Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Care ar fi pasul logic pentru o reforma adevarata a facultatilor romanesti?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Eu cred ca problema vine de mai jos, de la interesul copiilor care e dat de interesul părinților, de media etc.
Cât de entuziasta e participarea la facultate a copiilor care au crescut cu părinții plecați peste hotare la munca?
Cati copii mai sunt in general, buni sau rai?
Care e nivelul la liceu când un debutant face cât, 2500 de lei? Ce fel de oameni se mai fac profesori de școala și liceu in ziua de azi?
Cât poate studia un copil care e 80% din timpul treaz in fata unui ecran? Cati copii au telefoane și de la ce vârste?
Cati din copiii buni rămân jn România? Între prietenii mei cu copii de facultate o buna parte i-au trimis afara.

La facultate deja e prea târziu sa repari problemele astea. Și cine sa o facă, clicile de rude și asociați care au in stăpânire unele facultăți?
Mai e și partea financiara. Chiar dacă acum s-a mai îndreptată in facultăți, avem măcar o generație de profesori încă tineri, făcuți pe genunchi, din studenții de 7 și ăla copiat.

Edited by vrajitoruldinoz, 31 July 2023 - 18:04.


#38
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Mai e un aspect aici de discutat : ce cadre didactice avem in universitati . Acum vorbesc doar de situatia pe care o cunosc. In jurul anilor '990  rămâneau  in universitate sefii de promotie ca asistenti sau lectori .  Anii au trecut , salariile din invatamant au fost alea pe care le stiti  iar dupa 10 ani   de salariu putin peste minimum  orice om intreg la cap  se  re-orientează.  O parte dintre fostii sefi de promotie au plecat , apoi in locul lor nu au mai venit absolventi de aceiasi calitate . Trendul se inversase  la inceputul anilor 2000 si ramaneau in invatamant studentii  care nu-si putusera gasi un loc de munca  bine platit.  Nu ramaneau  studentii de la coada  anului dar cam cei imediat de deasupra codașilor. Acum acei  fosti studenti au crescut in functie  , au  ajuns profesori . Evident ca  nu au ramas la nivelul din studentie  dar spuma promotiilor este acum in alta parte.

#39
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View PostKiloW, on 31 iulie 2023 - 14:15, said:



Daca sunt cu adevărat impostori n-au cum sa fi îndeplinit criteriile pe bune. Sa publice de exemplu. Posibil să fi plagiat, ceea ce în ziua de azi e foarte ușor de verificat și pe baza plagiatului ii zbori foarte ușor dacă ții musai.

Plus ca poți stabili criterii mai stricte, care chiar dacă nu le poți aplica retroactiv, își fac efectul pe termen mai lung și impostorii ies "natural" din sistem.

Nu-i ușor, însă de undeva trebuie început.

Nu e așa greu sa publici și nu toate jurnalele etc sunt egale.
La fosta mea facultate s-au făcut profesori doi.
El era băiat simpatic, dar de 7 așa. E conferențiar acum, dacă nu o fi profesor plin.
Ea a trecut totul pe copiat și s-a măritat cu fiul decanului (care era și el asistent ceva).

#40
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,617
  • Înscris: 12.06.2010
Am ignorat una din parti: elevul. Ca sa ai invatamant de calitate iti trebuie si material de calitate  Asa ca trebuie s-o iei de jos cu reforma, de la gradi, de la I-IV... Admit ca profesorii incep sa se traga pe parame unii pe ceilalti si se duce dracu tot actul de predare, dar daca ala din clasa e tamp sau a trecut ca asa trebuie sa treaca ca sa-si ia toata lumea salariul, atunci tot pe loc batem pasul.
Nu stiu, dar zilele astea am auzit de niste Universitati de m-a pufnit rasul - una pe la Baile Herculane, un butic de diplome, cu traditie. Nu cred ca e singura. Am cautat sumar pe net si cred ca nu mai exista. Dar asa ceva poate exista doar cu complicitatea celor de la centru. E greu de reformat ceva putred in totalitate. Trebuie ars, dezinfectat si apoi recladit, luat de la zero. Si nu uitati ca avem un profesor presedinte...

#41
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Eu vad problema ca pe o oportunitate pentru cei care chiar vor sa faca ceva cu meseria lor.

Daca 99% sunt prosti facuti gramada, e usor sa fii tu restul de 1%.
Nimeni nu vrea sa iasa numai elite din facultati. Asta ar insemna competitie.

Nu e ca si cum ai spune ca lumea e mai proasta ca inainte.
Raportat la 50-60 de ani, cu siguranta absolventii sunt mai destepti, cel putin la nivel macro.

Asa ar merge incurajati si tinerii studenti. "Ia si invata ca 99% sunt oricum prosti facuti gramada, ai toate sansele".

Un amic are o clinia aici in Craiova. A trebuit sa angajeze o noua receptionera. Au venit vreo 8 doamne si domnisoare. unele cu cate o facultate. A ales una de 19 ani ca, citez "are fundu mare" :lol: TIpa abia a termina liceul si e pe la ceva postliceala dubioasa de asistente. Cu ce le-a ajutat pe celelalte candidate ca aveau X facultate?

#42
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Păi o bunăciune îți ridică moralul și, starea de spirit :lol: aportul ei la bunul mers al firmei nu e deloc de neglijat

#43
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 18.10.2011

View Postvrajitoruldinoz, on 31 iulie 2023 - 18:02, said:

Eu cred ca problema vine de mai jos, de la interesul copiilor care e dat de interesul părinților, de media etc.
Cât de entuziasta e participarea la facultate a copiilor care au crescut cu părinții plecați peste hotare la munca?
Cati copii mai sunt in general, buni sau rai?
Care e nivelul la liceu când un debutant face cât, 2500 de lei? Ce fel de oameni se mai fac profesori de școala și liceu in ziua de azi?
Cât poate studia un copil care e 80% din timpul treaz in fata unui ecran? Cati copii au telefoane și de la ce vârste?
Cati din copiii buni rămân jn România? Între prietenii mei cu copii de facultate o buna parte i-au trimis afara.

La facultate deja e prea târziu sa repari problemele astea. Și cine sa o facă, clicile de rude și asociați care au in stăpânire unele facultăți?
Mai e și partea financiara. Chiar dacă acum s-a mai îndreptată in facultăți, avem măcar o generație de profesori încă tineri, făcuți pe genunchi, din studenții de 7 și ăla copiat.

Bun, pretty common, se cam stie situatia.

Dar se stia inca de acum 20-25 de ani ca in invatamant - deja de atunci!!! - nu mai mergeau cei mai buni oameni, ba dimpotriva. In anii 98-2000, salariile erau crancen de mici, ceva de genul 60-100 de dolari, sau in banii de azi vreo 2-300, adica abia acopereai mancarea si intretinerea. Fara Internet, calculator sau telefon mobil care, atunci, erau un lux pentru categoria asta de salarii. Treptat, treptat, oamenii selectati, mai batrani, intrati in anii 70-80, au ieist la pensie, sau au iesit din sistem, in anii 90, vazand mizeria - au fost profesori (incvlusiv buni), care, vazand cum sta treaba si nevrand sa asteopte (remember anii 90 cand nu se stia nimic sigur, cum va evolua societatea etc), au ales sa iasa din sistem,

Si mai de jos... ce se poate face? Acolo intra tot educatori, invatatori, profesori (ba inca si mai slabi decat in universitar, din ce imi dau seama etc) in principiu mediocri, demotivati, prost platiti. Si daca sunt entuziasti, dupa primii ani o lasa moarta, dat fiind sistemul, din ce imi dau seama - cumva ca la doctorii tineri...

View Postvictor29cr, on 31 iulie 2023 - 18:33, said:

Eu vad problema ca pe o oportunitate pentru cei care chiar vor sa faca ceva cu meseria lor.

Daca 99% sunt prosti facuti gramada, e usor sa fii tu restul de 1%.
Nimeni nu vrea sa iasa numai elite din facultati. Asta ar insemna competitie.

Nu e ca si cum ai spune ca lumea e mai proasta ca inainte.
Raportat la 50-60 de ani, cu siguranta absolventii sunt mai destepti, cel putin la nivel macro.

Asa ar merge incurajati si tinerii studenti. "Ia si invata ca 99% sunt oricum prosti facuti gramada, ai toate sansele".

Un amic are o clinia aici in Craiova. A trebuit sa angajeze o noua receptionera. Au venit vreo 8 doamne si domnisoare. unele cu cate o facultate. A ales una de 19 ani ca, citez "are fundu mare" Posted Image TIpa abia a termina liceul si e pe la ceva postliceala dubioasa de asistente. Cu ce le-a ajutat pe celelalte candidate ca aveau X facultate?
Simplu fapt ca se prezinta oameni cu facultate pe un post care ar necesita cel mult liceul si ceva profesional facut (ucenicie in ind ospitalitatii, cumva relatii cu clientii etc) spune multe despre situatie. Aia cu ... fundu' mare, si mai si... :)

View Postggelu, on 31 iulie 2023 - 18:08, said:

Mai e un aspect aici de discutat : ce cadre didactice avem in universitati . Acum vorbesc doar de situatia pe care o cunosc. In jurul anilor '990  rămâneau  in universitate sefii de promotie ca asistenti sau lectori .  Anii au trecut , salariile din invatamant au fost alea pe care le stiti  iar dupa 10 ani   de salariu putin peste minimum  orice om intreg la cap  se  re-orientează.  O parte dintre fostii sefi de promotie au plecat , apoi in locul lor nu au mai venit absolventi de aceiasi calitate . Trendul se inversase  la inceputul anilor 2000 si ramaneau in invatamant studentii  care nu-si putusera gasi un loc de munca  bine platit.  Nu ramaneau  studentii de la coada  anului dar cam cei imediat de deasupra codașilor. Acum acei  fosti studenti au crescut in functie  , au  ajuns profesori . Evident ca  nu au ramas la nivelul din studentie  dar spuma promotiilor este acum in alta parte.
Exact ce spuneam si eu, ma bucur ca e cineva care o spune din nou! In plus, cum puteai face cercetare in anii 2000? Abia aveai calculator acasa, nu mai zic de Internet, sa nu gandim ce preturi erau atunci, un PC era cateva salarii medii, nu mai zic de salarii de profesori...

#44
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

View Postvictor29cr, on 31 iulie 2023 - 18:33, said:

Eu vad problema ca pe o oportunitate pentru cei care chiar vor sa faca ceva cu meseria lor.

Daca 99% sunt prosti facuti gramada, e usor sa fii tu restul de 1%.
Nimeni nu vrea sa iasa numai elite din facultati. Asta ar insemna competitie.

Nu e ca si cum ai spune ca lumea e mai proasta ca inainte.
Raportat la 50-60 de ani, cu siguranta absolventii sunt mai destepti, cel putin la nivel macro.

Asa ar merge incurajati si tinerii studenti. "Ia si invata ca 99% sunt oricum prosti facuti gramada, ai toate sansele".

Un amic are o clinia aici in Craiova. A trebuit sa angajeze o noua receptionera. Au venit vreo 8 doamne si domnisoare. unele cu cate o facultate. A ales una de 19 ani ca, citez "are fundu mare" Posted Image TIpa abia a termina liceul si e pe la ceva postliceala dubioasa de asistente. Cu ce le-a ajutat pe celelalte candidate ca aveau X facultate?
1. Problema majora este ca acei 99% prosti au drept de vot. Si vor ingropa pe ceilalti 1% indiferent cat de destepti vor fi aia.
2. Si acuma acei 1% vad oportunitatea. Doar ca nu aici in tara.
P.S.: procentele sunt conform a ceea ce ai scris. Dar nu esti chiar departe.

Edited by jm2010, 31 July 2023 - 19:44.


#45
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 18.10.2011

View Postvictor29cr, on 31 iulie 2023 - 18:33, said:

Eu vad problema ca pe o oportunitate pentru cei care chiar vor sa faca ceva cu meseria lor.

Daca 99% sunt prosti facuti gramada, e usor sa fii tu restul de 1%.
Nimeni nu vrea sa iasa numai elite din facultati. Asta ar insemna competitie.

Nu e ca si cum ai spune ca lumea e mai proasta ca inainte.
Raportat la 50-60 de ani, cu siguranta absolventii sunt mai destepti, cel putin la nivel macro.

Asa ar merge incurajati si tinerii studenti. "Ia si invata ca 99% sunt oricum prosti facuti gramada, ai toate sansele".

Un amic are o clinia aici in Craiova. A trebuit sa angajeze o noua receptionera. Au venit vreo 8 doamne si domnisoare. unele cu cate o facultate. A ales una de 19 ani ca, citez "are fundu mare" Posted Image TIpa abia a termina liceul si e pe la ceva postliceala dubioasa de asistente. Cu ce le-a ajutat pe celelalte candidate ca aveau X facultate?
Deci... ce competitie, cand sunt promovati cei cu c%rul mare, cum ziceai tu? Pana si la medicina se intampla chestii d-astea, si examene mari se pot sunta. Admiterea nu mai e selectiva, rezidentiatul a ramas singurul serios, dar si acolo exista sunturi. In rest... Bun, faci o facultate buna, si te lovesti de realitatea pietei muncii:\
- la stat (dar aud ca nu numai) se angajeaza pe pile sau pe criterii dubioase
- la privat sa zicem ca ai avea o sansa, dar te plafonezi in destule domenii, pana si in IT
- esti bun pe cercetare, dar...ce faci, daca piata nu cere, nu plateste?

etc

Nu stiu, rationamentul tau poate ar fi trebuit sa mearga deja :), sunt destui loaze, probabil majoritari la facultatile inclusiv de stat, inclusiv cele bine cotate...

#46
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,918
  • Înscris: 31.03.2003

View Postaaaa4567, on 31 iulie 2023 - 12:48, said:



Ca exemplu, uitati facultatile de farmacie - https://www.libertat...in-tara-4617515, care se plang ca nu au clienti - scrie acolo cum au incercat sa momeasca elevii cu potentiale oportunitati (criminalistica etc), care s-au dovedit a fi false. Daca ai sub 1/loc sau 1 si ceva pe loc (unii nu se prezinta, oricum), cum poti avea pretentia la studenti de calitate? Admiterile au devenit o gluma fata de ce erau acum 30 de ani, inclusiv la facultati galonate.
Sigur ca e destul de logic declinul, dupa inflatia de farmacii, dar zic...

Uitati-va in articol, cum insusi seful de promotie(?) pare dezamagit de oportunitati...





Inflatia de farmacii nu ar trebui sa conduca la o mega cerere de absolventi (nu clienti) ???
Problema acolo e altceva. Lanturile de farmacii. Si cat vor exista acele lanturi si li se vor permite orice, ca acum, atata timp cat vor avea in spate depozite care sa imparta discretionar marfa deficitara, sectorul farma va merge in cap, in ceea ce priveste calitatea si mai apoi numarul de absolventi.
Scoala e mega grea, nu acolo e problema.

#47
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postvictor29cr, on 31 iulie 2023 - 18:33, said:

Eu vad problema ca pe o oportunitate pentru cei care chiar vor sa faca ceva cu meseria lor.

Daca 99% sunt prosti facuti gramada, e usor sa fii tu restul de 1%.

Neglijezi rolul "politicii" si mancatoriei de cadre, mai ales in domeniul universitar.

#48
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postoaspetele, on 01 august 2023 - 06:07, said:

Inflatia de farmacii nu ar trebui sa conduca la o mega cerere de absolventi (nu clienti) ???
Nu prea ptr ca s-a schimbat legea.
Acum ptr a o farmacie sa existe e suficeint sa aiba un singur farmacist acolo - 8 ore pe zi ( chiar daca e non-stop ).
Restul pot fi vanzatori obisnuiti - lucratori comerciali - fara nicio pregatire in domeniu.

#49
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Eu va spun impesiile mele dupa 4 ani in UTCN, in partea buna a cercetarii, ca sa zic asa:)

Vorbesc de partea buna fiindca am facut parte dintr-un departament super orientat spre ceea ce spuneti multi aici, la un moment dat toate proiectele de colaborare cu diferite firme din Europa mai putin unul erau in departamentul nostru. Si ma refer aici la toate proiectele de colaborare la nivel de universitate, adica un numar intre 7-10, nu mai stiu exact.
Da, aveam oameni care se ocupau doar de gasirea acestor oportunitati, insa daca stai sa te gandesti bine 10 colaborari la nivel de ditamai universitatea e infim. Prin comparatie, aveam colegi in alte departamente unde pur si simplu nimeni nu era interesat de asa ceva, munceau pe niste calculatoare vechi de 20 de ani cu programe vechi de cand lumea si nimeni nu era interesat sa schimbe ceva.
Dezvoltand colaborari cu diferite firme din domeniu poti sa oferi membrilor departamentului venituri suplimentare, stagii prin afara, obtii materiale, standuri de lucru, diferite dotari care ofera si studentilor alte posibilitati.

Evident ca l-au atras pe Einstein sau Tesla in departament ca si student, insa inginerii cercetatori raman tot acolo de 10 ani, atrag doctoranzi in mod constant chiar si din afara tarii iar in laborator daca merg acum mai degraba arata cu ceva din afara tarii decat cu laboratorul in care am studiat eu acum 15 ani.
Evident ca daca vorbesc cu ei se plang ca-s praf studentii, dar nu ii pot lasa repetenti pentru ca ulterior au probleme. Insa pe langa studentii aia praf trimit mereu altii buni prin afara tarii si aia se si descurca. Deci nah, media e praf, dar macar se investeste in oamenii din departament si in studentii de top, ceea ce tot inseamna ceva.
Deci daca ai oameni interesati poti face ceva ca lumea.

PS: Vorbesc de un domeniu unde e nevoie de ceva bani,  Electromecanica-Masini electrice, un stand de testare bun costa sute de mii de euro.

#50
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021

View Postvrajitoruldinoz, on 31 iulie 2023 - 18:08, said:



Nu e așa greu sa publici și nu toate jurnalele etc sunt egale.


Nu tocmai vorbeam de jurnale de impact, nu de analele universității din Făurei.

Cu calitatea elevului exista doua scoli de gândire, aia bazata pre selecție și aia bazata pe formare.
Aia bazata pe selecție zice sa îți alegi elevii pe sprânceană și pe ăilalți ii abandonezi. Cam asa a funcționat și sistemul comunist și asa funcționează și acum, cam la toate etapele (ba chiar acum selecția se face mai devreme decât pe vremea comuniștilor).
E greu însă să mai faci distincția între meritul scolii și cel al elevului (și al familiei lui). Și în tari ca România ajungi sa ai o baza de selecție din ce în ce mai redusă, și dacă produci o minoritate minuscula de oameni educati n-ai ce face cu ei într-o tara de analfabeți.
Asta e sistemul prin care produci o Nadia Comăneci într-o tara unde majoritatea nu-i capabila să urce doua etaje fără lift.

Școala ailaltă zice sa muncești cu materialul clientului și triajul îl faci mai târziu. Gen după al doilea an de facultate. O iei din nou cu bazele și vezi ulterior care tine pasul și care nu. Poate produci mai putini campioni olimpici însă mai mulți oameni sănătoși și funcționali.

Ambele au avantaje și dezavantaje.

View Postgiuliani, on 01 august 2023 - 14:13, said:

daca stai sa te gandesti bine 10 colaborari la nivel de ditamai universitatea e infim. Prin comparatie, aveam colegi in alte departamente unde pur si simplu nimeni nu era interesat de asa ceva, munceau pe niste calculatoare vechi de 20 de ani cu programe vechi de cand lumea si nimeni nu era interesat sa schimbe ceva.


Când m-am rupt eu de mediul respectiv în Ro erau doua curente de gândire, chiar și printre "lupii tineri" nu neapărat legat de generație.
Aia care încercau sa aducă și sa câștige bani prin proiecte/colaborări (publice, însă mai ales private) și aia care încercau să își mărească veniturile luând mai multe norme.  Astia fiind tot timpul la cursuri n-au timp fizic sa facă cercetare pe bune, și nici n-au cum să țină pasul cu ce se întâmplă în industrie neavând contacte cu ea, asa ca treptat ajung sa predea 10 ani la rand aceleași cursuri prăfuite.

Edited by KiloW, 01 August 2023 - 14:33.


#51
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,918
  • Înscris: 31.03.2003

View Posteiffel, on 01 august 2023 - 07:29, said:

Nu prea ptr ca s-a schimbat legea.
Acum ptr a o farmacie sa existe e suficeint sa aiba un singur farmacist acolo - 8 ore pe zi ( chiar daca e non-stop ).
Restul pot fi vanzatori obisnuiti - lucratori comerciali - fara nicio pregatire in domeniu.
NU mai spune!!! Cine va pacaleste?

#52
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Criteriul selectiv e benefic societății, dar nu și suficient, că asigură convergența resurselor și un randament optim. Competitivitatea exacerbată produce vârfuri, vezi cazurile din sportul românesc.
Criteriul formativ este ignorat pentru că presupune resurse uriașe pe o durată lungă de timp, ce-i nașpa e că este mai necesar societății deoarece ridică pragul general de bunăstare.

#53
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Problema criteriului selectiv e ca a ajuns sa se aplice la 5 ani în ziua de azi (înscrierea în "școlile bune" la clasa zero) .
Comuniștii o făceau (de facto) la 14 ani (prima treapta la liceu).
Un pic caricatural dacă nu faci o școală bună nu prinzi un liceu bun și slabe șanse să prinzi o facultate de top.

Selecția după al doilea an de facultate înseamnă la 20 ani. Mie mi se pare ca ai șanse mai mari să știi la 20 ani ce vrei și către ce ai înclinații decât la 5 ani sau chiar la 14.

Ținând cont că in Romania avem deja mai multe locuri la facultate decât absolvenți de BAC nu cred că lipsa resurselor ar fi o problema.

Edited by KiloW, 01 August 2023 - 14:55.


#54
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View PostKiloW, on 01 august 2023 - 14:51, said:

Problema criteriului selectiv e ca a ajuns sa se aplice la 5 ani în ziua de azi (înscrierea în "școlile bune" la clasa zero) .
Comuniștii o făceau (de facto) la 14 ani (prima treapta la liceu).
Un pic caricatural dacă nu faci o școală bună nu prinzi un liceu bun și slabe șanse să prinzi o facultate de top.

Selecția după al doilea an de facultate înseamnă la 20 ani. Mie mi se pare ca ai șanse mai mari să știi la 20 ani ce vrei și către ce ai înclinații decât la 5 ani sau chiar la 14.

Ținând cont că in Romania avem deja mai multe locuri la facultate decât absolvenți de BAC nu cred că lipsa resurselor ar fi o problema.

asta cu liceele bune e putin relativ. In general, nu trebuie sa intrii la liceele alea unde ultima medie e 9.90 ca sa ai sanse la o facultate buna in Romania; si licee unde ultima medie e undeva pe la 9-9.25 sunt destul de ok.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate