Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Semnalizarea la schimbarea directiei de mers

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022

View Postgushpi, on 16 august 2023 - 11:17, said:

nu mi-ai răspuns la nedumerirea: în situația 2(doi), care-i drumul prioritar?
La dreapta.

#38
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 03.02.2010

View Postgushpi, on 16 august 2023 - 11:17, said:

în situația 2(doi), care-i drumul prioritar?

Eu vad o intersecție nedirijatã între douã drumuri de aceeași categorie.
Prin urmare, singura regulã care se aplicã este prioritatea de dreapta. Semnalizarea se face doar la schimbarea direcției de mers, pentru direcția înainte, nu semnalizezi.

#39
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Drumul in curba (la dreapta) e un DJ, iar celalalt e o strada locala sateasca. Prioritate are DJ.
Eu as semnaliza dreapta daca as merge pe prioritate si stanga daca merg inainte, pentru a-l avertiza pe cel din spate ca urmeaza sa franez ca sa acord prioritate de dreapta si sa ies de pe drumul cu prioritate.

Edited by dannvlas, 16 August 2023 - 12:14.


#40
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 03.02.2010

View Postdannvlas, on 16 august 2023 - 12:11, said:

Drumul in curba (la dreapta) e un DJ, iar celalalt e o strada locala sateasca.
De unde știi asta? Fă abstracție de google maps, consideră că ești în trecere pe acolo pentru prima dată.

#41
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

View Postdannvlas, on 16 august 2023 - 11:27, said:

La dreapta.

cum este semnalizat drumul principal față de cel secundar?
ambele au aceeași lățime
ambele sunt asfaltate

#42
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
As zice ca se vede si "din ochi". In plus, se presupune ca stii pe unde vrei sa mergi si ai traseul stabilit macar pe harta, daca nu cu Waze sau Google. Daca vii din sat, sigur stii ca ala e drum local.
Dar sunt de acord ca o intersectie, de orice fel, ar trebui prevazuta cu indicatoare la toate intrarile.

#43
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007

View Postgushpi, on 16 august 2023 - 11:17, said:

nu mi-ai răspuns la nedumerirea: în situația 2(doi), care-i drumul prioritar?
apoi îți răspund și io la nedumerirea ta...

Eu nu am nedumeriri. Nedumeriri au aia care semnalizeaza dupa rangul drumului sau indicatoare. DJ se continua in dreapta, in cea de-a doua poza.

#44
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View Postlely, on 16 august 2023 - 12:17, said:

De unde știi asta? Fă abstracție de google maps, consideră că ești în trecere pe acolo pentru prima dată.
Teoretic dupa marcaj, dar intradevar de cele mai multe ori marcajele lipsesc cu dessavarsire.
Se fura multi bani pe marcaje care in teren ori nu se executa, ori se executa cu vopsea care nu respecta normativul si care dupa prima ploaie si primul cauciuc care trece peste ea deja nu se mai vede.

#45
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022

View Postasffga, on 16 august 2023 - 13:42, said:

Teoretic dupa marcaj, dar intradevar de cele mai multe ori marcajele lipsesc cu dessavarsire.
Cum se marcheaza drumul cu prioritate pe asfalt?

#46
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023
Cu vopsea se marcheaza, daca te uiti la marcaje te prinzi unde parasesti drumul si unde e doar o curba a drumului.

Eu am intalnit taximetrist care desi ii spusesem sa tina drumul drept, cand a ajuns in curba drumului ma intreba daca la stanga sau la dreapta in timp ce era marcajul de linie continua in stanga lui pe jumatatea drumului pe care circula.

Adica situatie mai clara ca aia nu putea exista, dar totusi unii au probleme sa inteleaga.

#47
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Reformulez: care e marcajul cu vopsea care indica drumul cu prioritate? Ce forma are marcajul respectiv ca sa stii sigur ca nu trebuie sa cedezi trecerea altcuiva?

#48
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023
Reformuleaza cat vrei, daca tu atat pricepi, sa insisti pe o narativa gresita doar pentru ca nu ai inteles firul discutiei...
Noi vorbim de oua si tu intrebi cat sunt bananele.

#49
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Daca in intersectia despre care vorbim ai avea marcaj continuu/discontinuu inainte (nu la dreapta), de unde ai sti care e drumul cu prioritate? Eu iti zic ca marcajul nu iti spune nimic altceva decat ceea ce trebuie sa spuna. In ipoteza spusa de mine ar trebui, in continuare, sa dai prioritate de dreapta in lipsa unui indicator sau a unei ierarhii a drumurilor.
Pricep mult mai mult decat crezi dumneata. Mai faci o remarca asemenea si treci pe lista.

Edited by dannvlas, 16 August 2023 - 14:58.


#50
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postgushpi, on 16 august 2023 - 09:38, said:

1.da, semnalizez, pt a anunța ceilalți șoferi de pe străduțele fără prioritate de intenția mea, astfel încât și ei să poată câștiga secunde bune pt a intra-n intersecție
2.cine știe care-i drumul cu prioritate? :o
iar dacă-i cel semnalizat cu „curbă deosebit de periculoasă”, atunci nu semnalizez, deoarece celui din față io-i vin „din dreapta”, iar el tre să acorde prioritate!
Ai vreun paragraf din lege care prevede acest lucru, sau cum ai ajuns la concluzia asta ?

#51
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View Postdannvlas, on 16 august 2023 - 14:54, said:

Daca in intersectia despre care vorbim ai avea marcaj continuu/discontinuu inainte (nu la dreapta), de unde ai sti care e drumul cu prioritate? Eu iti zic ca marcajul nu iti spune nimic altceva decat ceea ce trebuie sa spuna. In ipoteza spusa de mine ar trebui, in continuare, sa dai prioritate de dreapta in lipsa unui indicator sau a unei ierarhii a drumurilor.
Pricep mult mai mult decat crezi dumneata. Mai faci o remarca asemenea si treci pe lista.
Nu stiu pe ce drumuri circuli tu, dar semnul ala de care vorbesti tu se pune doar in cazuri exceptionale, nu in orice intersectie.
Nu vezi semne rutiere care sa indice prioritatea unui drum de rang inalt fata de unul inferior. Acele semne se pun doar cand drumurile sunt de acelasi rang tocmai ca sa semnalizeze ca ai prioritate si nu trebuie sa acorzi prioritate de dreapta.

Tu in oras la o intersectie care nu are la tine semn de drum cu propritate faci stop ca sa acorzi prioritate de dreapta, desi cei ce vin de pe drumul cu care se intersecteaza au STOP ei?

Edited by asffga, 16 August 2023 - 16:46.


#52
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022

View Postasffga, on 16 august 2023 - 13:42, said:


Teoretic dupa marcaj, dar intradevar de cele mai multe ori marcajele lipsesc cu dessavarsire.

Nu eu am scris ca drumul cu prioritate s-ar recunoaste dupa marcaj. Eu doar am intrebat care e acel marcaj, iar acum vorbim de semne (adica indicatoare)? Adica nu de vopsea, ci table puse pe stalpi? Adica niste chestii care au intaietate fata de marcaje?

Edited by dannvlas, 16 August 2023 - 17:48.


#53
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007

View Postasffga, on 16 august 2023 - 16:46, said:

Nu stiu pe ce drumuri circuli tu, dar semnul ala de care vorbesti tu se pune doar in cazuri exceptionale, nu in orice intersectie.
Nu vezi semne rutiere care sa indice prioritatea unui drum de rang inalt fata de unul inferior. Acele semne se pun doar cand drumurile sunt de acelasi rang tocmai ca sa semnalizeze ca ai prioritate si nu trebuie sa acorzi prioritate de dreapta.

Tu in oras la o intersectie care nu are la tine semn de drum cu propritate faci stop ca sa acorzi prioritate de dreapta, desi cei ce vin de pe drumul cu care se intersecteaza au STOP ei?
Intr-un alt topic te dadeai cunoscator al legislatiei rutiere, dar demonstrezi aici cat de bine o cunosti ! Care rang superior si inferior , ca nu mai e demult cu drum de categorie superioara/inferioara.  Si aici se discuta despre semnalizarea in intersectii, nu despre drumuri prioritare. Ori esti "meserias" si semnalizezi si tu conform indicatoarelor sau marcajelor ?

#54
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,695
  • Înscris: 26.07.2023

View Postasffga, on 16 august 2023 - 16:46, said:

Nu stiu pe ce drumuri circuli tu, dar semnul ala de care vorbesti tu se pune doar in cazuri exceptionale, nu in orice intersectie.
Nu vezi semne rutiere care sa indice prioritatea unui drum de rang inalt fata de unul inferior. Acele semne se pun doar cand drumurile sunt de acelasi rang tocmai ca sa semnalizeze ca ai prioritate si nu trebuie sa acorzi prioritate de dreapta.

Tu in oras la o intersectie care nu are la tine semn de drum cu propritate faci stop ca sa acorzi prioritate de dreapta, desi cei ce vin de pe drumul cu care se intersecteaza au STOP ei?
Nepoate, am o singura observatie: matale respecti semnele care stau cu fata la matale. Nu te obliga nici dracu' sa vezi semnele altora. Asa ca uite, am si eu o nelamurire: daca nu vezi nici un semn, crezi ca calea ti-e deschisa ca Marea Rosie in fata lui Moise?
Daca da, ai raspuns gresit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate