Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Burn-in-ul la OLED-uri

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,322
  • Înscris: 05.06.2002

 florinellll, pe 30 mai 2023 - 20:13, a scris:

Rar vei intalnii posesor de oled care sa recunoasca ,oled=bani aruncatiPosted image
sunt acri strugurii?

#38
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,725
  • Înscris: 31.12.2013

 dba, pe 30 septembrie 2023 - 20:26, a scris:

Un tip spune cat se poate de clar pe subiectul respectiv si daca are dreptate, cei de la Sony n-au nicio scuza.
"The Sony's do not have the logo detection and dimming tech of LG, Samsung and Phillips, and in my opinion, it shows. I know is no consolation at all, but in my book, this was a major breaktrough in anti burn in measures back in 2018. Huge step forward. However, for some reason, Sony never implemented it."

It's a Sony!

Da, Sony a fost prins cu chiloții în vine și de cei de la rtings. Nu mai găsesc acum, dar tot pe reddit se plângea un tip că C2-ul lui a făcut burn in de la Skype în doar 8 luni ...

Edited by eddy_teer, 01 October 2023 - 09:49.


#39
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 06.12.2006
L-a tinut pe conferinte online cu orele.
Un monitor OLED e gandit altfel fata de un televizor. Daca s-a gandit ca face un all-in-one cumparand un TV OLED, s-a fript.

#40
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,089
  • Înscris: 25.04.2016

 dba, pe 30 septembrie 2023 - 20:26, a scris:

"The Sony's do not have the logo detection and dimming tech
Naspa. De adaugat ca nici nu recunoaste burn in ca defect.

 eddy_teer, pe 01 octombrie 2023 - 09:47, a scris:

C2-ul lui a făcut burn in de la Skype în doar 8 luni ...
In multe reviewuri, despre setari, cei care fac review recomanda sa NU se activeze (la LG de exemplu) nicio protectie a tv contra burn in ! Daca unii useri o iau de buna....


Inca nu te-ai plictisit de sportu asta ?

#41
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,725
  • Înscris: 31.12.2013
https://youtu.be/rWu...WzwXLvZc2KL4R9x

#42
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 06.12.2006
Trist, "Sony the master of inconsistency"

#43
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,089
  • Înscris: 25.04.2016
Nici Samsung S95C nu sta bine.

#44
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 06.12.2006
Samsung mai sta cu un ochi pe ce zic unii si altii. Sunt sanse sa repare, cum a fost anul trecut cand i-au prins cu fofarlica..
Daca-l lasa asa, spaga lor.
Bine ca nu-s toate bubele la prima versiune.

Mie oricum incepe sa mi se contureze o noua idee. Iau in calcul renuntarea la OLED si trec la miniLED (macar 1 TV din 2).
Pentru mine OLED-ul este tichie de margaritar. La cum folosesc eu televizoarele, un miniLED/LCD e cea mai buna optiune.
Nu-mi pare rau ca am scapat de cele 2 LCD-uri, dar n-as refuza o oferta buna la un miniLED.

Edited by dba, 06 October 2023 - 08:40.


#45
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 06.12.2006
Tot ce-am scris mai sus nu este legat doar de remanenta permanenta, ci de ce vizionez la televizor.
Obiceiurile mele de vizionare includ cablu TV, Spotify, Youtube cu concerte Monsters of Rock, US Festivals, documentare vechi - majoritatea in format 4:3, platforme de streaming. Eu nu caut perfectiunea in filme si imediat dupa aceea sa sting televizorul de la buton. La mine, televizorul este o cutie cu maimute care nu vreau sa depinda de cicluri de compensare, menstruale samd.
Concluzia la care am ajuns este ca n-am avut absolut niciun stres cand am avut plasmele/LCD, la stilul meu de utilizare.

Edited by dba, 06 October 2023 - 09:35.


#46
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,089
  • Înscris: 25.04.2016

 dba, pe 06 octombrie 2023 - 08:39, a scris:

trec la miniLED
Daca vrei unu bun, costa. Si miniledu nu e perfect, vine cu blooming in general.

 dba, pe 06 octombrie 2023 - 09:31, a scris:

documentare vechi - majoritatea in format 4:3,
O mare prostie formatu asta pe un tv de acum care nu mai e 4:3. Ori incerci sa largesti imaginea din tv, ori renuntare la vizionare, cazu meu.

Sunt naspa si filmele pe lat cu cele doua benzi de sus si jos, ca ia din imagine si o micsoreaza si cere o diagonala mai mare.

#47
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,386
  • Înscris: 23.05.2003

 dba, pe 06 octombrie 2023 - 09:31, a scris:

La mine, televizorul este o cutie cu maimute care nu vreau sa depinda de cicluri de compensare, menstruale samd.
Concluzia la care am ajuns este ca n-am avut absolut niciun stres cand am avut plasmele/LCD, la stilul meu de utilizare.
Amen bro. Posted image

#48
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,725
  • Înscris: 31.12.2013
Stresul ar trebui să fie la producători, nu la utilizatori.

#49
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 06.12.2006
Cumparatorul are obligatia sa se informeze inainte de cumparare, sau sa citeasca manualul de utilizare dupa achizitie.
Sunt studii care arata ca doar 25% din cumparatori citesc manualul de utilizare - si cei mai multi dintre ei doar informatiile despre montaj fara sa citeasca atentionarile.
Nu-i convin conditiile de utlizare ale produsului, fie nu cumpara, fie face retur.

Cunosc pe cineva care are firma de ochelarii de vedere, produse scumpe daca ne referim la calitatea lentilelor.
Veneau la garantie cu lentile avand stratul antireflex distrus de acetona, abur de la gatit sau caldura emanata de cuptor, curatare cu solventi, stergere cu servetel de hartie sau alte materiale abrazive samd.
Concluzia era una singura: nu citeau conditiile de utilizare.

Stresul tau este o falsa problema. Nu te incadrezi la conditiile de utilizare pentru OLED, cumpara LCD/miniLED.

Edited by dba, 18 December 2023 - 11:48.


#50
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,821
  • Înscris: 04.10.2014

 dba, pe 06 octombrie 2023 - 08:39, a scris:

La cum folosesc eu televizoarele, un miniLED/LCD e cea mai buna optiune.
N-am fost atent cum le utilizezi, dar atenție că și miniLED-ul poate face remanență. Cu cât mai multe zone, cu atât este mai expus uzurii lor neuniforme. OLED-ul e doar cazul extrem de miniLED, la care aducerea iluminării la nivel de pixel a făcut inutil cristalul lichid din fața lui.

Edited by Jean-Luc_Picard, 18 December 2023 - 16:23.


#51
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,641
  • Înscris: 07.10.2005
Nasol, nu isi mai ia edy nici miniled, pastreaza LCD-ul cu experienta de viata!

#52
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,194
  • Înscris: 30.07.2006

 __Dan__, pe 29 mai 2023 - 21:40, a scris:

Ma tenteaza sa cumpar un OLED de 55" pana-n 6.000 lei - probabil LG. Insa e o chestie care ma ingrijoreaza: in multe locuri am citit ca dupa cateva mii de ore de vizionare efectul de burn-in e foarte vizibil. Eu folosesc TV-ul 75% pe streaming si 25% pe TV, vreo 8 ore/zi (o buna parte din an), intr-o camera relativ intunecoasa. Se poate estima cati ani imi va asigura panel-ul o imagine foarte buna, cu artefacte cvasi-insesizabile? Altfel spus, la cati ani sunt nevoit sa investesc in altul? LED-ul de acum il am de 10 ani... Sa ma orientez spre QLED, sa cumpar un OLED mai ieftin?

am luat eu LG 55 inch, OLED, merita fiecare banut.
C3, era 55 bulioane
Singurul regret e ca nu am facut un efort sa iau 65 inch, la 67 bulioane.
Mai am un QLED, Samsung , dar nu se compara imaginea

Edited by Moinesti72, 18 December 2023 - 17:27.


#53
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,821
  • Înscris: 04.10.2014

 Moinesti72, pe 18 decembrie 2023 - 17:25, a scris:

Mai am un QLED, Samsung , dar nu se compara imaginea
Unii zic că nu se deosebesc aproape deloc.

#54
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 06.12.2006

 Moinesti72, pe 18 decembrie 2023 - 17:25, a scris:

Mai am un QLED, Samsung , dar nu se compara imaginea

Depinde de ce QLED ai.
Tot tu ai spus ca ai luat 2 televizoare in 5000 lei, acum ai luat doar unul la 5500 lei.

 Moinesti72, pe 25 octombrie 2023 - 16:09, a scris:

Ideea e ca mai mult de 5000 nu as vrea sa dau.
Cu acesti bani mi-am luat doua acum ceva ani- qled de 108 cm si unul clasic de 138 cm, ambele samsung.

E adevarat, e greu pentru un LCD sa ofere aceleasi atribute de imagine ca un OLED, dar diferentele s-au micsorat foarte mult in situatia miniled-urilor.
Iar anumite moduri de vizionare - sau obiceiuri de vizionare - sunt net in avantajul miniled-urilor.
Nu sunt pentru cei care vor imaginea perfecta, dar nu toti cauta imaginea perfecta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate