Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Telefonul nu se conecteaza la PC

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 05.02.2012
Salutari

E vorba de un Huawei P30 Pro.
Nu merge sa il conectez la PC si nici nu ii dau de cap cum pot face asta.
1. Cand il conectez, nu apare acel pop-up daca vreau sa folosesc mufa pentru incarcare sau transfer fisiere
2. Nu il gasesc nici prin device manager
3. Am incercat acelasi cablu si acelasi slot usb pe alt telefon si nu sunt probleme (note10+)
4. Am incercat sa trimit poze prin bluetooth de pe p30 pro pe alt telefon (samsung note10+)

E vorba de vreo 7500 de poze si nu stiu cum as putea sa le transfer . Prin google drive merg urcate cate 250 odata , dar si alea nu se uploadeaza toate

Vreo idee cum pot rezolva asta ?

#2
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Nu m-ar mira ca acel cablu USB sa fie doar cablu de incarcare, fara posibilitatea transferului de date dar totusi, incearca asta

2. Change the USB connection mode
Connect your phone to a computer, and select Transfer files after the "Use USB to" dialog box appears. Alternatively, you can swipe down from the Notification Panel, touch Touch for more options, and select Transfer files. Then, view the files on the computer.

If the "Use USB to" dialog box does not pop up on your phone, open Settings, search for and access About phone, and touch Build number seven consecutive times until the message "You are now a developer!" displays. Go to Settings > System & updates > Developer options, enable Always prompt when connecting to USB, and try again.
Developer options can only be enabled in Owner mode, and not in Child mode for PrivateSpace, Users and Digital Balance.

#3
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 25.09.2014
Ai incercat indicatiile de pe site-ul oficial ? Citez:

Dacă pe telefon nu apare caseta de dialog „Utilizați USB pentru”, deschideți Setări, căutați și accesați Despre telefon, apoi atingeți Număr versiune de șapte ori consecutiv până la apariția mesajului „Ați devenit dezvoltator!”. Mergeți la Setări > Sistem și actualizări > Opțiuni pentru dezvoltatori, activați Întreabă întotdeauna când se conectează la USB, apoi încercați din nou.

#4
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 12.11.2012

View PostAndreysc7, on 02 mai 2023 - 11:37, said:

Salutari

Telefonul nu se conecteaza la PC
E vorba de un Huawei P30 Pro.

Vreo idee cum pot rezolva asta ?

Vezi daca e mizerie in locu unde bagi mufa la cablu in telefon ca useru @lostmyhope a avut exact aceeasi situatie
https://forum.softpe...c-ul-telefonul/

Daca la tine nu s a strans scame in mufa telefonului, atuncea gasesti tot acolo alte solutii

View PostAndreysc7, on 02 mai 2023 - 11:37, said:

Salutari

Telefonul nu se conecteaza la PC
E vorba de un Huawei P30 Pro.

Vreo idee cum pot rezolva asta ?

Vezi daca e mizerie in locu unde bagi mufa la cablu in telefon ca useru @lostmyhope a avut exact aceeasi situatie
https://forum.softpe...c-ul-telefonul/

Daca la tine nu s a strans scame in mufa telefonului, atuncea gasesti tot acolo alte solutii

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,649
  • Înscris: 15.06.2004
Ai incercat si alt cablu ?
Ideal ar fi sa folosesti cablul cu care a venit el in cutie.

Am patit-o de multe ori ca unele cabluri sa nu mearga ptr transfer de date la un aparat dar sa mearga la altul.

Cu cablul de la P30-ul meu nu mereg sa transfer fisiere la un player FiiO - doar icnarca.
Valabila si reciproca,

#6
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 05.02.2012
@all

- Nu merge nici in developer mode (nu apare acel box , unde pot alege ce sa fac mai departe / transfer sau fisiere)
- Azi la dus sotia la curatat, cand se intoarce o sa vad daca reusesc. A zis ca tipul a scos ceva praf de acolo
- O sa caut si cablul lui sa vad daca merge cu el. Cred ca e prin masina

legat de cablu , nici macar castile nu merg, dar merg la note10+

O sa revin cu un update peste cateva ore

Edited by Andreysc7, 02 May 2023 - 12:01.


#7
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 29.09.2010
Ori le descarci prin aplicatii ce suporta FTP.
Gen X-plore.

Referitor la urcat in drive in functie de marimea pozelor le poti incarca separat ori le faci o arhiva pe post de backup dar nu le mai poti sorta de nici un fel.

Edited by Morphinus, 02 May 2023 - 12:03.


#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,050
  • Înscris: 30.08.2006
Nici la realme nu se poate transfera nimic pana nu activez developer mode si bifez transferul de fisiere.
Daca ai servicii Digi si net de 1Gb/s, ai gratuit 50GB stocare si le poti descarca acolo prin aplicatia Digi Storage.

1500 de poze descarcate in 6 minute  si 6GB

Edited by Leo2006, 02 May 2023 - 12:29.


#9
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 29.09.2010
Cota de 50 o stiam si eu dar la al meu cel putin este de 20.
Poate si din cauza faptului ca este varianta Fiberlink Popular.

#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,073
  • Înscris: 28.10.2006
Am avut o situatie asemanatoare la un P10.
Cu cablul cu care faceam incarcarea, microUSB cu adaptor la USB-C, mergea doar incarcare.
Am dat 12 lei pe un cablu USB-C de la Lidl si acum se conecteaza perfect.
Intortocheate(sau NU?) sunt caile USB-urilor!

#11
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Incearca cu schimbari unde e usor:
- alt cablu de date
- alt port USB sau laptop/pc
- reset la setari la telefon - scrie acolo ce sterge si ce nu, teoretic trebuie sa ramana tot ce e personal ca fisiere
- transfer prin WiFi Direct
- poti incerca si un Clear Cache din meniul Recovery, un Force Stop si Clear Cache din Apps la Settings, Media sau ce pare ca ar putea avea treaba cu setarile si transferul asta.

#12
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,893
  • Înscris: 06.10.2003
Mută-le pe card, după care scoți cardul din telefon și-l bagi în laptop. Va dura ceva transferul la 7k poze dar mno....

#13
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,031
  • Înscris: 25.08.2010
https://consumer.hua.../en-us00407330/
Banuiesc ca ai vazut pe siteul lor. In device manager trebuie sa vezi ceva, poti instala manual driverele.
Personal nu folosesc cablu, fac transfer prin ftp sau google drive. dar nici nu fac un transfer asa mare.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,649
  • Înscris: 15.06.2004
In WIndows 10 nu e nevoie de drivere... Sunt incluse.
Acum sper ca initiatorul nu e cu vreo versiune de Windows iesita din suport...

View Postshiva, on 02 mai 2023 - 14:05, said:

Mută-le pe card, după care scoți cardul din telefon și-l bagi în laptop. Va dura ceva transferul la 7k poze dar mno....
E cam complicat Posted Image Huawei P30 foloseste nanoSD - format proprietar Huawei - ai nevoeide cititor special ca sa faci ce propui tu.

Edited by eiffel, 02 May 2023 - 14:24.


#15
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 05.02.2012

View Postcipinet, on 02 mai 2023 - 14:12, said:

https://consumer.hua.../en-us00407330/
Banuiesc ca ai vazut pe siteul lor. In device manager trebuie sa vezi ceva, poti instala manual driverele.
Personal nu folosesc cablu, fac transfer prin ftp sau google drive. dar nici nu fac un transfer asa mare.

Am spus mai sus ca in device manager nu imi apare

Quote

In WIndows 10 nu e nevoie de drivere... Sunt incluse.
Acum sper ca initiatorul nu e cu vreo versiune de Windows iesita din suport...
Sunt cu update-urile la zi. Cum am spus, cu alt telefon nu sunt probleme

Quote

Incearca cu schimbari unde e usor:
- alt cablu de date
- alt port USB sau laptop/pc

- reset la setari la telefon - scrie acolo ce sterge si ce nu, teoretic trebuie sa ramana tot ce e personal ca fisiere
- transfer prin WiFi Direct
- poti incerca si un Clear Cache din meniul Recovery, un Force Stop si Clear Cache din Apps la Settings, Media sau ce pare ca ar putea avea treaba cu setarile si transferul asta.

Nu stiu daca merge prin wi-fi direct . Pare ca merge doar intre telefoanele huawei :

Quote

Wi-Fi Direct is used to transfer data between Huawei devices. Compared to Bluetooth transfer, Wi-Fi Direct is faster and lets you transfer bigger files to nearby devices without having to pair the devices.


Am gasit Huawei Share dar la specificatii vad ca sunt trecut doar laptop-urile lor : https://consumer.hua...weishare/specs/

#16
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,050
  • Înscris: 30.08.2006
Prin https://wormhole.app/ se poate trimite fisiere de maxim 10GB. Primesti un link de descarcare si poti sa incepi sa descarci imediat pentru ca se face o conexiune intre mobil si pc prin reteaua de internet. Asta ca ultima solutie.

#17
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,196
  • Înscris: 28.06.2005
Huawei-urile sunt sensibile la cabluri. Le vor doar pe ale lor pentru mai mult de încărcat acumulatorul.

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,649
  • Înscris: 15.06.2004
Eu sunt cam sigur ca e de la cablu daca nu apare nimic in Device Manager cand il conecteaza acum.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate