Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Autoritate camere video trafic

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Bricabrac

Bricabrac

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.07.2023
Salut! Vreau sa fac o sesizare si nu stiu cine ar fi autoritate competenta: primaria sau politia rutiera.
  Este vorba despre propunerea montarii unei camere video intr-o intersectie unde este instalat un indicator care te obliga sa faci dreapta, dar foarte multi soferi ocolesc artera principala, intrand intr-un cartier rezidential, merg in paralel cu artera principala si ajung la intersectia respectiva unde o iau inainte sau fac stanga, chiar daca este obligatoriu sa faci dreapta. Daca nu ar ocoli si ar merge pe artera principala, tot in aceeasi intersectie ar ajunge, doar ca pe artera aceea nu exista restrictii. O pot lua in ce directie doresc.
   Poate sunt soferi pe aici care apeleaza la astfel de trick-uri pentru a ocoli anumite zone, dar poate ei nu incalca nicio regula de circulatie. In schimb in cazul de fata, soferii evita aglomeratia cu pretul de a nu respecta indicatiile intersectiei venind pe ruta ocolitoare.
   Intrebarea mea este cine ar putea sa ia in calcul o astfel de sesizare? Primaria sau politia rutiera?
   Cine se ocupa de instalarea camerelor pentru a supraveghea traficul rutier? Politia Rutiera sau Primria?
   Apropo, ati fost amendati vreodata in Romania pentru o contraventie in baza unei fotografii sau a unei inregistrari video? Excludem radarul sau absenta rovinietei.

  Merci tuturor!

P.S. Sper ca am postat unde trebuie. Daca nu, rog moderatorii sa mute topicul unde ar trebui. Merci!

#2
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Pârăște-i la Poliția Rutiera, poate pun un echipaj la pândă vreo două săptămâni până se duce vestea-n sat.

#3
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,973
  • Înscris: 04.10.2007
Si daca pun camera oricum nu pot fi amendati pe baza inregistrarilor... un agent trebuie sa constate contraventia.

Ce poti sa faci, e sa informezi Politia Rutiera... o sa vina de 2-3 ori, isi fac planul de amenzi, pleaca si ramane totul la fel...

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007
in general, camere fixe pe strazi pun gardienii publici, dar sunt apa de ploaie, nu cred ca se uita nimeni la ele. am una in apropierea casei si nu se uita nimeni ca seara de seara se string ... cotzofenele si maninca semintze stind pe bordura, linga "mașînili" de multe mii de euroi, cu usile deschise si manelele la maxim.

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
pune si tu o poza de pe google maps, ca nu se intelege nimic. impresia mea este ca soferii ocolesc artera principala ca sa evite un semn de obligatoriu la dreapta, ceea ce nu este ilegal.

#6
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
La primarie trebuie depusa cererea ta, insa camerele de supraveghere nu sunt omologate pentru a emite amenzi, asa cum s-a scris mai sus, pe langa asta ele ar trebui supravegheate de un agent constatator de la rutiera, ceea ce nu este posibil.

Primaria trebuie sa faca un Studiu de Trafic (evalueaza impactul asupra traficului cu semnalizarea actuala sau daca este propusa o modificare impactul viitor), parca mai era implicat si un Plan de Situatie cu Reglementarile Circulatiei Rutiere (cred ca aici erau detalii despre trotuare, marcaje, etc), se mai cere aviz si de la Politia Rutiera, etc...
Toate aceste lucruri tehnice ajung la Comisia  de Sistematizare a Circulatiei care emite planurile pentru executie, certificat de urbanism local (PUZ), etc, se executa si la sfarsit Comisia Tehnica face receptia.

De ce am scris toate acestea, nu se stie cum decurge sesizarea ta, s-ar putea sa se faca ceea ce doresti sau din contra, sa valideze traficul pe acolo (poate cu ceva modificari la PUZ), in concluzie, depinde ce-ti doresti.
Au mai fost si cazuri cand pe anumite strazi s-a sistematizat circulatia, s-a creat sens unic, de regula contrar fluxului normal al vehiculelor pentru ca cei din zona sa aiba liniste (un om/oamenii care stateau in zona si era/erau foarte puternici financiar sau pe sistemul de relatii).

Ramane sa vezi in ce situatie te incadrezi.

Edited by Speedo, 13 July 2023 - 09:47.


#7
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,083
  • Înscris: 15.08.2005
cred ca el e suparat ca soferii intra cu masinile prin rezidentialu' lui si il deranjeaza de la cafeaua de dimineata
ghinion, cat timp e strada publica oricine are dreptul sa mearga pe acolo. daca era strada privata atunci puteati sa cereti montarea unui semn de acces interzis sau chiar sa puneti bariera

#8
pahai

pahai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 23.07.2005
aici  https://www.google.c...2?entry=ttu   drumul din dreapta se intersecteaza la iesirea din sat cu cel din stanga.....pe ce baza se interzice accesul? adica la camioane sau masini de mare tonaj inteleg, dar si la turisme?

#9
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postmirel3003, on 13 iulie 2023 - 09:14, said:

Si daca pun camera oricum nu pot fi amendati pe baza inregistrarilor... un agent trebuie sa constate contraventia.
........
Wrong!
De aia DN1 si ciotul A3 s-au umplut de camere? De aia Ciolacu se lauda de 3 luni ca mai sunt 600 de montat? SI ca soferii vor fi obligati sa circule cu viteza regulamentara? SI vedi Doamne se va reduce nr. de accidente?

#10
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
@pahai In exemplu tau, drumul din stg. este national si are regulile lui de exploatare, cel din dreapta este Drum de Interes Local si probabil in Consiliu s-a votat limitarea aceea.

Problema lor este ca nu vad cum sa sanctioneze accesul pe acolo, trebuie sa ceara sprijinul Politiei Rutiere, insa ei au alta treaba, sau din politistii de la rurala unul din ei poate sa aiba si competente rutiere...
Semnul este montat pentru cei care nu sunt din zona, mai mult ca sigur.

Edited by Speedo, 13 July 2023 - 11:17.


#11
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,631
  • Înscris: 31.01.2010
Cu exceptia riveranilor...si cum face camera aia separarea intre riverani si ceilalti? intra cu buletinul, Ci scoase pe geam sa-l vada camere? apoi un operator face separeare intre cei indreptatiti sa intre si cei ce vor fi amendati?
Posted Image

Edited by Ion_Bumbu, 13 July 2023 - 11:09.


#12
Bricabrac

Bricabrac

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.07.2023

View Postrexx, on 13 iulie 2023 - 09:59, said:

cred ca el e suparat ca soferii intra cu masinile prin rezidentialu' lui si il deranjeaza de la cafeaua de dimineata
ghinion, cat timp e strada publica oricine are dreptul sa mearga pe acolo. daca era strada privata atunci puteati sa cereti montarea unui semn de acces interzis sau chiar sa puneti bariera

    Ma gandeam ca vor fi si astfel de comentarii. Ce mi se pare anormal e ca daca iti raspund pe masura, s-ar putea sa fiu sanctionat. Pe cand voi aveti mereu voie sa ironizati sau sa luati la misto.
   Asa ca voi fi mai decent.

1. Nu este rezidentialul meu, este un cartier de case ridicat prin 1935, dar care in ciuda vechimii este compus din case intretinute, renovate etc. Printre cei mai cunoscuti vecini se numara Florin Prunea, Marius Lacatus, Anghel Iordanescu, Dorin Mateut, Doru Neagu si vreo 10 ani a stat si Gabriel Oprea.

2. Nu beau cafea.
3. Aglomeratia nu se face pe strada mea, ci pe a lui Florin Prunea. Din contra, alaturi de inca cateva strazi, a mea este cel mai putin circulata, iar masinile care vor sa ocoleasca artera principala nu trebuie sa circule pe strada mea.

    Si pentru ca sunt useri care nu au inteles repet:
   Ca sa nu stea in aglomeratie, unii soferi aleg sa ocoleasca strada aglomerata, trecand printr-un cartier linistit, iar singura varianta de a iesi din cartier in directia in care duce si drumul pe care il evita este sa o ia pe o strada care in capat are obligatoriu dreapta. Dar ei in capat nu prea fac dreapta, ci aleg sa mearga inainte sau sa o ia chiar la stanga.
   Eu nu sunt deranjat pentru ca nu ma afecteaza personal, dar ar fi bine sa se respecte legile si regulamentele din moment ce tot mai multi din Romania se vor oameni civilizati.

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,430
  • Înscris: 01.12.2001
Camera video nu ii va obliga sa respecte legea.
Chiar de s-ar da amenzi pe baza unei filmări video (dar nu e cazul aici), nu ii va disciplină. Pt că șoferii nu au de unde să știe că se dau acolo amenzi
Însă un echipaj acolo: DA.

#14
Bricabrac

Bricabrac

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.07.2023
Daca se pot da amenzi in baza unei fotografii sau inregistrari video, vor primi  acasa amenda si probabil ca vor renunta la manevra.
   Cu echipajele nu stiu ce sa zic. Ei au grija in principal sa plaseze agenti unde au nevoie: fluidizare pt coloane oficiale, unele intersectii, accidente etc
   Nu stiu de ce am impresia ca fata de anii 2000-2012 altfel se organizeaza in ziua de azi. Nu prea am mai circulat noaptea sa observ daca sunt radare sau filtre prin oras. Chiar acum cateva zile tocmai trecea un Logan pe interzis prin cartier si a dat efectiv nas in nas cu alt Logan, dar nu de la rutiera ci de la Sectie. Nici nu l-a bagat in seama.

#15
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,559
  • Înscris: 30.07.2007
Am un vecin care a obtinut montarea de indicatoare "Oprirea Interzisa" pe toata lungimea gardului sau, vreo 20 de metri.
Cum a obtinut, nu stiu, doar presupun. LE: bineinteles ca nu le respecta nimeni.
Ar fi productiv pentru discutie sa ne arati unde se petrece fenomenul semnalat, ca sa intelegem mai bine.
Ca sa mai glumim, inteleg ca e pe langa un teren de fotbal, nu? Posted Image

Edited by crocko.dilul, 13 July 2023 - 12:21.


#16
Bricabrac

Bricabrac

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.07.2023
Nu cred ca nu ai inteles nici dupa ce am explicat a doua oara. Probabil esti doar curios unde se afla zona unde stau cei enunerati mai sus. Ti-as fi zis in privat, dar nu ma lasa platforma sa trimit mesaje private. Nu stiu de ce.
  Intentia mea era sa aflu daca se pot amenda soferii folosind o camera montata in zona respectiva si cui ma pot adresa pentru a sesiza acest lucru.

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,430
  • Înscris: 01.12.2001

View PostBricabrac, on 13 iulie 2023 - 14:14, said:

.
  Intentia mea era sa aflu daca se pot amenda soferii folosind o camera montata in zona respectiva si cui ma pot adresa pentru a sesiza acest lucru.
Acum in Ro: NU

Și să îți dau un exemplu de ce NU
Auto cu număr de UA sau BG.
Trebuie identificat șoferul, nu proprietarul. Foarte greu.
La fel și la auto dintr-o flota de sute de mașini, cu 2-3 șoferi pe fiecare mașină.
Greu sa identifice șoferul din ziua x ora y. Mai ales daca trimite vreo autoritate înștiințarea după 4 luni.


#18
Bricabrac

Bricabrac

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.07.2023
Parca se rezolvase treaba asta, in legislatie fiind mentionat ca proprietarul autoturismului sa comunice cine a condus la momentul savarsirii contraventiei. Nu stiu dupa cat timp se instiinteaza proprietarii, dar nici nu am auzit de amenzi anulate din cauza ca trecand prea mult timp, nu se mai stie cine a condus.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate