Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce se intampla cu buletinele de v...

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector
 La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 

Eu cu stomacul n-am nimic...eu cu capul(Anxietate?)

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
251 replies to this topic

#1
Seffo

Seffo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 18.10.2009
Salut.

Am acest cont de ceva ani dar nu am interactionat pe forum, am stat in umbra si am revenit ori de cate ori am vrut sa mai aflu cate ceva.

Intre timp am mai imbatranit si mi-a venit mintea la cap, sau poate a plecat de la cap, dupa cate voi povesti.

Ca orice om "normal" am avut si eu traumele mele in viata asta scurta si probabil m-au ajuns atat de rau, incat sunt efectiv la pamant.


Somatizez? Sunt de neurologie sau de psihiatrie?

Acum 2 ani treceam prin aceleasi simptome pe care le voi descrie si acum, chestia este ca nu stiu cum am scapat de ele in toata aceasta perioada. Au mai fost, dar parca nu asa intense.

Dezechilibrul a devenit parte din viata mea. Ma clatin efectiv, cand stau in picioare. Incepe cu o presiune in cap si in urechi zici ca sunt la altitudine(TA normala). Cum incepe dezechilibrul incep si senzatiile de "lesinatura" gen slabiciune musculara, in special bratele si mainile pe urma mi se cam inmoaie si gladiolele, dar reusesc sa ma arunc in pat.
O tensiune in ceafa si cand incerc sa fac miscari de exercitiu pentru coloana cervicala, ma iau dracii efectiv. ( Am o spondiloza cervicala) Daca ridic bratele in fata se intampla ciudatenia ca la mana dreapta degetul mijlociu sa nu se mai alinieze cu celelalte, iar la mana stanga indexul si inelarul pleaca singurele la plimbare( in jos)

Facut RMN cu substanta acum 2 ani cand am fost in aceeasi situatie - cerebral- cervical si toracal- N-am nicio zgaiba, decat spondiloza asta ciufulita.

Un neurolog si-a dat cu parerea pe atunci ca as avea o nevralgie de trigemen, de aia imi amorteste fata ( frunte, nas si pometi) ideea este ca amorteala asta a fetei apare odata cu restul simptomelor. Deci nervi ciufuliti.

Problema se pune ca in urma simptomelor astora, nu mai pot functiona. Nu pot lucra, nu pot iesi din casa din cauza de "etilism" fara alcool. Fac atacuri de panica din cauza instabilitatii pe care o am. Am dezvoltat si o agorafobie de toata frumusetea, daca ies pana la magazin, ma ia Aglaia si imi vine sa fug inapoi la baza(zona de comfort)

Ma indop deocamdata cu niste ciorapi imputiti ( Persedon de zi), put pastilele astea de iti muta nasul. Ma mai joc cu niste mydocalm, magne b6 si vit d3, in rest ma dau cu capul de pereti si incerc sa nu intru intr-un atac de panica din care cred ca o sa mor, tahicardie si ameteli de nu mai stiu de mine, nu este indeauns dezechilibrul pe care il am.
Am uitat sa specific si mainile de cauciuc. Da, uneori nu pot sa tin nici macar o cana in mana, pentru ca simt ca o sa o scap. Chestii de finete nici  macar atat, daca incerc sa scriu de mana, nu pot scrie caligrafic, parca imi este greu sa rotunjesc literele...

In esenta, mai moare cineva ca mine, aproape zilnic?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostSeffo, on 07 iulie 2023 - 19:56, said:

Am dezvoltat si o agorafobie de toata frumusetea, daca ies pana la magazin, ma ia Aglaia si imi vine sa fug inapoi la baza(zona de comfort)
Cumva trebuie sa treci de asta. Ai nevoie de multa miscare in natura si socializare.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,586
  • Înscris: 13.01.2011
Dacă nu este de la fizic, grav grav, este (probabil) de la pisic"  😉

Poate nu strică un pic de alcooale, să te mai destindă.

#4
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Io zic să te faci soldat voluntar. Te fut ăia de uiți ca ai probleme de astea.

#5
Seffo

Seffo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 18.10.2009

View Postpasilla, on 07 iulie 2023 - 20:05, said:

Cumva trebuie sa treci de asta. Ai nevoie de multa miscare in natura si socializare.

Cumva, dar care este acel cumva? Ciorapii astia imputiti promiteau marea cu sarea, sufletul, mai dai si niste duhori pe gat de nu poti sa stai.
le iau in continuare, nu e bai!
Socializare? Cum? Daca ies din casa, incep si mai tare somatizarile. Ma ia de gat dezechilibrul, plus ca mai apar si altele pe drum.

Spatiile inchise/deschise, ma termina. Galagia ma lesina, sunt un om cu scaun la cap caruia nu ii place agitatia. Nici nu o provoc.
Poate pentru ca imi place prea mult linistea, m-a dereglat la nervul nervilor?

Ma rupe presiunea asta in cap, zici ca am un pepene gol si greu, care urmeaza sa se rostogoleasca, nici gatul parca nu il mai sustine. Noroc de cap, altfel imi ploua in gat

View Postcrisstonne, on 07 iulie 2023 - 20:09, said:

Dacă nu este de la fizic, grav grav, este (probabil) de la pisic"  ��

Poate nu strică un pic de alcooale, să te mai destindă.
Am incercat alcooale, alcooalele "ie" rele. Accentueaza starile.

Edited by Seffo, 07 July 2023 - 20:29.


#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,225
  • Înscris: 23.09.2005
Te hidratezi destul?

#7
Seffo

Seffo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 18.10.2009

View Postyekun, on 07 iulie 2023 - 20:16, said:

Io zic să te faci soldat voluntar. Te fut ăia de uiți ca ai probleme de astea.
Sunt femeie. Sunt satula de voluntariat, fac prin spitale. Mai o resuscitare, mai o sonda...d'astea.
Acum nici sa vreau nu mai pot.

View PostPhobos, on 07 iulie 2023 - 20:23, said:

Te hidratezi destul?
Eu zic ca ma hidratez, am 51 de kg si ingurgitez vreo 2 litri, dar nu e batut in cuie.
Mai sar calul cateodata si ma instalez la buda destul de des, nici asta nu imi convine. e drumul greu pana la baie plus risc de dat cu capul de pereti

#8
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Nu te va ajuta nici alcoolul, nici miscarea fortata, probabil e chestie de epuizare neurologica si probabil are substrat genetic. Nu cunosc detalii sa imi dau cu parerea. Cum s-a inrautatit starea, pe parcurs, brusc, in urma unei traume, fara motiv, ce tabieturi ai, ce job ai/ai avut, ce program ai zilnic, ce consumi, daca ai avut vreo viroza si ai ramas cu simptome post-virale etc...
Japonezii se izoleaza cateva luni cand ajung la colaps, traiesc cu stimuli foarte putini, au clinici speciale pentru asta. Bine, mult zis clinici, un fel de pensiuni.

Edited by VarfulOmu2505, 07 July 2023 - 20:31.


#9
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,510
  • Înscris: 05.04.2023
Incearca sa iti tii mintea ocupata. Sunt jdemii de jocuri online, asta daca nu-ti place sa citesti, de vazut filme etc. Plus activitate fizica. Ideea e sa te hotarasti sa iesi din casa, asta e  solutia salvatoare.

#10
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Da, cand ai nervii distrusi, sa faci activitate fizica si sa iesi din casa e rezolvarea. La fel ca jocurile online. De preferat ceva pacanele sau poker, macar sa faci si un ban cu ocazia asta. Dai sfaturi de parca fibrele nervoase se regenereaza in 18 minute, nu in 18 luni

#11
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,510
  • Înscris: 05.04.2023
Activitate fizica poate insemna si plimbarea dintr-o camera in alta, pentru a nu sta tintuit cu orele la punct fix.

#12
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 17.11.2011
Discută cu familia problemele pe care le-ai expus aici, vezi ce opinii primești. N-ar strica niște băi termale, fizioterapie și kinetoterapie.

#13
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 04.01.2018

View PostSeffo, on 07 iulie 2023 - 19:56, said:

Am uitat sa specific si mainile de cauciuc. Da, uneori nu pot sa tin nici macar o cana in mana, pentru ca simt ca o sa o scap. Chestii de finete nici  macar atat, daca incerc sa scriu de mana, nu pot scrie caligrafic, parca imi este greu sa rotunjesc literele...

In esenta, mai moare cineva ca mine, aproape zilnic?
Ai incercat cannabis medicinal?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zNT8Zo_sfwo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
Seffo

Seffo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 18.10.2009

View PostVarfulOmu2505, on 07 iulie 2023 - 20:30, said:

Nu te va ajuta nici alcoolul, nici miscarea fortata, probabil e chestie de epuizare neurologica si probabil are substrat genetic. Nu cunosc detalii sa imi dau cu parerea. Cum s-a inrautatit starea, pe parcurs, brusc, in urma unei traume, fara motiv, ce tabieturi ai, ce job ai/ai avut, ce program ai zilnic, ce consumi, daca ai avut vreo viroza si ai ramas cu simptome post-virale etc...
Japonezii se izoleaza cateva luni cand ajung la colaps, traiesc cu stimuli foarte putini, au clinici speciale pentru asta. Bine, mult zis clinici, un fel de pensiuni.

Precum am spus, vin cu traume din urma ca tot omul, traume care probabil ma urmaresc si acum dar nu le aduc in "viu".
In Romania sa traiesti fara stimuli? Unde?

M-am suprasolicitat mental in ultimii 2 ani,m-am apucat sa invat sa fiu asistent medical, sa nu va bata gandul. Niciodata!
Probleme financiare, de familie, de de toate. Probabil te rapun la un moment dat.

Am uitat sa mentionez durerea interscapulara de-a lungul coloanei.
Mintea asta...

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 07 iulie 2023 - 20:35, said:

Incearca sa iti tii mintea ocupata. Sunt jdemii de jocuri online, asta daca nu-ti place sa citesti, de vazut filme etc. Plus activitate fizica. Ideea e sa te hotarasti sa iesi din casa, asta e  solutia salvatoare.
Incerc si ies zilnic pana la magazin, dar este o corvoada. De abia astept sa ajung acasa. Nici acasa nu este bine, dar macar sunt in zona de comfort.
Ma arunc in pat si zic un Doamnele ajuta si ce o fi, dar pe urma ma gandesc ca nu prea vreau sa fie ce o fi. Parca mai vreau sa stau putin pe aici.

Nu am rabdare sa ma joc, starile astea nu imi dau voie.

#15
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,959
  • Înscris: 01.09.2006
Cu somnul cum stai? Ca și lipsa somnului da niște stări de slăbiciune.

#16
Seffo

Seffo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 18.10.2009

View Postglassofwine, on 07 iulie 2023 - 20:42, said:

Discută cu familia problemele pe care le-ai expus aici, vezi ce opinii primești. N-ar strica niște băi termale, fizioterapie și kinetoterapie.
Am discutat. Ma rog, cu maica-mea, care ma trimite la nebuni. Se pune?
Am vorbit cu medicul de familie, o sa incerc sa fac kineto, dar ideea este sa pot ajunge acolo.
Treaba cu covrigul iese din discutie, nici sa conduc nu prea mai pot, deh, teama ca se poate intampla ceva si pun si pe altii in pericol.

#17
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,440
  • Înscris: 09.08.2006

View PostSeffo, on 07 iulie 2023 - 19:56, said:


Fa-ti gagic, vb cu un psiholog/psihiatru....pe mine m-au ajutat mult la anxietatea/panic atacs de la inceputul pandemiei, m-am redescoperit pe sine,ce ma deranjeaza etc,ipohondria, etc...neaparat sa te "desparti" de trecut.

Edited by althea, 08 July 2023 - 06:38.


#18
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

View PostSeffo, on 07 iulie 2023 - 20:26, said:


Sunt femeie. Sunt satula de voluntariat, fac prin spitale. Mai o resuscitare, mai o sonda...d'astea.
Acum nici sa vreau nu mai pot.


Nu i problemă, tot cam aia e soluția.

Găsește unul mai badaran, ancorat puternic in concret care nu da doi bani pe starile tale si te freacă pana nu mai ai timp să te gândești ca ești depresivă.

Când ajungi să i dai cu tigaia in cap, te poți despărți, ti a trecut depresia deja.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate