Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 

BMW X5 F15 vs Mercedes-Benz GLE vs. Volvo XC90

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Merc vs BMW e chestie de gust. XC90 ala insa fugi colegu de el, ca nu iti repara decat o mana de servisuri in toata tara. Vin oameni din Iasi sa repare la Bucuresti, si acolo cu costuri enorme. Volvo in RO e o gluma proasta, dealerul iti ia bani ca de Mercedes ca stiu si ei ca nu ai alternativa.

#20
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
X5 daca iei, e misto. Cauta la 99vehicles ca avea un clip despre ala, el avand X3 motor 2,5 6 in linie diesel.
Mercedesul GLE, iar super ok.

Conteaza din toate care merge cel mai bine dpdv tehnic. Incearca sa gasesti propietari. Sau de la dealeri care le-au luat la buy back.

Apeleaza la cineva expert ca sa iti verifice masina, exemple Masina potrivita - Dan Babu. Are si un garaj in Bucuresti unde o poate sui pe rampa.Vei primi un raport detaliat.

#21
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Am tavalit mult timp un ML cu motorizarea de 2.2 204 cai,adica exact GLE inainte de 2016. Doar i au schimbat numele si au mai desenat putin la ea,ca e aceeasi Marie,
Masina se misca jalnic. Slaba rau atat la plecarea de pe loc,cat si in mers.
Daca te impaci cu minusurile astea,atunci e ok. Nu stiu cat costa acum un ML vs GLE,dar daca diferenta de pret e una considerabila,as lua ML fara sa clipesc.
Pe astfel de masini ar trebui sa existe doar motoare de la 3 litri in sus.

#22
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,216
  • Înscris: 22.05.2003
Acel moment cand vrei sa iti iei masina premium SH si esti si zgarcit.

1. Mergi pe 3l, pt ca cele de 2l+ sunt submotorizate si tragi mult de ele
2. Consumul va fi mai mare la 3l, dar nu cu mult
3. Impozitul este mai mare (2500 lei), dar cine are SUV premium?

F15 a fost destul de reusit.

#23
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,953
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

dar cine are SUV premium

Nimeni pe tociul asta. O troaca de 200CP si 200k km e premium numai cu costurile.

#24
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 20.02.2006
Pai daca ai meci cu primaria fa treaba treaba. x5 plug-in hibrid. Impozit 9 lei, putere (parca au ceva peste 300 cai) si consum mic (daca mergi putin, urban)

#25
okd

okd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 12.04.2022
Lexus RX , sunt prea mici motoarele pentru mașinile alea 3

#26
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,114
  • Înscris: 02.12.2007
Daca te roade impozitul, ce o sa faci cand la prima revizie va trebui sa decartezi minim 7.000 de lei?

#27
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
La 3.0d il rupe asigurarea, daca este tanar.
Cunosc un youtuber cu E60 3,0d o luase din Germania, cu defectiuni, mai ieftin. Dupa ce a pus-o la punct si a inceput sa mearga cu ea a vazut ca consuma, iar rca-ul era scump pe numele lui. In 2 luni maxim a vanduto.

#28
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,370
  • Înscris: 11.10.2007
Cei care au mai avut stiu ce inseamna BMW din 2015 / 2017 diesel, peste 200k, nici o problema.
Imi inchipui ca vorbim doar de diesel, da? E pacat de jucarie sa-ti iei motor de 2.0, mai gandeste-te. Eu pe seria 3 am motor de 184 cai - ce sa faci cu el pe un X5? Mergi pe 3.0 sau ia-ti Duster :))

#29
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 08.01.2010
Uita de Volvo, nu are nici o legatura cu celelalte doua. Si uita de motoare de doi litri, pentru ca nu ofera dinamica unui suv din clasa asta. Alea sunt motoare de autostrada, gafaie imediat pe urcari si depasiri.

#30
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 20.02.2006
Am mers si cu 3.0D si cu 2.0 hibrid plug-in (benzina+ electric) pe X5. Diesel 2015, hibridul 2017. Trag la fel de bine cu un mic plus, parca, la hibrid

#31
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,015
  • Înscris: 01.11.2005
Am condus GLE350 si XC90 plugin hybrid benzina, intre cele 2 aleg Mercedes fara ezitare pentru suspensie, calitate interior, zgomot de rulaj. Totusi nu as lua 2L in Ro pentru un SUV mare .

#32
nobel

nobel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 28.01.2009
Pentru cei care nu înțeleg diferențele între SUV și berlina o sa le spun ca nu le doresc sa fie implicați niciodată într-un accident, eu am fost și cel cu berlina a suferit din multe puncte de vedere(spitalizare și dauna totala) la mine cu SUV nici nu au sărit airbag-urile, pur și simplu a întrat cu seria 7 sub mine.

#33
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,219
  • Înscris: 12.09.2013
Schumacher?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate