Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 

Care ar fi pasul logic pentru o reforma adevarata a facultatilor romanesti?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#55
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,315
  • Înscris: 08.01.2021
Total offtopic notele alea n-au cum sa fie reale, și sunt total inutile, însă nu vreau s-o iau de la capăt cu forma fără fond :D

Edited by KiloW, 01 August 2023 - 15:38.


#56
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,540
  • Înscris: 18.10.2011

View Postoaspetele, on 01 august 2023 - 06:07, said:

Inflatia de farmacii nu ar trebui sa conduca la o mega cerere de absolventi (nu clienti) ???
Problema acolo e altceva. Lanturile de farmacii. Si cat vor exista acele lanturi si li se vor permite orice, ca acum, atata timp cat vor avea in spate depozite care sa imparta discretionar marfa deficitara, sectorul farma va merge in cap, in ceea ce priveste calitatea si mai apoi numarul de absolventi.
Scoala e mega grea, nu acolo e problema.
Nu, pentru ca deja exista farmacisti in acele farmacii, s-a ajuns la o saturatie de farmacii. Farmacistii nou iesiti nu mai au unde sa se angajeze, caci nu mai e loc de farmacii noi. :)

Scoala e mega grea - de unde stii asta? Ce scoli grele mai stii in Romania? [discutie]

#57
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,540
  • Înscris: 18.10.2011
---

Deci, tragand linie dupa o prima runda, ce solutii realiste se intrevad? ...

#58
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,315
  • Înscris: 08.01.2021
Abramburica președinte! :D

#59
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014
eu vad cateva probleme de mentalitate, dar si de claritate:

- scoala -> liceu -> facultate este "drumul batatorit" si clar care ar trebui sa te iti aduca un venit macar mediu; ca nu e adevarat e o problema, dar acolo intervine urmatoarea problema
- neclaritatea solutiilor alternative. mereu vorbim ca e lipsa de "meseriasi" si ca e meserie bine platita, dar drumul spre aceste meserii nu e foarte clar si nu e promovat
- perceptia oamenilor negativa asupra "blue collar jobs". Multi oameni prefera si apreciaza o meserie de birou mai slab platita decat o meserie "murdara" mai bine platita.

#60
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,540
  • Înscris: 18.10.2011

View PostSoulstream, on 01 august 2023 - 17:04, said:

eu vad cateva probleme de mentalitate, dar si de claritate:

- scoala -> liceu -> facultate este "drumul batatorit" si clar care ar trebui sa te iti aduca un venit macar mediu; ca nu e adevarat e o problema, dar acolo intervine urmatoarea problema
- neclaritatea solutiilor alternative. mereu vorbim ca e lipsa de "meseriasi" si ca e meserie bine platita, dar drumul spre aceste meserii nu e foarte clar si nu e promovat
- perceptia oamenilor negativa asupra "blue collar jobs". Multi oameni prefera si apreciaza o meserie de birou mai slab platita decat o meserie "murdara" mai bine platita.

Si nu numai atat: ventiul ala mediu (4-5000 de lei la 0-3 ani exp) al unui profesor, medic, functionar, e la concurenta cu venitul uneori net mai mare al unui tractorist, instalator, hairstylist (exemplu recent din presa - https://usd24.ro/ana...-am-inceput-cu/), videochatist si alte meserii asemenea - toate care nu cer calificare si nici multa scoala sau glagorie. Cu asta ce facem? Cum sa convingi un elev chiar cu ceva potential sa se tina de scoala?

#61
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,013
  • Înscris: 14.03.2013

View Postaaaa4567, on 01 august 2023 - 18:14, said:

Si nu numai atat: ventiul ala mediu (4-5000 de lei la 0-3 ani exp) al unui profesor, medic, functionar, e la concurenta cu venitul uneori net mai mare al unui tractorist, instalator, hairstylist (exemplu recent din presa - https://usd24.ro/ana...-am-inceput-cu/), videochatist si alte meserii asemenea - toate care nu cer calificare si nici multa scoala sau glagorie. Cu asta ce facem? Cum sa convingi un elev chiar cu ceva potential sa se tina de scoala?
Simplu.
In primul rand, anumite meserii se platesc mai bine in functie de multe criterii cum ar fi cererea, scarcitity of people, etc.
In al doilea rand, multe meserii se pot face o anumita perioada de vreme, nu poti sa sa o faci pana la pensie (e.g. video-chatista). Dupa ramai fara optiuni.
In al treilea rand, meseriile care necesita facultate permit cariere, avansari, multe alte optiuni in viata. Si multe din ele se pot face pana la pensie.
Pot continua dar cred ca intelegi ideea.

#62
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,936
  • Înscris: 31.03.2003

View Postaaaa4567, on 01 august 2023 - 16:22, said:

Nu, pentru ca deja exista farmacisti in acele farmacii, s-a ajuns la o saturatie de farmacii. Farmacistii nou iesiti nu mai au unde sa se angajeze, caci nu mai e loc de farmacii noi. Posted Image

Scoala e mega grea - de unde stii asta? Ce scoli grele mai stii in Romania? [discutie]
Sunt farmacii unde "lipsesc"farmacistii. S-au deschis la tara foarte multe in ultimii 2-3 ani.

Stiu fiindca am facut eu scoala.

SI am vazut la colegi cam cu ce se papa si Medicina. Farmacia nu e mai usoara decat Medicina.

#63
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,629
  • Înscris: 12.06.2010
Reforma din invatamant trebuie sa coincida cu reforma din societate. Degeaba formezi absolventi competitivi daca posturile target sunt ocupate politic si n-ai cum sa dezlipesti omul de pe scaun. Asa  pierzi, fie pleaca afara, fie se blazeaza si va lucra altceva sub nivelul lui. De fapt pierzi de doua ori - produsul finit si resursele investite in formarea lui.

Sansele de mici afaceri (initiate de varfuri) care sa creasca pe baza unor idei sunt din ce in ce mai mici. Pentru ca ne lovim de lipsa de fonduri. Eu unul daca as vrea sa deschid acum aceeasi afacere pe care am facut-o acum doua zeci de ani n-as mai face-o. Costurile initiale ar fi mari, baza de selectie a personalului e mai mica iar raportul profit/cheltuieli s-a schimbat in defavoarea patronului. Cat despre birocratie am impresia ca a crescut. Anul asta am fost bombardat cu tot felul de chestionare/rapoarte statistice..

Sa ridicam toata baza ar fi ideal. Pentru ca dintr-o baza de calitate crescuta obtii o selectie finala si mai buna.

Ne lovim totusi de analfabetism, normal si functional, abandon scolar, scoala pe lovele - care e clar ce produse scoate. Absolventi nepregatiti dar cu pretentii... si un orizont destul de inchis la culoare al job-urilor existente. Plus gastile de profesori (nasi, fini, rude, famiglii) care capuseaza invatamantul.

Pana mea, meditatiile se impoziteaza pe bune pana la urma? Ca nu mai sunt la curent.

#64
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,540
  • Înscris: 18.10.2011

View Postjm2010, on 02 august 2023 - 10:11, said:

Simplu.
In primul rand, anumite meserii se platesc mai bine in functie de multe criterii cum ar fi cererea, scarcitity of people, etc.
In al doilea rand, multe meserii se pot face o anumita perioada de vreme, nu poti sa sa o faci pana la pensie (e.g. video-chatista). Dupa ramai fara optiuni.
In al treilea rand, meseriile care necesita facultate permit cariere, avansari, multe alte optiuni in viata. Si multe din ele se pot face pana la pensie.
Pot continua dar cred ca intelegi ideea.
Bun, daca e atat de simplu, (sau, ma rog, evident) cum se face ca nu se duce mai multa lume catre meserii mai grele, complicate?

Crezi ca merge sa convingi un tanar doar "explicandu-i"? Se vede treaba ca nu e atat de simplu...

View Postoaspetele, on 02 august 2023 - 11:06, said:

Sunt farmacii unde "lipsesc"farmacistii. S-au deschis la tara foarte multe in ultimii 2-3 ani.

Stiu fiindca am facut eu scoala.

SI am vazut la colegi cam cu ce se papa si Medicina. Farmacia nu e mai usoara decat Medicina.
SI atunci? De ce se zice in acel articol ca a scazut cererea? Si de ce nu mai exista concurenta, de ce nu se mai duce lumea la Farmacie (vezi articolul)?

Edited by aaaa4567, 02 August 2023 - 19:29.


#65
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,629
  • Înscris: 12.06.2010
Pentru ca orice om isi doreste maxim de profit cu minim de munca. Unii reusesc, unii nu.

#66
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,540
  • Înscris: 18.10.2011

View Postlucianburjuiul, on 02 august 2023 - 19:25, said:

Pentru ca orice om isi doreste maxim de profit cu minim de munca. Unii reusesc, unii nu.
Asta e evident, nu am negat asta! Eu ziceam de solutii...

Quote

Reforma din invatamant trebuie sa coincida cu reforma din societate.

Si reforma in societate trebuie sa coincida cu cea din invatamant, nu? :D

OK, acum cine dupa cine asteapta?..

#67
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,936
  • Înscris: 31.03.2003

View Postaaaa4567, on 02 august 2023 - 19:23, said:



SI atunci? De ce se zice in acel articol ca a scazut cererea? Si de ce nu mai exista concurenta, de ce nu se mai duce lumea la Farmacie (vezi articolul)?
Fiindca profesia de farmacist nu mai este una liberala, de cand cu lanturile. Trebuie sa te prostituezi daca vrei sa obtii un venit cat de cat.
Solutia? Farmacia farmacistului.

#68
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,880
  • Înscris: 21.06.2016
E ca și cum ai spune ca soluția comerțul e chioșcul și dugheana, nu supermarketul.
Lanțurile mari sunt mult mai eficiente, au putere mai mare de negociere, au economii de scara. Asta folosește poporului, nu farmacii multe și mici.
Bineînțeles trebuie asigurata competiția.

#69
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,013
  • Înscris: 14.03.2013

View Postaaaa4567, on 02 august 2023 - 19:23, said:

Bun, daca e atat de simplu, (sau, ma rog, evident) cum se face ca nu se duce mai multa lume catre meserii mai grele, complicate?
Pentru ca parintii in ziua de azi au tendinta sa cocoloseasca copilul de mic, sa nu il invete sa munceasca ceva cat de putin cand sunt mici, ca au impresia sa sunt toti genii cu iq peste Einstein (si majoritatea sunt de fapt mediocrii) si care pot rupe tot de la birou ca manager direct din scoala, scoala generala, liceul si facultatea toti pun note din burta care nu reflecta deloc nivelul lor mediocru (in general in ziua de azi) si termina cu hartii fara valoare dar care le da impresia ca sunt entitled la pozitii pentru care nu sunt pregatiti si nici nu sunt capabili sa le acopere. Este un cancer in societatea, cancer care este raspandit de la opinca la vladinca. Plus sa mai adaugam si mentalitatea aia cu "mergi la facultate ca sa nu ajungi sa dai cu sapa ca toti prostii" raspandita in ziua de azi... Si ai tabloul complet.
Pur si simplu generatiile noi nu sunt invatate sa munceasca ceva, sunt crescute mimoze de catre parinti. Asa, pe scurt.

Edited by jm2010, 03 August 2023 - 06:19.


#70
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,936
  • Înscris: 31.03.2003

View Postvrajitoruldinoz, on 03 august 2023 - 06:10, said:

E ca și cum ai spune ca soluția comerțul e chioșcul și dugheana, nu supermarketul.
Lanțurile mari sunt mult mai eficiente, au putere mai mare de negociere, au economii de scara. Asta folosește poporului, nu farmacii multe și mici.
Bineînțeles trebuie asigurata competiția.
Poi gresesti din start. Farmacia nu e (numai) comert.
In farmacie se elibereaza medicamente, in primul rand.  Acolo preturile sunt impuse, exista hiper reglementari. Exista si un cod de etica, niciodata respectat in lanturi.
In plus, farmacistii pot presta anumite servicii farmaceutice (ma rog, unele le presteaza pe gratis). Ar degreva nitel sistemul de sanatate.

La noi, prin reclamele hiper agresive, cardurile de fidelitate si alte minciunele, s-a dresat consumatorul ca sa isi arunce privirea la 5 bani si mai mult spre suplimente, ca sunt ieftin de produs si fara batai de cap. SI nu trebuie sa justifici nimic, decat sa anunti M S sau M Agriculturii ca le faci.

Cat despre concurenta, e ridicol si prostesc sa crezi ca asta se intampla atunci cand un grup are import-distributie-desfacere en detail si isi tine pentru lantul propriu medicamentele deficitare, care s-au inmultit vertiginos in ultima vreme.

Dar trendul e clar, daca lucrurile continua asa, nu vor mai exista absolventi farma peste cativa ani.

Edited by oaspetele, 03 August 2023 - 06:27.


#71
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

View Postjm2010, on 03 august 2023 - 06:18, said:

Pentru ca parintii in ziua de azi au tendinta sa cocoloseasca copilul de mic, sa nu il invete sa munceasca ceva cat de putin cand sunt mici.

Sa munceasca ce? eu am copilarit in mediul urban si cea mai grea "munca" pe care am facut-o in primii 16 ani cred ca a fost sa dau cu aspiratorul in apartament si sa gatesc feluri simple de mancare.

#72
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,853
  • Înscris: 02.11.2016
Dacă facultățile ar fi cu adevărat serioase nu ar termina decât 5-10% din studenții actuali. Ceea ce este foarte dureros pentru universități, nu neapărat economie, pentru că oricum majoritatea nu vor continua pe domeniu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate