ca tot discutam de asta, eu am reusit sa retin: CNP-ul, PESEL (CNP-ul polak), numarul de telefon si master password de la dashlane :lol:

Cat despre AI, de-abia acum incepe distractia. Am vazut ca sunt AI tools de creat fake news, efectiv. Cu video, scris articole, etc. o sa vedem la urmatoarele randuri de alegeri serioase (US) ce ferme de trolli pe biti o sa rasara.

 1993ae1950, on 16 august 2023 - 08:40, said:

Printre primele profesii ce vor "scapa" de oameni este cea de programator/coder. De ani de zile coderii primesc un header file si descrierea a ceea ce vor sa faca, descriere care se supune anumitor standarde. De asemenea programarea se supune anumitor reguli si stereotipuri.

Nu cred, pentru ca trebuie sa stii cum sa manipulezi AI-ul.
Pe langa asta, nu exista programator universal, nici ca limbaj nici ca specialitate (product, ops, dev, etc). Un programator din product gandeste diferit fata de unul din ops, desi lucreaza in aceiasi firma si probabil folosesc acelasi limbaj.

#15
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 05.06.2021
Eu n-am inteles problema.
La mine, cand tastez parole, text etc, nu se aude nimic.

#16
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,599
  • Înscris: 06.03.2016

 1993ae1950, on 16 august 2023 - 10:12, said:

programatorul nu trebuie sa gandeasca prea mult cand primeste headerele cu variabilele si clasele/obiectele. gandirea o fac cei ce ii dau headerele.
asa se asigura si o standardizare si aderare la politicile firmei, o codare pt meintabilitate si nu pt arta-pt-arta.
parerea mea...
Ce ai vazut tu in filme nu e programare Posted Image

Despre ce headere vorbesti, concret?

#17
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 05.06.2021
Legat de headere si programare, asa o fi. Cum spune colegul. Totusi, lucrez de 15 ani in IT/programare, si "sa mor" daca mi-aduc aminte cand am primit asa ceva. Singurele fisiere cu headere erau niste CSV-uri.

Legat de CNP. Pana acum cativa ani nici eu nu-l stiam. Dar mi-am dat seama ca nu trebuie sa tin minte 13 cifre.
Sexul il stiu, ca il verific de fiecare data cand ma duc la baie.
Data nasterii o stiu. Daca nu o tin eu minte, cum sa ma astept sa primesc cadouri de la altii?
Mai trebuie sa stiu inca vreo 6 cifre. Dar la cate PIN-uri si parole tin minte, mai incap si 6 cifre in bibilica. Deocamdata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate