Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu
 Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 

Ce ati facut astazi in gradina?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
470 replies to this topic

#433
adip62

adip62

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 30.03.2024
Orice casa are impamantare!

#434
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,407
  • Înscris: 13.01.2011
Mă bucur că a plouat în sud  :proud:

Abia aștept să văd cît a mai crescut vegetația rezultată din semințe.

#435
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 03.11.2012
Buna ziua! In Baragan a ploat binisor,pentru moment suntem bine si agricultura ,pomicultura,legumitura.Colegul Crisstonne referitor" picior de porc" Tromboflebita venoasa sau Guta?

#436
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,407
  • Înscris: 13.01.2011
@nic65
Nu știu, eu îi zic bătrînețe  😁, s-a activat la presiunea mare pe articulație, am pățit și la mînă, uneori exagerez cu greutățile, trebuie să o las mai ușor, că nu mai sînt la vîrsta cînd mergeam la sală. Uneori trebuie să înțelegi că nu mai ești cine erai, fizic vorbind.

#437
adip62

adip62

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 30.03.2024
Am plantat 2 artari japonezi si-am pus capcane contra cartitelor. Multe capcane o singura cartita. Am verificat toata vegetatia din curte... Se pare ca totusi teiul pucios nu e mort...
Apoi am discutat ceva cu Jameson si-am mancat o salata de ton. Dupa asta am mai vorbit un pic cu niste Roze de Budureasca si peste 10 minute sper sa-mi fac somnul de o ora de dupa-amiaza!
Pe urma mai vad ce fac... Cred ca mai plantez ceva, am destule de ingropat, ca maine vreau sa dau o tura prin Bucuresti si la intoarcere sa trec prin Leroy si sa inlocuiesc substratul folosit (un sac de 50 l de groapa. Plus pamantul din ghivece...).

#438
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 03.11.2012
Dupa sarbatori o intilnire cu medicul de familie sa  fiti sigur de problema jenanta! O zi linistita!

#439
adip62

adip62

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 30.03.2024
Off topic.

View Postcrisstonne, on 01 mai 2024 - 11:43, said:

@nic65
Nu știu, eu îi zic bătrînețe  ��, s-a activat la presiunea mare pe articulație, am pățit și la mînă, uneori exagerez cu greutățile, trebuie să o las mai ușor, că nu mai sînt la vîrsta cînd mergeam la sală. Uneori trebuie să înțelegi că nu mai ești cine erai, fizic vorbind.
Pari mai tanar...
Nu exista presiune mare pe articulatii, ci artroza. Nu se va vindeca niciodata, dar poate fi atenuata evolutia. Iti recomand sa consulti un medic reumatolog (cel mai bun) sau unul ortoped (varianta facila). Dintre medicamentele pentru artroza, evita artrostop (sau cum ii spune acum) - prea multe chimicale. Medicamentul cu mai putine chimicale este Yogaflex (am facut 2 cure acum vreo 7 ani). Se pare ca au avut efect. Dar poate intre timp au aparut altele mai bune. De asemenea, sedintele cu ozon (zeci de injectii subcutanate/sedinta) sunt bune.
Deci 1 - reumatolog, 2 ortoped. Ambii vor dori radiografii, asa ca ar trebui sa incepi cu asta.

https://www.doc.ro/p...roza-si-artrita

#440
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,407
  • Înscris: 13.01.2011
Mulțumesc de sfaturile bine intenționate, și de grijă  :arigato:

Ieri am bănănăit cu consoarta, pentru ultime cumpărături, la alimentare, dar și la bricolaj.
Am ochit la K un lot de Buxus, am luat 11 bucăți, să plantăm pe lîngă gard.

Sper să se prindă toți.
Trebuie să mergem să îi plantăm.

Attached Files



#441
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,319
  • Înscris: 15.03.2013
Io continui lupta cu melcii.Am luat de la hornbach o sticla cu gel "toxic" anti melci.Am presarat prin gradina.Nu vad rezultate vizibile (gen cochilii, mortaciuni, etc).In schimb am aplicat un sfat de pe net: am ingropat un borcan de 800 in care am golit o doza de bere. De dimineata am observat niste limacsi si unul cu cochilie inecati.Astia probabili erau betivii familiei. :)

#442
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,319
  • Înscris: 15.03.2013
Am vopsit spalierul de sustinere vita de vie.Numa' bine ca a inceput sa ploua...Parte buna e ca numarul melcilor atrasi de borcanul de bere e in crestere.Daca treaba se accentueaza in mod pozitiv, o sa organizez pentru ei o mega petrecere cu vreo 10 borcane gen Cacana.Cum de nu m-am gandit mai demult?... https://www.puterea....nii-partidului/

Edited by calincosma, 02 May 2024 - 13:08.


#443
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,407
  • Înscris: 13.01.2011
:D

#444
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,522
  • Înscris: 28.12.2010
Azi am stropit bolta pentru ca a tot plouat si nu vreau sa ma joc cu focul. Anul trecut nu am stropit decat inainte de inflorit dar anul trecut a fost seceta. Acum a plouat ca lumea de am zis ajunge eu care ma tot rugam sa ploua. Dupa aia am rarit piersicile ca au legat prea mult. M-am apucat si de pere sa le raresc dar acolo m-au mai ajutat si moliile asa ca e munca mai putina . As fi plantat rosiile dar e prea ud solul si cred ca ma scufund . Mai amanam desi rasadurile mele s-au facut cat China.

Edited by gabiroa, 03 May 2024 - 16:48.


#445
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,407
  • Înscris: 13.01.2011
A plouat bine vineri, în B.
Am crezut că renunț să mai plantez Buxus, cînd colo, în timp ce eram prin oraș, mai pe seară, sa mai înseninat, ploaia a stat.

Aaa, zic, mergem să plantăm arbuștii, că sîmbătă stăm în casă ca să gătim.
Am mers acasă, am mîncat, și bîști spre teren, tocmai ce luasem doi saci de îngrășămînt.

Am băgat arbuștii în pămînt, am pus îngrășămînt în gropi, am pus și pe deasupra, am pus și pe la plantele ornamentale/flori.

Daar, cu melcii este ceva ireal  :ewwpu:
M-am apucat să îi strîng, cred că am strîns trei sau patru kilograme, și limax și din cei cu casă.

Bănuiesc că am strîns doar o fracție din ei, sigur mai sînt ascunși prin plante.
Am găsit și grupați, făceau ședință  😁

În fine, de la atîta ploaie, a crescut și vegetația rezultată din semințe.

Attached Files



#446
adip62

adip62

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 30.03.2024
Gabi, am plantat rasadurile de rosii acum vreo 3 saptamani (luate din lLeroy). Iar duminica trecuta am fost in targ la Bai(tovarase)coi... de unde am luat altele de 3 ori mai inalte decat cele plantate.  Asa ca le-am ingropat si pe alea!
Si sti ceva? Niciunul nu a crescut! Asa ca poate ai dreptate sa astepti.

#Crisstonne, nu are rost sa arunci banii pe sacii aia. Da, sunt buni, dar costa cam mult. In Leroy sunt saci de 50 l de substrat unguresc cu 16 lei. Vezi sa nu confunzi cu cei romanesti de 30... Eu din acestia folosesc, de ani de zile, pentru ameliorarea pamantului la orice plantare, 1 sac = o groapa de arbore.

#447
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,493
  • Înscris: 13.02.2006

Vizualizare mesajcrisstonne, pe 04 mai 2024 - 00:20, a scris:

Daar, cu melcii este ceva ireal  Posted image
M-am apucat să îi strîng, cred că am strîns trei sau patru kilograme, și limax și din cei cu casă.



In ce zona ai gradina de ai atatia melci?
Eu la Moara Vlasiei nu am gasit dect doi ieri prin gradina.
E drept ca nu a dat un strop de ploaie, bine ca  a plouat in Bucuresti ca sa ude asfaltul.

#448
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,407
  • Înscris: 13.01.2011
Este un teren care nu a fost îngrijit mulți ani, rînesc cu soția de mai bine de un an, să îi dăm o față, să îl amenajăm ca loc de relaxare.
Bine, nici nu am mers des acolo. Este în s.2.

Vizualizare mesajadip62, pe 04 mai 2024 - 06:04, a scris:

...
#Crisstonne, nu are rost sa arunci banii pe sacii aia. Da, sunt buni, dar costa cam mult....
A, păi nu mai iau, am luat ca să fac treaba treabă, și eram pe viteză, nu aveam timp de căutat, știam că de exemplu în Horbac" are la 17 lei/sacul de 50 l.
În rest, dacă mai ameliorez terenul, o să iau dinăla ieftin.

Unde sînt timpurile cînd prin B, pe la periferia orașului, prin zonele de case, umblau căruțele cu bălegar, cumpărai cît aveai nevoie.
Ăla îngrășămînt adevărat, cam puțea, dar avea un efect minunat, asupra vegetației de orice fel.

#449
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 26.01.2007
Azi am nimerit oferta la h...ch.

Am fost sa iau 6 saci de pământ la 50 de l și fata de la raion mi-a recomandat și o garofita și un bujor, făceau curat, erau reduse 50%.



Poza

20 +16 preț final

Attached Files



#450
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,522
  • Înscris: 28.12.2010
Bujorul ala e cam crin :)) Dar oricum e frumos :))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate