Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Samsung LED vs TCL QLED < 2500 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
DarkMinion

DarkMinion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 08.11.2013
Caut un TV pentru parinti la o diagonala de 50". Ce ma intereseaza, este  ca sistemul de operare sa fie relativ smooth, sa poata fi folosit Netflix / Amazon Prime fara probleme si sa aibe un meniu relativ intuitiv de sortare si "favorite" (pentru persoanele varstnice).

(Ca exemplu, WebOS este relativ complicat pentru ai mei).

M-am uitat la un Samsung pentru ca, din cate am inteles, sistemul lor e relativ simplu. Dar am vazut foarte mult pe aici recomandat TCL. Optiunile pe care eu le-am vazut la eMag ar fi

Samsung 50CU80  (2023) - 2230 RON
sau
TCL QLED 50C645 (2023) - 1900 RON

La TCL nu prea-mi place ca are Google TV care iti arata tot felul de chestii la care nu ai acces (gen Disney+). Eu unul n-am reusit sa scot asta de pe GoogleTV (folosesc Chromecast). Nu stiu nimic altceva, in special de meniul lui sau cum functioneaza cablul tv.

Sugestii?

#2
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
Imaginea nu e un criteriu de selectie ??

#3
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Cam întunecate TCL, mai puțin miniledul... dar e mai scump.

#4
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.02.2014
https://www.displays...ison/599126910f

Aici o comparație display etc

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,929
  • Înscris: 30.08.2006
Nu mai exista ecrane intunecoase, iar un qled cu atat mai putin.Se aleg ecranele cele mai luminoase doar pentru sali de sedinte si terase. Eu as alege TCL-ul plus o extindere de garantie de inca 2 ani. Daca a primit certificarea Dolby Vision atunci e suficient de luminos.

La Samsung exista posibilitatea update-urilor de firmware. La TCL cu softul din fabrica ramane pana moare. Trebuie verificat daca se poate selecta din setari operatorul de cablu. La mine la Hisense am selectat Digi si mi-a gasit rapid toate canalele ordonate corect.

Edited by Leo2006, 13 July 2023 - 21:28.


#6
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,493
  • Înscris: 06.08.2015
TCL

#7
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Cam toate tv din comerț beneficiaza de tehnologia QLed (adică Quantum Dot ) chiar dacă nu e specificat.
Titlul e cam aiurea..Led vs Qled.

#8
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 06.11.2014

 Leo2006, on 13 iulie 2023 - 21:18, said:

Nu mai exista ecrane intunecoase, iar un qled cu atat mai putin.Se aleg ecranele cele mai luminoase doar pentru sali de sedinte si terase. Eu as alege TCL-ul plus o extindere de garantie de inca 2 ani.

Daca a primit certificarea Dolby Vision atunci e suficient de luminos.

Eh, nu exista, de parca toate tv-urile ofera minim 1000 de nits. Multe televizoare inca au 200..300nits, iar, HDR-ul la ele e doar pe hartie, fiind bune pentru urmarit posturi tv, nu pentru Netflix ori alte aplicatii VOD. Si n-ai nevoie de televizor luminos doar la terase, ci si acasa, daca ai o camera luminoasa, ca nu tragi draperia cand vrei sa vezi ceva la tv.

#9
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

 missionnad, on 13 iulie 2023 - 22:53, said:

Cam toate tv din comerț beneficiaza de tehnologia QLed (adică Quantum Dot ) chiar dacă nu e specificat.
Cam nu. Qled costa, se adauga in pret. Si nu e pe toate diagonalele, adica pe cele mici (pana in 43 inch).

#10
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010

 Leo2006, on 13 iulie 2023 - 21:18, said:

Nu mai exista ecrane intunecoase, iar un qled cu atat mai putin.Se aleg ecranele cele mai luminoase doar pentru sali de sedinte si terase. Eu as alege TCL-ul plus o extindere de garantie de inca 2 ani. Daca a primit certificarea Dolby Vision atunci e suficient de luminos.

La Samsung exista posibilitatea update-urilor de firmware. La TCL cu softul din fabrica ramane pana moare. Trebuie verificat daca se poate selecta din setari operatorul de cablu. La mine la Hisense am selectat Digi si mi-a gasit rapid toate canalele ordonate corect.

"The brightness of a TV is measured in nits. As an example, standard TVs are around 300 nits.
To display an HDR10 image, a TV must be able to deliver a minimum of 1,000 nits.
Dolby Vision can be mastered to around 4,000 nits for use on 4K compatible TVs."

#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,929
  • Înscris: 30.08.2006
Carrefour are reducere cu Act For Good la TCL cu doar 1600 lei.
Deja vad ca stocul e limitat in toata tara. Daca initiatorul se mai gandeste mult, nu-l mai gaseste atat de ieftin.

#12
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 MMike, on 14 iulie 2023 - 10:35, said:


Cam nu. Qled costa, se adauga in pret. Si nu e pe toate diagonalele, adica pe cele mici (pana in 43 inch).
Sunt tv-uri cu ecrane Qled si la 1300-1500 lei cu diagonale de 43-50 inch.
E un Toshiba Qled de 50 inch , costă undeva la 1400 lei.

#13
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

 missionnad, on 15 iulie 2023 - 19:14, said:

Sunt tv-uri cu ecrane Qled si la 1300-1500 lei cu diagonale de 43
Sunt. Eu am zis pana in 43 inch, adica de 40 si 32 inch.

 missionnad, on 15 iulie 2023 - 19:14, said:

E un Toshiba Qled de 50 inch , costă undeva la 1400 lei.
Cat costa, atat face. Chinezesc.

#14
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 MMike, on 16 iulie 2023 - 12:39, said:

Cat costa, atat face. Chinezesc.
Păi ai zis că tehnologia Qled costă...Cât să coste....văd că se pune si pe tv-uri super ieftine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate