Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 

Antivirus?!

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 02.08.2021

View Postsorin147, on 11 iunie 2023 - 16:54, said:


In ultimii 10 ani (nu stiu daca sa ma duc mai departe), te-ai virusat vreodata?

De destule ori. Si da, toate din vina mea.
Si nu cred ca este o preferință sa folosești acel Defender, este doar o consecință a proastei informări.

Edited by Valy_User, 11 June 2023 - 17:47.


#38
legalmente

legalmente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.06.2023
Eu folosesc Windows Defender si nu am avut probleme pana acum. Este up to date, face automat update cu ultimele produse. Este multumitor.

#39
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,407
  • Înscris: 11.08.2003
Mie imi da ceva cu virgula. Tu folosesti un antivirus si te-ai virusat si noi, astia mai fraieri, stam cu Defender si am scapat sau ai avut si tu Defender si acum zici ca-i minunat sa ai antivirus? :)

#40
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 02.08.2021

View Postsorin147, on 11 iunie 2023 - 22:51, said:

Mie imi da ceva cu virgula. Tu folosesti un antivirus si te-ai virusat si noi, astia mai fraieri, stam cu Defender si am scapat sau ai avut si tu Defender si acum zici ca-i minunat sa ai antivirus? :)
Nu are de ce să îți dea cu virgulă. Am spus ca m-am virusat din prostia mea. Pentru ca mai am obiceiul sa instalez softuri de proveniență dubioasă, cu antivirusul dezactivat bineînțeles. Ca ala vede si un mizilic de Activator KMS ca virus, deși e 100% curat.

Oricum Windows folosesc destul de rar, il folosesc cand am nevoie de anumite softuri pe care nu le am in Ubuntu. In 90% din timp folosesc Ubuntu, unde da, recunosc, nu am nici un fel de antivirus. Fiindca nici nu trebuie, cred ca există doar câteva soluții de securitate foarte mici pentru acest sistem de operare pe care nu le folosește nimeni.

Edited by Valy_User, 11 June 2023 - 23:07.


#41
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004
Mda, foarte mici... produse de Kaspersky, Bitdefender...
De la astia doi am folosit solutii pe Ubuntu in ultimii ani.

Defenderul e foarte bun ca detectie, mult peste majoritatea daca nu peste toti antivirusii free de pe piata. Doar solutiile cu plata sunt poate mai ok, in special daca sunt solutii combinate - antivirus + firewall - ca aici e buba mare la windows - firewall-ul nue e prea grozav.
Singura chestie utila - la Defender trebuie dezactivata transmiterea automata de mostre la Microsoft - asa va tipa de fiecare data cand e ceva suspect, in loc sa trimita dar sa taca din gura.

#42
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 02.08.2021
Merită folosit pe Ubuntu ceva?
Eu folosesc de peste 6 ani și nu am niciun antivirus.
Folosești Ubuntu? Nu prea am văzut pe nimeni în Ubuntu cu antivirus.

Edited by eiffel, 12 June 2023 - 13:55.
Eliminat Quote-ul.


#43
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004
Am doua servere cu Ubuntu si unul cu Windows.
Antivirus pe toate. Si gasesc unele chestii...

P.S. Nu se da quote la postarea anterioara.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate