Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Comision folosire debit card in ATM care nu este al băncii

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Pai asa trebuie procedat si la EURONET, daca ai card in alta valuta... daca esti atent la mesajele/intrerbarile de pe ecran si nu dai sa faca ei conversie, ramai doar cu comisionul de retragere.
Este mai bine totusi sa cauti alt ATM... unul care sa nu iti perceapa comision de retragere (desi prin Asia majoritatea te taxeaza si nu doar alea de la Euronoet)

Edited by rz, 13 May 2023 - 21:01.


#20
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,663
  • Înscris: 30.08.2017
Comisionul de retragere era destul de mare in Bulgaria cand am verificat, cateva procente.

#21
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Am luat la intamplare o chitanta de pe net.... probabil ca si acum, in 2023, tot cam asa sta situatia la Euronet

Attached Files



#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,663
  • Înscris: 30.08.2017
Psobil sa fie diferit in functie de tara.

#23
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
In Romania tot cam atat era acu' vreo 2 ani... atunci am testat de curiozitate cu un card de la WISE (vaut ca fiind din UK deci automat a bagat o conversie horror) si comision tot aproape de 4% din suma era afisat pe ecran

Edited by rz, 13 May 2023 - 21:09.


#24
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 26.02.2010
Cand am fost in Budapesta, am scos bani de pe ing, si m-a taxat la curs valutar si comision, insă costurile nu au fost foarte mari.

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postwertyck, on 13 mai 2023 - 20:50, said:

Problema se întâmplă numai când folosești un bancomat străin, adica într-o monedă diferită de cea detectată după BIN cardului, și îți propune conversie valutară a bancomatului. Întotdeauna alegi retragere fără conversie.

Evitați să alegeți aceasta opțiune din poză.
Conversia e una, iar comisionul de retragere e alta.

#26
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 13.03.2005

View Postrz, on 13 mai 2023 - 21:03, said:

Am luat la intamplare o chitanta de pe net.... probabil ca si acum, in 2023, tot cam asa sta situatia la Euronet
În poza cu euronet, s-a întâmplat exact ce am pus eu în poza mea. Adică persoana care a retras a acceptat conversia valutară a bancomatului. Că dacă nu accepta, avea doar acel 3.95 euro comision de retragere.

Edited by wertyck, 13 May 2023 - 21:51.


#27
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,321
  • Înscris: 24.06.2006

View Postaltuser09, on 13 mai 2023 - 17:17, said:

De obicei inainte finalizarea operatiei dorite apare mesaj cu comisionul perceput. Poate sa fie zero sau nu.
la voi nu scrie pe aparat daca-i free sa scoti bani?

Attached Files

  • Attached File  free.jpg   102.13K   37 downloads

Edited by dan210, 14 May 2023 - 03:27.


#28
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 31.07.2015
Nu înțeleg scopul acestui topic. Ce sume exorbitante se pot scoate constant de la ATM-ul din colț care nu este al băncii din cealaltă parte a satului în așa fel încât să merite crearea unui xls cu toate aceste comisioane, pe care inițiatorul să îl studieze constant, pentru a maximiza posibilitatea obținerii unui profit ~ 2,3 doze de bere și niște covrigei?

#29
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,663
  • Înscris: 30.08.2017

Vizualizare mesajdan210, pe 14 mai 2023 - 03:25, a scris:

la voi nu scrie pe aparat daca-i free sa scoti bani?

Nu, imi spune ca voi fi comisionat "conform bancii mele". Zero in cazul meu.

Edited by george_alexandru, 14 May 2023 - 07:28.


#30
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,086
  • Înscris: 18.12.2007
OAMENI BUNI, NU E VORBA DESPRE COMISIONUL PERCEPUT CLIENTILOR!

@initiator: nu ai de unde sa stii care e comisionul care te intereseaza pe tine. Acelea sunt niste comisioane de interconectare si bancile le negociaza intre ele.

#31
Daniel_nxd

Daniel_nxd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.04.2023
care e rostul acestui topic? :) atata timp cat eu ca end user am 0...

#32
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,086
  • Înscris: 18.12.2007
Rostul topicului este ca cineva are o curiozitate vizavi de un subiect.
Daca nu te intereseaza, treci mai departe, gaseste subiecte de interes pentru tine.

#33
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 12.07.2022
In Grecia majoritatea bancomatelor percep un comision fix de 2-3 euro, indiferent de tipul cardului, valuta lui sau banca emitenta. In Romania nu exista aceasta practica, comisionul depinde de contractul cu banca - majoritatea bancilor romanesti au oferte cu retrageri gratuite la orice bancomat.

Edited by JohnnyRambo, 15 May 2023 - 08:27.


#34
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,663
  • Înscris: 30.08.2017
Așa e, cu cardul Revolut mi-au luat 2 euro la Piraeus. Suma fixă, indiferent de cât retrageam. Uite că n-am încercat cu cardul Unicredit, dar probabil la fel mi-ar fi luat și ar fi ignorat acea prevedere cu comision zero oriunde.

#35
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 12.07.2022
Poate doar cu un card emis de banca de care apartine bancomatul sau de o alta banca din Grecia (daca au acorduri) sa nu fie perceput acel comision.

#36
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 13.07.2006
Fac un mic rezumat al comisioanelor implicate intr-o tranzactie de retragere numerar la ATM:

- comisionul perceput de banca emitenta posesorului de card (de regula acesta este afisat pe ecran in cazul in care ATM-ul si cardul apartin de aceeasi banca);
- comisionul perceput de Visa/MC bancii emitente, si care va fi transferat spre acceptator (interchange fee). Acesta depinde de tipul de card, si poate fi fix sau variabil (de ex 1 RON fix la debit, 2.5 RON + 0.5% la card credit etc).
- surcharge - comision perceput de acceptator, nu ar trebui sa fie permis in EEA, dar in unele cazuri apare. Acesta trebuie afisat pe ecran terminal si confirmat de client. De regula apare cand e vorba de terminale care apartin unor retele specializate, gen Euronet, dar nu in Romania.
- comision de conversie (dinamyc currrency conversion), atunci cand acceptatorul propune un schimb in moneda cardului (se ofera doar cand cardului este eligil, nu anumite tipuri de carduri, si anumite valute). Acesta poate ajunge si la 7%, e bine de evitat. Acest comision este venit pentru acceptator, emitentul cardului nu are niciun control/beneficiu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate