Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Burn-in-ul la OLED-uri

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,821
  • Înscris: 04.10.2014

View Postdba, on 18 decembrie 2023 - 19:27, said:

nu toti cauta imaginea perfecta.
Pentru aceia sunt televizoarele din supermarket, stivuite între detergenți și tigăi.

#56
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 06.11.2014
Vezi ca Oled-urile-s "stivuite între detergenți și tigăi", nu doar TCL-urile Posted Image

Edited by iZet, 18 December 2023 - 19:41.


#57
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,821
  • Înscris: 04.10.2014
Stai liniștit, că și eu mi-am cumpărat primul televizor „cu ecran plat”, un Samsung, de la Cora, peste drum de detergenți (tigăile erau în altă parte, dar mi s-a părut mai amuzant decât articole cu preț redus), nu e nimic rău în asta. De asemenea, pe vremea aceea nu eram atât de pretențios la imagine (și nici nu se puteau calibra cine știe ce chiar dacă aș fi fost), cum s-a afirmat mai sus pe bună dreptate că destui nu sunt. Dar nu pentru ei e forumul acesta, ar fi prea indiferenți și să stea pe un forum.

#58
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 06.12.2006

View PostJean-Luc_Picard, on 18 decembrie 2023 - 19:36, said:

Pentru aceia sunt televizoarele din supermarket, stivuite între detergenți și tigăi.

Fericitii posesori de LG G3 din Carrefour iti pot confirma asta.

Prin imaginea perfecta eu ma refer la imaginea pe care o doreste cineva ca tine.
M-am ferit in a da sfaturi pe forum despre cum sa reglezi imaginea, din ochi, dar pot sa indrum pe cineva ca sa nu arunce banii pe geam.

#59
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,089
  • Înscris: 25.04.2016
Samsung S95C cumva e indrumarea ta dintre tigaile din Carrefour ?

#60
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 06.12.2006
Samsung nu vinde S95C prin Carrefour Romania, doar S90C.
Nu s-au dus printre tigai cu varful de gama ca sa mai faca si ei vanzari cu discount.
Ia-o mai usor, ca prea te identifici cu marca.

#61
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021
Probabil ca si-a luat cxul dintre perne cu puf si cristale Swarovski. Ca fapt divers la Colloseum Mall, poate merge Miki si sa vada cu proprii lui ochi de calibrator niste Sony A75, un C3 si un amarat de S90 langa rafturi pline cu cauciucuri de iarna la Altexul in cauza. Miroase demential a cauciuc dar ar putea sa ne spuna daca si nasucul fin afecteaza stiinta calibrarii sau nu. Daca la Bucuresti se poate, cred ca se poate peste tot. I-as plati diurna lu asta decat sa merg eu la teste intre cauciucuri.

#62
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

View PostJean-Luc_Picard, on 18 decembrie 2023 - 16:23, said:


N-am fost atent cum le utilizezi, dar atenție că și miniLED-ul poate face remanență. Cu cât mai multe zone, cu atât este mai expus uzurii lor neuniforme. OLED-ul e doar cazul extrem de miniLED, la care aducerea iluminării la nivel de pixel a făcut inutil cristalul lichid din fața lui.
Asa folosește dba, televizorul.Ca și el cred ca folosesc televizorul, majoritatea utilizatorilor.Posturi tv, youtube, retele de streaming, în cazul romanilor,  cele mai uzuale fiind HBO MAX și Netflix.

View Postdba, on 06 octombrie 2023 - 09:31, said:

Tot ce-am scris mai sus nu este legat doar de remanenta permanenta, ci de ce vizionez la televizor.
Obiceiurile mele de vizionare includ cablu TV, Spotify, Youtube cu concerte Monsters of Rock, US Festivals, documentare vechi - majoritatea in format 4:3, platforme de streaming. Eu nu caut perfectiunea in filme si imediat dupa aceea sa sting televizorul de la buton. La mine, televizorul este o cutie cu maimute care nu vreau sa depinda de cicluri de compensare, menstruale samd.
Concluzia la care am ajuns este ca n-am avut absolut niciun stres cand am avut plasmele/LCD, la stilul meu de utilizare.

Edited by dennis_2005, 19 December 2023 - 10:42.


#63
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,821
  • Înscris: 04.10.2014

View Postdennis_2005, on 19 decembrie 2023 - 10:40, said:

Posturi tv
Zonele de sub siglă vor sta aprinse mai mult. Și cele de sub burtieră.

Am mai văzut aseară un film pe monitorul miniLED. Era HDR, iar se simțeau valuri de căldură dinspre ecran, numai trecând prin apropiere, nu era nevoie să-l atingi. Căldura nu face bine nici la LED-uri anorganice, nu doar la cele organice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate