Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Noi facilitati pentru studenti. LEGEA nr. 199 din 4 iulie 2023

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
LEGEA nr. 199 din 4 iulie 2023
Articolul 128
(1) Studenții și studenții-doctoranzi beneficiază de asistență medicală, stomatologică și psihologică gratuită în cabinetele medicale, cabinetele stomatologice din instituțiile de învățământ superior, în policlinici și unități spitalicești


(3) Studenții înmatriculați la forma de învățământ cu frecvență în instituțiile de învățământ superior acreditate beneficiază de tarif redus cu 90% pe mijloacele de transport local în comun, transportul intern auto, cu metroul, precum și pentru transportul intern feroviar la toate categoriile de trenuri, clasa a II-a și naval, pe tot parcursul anului calendaristic, până la împlinirea vârstei de 30 de ani.


(5) Studenții cetățeni români înmatriculați la instituții de învățământ în străinătate la forma de învățământ cu frecvență beneficiază pe teritoriul României de tarif redus cu 50% pentru transportul feroviar la toate categoriile de trenuri, clasa a II-a, și naval, pe tot parcursul anului calendaristic, până la împlinirea vârstei de 30 de ani, cu prezentarea unui carnet/card studențesc valabil pentru acel an universitar.


Suna interesant.

Edited by pasilla, 09 July 2023 - 19:01.


#2
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 09.08.2006

View Postpasilla, on 09 iulie 2023 - 19:00, said:

LEGEA nr. 199 din 4 iulie 2023
Articolul 128
(1) Studenții și studenții-doctoranzi beneficiază de asistență medicală, stomatologică și psihologică gratuită în cabinetele medicale, cabinetele stomatologice din instituțiile de învățământ superior, în policlinici și unități spitalicești


(3) Studenții înmatriculați la forma de învățământ cu frecvență în instituțiile de învățământ superior acreditate beneficiază de tarif redus cu 90% pe mijloacele de transport local în comun, transportul intern auto, cu metroul, precum și pentru transportul intern feroviar la toate categoriile de trenuri, clasa a II-a și naval, pe tot parcursul anului calendaristic, până la împlinirea vârstei de 30 de ani.


(5) Studenții cetățeni români înmatriculați la instituții de învățământ în străinătate la forma de învățământ cu frecvență beneficiază pe teritoriul României de tarif redus cu 50% pentru transportul feroviar la toate categoriile de trenuri, clasa a II-a, și naval, pe tot parcursul anului calendaristic, până la împlinirea vârstei de 30 de ani, cu prezentarea unui carnet/card studențesc valabil pentru acel an universitar.


Suna interesant.
Ce partid da "pomenile" astea ?
Ce sa stie studentii pe cine sa voteze...
PS: am peste 30 ani

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca pomenile sunt din taxele platite de cetateni, nu din buzunarul vreunui partid.

#4
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Si, nu e bine? Nu se precizeaza ca pentru astfel de pomeni o sa fie nevoiti sa mareasca taxele putorilor care nu merg la festivaluri si nu fac facultati degeaba si stau cate 10-12 ore la munca la privat.
O mizerie! Facultatea nu este obligatorie si cine vrea facultate trebuie sa se descurce, eventual sa fie atat de bun incat sa aiba bursa de merit.
Imi e groaza de ce vine...2024 e an electoral si astia sunt in stare sa ofere orice ca sa fie realesi, apoi vai de tara asta daca mai exista!

#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,974
  • Înscris: 15.04.2019
Sunt invidios: pensionarii n-au nici o reducere la transportul cu metroul. Daca n-ar fi impusa o limita de varsta pentru beneficii, m-as inscrie iar la o facultate, mai light: jurnalistica sau SNSPA. :)

#6
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 24.10.2019
O consider o masura buna.

Ca scopul este subventionarea unor societati de stat disfunctionale, e alta discutie.

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,322
  • Înscris: 05.06.2002
parca au mai avut ceva gratuitati pe CFR, dar l-au suparat pe "domul" dragnea ca le-au folosit sa mearga la manifestatii impotriva lui si le-au limitat....

#8
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,530
  • Înscris: 06.08.2015
nu inteleg de ce se plang prin comentarii. oricum nu mergeati cu trenul

#9
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022

View Postgogosaru100, on 09 iulie 2023 - 21:57, said:

nu inteleg de ce se plang prin comentarii. oricum nu mergeati cu trenul
Pentru ca nemergand cu trenul il platim totusi pentru cei care merg gratis cu el prin bunavointa ramelor din Parlament!

#10
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,761
  • Înscris: 15.01.2017

View Postpasilla, on 09 iulie 2023 - 19:36, said:

Eu cred ca pomenile sunt din taxele platite de cetateni, nu din buzunarul vreunui partid.

Asa este, singurele mentiuni ar fi:
-Buzunarele din care se ia nu sunt aceleasi in care se toarna
-in acest proces de luare si turnare se pierde/fura/risipesc peste 2/3 din ce se colecteaza

#11
Cosmin_Andrei

Cosmin_Andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 26.12.2015
Traind printre CFR-isti si facand naveta aproape zilnic folosind trenul, stiu foarte bine cum functioneaza lucrurile. Si nu, nu sunt de acord sa li se acorde o reducere de 90% la achitarea biletului. De ce? Pentru ca marea majoritate abuzeaza de aceste reduceri si le folosesc doar ca sa se plimbe tot timpul prin tara, ei si rudele apropiate, bineinteles. Pe urma, daca vreun conductor nu e de acord cu aceste practici, si doreste respectarea reducerii doar pentru detinatorul legitimatiei, tot ei urla ca CFR-ul e rau. 50% tot timpul si 90% doar cand pot dovedi ca merg la facultate, e de ajuns.

PS: De ce nu acorda aceste reduceri si celor care fac naveta cu trenul la scoala/liceu? Aa, ei nu au varsta necesara pentru a vota. Bai, frate.

Edited by Cosmin_Andrei, 10 July 2023 - 10:22.


#12
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,530
  • Înscris: 06.08.2015

View PostP-I-G, on 10 iulie 2023 - 05:18, said:

Pentru ca nemergand cu trenul il platim totusi pentru cei care merg gratis cu el prin bunavointa ramelor din Parlament!
sa gasesc o moneda de 1 ban sa ti dau " contributia ta " la mersul gratis al studentilor? iti dau contributia pe cativa zeci de ani cu ala 1 ban

ps-un inginer e bun cand face X lucru, un arhitect e bun cand schiteaza o casa, un doctor e bun cand te ajuta la nevoie nu?
e bine cand te plimbi pe asfaltul construit de unu cu facultate?
eu cred ca merita mult mai mult decat 90% la tren.
sau bag seama ca oftica unora din comentarii e ca vulpea cu strugurii. sunt cam acrii ?

View PostCosmin_Andrei, on 10 iulie 2023 - 10:19, said:

Traind printre CFR-isti si facand naveta aproape zilnic folosind trenul, stiu foarte bine cum functioneaza lucrurile. Si nu, nu sunt de acord sa li se acorde o reducere de 90% la achitarea biletului. De ce? Pentru ca marea majoritate abuzeaza de aceste reduceri si le folosesc doar ca sa se plimbe tot timpul prin tara, ei si rudele apropiate, bineinteles. Pe urma, daca vreun conductor nu e de acord cu aceste practici, si doreste respectarea reducerii doar pentru detinatorul legitimatiei, tot ei urla ca CFR-ul e rau. 50% tot timpul si 90% doar cand pot dovedi ca merg la facultate, e de ajuns.

PS: De ce nu acorda aceste reduceri si celor care fac naveta cu trenul la scoala/liceu? Aa, ei nu au varsta necesara pentru a vota. Bai, frate.
e si pt ei reducerea . stiu pt ca am mers si eu cu trenul in liceu

Edited by gogosaru100, 10 July 2023 - 10:27.


#13
Cosmin_Andrei

Cosmin_Andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 26.12.2015
Din ce stiu, cei care fac naveta la scoala/liceu au doar 50% reducere, nu 90% sau 100% cum au sau au avut studentii.

Edited by Cosmin_Andrei, 10 July 2023 - 10:33.


#14
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 05.06.2021
Programul asta "de suflet" al lui Iohannis pare plin de pomeni electorale si masuri de stanga.

#15
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023
Până la 30 de ani au timp să-și ia toate restanțele si sigur ăștia care au repetat 2-4 ani de studiu construiesc tara asta, asfaltul pe care calcam, nu?


#16
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,329
  • Înscris: 08.01.2021

View PostP-I-G, on 09 iulie 2023 - 20:07, said:

O mizerie!

Moarte intelectualilor!

#17
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022

View Postgogosaru100, on 10 iulie 2023 - 10:29, said:

sa gasesc o moneda de 1 ban sa ti dau " contributia ta " la mersul gratis al studentilor? iti dau contributia pe cativa zeci de ani cu ala 1 ban

ps-un inginer e bun cand face X lucru, un arhitect e bun cand schiteaza o casa, un doctor e bun cand te ajuta la nevoie nu?
e bine cand te plimbi pe asfaltul construit de unu cu facultate?
eu cred ca merita mult mai mult decat 90% la tren.
sau bag seama ca oftica unora din comentarii e ca vulpea cu strugurii. sunt cam acrii ?


e si pt ei reducerea . stiu pt ca am mers si eu cu trenul in liceu
Ce face? Astia care abia stiu sa scrie si sa citeasca imi fac ei mie asfaltul? Cred ca glumesti sau esti si tu un student din turma. Nu am pic de respect pentru studentii de azi pentru ca in mare majoritate sunt LOAZE. Aia buni cu adevarat nu fac aici studiile si aia decenti o tulesc din tara dupa ce termina facultatea! De ce sa platesc eu pentru viitorii Boltisti, Lidl-isti sau Tazzoisti ca sa mearga ei la mare si la munte si sa prizeze ce prizeaza? Daca vrei sa ajuti un student ii dai reducere localitate natala - facultate si retur. de doua ori pe luna maxim. Nu sa se plimbe toata vara pe banii mei/ ai nostri in timp ce eu muncesc de bou si abia imi permit o saptamana de concediu! Ca sunt locuri de munca unde trebuie sa bagi, nu sta nimeni dupa tine ca ai tu nevoie de 21 de zile de concediu. Eu am impresia ca nu cunosti realitatea! Si banul ala poti sa-l pastrezi sa-ti cumperi belet la UNTOLD ca sigur esti din gasca aia!

#18
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,530
  • Înscris: 06.08.2015

View PostP-I-G, on 10 iulie 2023 - 14:51, said:

Ce face? Astia care abia stiu sa scrie si sa citeasca imi fac ei mie asfaltul? Cred ca glumesti sau esti si tu un student din turma. Nu am pic de respect pentru studentii de azi pentru ca in mare majoritate sunt LOAZE. Aia buni cu adevarat nu fac aici studiile si aia decenti o tulesc din tara dupa ce termina facultatea! De ce sa platesc eu pentru viitorii Boltisti, Lidl-isti sau Tazzoisti ca sa mearga ei la mare si la munte si sa prizeze ce prizeaza? Daca vrei sa ajuti un student ii dai reducere localitate natala - facultate si retur. de doua ori pe luna maxim. Nu sa se plimbe toata vara pe banii mei/ ai nostri in timp ce eu muncesc de bou si abia imi permit o saptamana de concediu! Ca sunt locuri de munca unde trebuie sa bagi, nu sta nimeni dupa tine ca ai tu nevoie de 21 de zile de concediu. Eu am impresia ca nu cunosti realitatea! Si banul ala poti sa-l pastrezi sa-ti cumperi belet la UNTOLD ca sigur esti din gasca aia!
vad ca te frustreaza rau viata.
pe tine ce te opreste sa ai o viata mai buna, sa pleci in alta tara? inscrie-te si tu la o facultate ca sa ai reducere Posted Image
studentii aia prosti, buni iti construiesc tie tot .las-o asa.
imbunatateste-ti abilitatile ca sa iesi din frustratile tale.
o seara buna, si spor cu concediul ala de 1 saptamana.

Edited by gogosaru100, 10 July 2023 - 20:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate